Část obyvatel Horního Jiřetína odmítá dotaci na kanalizaci

Část obyvatel Horního Jiřetína na Mostecku podpořila ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Tošovského v zamítavém postoji k udělení dotace přes 200 milionů korun na vybudování kanalizace v této severočeské obci.

5 min. čtení

Zástupci hornojiřetínského sdružení Nový směr, jež usiluje o vyjednání co nejlepších podmínek vyrovnání pro obyvatele dotčené případnou těžbou uhlí za územními limity, chtějí vynaložit peníze do smysluplnějších projektů s jistou návratností. ČTK to dnes řekl Josef Kronych ze sdružení.

Místo vybudování kanalizace a čistírny odpadních vod by podle něj Státní fond životního prostředí (SFŽP) mohl podpořit například zajištění výhodnějších podmínek pro přesídlení obyvatel Horního Jiřetína v případě likvidace obce nebo výstavbu kanalizace v nově vybudované obci, která by Horní Jiřetín nahradila.

"Považujeme investování do kanalizace v Horním Jiřetíně za neuvážené plýtvání prostředky, které by mohly být účelněji využity jinde. Předpokládáme, že Horní Jiřetín a sousední Černice budou muset dříve či později ustoupit těžbě uhlí a lidé se přestěhují do nově vybudované obce. Výstavba nové kanalizace v takové situaci by byl ekonomický nesmysl,“
uvedl Kronych.

Tošovský v několika dopisech žádal ministerstvo životního prostředí, aby Hornímu Jiřetínu peníze na novou kanalizaci a čističku odpadních vod neposílalo. Podle něj je třeba počkat na to, jak dopadnou politická jednání o prolomení územních ekologických limitů těžby uhlí schválených vládou v roce 1991.

Ministerstvo životního prostředí i vedení Horního Jiřetína odklad přidělení dotace odmítají, rozhodne o tom ministerstvo financí. Tošovského iniciativu kritizuje i šéf ČSSD Jiří Paroubek, který vede v Ústeckém kraji kandidátku sociálních demokratů pro květnové volby do Poslanecké sněmovny.

Projekt vybudování kanalizace a čistírny odpadních vod za zhruba 290 milionů
je podle místostarosty Horního Jiřetína Vladimíra Buřta dobře připravený, obec dokončuje podklady ke stavebnímu povolení. "Splnili jsme všechny podmínky, abychom dotaci 232 milionů korun mohli získat. Většina peněz je navíc z EU, SFŽP má přispět asi 13 miliony korun," doplnil.

Limity těžby uhlí chrání obce na Mostecku od 90. let minulého století. Obyvatelé Horního Jiřetína a Černic v drtivé většině odmítli rozšíření těžby a likvidaci svých domovů v referendu před pěti lety. Od té doby se takové hlasování nekonalo, a o aktuálním rozložení názorů lze tedy jen spekulovat.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme