Calgary: Severoamerická jednička ve snižování spotřeby vody

Calgary se zařadilo na první místo nejnovější studie U.S. and Canada Green City Index, v kategorii voda, kterou provedlo Economist Intelligence Unit. Ve srovnání s 26 severoamerickými městy má Calgary nemenší únik vody (4 %) a je hluboko pod průměrnou spotřebou vody na osobu za den.

4 min. čtení

Calgary je s více než jedním milionem obyvatel největší město kanadské prérijní provincie Alberta. Leží v jihozápadní části provincie v oblasti úrodné zemědělské půdy a prérií. Město je situováno na východ od Skalistých hor a 300 km na jih od Edmontonu. Calgary je kvůli okolním horským střediskům významným centrem zimních sportů a ekoturismu. V posledních desetiletích město zaznamenalo velký boom především kvůli těžbě a zpracování ropy. Dalšími významnými odvětvími jsou turistický ruch, zemědělství a průmysl zaměřený na moderní technologie.

Město Calgary realizuje od roku 2003 politiku snižování spotřeby vody 30-in-30. Cílem je snížení spotřeby vody na jednoho obyvatele o 30 % za více než 30 let, s udržením celkové stabilní poptávky i s růstem populace. Calgary chce v budoucnu i s populačním růstem brát z řek stejné množství vody jako v roce 2003. Zatím je město na dobré cestě k dosažení svého cíle.

 

K maximalní návrátnosti investic a k dosažení vytyčených cílů se městu podařilo redukovat spotřebu vody například následujícími způsoby:
 

  • Povinné zavedení vodoměrů – Místní studie ukazují, že zavedení vodoměru snižuje spotřebu průměrné domácnosti okolo 60 %.
     
  • Nové pobídky pro obyvatele – v roce 2010 město poskytlo slevu na výměnu toalet, což vedlo k úsporám více než 75 milionů galonů vody (pozn. red. 283 milionů litrů).
     
  • Zavádění nových systémů pro opětovné použití vody
     
  • Calgary patří k severoamerickým městům s nejmenšími problémy s vodovodní infrastrukturou – město aktivně vyměňuje staré části vodovodů, vyhledává a opravuje úniky.

Calgary se zavázalo ke snížení dopadů na životní prostředí a maximální využití stávající infrastruktury při rostoucí populaci a hospodářském růstu.

Celou případovou studii si můžete přečíst zde.

 

 

Zdroj: Growing Blue
Foto: Wikipedia, licence


Zdroj: redakce

Zdroj: redakce

Doporučujeme