Bývalý eurokomisař má Praze pomoci prosadit evropskou dotaci na čističku

Praha zdá se našla způsob, jak postoupit v jednání ohledně získání evropské dotace na přestavbu Ústřední čistírny odpadních vod v Praze. Pomoci by měl bývalý eurokomisař Pavel Telička. O tom, že se mimořádně vyzná v bruselské byrokracii není pochyb.

4 min. čtení

Při bruselských jednáních by partnerem pražského magistrátu měla být polečnost BXL Consulting, jejímž spolumajitelem a ředitelem je bývalý eurokomisař Pavel Telička. Oslovil jej primátor Bohuslav Svoboda. "Pan Telička by měl dělat základní přístupové rozhovory. To politické otevření prostoru," řekl HN Svoboda.

Někdejší český diplomat Telička se s problémem evropských dotací na pražskou čistírnu odpadních vod už seznámil. "Měli bychom pomoci vyvést jednání ze slepé uličky, ve které se podle všeho nachází," prohlásil Telička.

Praha chce na přestavbu získat peníze z evropských fondů, žádost o dotaci odeslala do Bruselu podle pražského primátora Bohuslava Svobody před několika týdny. O možném přidělení peněz by se mělo rozhodnout do konce roku. Cena první fáze přestavby by měla být 6,22 miliardy korun. Zakázku na přestavbu získalo sdružení firem SMP CZ, Hochtief CZ, Degremont a WTE Wassertechnik.

Zakázka je pro firmu BXL Consulting prý naprosto výjimečná. "Pro veřejné instituce děláme málo. Pracujeme hlavně s korporátními firmami," řekl Telička. Kdy se Praha s lobbistickou firmou dohodne na konkrétních podmínkách zakázky, zatím neví ani on, ani primátor. "Musíme se dopodrobna seznámit, s čím se budeme potýkat. Pokud k nějaké dohodě a smlouvě dojde, seznámíme s ní Evropskou komisi. Cenu v tomto případě necháváme na klientovi," tvrdí Telička.

"Pokud prostředky z EU nebudou, budeme muset tlačit na stát, aby se na akci podílel. Nesplnění závazku na čistotu odpadních vod bude pokutováno, a ta pokuta jde vůči státu, ne za městem," řekl v pondělí po jednání finančního výboru primátor.

Výběrové řízení na 1. fázi přestavby Ústřední čistírny odpadních vod v Praze už má svého vítěze a to sdružení firem SMP CZ, Hochtief CZ, Degremont a WTE Wassertechnik s cenou 6,22 miliardy korun. Do smlouvy s vítězem chce ale magistrát zakotvit, že bude moci od zakázky v případě nezískání dotace odstoupit.


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme