Budoucnost bez PET lahví?

Italská Cinque Terre je další oblastí, kde platí zákaz PET lahví. Následuje australský Bandanoon, kde se podobný projekt osvědčil. Podobné aktivity se objevují i v Paříži. Jsou tato místa jen pouhou kapkou v moři nebo je to start nového trendu vody bez PET lahví?

7 min. čtení

Cinque Terre je skalnatá velmi těžce dostupná pobřežní oblast na italské riviéře. Nachází se v Ligurii na severovýchodě Itálie a zahrnuje celkem pět vesnic, které se vyznačují terasovitě na těsno postavenými domy staršího i novějšího data.

Zajímavá však není jen okolní přírodou a malebností vesniček. Platí zde úplný zakáz PET lahví, kohoutková voda je pro každého k dispozici z pitných fontán. Důvod je prostý. Na malý kousek pobřeží, proslulý působivými útesy, azurovým mořem a městečky s barevnými domky nalepenými jeden na druhý, přijedou rok co rok až tři miliony turistů.

"S tolika turisty opravdu hrozí, že se vesnice a stezky Cinque Terre promění ve velkou popelnici pod širým nebem," řekl listu The Daily Telegraph Franco Bonanini, šéf zdejšího národního parku zapsaného na seznamu světového dědictví UNESCO. A dodal, že nejhorším měsícem bývá srpen, kdy tu návštěvníci odhodí až 400 tisíc PET lahví.

Jaké je řešení? Místní úřady plastové lahve zcela zakázali. Turisté si mohou za jedno euro koupit speciální kovové lahve, které si budou plnit ve veřejných fontánách s pitnou vodou – perlivou i neperlivou. Několik takových fontán už existuje, další hodlají úřady vybudovat během následujících měsíců. "Už příští rok na jaře bychom mohli být té noční můry (plastových lahví) zbaveni," řekl Bonanini.

Komu se však nápad příliš nepozdává, jsou samozřejmě místní obchodníci. Mají obavy o své výdělky. Ale úřady oponují – pokud bychom nevyřešili problém s odpadky, turisté by přestali jezdit docela.

Francie se nechává inspirovat

Podobný směrem se vydali také v Paříži. Veřejná fontána s pitnou vodou vyrostla v parku Jardin de Reuilly ve dvanáctém obvodu francouzské metropole. Jak poněkud sarkasticky poznamenal deník The New York Times, kašna nemá Francouze odradit od pití červeného vína, ale právě od používání plastových lahví.

"Chladíme obyčejnou, kohoutkovou vodu na teplotu mezi šesti a osmi stupni Celsia," řekl Philippe Burguiere, mluvčí pařížského vodohospodářského podniku. "A pak do ní přidáváme bublinky – oxid uhličitý," dodal. Burguiere přiznává, že se Paříž inspirovala právě v regionech na severu Itálie, kde již funguje přes dvě stě fontán.

I pařížská kašna, malý dřevěný domek s šesti kohoutky, nabízí obě varianty – perlivou i neperlivou vodu. "Ve Francii jde zatím jen o experiment. Uvidíme, jak na to lidé budou reagovat, a pak bychom případně umístili fontány i do dalších parků," dodal Burguiere. Pokud by se dalo soudit dle bezprostřední reakce Pařížanů, mohou se kašny klidně už začít budovat – hned po zahájení provozu se začali tvořit dlouhé fronty.
A statistiky dokazují, že Francie je perspektivní oblastí – s více než 180 litry balené vody na hlavu ročně patří, tak jako Italové, k evropské i světové špičce.

V Česku si bohužel budeme muset na konec plastových lahví ještě počkat. Veřejná pítka jsou ale bezesporu velmi zajímavou inspirací.

Foto: wikipedie


Zdroj: (hav)

Zdroj: (hav)

Doporučujeme