Budou Litvínovu přiděleny evropské dotace?

Velkou otázkou je v posledních dnech financování právě dokončené čistírny odpadních vod v Litvínově. Evropské dotace měly pokrýt polovinu z celkového rozpočtu 390 milionů. Jejich přidělení bylo ale Evropskou komisí zpochybněno. Litvínov by se mohl stát precedentem i pro další projekty.

3 min. čtení

Podle slov generálního ředitele Severočeské vodárenské společnosti (SVS) Miroslava Harciníka Evropská komise zpochybnila oprávněnost dotace až 170 milionů korun na novou čistírnu odpadních vod v Litvínově. O přidělení dotace prý hodlá bojovat i s podporou místních politiků, z nichž nejaktivněji vystupuje poslanec a starosta Litvínova Milan Šťovíček (VV).

SVS  podala žádost o dotaci z Operačního programu životního prostředí a Státního fondu životního prostředí. Evropská komise údajně rozporuje oprávněnost dotací kvůli tomu, že nová velká čistírna není samostatnou stavbou a je napojena na stávající síť. Navíc už odpady z Litvínova čištěné byly, byť ve 40 let staré a kapacitně nedostačující čistírně patřící chemičce v Záluží.
 
"Věřím, že nás v tom stát nenechá, když jsme ho my nenechali samotného v plnění příslušné legislativy. Pokud se nám nepodaří dotaci získat, budeme muset využít úvěru, a to se projeví až do roku 2015 zvýšeným tempem růstu ceny vody," varoval Harciník. Kdyby prý mohla SVS čerpat dotace, ceny vody pro 1,05 milionu obyvatel Ústeckého a Libereckého kraje by rostly jen asi o pět procent, bez nich porostou o maximálně možných 7,5 procenta ročně. 

Čistírna v Litvínově, o jejíž dotace se nyní bojuje, stála asi 390 milionů korun, sloužit má až pro 36 000 obyvatel. Více než polovinu nákladů měly uhradit dotace od Státního fondu životního prostředí; přímo z jeho peněz mělo jít až 13 milionů, dalších 157 mělo jít z evropských peněz.

V podobných programech je pro české vodárny podle Harciníka asi deset miliard korun, a kdyby se u nich postupovalo podobně, nemusely by se vůbec využít.    


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme