Bude stát voda v Kolíně 71 korun?

Kolínskou kalkulaci vodného a stočného schvaluje každoročně místní zastupitelstvo. Tentokrát ale s návrhem nesouhlasilo všech 27 zastupitelů. Většinu získala po říjnových volbách koalice sdružení "Změna pro Kolin", "Kolíňáci" a TOP 09.

5 min. čtení

Návrh na zvýšení cen vody v Kolíně pro rok 2011
– vodné – navýšení z 29,93 na 31,54 Kč  bez DPH
– stočné  – navýšení z 31,76 na 33,35 Kč  bez DPH
– celkem 64, 89 Kč bez DPH, 71,38 včetně DPH

"Zvýšení cen vycházelo z inflace a zvýšení cen elektrické energie. Zatím nemám písemný výstup z jednání zastupitelstva, co přesně neschválilo. Každopádně budeme dál jednat, věřím, že najdeme shodu," řekl včera ředitel Vodosu Jaroslav Fišera.

Podle názorů zastupitelů jde o zvýšení cen na základě odhadů, které neodpovídají realitě. "Nelíbilo se nám ani technické provedení tabulky, kalkulace se nám zdála nepřehledná, zahrnovala nárůst mzdových nákladů, byly tam věci, kterým jsme nerozuměli," řekl starosta Vít Rakušan ("Změna pro Kolín").

"Kalkulovalo se s 15 procentním nárůstem cen energií, což podle našeho názoru neodpovídá odhadům, které jsou na příští rok reálné. Nárůst by měl podle našich informací být kolem pěti procent," dodal starosta.

Místostarostovi Pospíšilovi (TOP 09) se nelíbí navýšení kalkulace u elektrické energie z letošních 5,247 milionu na 6,223 milionu. "To je skoro 20%, což si myslíme, že je absolutní nesmysl. Kalkulace není přesně, jak bychom si představovali. Pokles vodného z 2,45 milionu kubíků na 2,11 milionu, ano, tam bych chápal zvýšení, ale zůstává stejný objem stočného. Osobně si nedovedu představit, když spotřebuji méně vody, teče jí do odpadu pořád stejně," komentoval místostarosta s tím, že toto jednání by mělo být i signálem pro další dodavatele, že město nastoupilo pozici silného partnera.

Co by se stalo, kdyby se město s Vodosem jednoduše nedohodlo? Smlouva je pro město, zdá se, nevýhodná. "Pokud se nezvýší vodné obyvatelům, doplatí to město. Posoudit to ale ještě musí právník," říká Vít Rakušan. "Ve smlouvě je, že náklady musí být prokazatelné. Nárůst energie o téměř 20 procent podle mě prokazatelný není," soudí místostarosta Pospíšil.

Zástupci města a Vodosu by se měli sejít tento pátek. Ke shodě by měli dospět do konce roku.
Kolín je zároveň předsedou vodohospodářského sdružení, čili svazku 13 obcí. Na 15.prosince je plánovaná schůze sdružení.

Foto: Wikipedie, Pajast


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme