Bruntál bude mít cenu vyšší jen o DPH

S novou cenou pitné vody musí počítat od počátku příštího roku zákazníci vodohospodářské společnosti VaK Bruntál. Příčinou je zvýšení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) z deseti na čtrnáct procent.

2 min. čtení

Ve srovnání s rokem 2011 byla zachována základní cena vodného, odběratelé zaplatí nově za kubík vody 36,46 korun včetně DPH.

Společnost VaK Bruntál se rozhodla nezvyšovat pro rok 2012 cenu vodného ani přes nárůst většiny vstupních nákladů, i přes přetrvávající nutnost vytvořit dostatečný objem finančních prostředků pro obnovu zastaralých rozvodů vody. "Především realizace zvýšeného objemu investic v předchozích letech, modernizace zařízení a uplatňování nejekonomičtějších postupů přispělo ke stavu, kdy společnost VaK Bruntál je jako jedna z mála vodárenských společností schopna zachovat základní cenu vodného," zdůraznil ředitel Jouza.

Průměr v Moravskoslezském kraji se pohybuje přibližně o desetikorunu méně, zvýšená sazba DPH i avizované zdražení vodárenskými společnostmi s ceníkem však od příštího roku zahýbou. Podle doporučení Světové zdravotnické organizace by se ale měl dodržovat cenový strop za vodné a stočné do výše dvou procent průměrného příjmu domácnosti.

Foto: Wikipedia, Milosm., licence


Zdroj: Ola

Zdroj: Ola

Doporučujeme