Broumovu hrozí finanční problémy kvůli rozestavěné čističce

Osmitisícovému Broumovu na Náchodsku hrozí finanční problémy kvůli rozestavěné čistírně odpadních vod za 94 milionů korun. Město se bude muset zřejmě neplánovaně zadlužit.

2 min. čtení

Město čističku začalo stavět loni v září bez toho, že by mělo se Státním fondem životního prostředí podepsanou smlouvu na slíbenou dotaci ve výši 70,5 milionu korun. Nyní se radnice snaží podpis smlouvy co nejrychleji dojednat. ČTK to dnes řekl starosta Milan Kotrnec (ČSSD).

Stavba čistírny, která má být hotová do konce letošního listopadu, zatím stála 26 milionů korun. "Město je dosud hradí z vlastních zdrojů a kontokorentního úvěru," řekl Kotrnec. Uvedl, že podle původních předpokladů měla být smlouva o dotaci podepsána do konce loňského roku. Městu prý ale nikdo otevřeně neřekne termín podpisu. "Stále tak není jisté, zda dotaci dostaneme," řekl starosta.

Podle místostarosty Broumova Kamila Slezáka (TOP 09) si město zřejmě bude muset vzít další neplánovaný úvěr a celou stavbu financovat. Variantě jejího zastavení se chce radnice vyhnout, protože by městu hrozily vysoké sankce ze strany stavební firmy.

Další zadlužení města však podle starosty výrazně omezí budoucí rozvojové projekty radnice. Roční rozpočet Broumova činí asi 140 milionů korun. Největší chystanou stavbou města je projekt přestavby nevyužívané budovy bývalého měšťanského pivovaru na Sportcentrum. Akce v hodnotě čtvrt miliardy korun má schválenou dotaci z evropských fondů 132 milionů korun.

Foto: Wikipedie, Ondřej Žváček, licence GNU


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme