Brno začalo stavět protipovodňová opatření od Riviéry k Uhelné

Brno začalo stavět protipovodňová opatření okolo Svratky v úseku od Riviéry až po viadukt přes Uhelnou ulici. Cílem je ochránit město před stoletou vodou. Město za stavbu zaplatí 1,3 miliardy korun, přičemž většinu peněz dostane od státu. Pro Brňany bude mít stavba, která by měla skončit příští rok na podzim, přínos v tom, že umožní zpřístupnit řeku pro odpočinek a rekreaci. 

4 min. čtení

Vzniknou totiž nová nábřeží. Řeka je nyní spoutaná v betonovém korytě, řekla na zahájení stavby primátorka Markéta Vaňková (ODS). Nové koryto bude mnohem přírodnější a přirozenější.

Úsek, který stavbaři upraví, je delší než tři kilometry. Novou podobu navrhl tým již zesnulého věhlasného brněnského architekta Ivana Rullera, který zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži. Díky stavbě opatření se ve městě postupně také uvolní pozemky pro novou výstavbu. Dnes jsou blokované právě proto, že jim hrozí povodně.

Základním motivem opatření je rozšíření koryta řeky a snížení vysokých břehů. Díky tomu nebude město ohrožovat ani průtok odpovídající stoleté vodě. "Nábřeží se dostane blíže vodní hladině a vznikne rekreační zóna. Prostředí bude bezbariérové. Vysadí se zde přes 600 stromů a bude zde nová zóna pro odpočinek a setkávání lidí," řekla Vaňková. U bývalé chatové osady Favorit u Bauerovy ulice vzniknou mokřady, nádrže a tůně a přes ně povede lávka. Postaví se také dva nové podjezdy pro cyklisty pod Vídeňskou a Renneskou.

Součástí stavby je i nová kmenová stoka místo sto let staré, budou se překládat vodovody a kanalizace. "Pracovat se bude po etapách, aby byl vliv na obyvatele co nejmenší a o konkrétních dopravních opatřeních budeme vždy s předstihem informovat," řekla Vaňková.

Město bude ve stavbě protipovodňových opatření pracovat i řadu nadcházejících let v dalších etapách. Celkem jde o 23 kilometrů toků Svratky a Svitavy. Aktuálně se projektuje navazující úsek kolem plánovaného nového nádraží a bude se zpracovávat projekt pro úsek od dálnice D1 na jih až k Modřicím.

Foto: Wikipedia, Zarco, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme