Brno má dostat kvůli dokumentaci o 240 mil. Kč méně na kanalizaci

Brněnský magistrát má dostat kvůli chybě v dokumentaci od ministerstva financí o 240 milionů korun méně na opravu kanalizace ve městě. Vedení Brna naplánovalo velkou opravu na 13 místech za dvě miliardy korun, 240 milionů činí 25 procent dotace. První náměstek primátora Robert Kotzian (ODS) s rozhodnutím ministerstva nesouhlasí a chce se bránit. 

5 min. čtení

Výše takzvané korekce může být podle zástupce mluvčího ministerstva financí Jakuba Haase ještě změněna Evropskou komisí.

Peníze měl magistrát dostat příští rok, letošního rozpočtu se tak snížení dotace nedotkne. Stavba kanalizace je jednou z největších investic Brna v posledních letech. "Dokumentace k rekonstrukci je velmi složitá. Prý v ní chybí pár slov, a proto nám zkrátí dotace o 240 milionů korun," řekl dnes novinářům Kotzian. "Nesouhlasím s tím, podle mne není důvod město takovým způsobem sankcionovat a proti rozhodnutí se budeme bránit," dodal náměstek.

Podle Haase radnice porušila zákon o veřejných zakázkách. "Pro účely prokazování splnění kvalifikace (příjemce) požadoval, aby za referenční stavby byly považovány pouze ty, které byly provedeny v pozici generálního dodavatele nebo člena sdružení, a nikoliv ve formě subdodávek pro jiného dodavatele. To by mohlo nasvědčovat určité diskriminaci uchazečů," sdělil ČTK Haas. Na základě jednání Evropské komise s ministerstvem životního prostředí může být podle něj výše krácení dotace ještě změněna.

Zhotovitelem oprav je sdružení firem, které tvoří IMOS Brno, OHL ŽS a Metrostav. Práce začaly na konci loňského září. Hlavní částí dvoumiliardového projektu je dostavba kanalizace v městských částech Tuřany, Žebětín, Ivanovice a Bohunice, dotkne se ale také jihu Brna a Řečkovic. Nová kanalizace by měla zamezit nekontrolovanému vypouštění odpadních vod do vodních toků.

Práce jsou podle ředitele Brněnských vodáren a kanalizací Ladislava Hašky zhruba v polovině. Každý měsíc se prostaví zhruba 90 milionů korun. "V plném proudu jsou hlavní betonářské práce na retenčních nádržích, pokládka potrubí na kmenových a uličních stokách," uvedl Haška. Lidé z dotčených lokalit si podle něj stěžovali zejména na nutnost objíždět ulice, ve kterých se právě pracuje, s jarem prý bude ale situace lepší.

Brno není podle dostupných informací jediným městem, kterému ministerstvo financí zkrátilo kvůli nedostatečné dokumentaci dotace. "Je to hodně přitažené za vlasy. Ministerstvo kvůli nesrovnalostem krátí buď o 25 procent, nebo dotaci ruší celou. Toto rozhodnutí chceme zvrátit," řekl primátor Roman Onderka (ČSSD).


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme