Brno dostaví chybějící kanalizaci v městské části jih

Brno dostaví chybějící kanalizační síť v některých ulicích v městské části Brno-jih. Stavba má být hotová do roku 2020 a její předpokládané náklady jsou 205 milionů korun. Součástí bude i dešťová kanalizace, řekl dnes ČTK primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Dostavbu kanalizace chystá město i pro další městské části.  

3 min. čtení

Kanalizace vznikne v ulicích Rozhraní, Osamělá, Vzdálená a Ořechovská. "Týká se to domů za dnešním obchodním centrem Futurum. Chceme jednak vybudovat kanalizační síť, ale také tam chceme odvádět i dešťové vody. V místě se nacházejí poměrně velké objekty a chystají se tam i další investice," uvedl Mrázek.

Podle něj má město odkanalizováno zhruba 95 procent, přestože mělo být hotové všechno. "Byl to závazek České republiky v rámci přístupové smlouvy k Evropské unii, že budou odkanalizované aglomerace nad 2000 obyvatel. Proto to mělo být už asi před pěti lety," řekl Mrázek. Jinak hrozí sankce. "Pokud Evropská unie pošle kontrolu a města kanalizaci nebudou mít, může Česká republika dostat pokutu, kterou pak bude požadovat po městech," dodal náměstek.

Kromě kanalizace v městské části jih plánuje Brno kanalizaci i v Bosonohách, Líšni, Obřanech, Tuřanech a také výstavbu retenční nádrže Královky. Šest projektů v pěti městských částech a samostatná nádrž by měla vyjít na bezmála dvě miliardy korun. Město se bude snažit získat dotaci z Evropské unie, která by mohla pokrýt až polovinu nákladů.

V Brně loni skončila výstavba kanalizace za dvě miliardy korun. Dotkla se především městských částí Ivanovice, Žebětín, Bohunice a Tuřany. Za dva roky vzniklo ve městě skoro 40 kilometrů kanalizace, na kterou se napojilo kolem 5000 lidí.

 

Foto: „Brno – historické jádro“ od flightlogBrno City CenterUploaded by High Contrast. Licencováno pod CC BY 2.0 via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme