Brno dobuduje kanalizaci za 2,5 miliardy korun, vzniknou i retenční nádrže

Brno se chystá dobudovat kanalizaci za 2,5 miliardy korun, čímž bude mít kanalizaci celé město. Město vybralo správce stavby, bez něhož by nemohlo přikročit k výběru zhotovitele. Novinářům to řekl primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Asi 15 kilometrů splaškové kanalizace se vybuduje v městských částech Bosonohy, Brno-jih, Maloměřice-Obřany, Líšeň a Tuřany. 

3 min. čtení

Vzniknou i dvě retenční nádrže pro udržení čistoty v řekách a zamezení znečištění podzemních vod. S realizací se počítá do roku 2022.

Radní vybrali správce stavby. "Bez toho bychom nemohli přikročit k podstatnějšímu kroku, kterým je výběr zhotovitele. Správce stavby potřebujeme kvůli tomu, aby připomínkoval technické podmínky výběrového řízení," uvedl Mrázek.

V posledních letech se na kanalizaci mohlo připojit asi 5000 lidí z Žebětína, Bohunic a dalších městských částí. Brno vyjednalo další podporu z Operačního programu životní prostředí, a proto chystá další etapu. Získat může 1,1 miliardy korun. Připravuje se tak dostavba kanalizační sítě v Bosonohách, v části Brno-jih, Maloměřicích-Obřanech, Líšni a Tuřanech. Celkem se postaví 15 kilometrů splaškové kanalizace, z toho bude deset kilometrů dešťové kanalizace a přes pět kilometrů vodovodu. Vzniknou i dvě retenční nádrže, a to Královka v Tuřanech a Červený mlýn v Králově Poli u Svitavské radiály. Velké podzemní záchytné nádrže na vodu slouží na zředěnou splaškovou vodu, když ji kvůli srážkám nestačí pojmout čistírna odpadních vod. Díky nim nepřepadávají nadbytečné odpadní vody do vodních toků, ale postupně se uvolňují do čistírny, jakmile to její kapacita dovolí. Vodní toky tak zůstávají čistější.

Například v lokalitě Dvorska v Tuřanech kanalizace není, a proto lidé musejí jednou za měsíc vyvážet jímku. Díky kanalizaci se této povinnosti zbaví. Současný systém kanalizace a retenčních nádrží pokrývá přibližně polovinu rozlohy Brna, po dostavbě by mělo být pokryto celé město.

Foto: Wikipedia, flightlog, licence

 


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme