Brno celou dotaci na kanalizaci nedostane, míní Kotzian

Snížení dotace na stavbu kanalizace v Brně o 228 milionů korun se podaří jen těžko zcela anulovat. Primátorův náměstek Robert Kotzian (ODS) však věří tomu, že se takzvanou korekci podaří výrazně změnit ve prospěch města. Kdy však bude známý výsledek jednání s ministerstvem financí, není zřejmé.

3 min. čtení

I v případě neúspěchu by však rozpočty města na léta 2014 a 2015 tuto korekci dotace unesly, řekl ČTK Kotzian. Stavba kanalizace za dvě miliardy korun je nyní zhruba v polovině, skončit má v březnu příštího roku.

Ministerstvo financí provedlo korekci dotace kvůli údajné chybě v dokumentaci, kterou vypracovala firma Pöyry. Podle ministerstva je text dokumentace částečně diskriminační pro firmy, které by se chtěly přihlásit do výběrového řízení. Firma pochybení odmítla, argumentovala už dříve tím, že se nikdo proti výsledku tendru neodvolal.

"Jednáme se státními orgány a pořád věřím, že se korekce významně sníží. Bude potřeba ještě absolvovat cestu do Bruselu a taková jednání jsou na delší dobu. Rozhodně by se vše mělo stihnout do konce stavby," řekl Kotzian. Pokud se skutečně podaří korekci snížit, byl by to do ročního rozpočtu menší zásah než 100 milionů. "Je to sice hodně peněz, ale rozhodně by to nebyl velký problém," doplnil Kotzian.

Kanalizace se staví v okrajových městských částech Tuřany, Žebětín, Ivanovice a Bohunice, částečně i na jihu Brna a v Řečkovicích. Nová kanalizace zamezí nekontrolovanému vypouštění odpadních vod do vodních toků. "Projekt je rozčleněný na 17 částí a každá je v podobné fázi rozestavěnosti. Práce probíhají ve všech městských částech současně," uvedl Kotzian. Stavbaří zatím pracují přesně podle časového harmonogramu a neočekává se ani navýšení stanoveného rozpočtu. Jde o jednu z největších investičních akcích v Brně za poslední léta.

Zdroj: Wikipedia, Millenium187, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme