Brno bude mít příští rok první funkční artézský vrt jako rezervu s pitnou vodou

První z šesti plánovaných artézských vrtů začne příští rok v Brně fungovat jako záloha pro zásobování pitnou vodou. Vedení města nyní vybírá zhotovitele pro vrt v Kníničkách poblíž Brněnské přehrady. Novinářům to řekl náměstek primátorky Jaroslav Suchý (KDU-ČSL).

3 min. čtení

„Přesné místo u žádného z vrtů zveřejňovat nebudeme, protože se jedná o strategický projekt zajišťující nouzové zásobování města pitnou vodou,“ uvedl.

Artézské vrty mají sloužit jako náhradní zdroje pitné vody pro systém nouzového zásobování obyvatel Brna. Podle kalkulace, kterou si město nechalo vypracovat, klesne v případě výpadku v prvních dvou dnech spotřeba vody na pět litrů na osobu a den, od třetího dne ale stoupá až k 15 litrům na osobu za den.

„Pokud kalkulujeme s 406.878 Brňany, spotřebují první a druhý den dva miliony litrů za den, tedy zhruba 24 litrů za sekundu. Od třetího dne tato spotřeba stoupá na 6,1 milionu litrů za den, tedy zhruba 71 litrů za sekundu. Samozřejmě je nutné počítat s rezervou a s tím, že ve městě se nepohybují pouze jeho obyvatelé. Pokud počítáme s 600.000 lidmi, spotřebují první a druhý den tři miliony litrů, tedy zhruba 35 litrů za sekundu. Od třetího dne pak tato hodnota roste na devět milionů litrů vody za den,“ popsal Suchý.

Náklady na vybudování vrtu v Kníničkách jsou podle něj několik milionů korun, v rozpočtu je na něj vyčleněno deset milionů korun. Další vrty mají vzniknout v Brněnských Ivanovicích, v bývalých škrobárnách v areálu CTP, na Šujanově náměstí, v areálu Tepláren a na Žabovřeských loukách. Vrt v Kníničkách by měl vydat 35 litrů vody za sekundu. Nejvydatnější z plánovaných vrtů má být ten v areálu škrobáren, kde se počítá s vydatností 38 až 48 litrů za sekundu. Další vrty mají mít vydatnost od 15 do 20 litrů za sekundu.

„Po dokončení projektu předpokládáme celkovou vydatnost šesti vrtů mezi 143 a 158 litry za sekundu. Takový výdej představuje asi 12 až 13 milionů litrů vody za den. Tato voda by hypoteticky stačila pro 800.000 až 900.000 lidí,“ dodal Suchý.

Autor: ČTK

Foto: Wikipedia

Doporučujeme