Brněnská přehrada přechází na zimní režim, vodohospodáři snižují hladinu

Brněnská přehrada přechází na zimní režim. Vodohospodáři snižují její hladinu, důvodem je například to, aby bylo dost volného místa v nádrži pro případné zachycení jarních povodní. Hladina oproti plnému stavu klesne o pět metrů. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

3 min. čtení

Cílová kóta je na úrovni 224 metrů nad mořem. „Hladinu snižujeme každý rok na podzim po ukončení plavební sezony. Zimní hladina nám poskytuje prostor v nádrži pro zachycení povodní, které mohou Brnu hrozit s jarním táním. Snížená hladina je ale dobrá také kvůli vymrznutí břehů a podzimnímu výlovu Bažinek,“ uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Každý rok Povodí Moravy snižuje hladinu o čtyři metry. V letošním roce to bude o metr víc. Důvodem je instalace kabelů k šesti novým míchacím věžím. „V letošním roce odstartovala čtvrtá etapa opatření na podporu kvality vody v Brněnské přehradě tak, aby nedocházelo k masivnímu rozvoji sinic. Součástí této etapy je výměna kabelů míchacích věží. Hladinu proto snížíme o metr níže, než je běžná zimní hladina,“ uvedl Gargulák.

Vodohospodáři nádrž vypouštějí pomalu, aby se hladina snižovala přibližně o 30 centimetrů za den. Takový pokles odpovídá manipulačnímu řádu a je pro vodní živočichy bezpečný. Zásobní prostor zůstane zaplněný z 40 procent. Plnění nádrže vodohospodáři zahajují vždy v březnu se zvýšenými jarními průtoky.

Státní podnik Povodí Moravy zajišťuje správu, provoz a údržbu vodních toků a vodohospodářských objektů v povodí řeky Moravy. Spravuje téměř 11.000 kilometrů vodních toků, přes 1100 kilometrů ochranných hrází, 30 významných nádrží, 137 malých vodních nádrží, 15 malých vodníchelektráren, 13 plavebních komor a 175 jezů.

Autor: ČTK

Foto: Wikipedia

Doporučujeme