Britské vodárny odvolaly zákaz zalévání zahrad

Britské vodárny zrušily zákaz zalévání zahrad, který na jihu a jihovýchodě Anglie platil od dubna. Vodárenské společnosti žádaly o omezení spotřeby vody kvůli zimnímu suchu. Po přívalových deštích, které Británii v uplynulém týdnu zasáhly, ale oznámily, že se podařilo zásoby podzemní vody obnovit, napsal dnes server BBC News.

3 min. čtení

Vodárny v dubnu pod hrozbou pokuty 1000 liber (32.000 korun) zakázaly využívat zahradní hadice k zalévání trávníků i záhonů, k plnění zahradních jezírek i ke smývání špíny z venkovních ploch. Opatření postihlo asi šest milionů domácností.

Po třech měsících vodárny zákaz odvolaly, protože se podařilo obnovit zásoby podzemní vody, které jim slouží jako hlavní zdroj pro dodávky do domácností. "Významné naplnění zásobníků podzemní vody je v tuto roční dobu neobvyklé, přišlo však po výjimečně silných deštích, které ukončily sucho, jež způsobily dvě suché zimy," uvedly vodárny v tiskovém prohlášení.

Společnosti také poděkovaly zákazníkům za to, že pokyny pro omezení spotřeby vody dodrželi. "Díky tomu byla poptávka po vodě výrazně menší, než v tuto roční dobu obvykle bývá," sdělily. Zároveň ale vodárny požádaly zákazníky, aby s vodou i nadále zacházeli s rozmyslem.

Meteorologové letos v Británii zaznamenali třetí nejteplejší a pátý nejsušší březen od roku 1910. V některých oblastech klesla hladina podzemní vody pod úroveň roku 1976, kdy vodárny kvůli nedostatku vody přerušovaly dodávky do domácností. Problémy se suchem ukončily až přívalové deště, které ale na mnoha místech v Británii způsobily záplavy.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme