Británie bojuje s kriminalitou vodou z kohoutku!

Od 6.dubna loňského roku musí všechny britské restaurace, kluby a bary na vyžádání podat zdarma kohoutkovou vodu. Jaká cesta k tomuto kroku vedla a proč se povinnost servírovat vodu z kohoutku váže právě k alkoholu a ne například k jídlu, jako ve Francii?

3 min. čtení

V roce 2010 se britská vláda rozhodla začít řešit problémy s narůstající kriminalitou. U většiny zločinů byla zjištěna přímá souvislost s nadměrnou konzumací alkoholu. Proto se vláda rozhodla zvýšit nároky na bary, kluby a restaurace, které alkohol servírují. Vydala tedy novelu k zákonu The Licensing Act z roku 2003, který stanovuje podmínky k udělení licence pro zařízení podávající zákazníkům alkohol. Novela vyšla v platnost 6. dubna 2010 a přinesla s sebou například přísnější kontroly prodeje alkoholu nezletilým osobám, zakazála slevové akce typu “vše, co vypijete pouze za £10” či podávání alkoholických nápojů zdarma ke sportovním hrám.

 

Jednou z dalších důležitých změn byla také povinnost všech restauračních či barových zařízení, která podávají alkohol, na vyžádání poskytnout zdarma vodu z kohoutku. Myšlenkou bylo umožnit zákazníkům “naředit” vodou vysokoprocentí alkoholický nápoj, aby nedošlo k intoxikaci. Nedodržením tohoto nařízení se majitelé podniků vystavují nebezpečí pokuty £20 000, odebrání licence či až šesti měsícům nepodmíněně. Celé znění tohoto najdete zde.

Jak však dokazují osobní zkušenosti obyvatel Británie, které najdete na stránkách Consumer Council for Water, mnoho zařízení i přes nebezpečí tohoto postihu odmítne servírovat vodu z kohoutku a nabídne zákazníkům pouze balenou vodu. Britská vláda zatím nezveřejnila, zda za neposkytnutí vody z kohoutku byly uděleny sankce.  


Zdroj: (em)

Zdroj: (em)

Doporučujeme