Břehy Bečvy v Přerově čeká oprava, umožní to vypuštěný jez

Břehy řeky Bečvy protékající Přerovem čeká rozsáhlá oprava. Těžká technika bude na několika místech města těžit především nánosy, které by mohly způsobit problémy při povodních či v zimě při ledových krách. Do koryta řeky budou moci bagry vjet především kvůli tomu, že vodohospodáři vypustili jez. Na veškeré práce budou dohlížet biologové. ČTK to řekla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

3 min. čtení

Jez začali vodohospodáři vypouštět v pátek, práce zahájí od začátku příštího týdne. "Jez vypouštíme každoročně. Za ten rok se nánosy obnoví, řeka je tam přináší. Musí se to pravidelně odtěžovat, aby byl zachován průtok a jeho velká kapacita," uvedla mluvčí Povodí Moravy.

Na začátku týdne se odborníci pustí do kontroly jezové konstrukce a do její nezbytné opravy. Nad jezem bude těžká technika pracovat na dvou místech, u loděnice a v oblasti nově postaveného Tyršova mostu.

V lokalitě u loděnice bude povodí těžit štěrkopískové nánosy. Podle odborníků jde o problematickou část toku Bečvy. Práce mají řeku především připravit na zimní a jarní ledochody. "Předpokládáme, že takto vytěžíme asi 3000 tun nánosů, které prozatím uložíme na mezideponii, tedy místo k tomu předem určené a konzultované i s ekology," uvedl ředitel závodu Horní Morava David Fína.

U Tyršova mostu stroje rozhrnou tamní štěrkopískové nánosy, od levého břehu k břehu pravému, kde je štěrkopísku málo. "Přemístěné nánosy pak budou při vyšších průtocích přirozeně transportovány dále po toku až do podjezí jezu Přerov, kde budou znovu sedimentovat. Jde o léty osvědčený systém preventivní ochrany města před jarními ledochody," doplnila mluvčí povodí. Stroje budou přitom pracovat výhradně v korytě Bečvy a nezatíží již tak napjatou dopravní situaci v Přerově.

Na všechny práce budou dohlížet biologové. Dbát budou především na ochranu živočichů a rostlin. Povodí chystané práce konzultovalo také s vládními i nevládními organizacemi ochrany přírody.

 

Zdroj: Wikipedia, Kocour86, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme