Břeclavské vodárny vytvoří nový vodní zdroj v Ivani

Břeclavské vodárny pracují na vytvoření nového vodního zdroje v Ivani na Brněnsku, v těchto dnech dokončily vrtné práce na 29 průzkumných vrtech. Na řadě jsou nyní čerpací zkoušky. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí firmy Eliška Windová. Vodovody a kanalizace Břeclav mají na starosti zásobování pitnou vodou na Břeclavsku a v části okresu Brno-venkov.

3 min. čtení

„V regionu roste potřeba pitné vody a na její nadcházející možný nedostatek ukázal i model budoucího vývoje, který jsme nechali zpracovat. Proto jsme se pustili do realizace projektu v Ivani, který naši předchůdci připravovali už v 80. letech minulého století, kdy sucho ještě nebylo takovým tématem, jako je dnes. Přípravu uspíšil i problém s dusičnany, které nám výrazně vzrostly v nedalekém vodním zdroji v letech 2021 a 2022. Ivaň je v regionu naší společnosti prakticky poslední možností, kde můžeme podpovrchovou vodu nově získat,“ uvedl ředitel společnosti Milan Vojta.

Po vrtných pracích nyní budou následovat krátkodobé a dlouhodobé čerpací zkoušky, které mají potvrdit nejen kvalitu jímané vody, ale také vydatnost nového vodního zdroje. Expertiza jej odhaduje na 30 až 50 litrů za sekundu.

„Pokud zkoušky dobře dopadnou, budeme podnikat další kroky k vytvoření plnohodnotného vodního zdroje, především bude potřeba vybudovat v Ivani úpravnu vody, která bude teprve čtvrtou v rámci naší společnosti. Technologii by mělo být možné umístit do stávajících prostor naší čerpací stanice. Bolavých míst je v našem regionu víc, při jejich řešení ale půjdeme cestou rozšiřováním kapacit stávajících vodních zdrojů a zvětšováním kapacit vodojemů a přívodních řadů,“ doplnil Vojta.

Náklady na hydrogeologický průzkum v Ivani přesáhly šest milionů korun, výdaje na novou úpravnu vody a související stavby přesáhnou 100 milionů korun. Firma chce na investici žádat o dotac

Autor: ČTK

Foto: Wikipedia

Doporučujeme