Břeclav chce příští rok postavit smuteční síň a kruhový objezd i protipovodňová opatření

Zahájení stavby nové smuteční síně nebo výstavba okružní křižovatky u hlavní pošty, ale také protipovodňová opatření a opravy světelných signalizací na křižovatkách budou patřit mezi největší investice Břeclavi v roce 2016. Podle mluvčího radnice Jiřího Holobrádka město vymezilo v rozpočtu na investice v příštím roce 74 milionů korun. Dalších 77 milionů půjde na opravy a udržování majetku.

5 min. čtení

Břeclav schválila na příští rok rozpočet s příjmy 435 milionů a výdaji 486 milionů. Schodek 51 milionů pokryjí přebytky z minulých let a část úvěru, který si město vezme v celkové výši 90 milionů korun. Úvěr město využije na investice pro několik dalších let.

Největší investicí budou protipovodňová opatření za 80 milionů korun. "Protipovodňová opatření budou hlavní investiční akcí, která bude financovaná z úvěru. Investorem je Povodí Moravy, ale Břeclav má spoluúčast 15 procent," informoval Holobrádek. Město tak zaplatí kolem 12 milionů.

Další peníze půjdou na úpravu semaforů na křižovatkách ve městě. V příštím roce dá město pět milionů, po další dva roky by mělo jít na světelnou signalizaci shodně po deseti milionech. Starosta Břeclavi Pavel Dominik (Pro Region) už v minulosti řekl, že dříve se v Břeclavi řešilo pouze vybudování obchvatu, který má odvést dopravu z centra. Podle Dominika je však důležité pracovat také na vnitřní dopravě ve městě, kterou by mohla zrychlit obměna starých semaforů. Nejsou totiž sladěny tak, aby řidiči jeli na takzvanou zelenou vlnu. Proto pak vznikají kolony.

V plánu je také výstavba nové smuteční síně za 25 milionů, přičemž část prací za 10 milionů se uskuteční v roce 2016 a zbytek v roce 2017. Podle Dominika je stará smuteční síň řadu let terčem kritiky Břeclavanů. "Je zastaralá a nevyhovuje jak esteticky, tak provozně," řekl už dříve Dominik. Podle mluvčího Holobrádka je v Břeclavi měsíčně průměrně zhruba 15 obřadů.

Další investicí bude výstavba okružní křižovatky u hlavní pošty za téměř čtyři miliony korun. "V roce 2016 začne také projektová příprava domu s pečovatelskou službou v městské části Poštorná, což bude patřit mezi největší investice v dalších dvou letech," dodal Holobrádek. Příští rok by měl projekt stát 300.000 korun, v roce 2017 vyjde na 8,4 milionu korun stejně jako v roce 2018. "Mezi další akce roku 2016 za miliony korun patří chodník a veřejné osvětlení k obchodnímu domu Tesco, revitalizace sídliště Jana Palacha v centru města nebo rozšíření městského hřbitova," uzavřel Holobrádek.

Foto: „Kostel sv. Václava (Břeclav)“ od Delfínka – Vlastní dílo. Licencováno pod Volné dílo via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme