Brankovice postaví kanalizaci a čističku za 122 mil. korun

Zakázku na stavbu kanalizace a čistírny odpadních vod za 122,3 milionu korun vypsaly Brankovice na Vyškovsku. V případě hladkého průběhu výběrového řízení chtějí začít stavět letos v červenci a skončit nejpozději v červnu 2015.

2 min. čtení

Obec s téměř 1000 obyvateli získala dotaci ve výši 90 procent z Operačního fondu Životní prostředí. ČTK to dnes řekl starosta městyse Vladimír Procházka.

Čistírna bude stát za obcí po proudu Litavy u odbočky z hlavní silnice I/50 na Dobročkovice. Zatím bude sloužit pouze Brankovicím a továrně firmy EMS-PATVAG, která vyrábí iniciátory do airbagů. Její kapacita však bude mít rezervu a ve výhledu se počítá s připojením Dobročkovic.

Komplikací pro stavbu je zamítavé stanovisko Ředitelství silnic a dálnic k rozkopání opraveného povrchu silnice první třídy, která prochází obcí. V menší části obce na levém břehu Litavy tak bude pouze zrekonstruována současná, zhruba 50 let stará jednotná kanalizace. Splašky půjdou do čistírny přes přečerpávací stanice. Stavba sice přinese v obci některé omezení, neměla by však být příliš výrazná.

Kromě státní dotace bude městys vyjednávat ještě s Jihomoravským krajem, který podpořil podobnou stavbu v nedalekých Nesovicích. "Bojovali jsme o tuto investici, protože taková šance na dotaci už se nebude asi nikdy opakovat. Optimální by bylo začít v červenci, abychom stavbu v klidu do poloviny roku 2015 stihli," doplnil Procházka.

 

Zdroj: Wikipedia, P. matel, licence

 

 


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme