Brandýs n.L. bude mít příští rok schodkový rozpočet, staví čističku a halu

Brandýs nad Labem-Stará Boleslav bude příští rok hospodařit s příjmy téměř 594 milionů korun a celkovými výdaji přes 843 milionů korun. Schodek ve výši 250 milionů korun město pokryje úvěrem, který využije na modernizaci čistírny odpadních vod (ČOV) a stavbu sportovní haly. Rozpočet schválili v pondělí zastupitelé, pro bylo 11 z 21 zastupitelů. Pro letošní rok má město, kde žije téměř 19.000 lidí, schválený rozpočet s výdaji přes 651 milionů korun a příjmy přes 551 milionů korun.

2 min. čtení

„Očekáváme, že do rozpočtu bude zapojeno ještě zhruba 150 milionů korun z dotací a hospodářského výsledku letošního roku, což jsou finance, které půjdou do investic, jako je výstavba kolumbária u hřbitova ve Staré Boleslavi nebo opravy chodníků a komunikací, případně veřejného osvětlení,“ řekl ČTK starosta Robert Pecha (Vy jste město). Největší plánované investice jsou podle něj již započaté stavby čističky a sportovní haly u brandýské ZŠ Palachova. S oběma stavbami začalo město na podzim. Původně plánované náklady na halu byly téměř 226 milionů korun, pro modernizaci ČOV město počítalo s 344 miliony korun. Zastupitelé kvůli tomu letos v květnu schválili navýšení úvěru o 100 milionů na 300 milionů korun.

Město počítá pro příští rok s nárůstem výdajů na energie, a to o 16 milionů korun. Téměř o pět milionů víc zaplatí za odpady. Podle místostarosty Jana Jirovského (Vy jste město) je dlouhodobým problémem města péče o majetek města. „Město disponuje majetkem v hodnotě kolem 5,1 miliardy korun, roční provozní náklady by se tak měly pohybovat kolem 200 až 250 milionů korun, což je mimo možnosti města,“ řekl. Aktuálně město řeší například další osud chátrající budovy bývalých Slunečních lázní v lesoparku Houštka a bývalé koleje známé pod názvem Kim Ir Sen. Na kolej nechá zpracovat statický posudek.

Autor: ČTK

Foto: Wikipedia

Doporučujeme