Bohumín chce za desítky milionů dobudovat kanalizaci v okrajových částech

Bohumín na Karvinsku chce v okrajových částech města Skřečoň a Pudlov, kde je převážně rodinná zástavba, dobudovat kanalizaci. V příštích letech do toho chce investovat desítky milionů korun. Novinářům to sdělila mluvčí radnice Jana Končítková.

4 min. čtení

„Výstavbou kanalizace postupně řešíme problém odpadních vod u těch nemovitostí, jejichž majitelé ještě využívají staré septiky či žumpy. Z našeho rozpočtu hradíme vybudování nového řadu a přípojek k pozemkům. Přípojku od domu po veřejnou část už si budují lidé na své náklady. Je to nutná investice, které se do budoucna žádný producent odpadních vod nevyhne, současně jde o nejvýhodnější variantu odvodu splaškové vody,“ uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura (ČSSD).

Podle něj je na veřejnou kanalizace napojena většina bohumínských domácností. Jedním z posledních míst, kde kanalizace stále chybí, je část ulice 1. máje ve Skřečoni. Příprava projektu výstavby nového řadu trvala několik let, s budováním začalo město letos na podzim. V první etapě vzniká síť 28 přípojek, v další části se počítá s 24 přípojkami. Hotovo by mělo být v roce 2024, předpokládané náklady vyčíslilo město na 32 milionů korun a uhradí je plně ze svého rozpočtu.

Po dokončení kanalizace ve Skřečoni se radnice soustředí na odkanalizování městské části Pudlov, v oblasti Ostravské a Rolnické ulice. „Vzhledem k rozsahu akce jsme projekt i výstavbu rozložili do tří etap. Máme za sebou několik jednání s vlastníky nemovitostí, ve finále by se mohlo na novou kanalizaci připojit téměř 150 domů a také místní základní škola,“ řekl Macura. Doplnil, že půjde o investici za desítky milionů korun.

V Bohumíně jsou však i některá místa, kde kvůli složitému přístupu, komplikovanému napojení na páteřní síť a dalším omezením není možné kanalizační řad vystavět. Jde například o část osady Nová Ves. „V takových případech finančně motivujeme obyvatele k individuálnímu odkanalizování a umožňujeme jim čerpat padesátitisícovou dotaci na domácí čističky nebo septiky s biologickým filtrem,“ uvedl místostarosta. Podle mluvčí chce město do budoucna dosáhnout stavu, kdy žádná bohumínská domácnost nebude zatěžovat povrchové či podzemní vodynevyčištěnými splašky.

Autor: ČTK
Foto: Wikipedia

Doporučujeme