Blížejov na Domažlicku postaví vodovody v sedmi spádových obcích

Obec Blížejov na Domažlicku postaví ze 80 milionů korun vodovody pro všech sedm spádových částí. Do konce roku by měla mít projekt a stavební povolení a požádá o dotaci na vodovody. Zatím se ale rozmýšlí, zda o peníze požádá Státní fond životního prostředí nebo ministerstvo zemědělství. Našetřeno má 18 milionů Kč. ČTK to řekl Jiří Červenka, starosta obce s 1500 obyvateli.

3 min. čtení

Přípravy i samotnou stavbu podle starosty dosud zbrzdil zákon, který zakazoval pokládat vodovodní trubky a kanalizaci přes veřejných komunikací. Nyní norma už neplatí.

Samotný Blížejov svoji vodu má, v jeho spádových částech Přívozec, Chotiměř, Františkov, Malonice, Nahošice, Výrov a Lštění ale chybí. "Pro ně je vodovod životně důležitý. Chceme, aby se vesnice rozvíjely. Lidé chodí a naříkají, že mají špatnou vodu nebo že jim ve studních ubývá," uvedl Červenka. Minulé roky navíc nebyl v oblasti žádný sníh, letos se zřejmě po tání sněhu spodní vody posílí.

Blížejov s ročním rozpočtem přes 20 milionů korun může dávat ročně do rozvoje tři až čtyři miliony korun. Před 13 až 11 lety postavil bytové domy se 132 sociálními a družstevními byty. Úvěr splácí z nájmu, což ho nijak neomezuje, splacený bude v letech 2020 až 2023. Byty stavěla obec po rekonstrukci školy. Díky nim se zvýšil počet obyvatel o 500.

Obec školu s 200 dětmi dále rozvíjí, kapacita už nepostačuje. Letos tam vymění staré olověné vodovodní trubky, rozvody vody a topení a v plánu má i přestavbu kuchyně. Z ministerstva školství na to obec dostala dotaci deset milionů korun a 1,5 milionu Kč dá ze svého. V nejbližších dnech obec požádá i o dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). "Chceme vybudovat půdní vestavbu, tedy tři nové třídy za zhruba 30 milionů korun. Kromě tříd musíme udělat výtahy a schodiště," uvedl starosta. Plánuje postavit za 30 milionů Kč i tělocvičnu, která chybí. Obec už na ni má studii a požádala o dotaci ministerstvo financí.

Foto: Wikipedia, Pavel Hrdlička, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme