Blatnou má ochránit nové protipovodňové opatření

V Blatné na Strakonicku vyrůstá nové protipovodňové opatření. Soustava z hrází a zídek nebo ze zvýšených stávajících břehových zdí by měla odolat stoleté vodě, řekla ČTK Michaela Pohůnková z oddělení styku s veřejností Povodí Vltavy.

2 min. čtení

Náklady na vybudování protipovodňových opatření činí 22 milionů korun. Povodí na ně získalo dotaci z ministerstva zemědělství ve výši 19,7 milionu korun, řekla Pohůnková.

Opatření má prý hlavně zvýšit odolnost vůči velké vodě v místě soutoku Lomnice a Závišínského potoka. "Nejsložitějším bodem projektu je však přestavba stávajících stavidlových uzávěrů na výtoku ze Zámeckého rybníka na dvoudílný stavidlový jez s automatickým ovládáním," uvedla Pohůnková. Práce na výstavbě protipovodňového opatření začaly letos v květnu. Skončit by měly v první polovině roku 2013.

Blatnou už několikrát zasáhla povodeň. Ta nejsilnější patrně byla v roce 2002, kdy v srpnu velká voda připravila o byty 38 rodin. Zkázu nebývalých rozměrů přinesla do města povodí Závišínského a Smoliveckého potoka. Městu zničila velká voda z okolních protržených rybníků tři ze čtyř mostů a způsobila stamilionové škody.

Foto: Wikipedie: ABC2


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme