Blatnice bude mít novou čistírnu odpadních vod, plánuje i vodovod

Blatnice pod svatým Antonínkem na Hodonínsku bude mít do konce roku novou čistírnu odpadních vod. Bude stát 40 milionů korun. Tři čtvrtiny z této částky uhradí stát z dotací, řekl ČTK starosta obce Vladimír Hanák. Příští rok obec plánuje další investici. Za 21 milionů rozšíří vodovodní síť a vybuduje nový přivaděč.

3 min. čtení

Podle Hanáka dosavadní čistírna odpadních vod kapacitně nedostačovala. "Měla už velmi zastaralou technologii," uvedl. Práce na nové čistírně už v obci začaly, hotová bude do konce roku. Tendr vyhrála společnost Imos Zlín.

Blatnice už vybrala také dodavatele pro stavbu vodovodu v přítím roce. S nabídkou 21 milionu korun vyhrálo sdružení firem Artezia – Swietelsky. Hanák předpokládá, že tři čtvrtiny z této částky zaplatí stát, zbytek bude muset uhradit obec. V Blatnici je podle Hanáka nedostatek kvalitní pitné vody pro 2100 obyvatel. Způsobuje to problémy také firmám Siempelkamp a Seiko Flowcontrol, které v místní průmyslové zóně zaměstnávají více než 300 lidí.

Obec chce do Blatnice přivést vodu z vrtu v obci Lipov. "Nejdříve musíme udělat přivaděč a napojit tuto vodu na rozvod v obci. Tam, kde vodovod není, jej chceme rozšířit," uvedl Hanák.

Blatnice pod svatým Antonínkem kromě uvedených investic provedla letos pouze menší stavební práce. Prodala také právo výsadby vinic, které vlastnila. Vyneslo jí to pouze několik desítek tisíc korun. "Za to jsme vyměnili část oken na obecním úřadě," uvedl Hanák. Právo výsadby vinic od Blatnice koupilo Vinařství Tetur z Velkých Bílovic na Břeclavsku. Vinice na místě už byly v minulosti vyklučeny. "Jsme rádi, že se na jejich místě bude moci nasadit něco jiného," uvedl Hanák.

Foto: Wikipedie, Palickap, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme