Díky evropským dotacím bude na Blanensku voda stát 81,41 Kč

Svazek vodovodů a kanalizací okresu Blansko tento týden schválil zvýšení ceny vodného a stočného. Příští rok tak lidé zaplatí za vodu minimálně o 7% více. Vodné i stočné podraží nejméně o 2,50 Kč. K tomu se pravděpodobně přidají ještě 4 % z navýšené DPH.

2 min. čtení

Pro Blanensko vodu dodává Vodárenská akciová společnost, podle ředitele její boskovické divize Petra Fialy na zvyšování cen tlačí Evropská unie.

"Musí se dodržet takzvané podmínky přijatelnosti pro majitele vodovodů a kanalizací. Jednoduše řečeno, Brusel vzkazuje: Dáme vám dotace, ale nájemné a cena vodného a stočného se bude vyvíjet takovým a takovým způsobem," vysvětlil Fiala a dodal, že bez evropských dotací se společnosti při opravách neobejdou, proto je nutné tyto podmínky respektovat.

Letos cena vodného i stočného zůstala stejná jako v roce 2010. Kubík pitné vody stojí 36,19 Kč, stočné pak 37,24 Kč. Příští rok musí obyvatelé Blanenska počítat se zdražováním. "Nezdražení vody pro letošní rok bylo mezi ostatními svazky výjimečné. Teď už zdražit musíme. Naštěstí se nám podařilo vyjednat co nejnižší možné zvýšení. Částečně k tomu přispělo i to, že jsme Vodárenské akciové společnosti zvedli nájem o jedenáct procent," uvedl místopředseda svazku Jiří Rydval.

Cena vody pro rok 2012
– v případě 10% DPH: vodné 38,71 Kč, stočné 39,84 Kč
– v případě započítání 14%DPH: vodné 40,12 Kč, stočné 41,29 Kč, celkem 81,41 Kč včetně DPH

Foto: Wikipedia, Mr Hyde, licence GNU


Zdroj: Ola

Zdroj: Ola

Doporučujeme