Bízková nečeká problémy s nedodržením termínu pro dostavbu čistíren

Dobudovat do konce roku čistírnu odpadních vod či kanalizaci podle evropských norem všechny aglomerace s více než 2000 obyvateli nestihnou, řekla ČTK ministryně životního prostředí Rut Bízková.

2 min. čtení

U všech už jsou ale rozběhnuté projekty. Problémy čekají podle ministryně zřejmě jen Prahu a čtyři aglomerace. Ani u těch ale dosud není zřejmé, zda spadají do kategorie, na níž se požadavky vztahují.

Ze strany Evropské unie Bízková problémy nečeká. "Požádáme ji, aby měla strpení a počkala, až to doděláme. Větší problémy budou obce mít od 1. ledna 2011 s českými předpisy," řekla Bízková, podle níž si obce budou si muset vyjednat výjimku u České inspekce životního prostředí.

Kromě Prahy zatím termín zahájení projektu nesplňují čtyři aglomerace. Podle Bízkové se ale odborníci neshodli v tom, zda spadají do kategorie aglomerací nad 2000 ekvivalentních obyvatel nebo ne. Není to pevně stanoveno v zákoně, je to o výkladu tohoto pojmu, dodala Bízková.

Vláda už dříve opakovaně konstatovala, že stát požadavek evropské komise v určeném termínu nesplní. Podle únorové zprávy ministerstva zemědělství nestihne vodohospodářskou technologii dobudovat do konce roku 13 obcí. Ještě loni přitom hrozilo, že jich bude 36.

Podle evropské směrnice musí mít všechny tuzemské aglomerace s více než 2000 obyvateli do konce roku 2010 odpovídající čištění odpadních vod, jinak hrozí Česku sankce od EU. Požadavek se týká zhruba 630 sídel.


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme