Bízková novou kandidátkou na ministryni životního prostředí

Ministerstvo životního prostředí zřejmě povede dosavadní náměstkyně Rut Bízková. Sdělila, že v úterý vystoupila z ODS. Nestranickost je podmínkou pro její účast ve vládě.  

3 min. čtení

Poté co premiér Fischer v úterý rozhodl nabídnout Občanské demokratické straně, aby nominovala nového ministra životního prostředí, navrhl dnes Bízkovou předsedovi vlády jako kandidátku volební lídr ODS Petr Nečas. Bízková kvůli tomu vystoupila z ODS, neboť premiér si jako podmínku kladl, aby kandidát byl nejen kvalifikovaný, ale také bezpartijní. 

"Bízková dnes dopoledne vystoupila z ODS. Splňuje tak všechny předpoklady pro to, aby byla naším nestranickým kandidátem na ministryni ve vládě Jana Fischera. Očekáváme nyní, že se předseda vlády k naší nominaci vyjádří," uvedl Nečas v poledne na tiskové konferenci ODS.

Nečas novinářům řekl, že svůj návrh s premiérem dopředu konzultoval. "Ano, samozřejmě jsem s ním o tomto jménu mluvil dříve, než jsem mu ho poslal písemně jako návrh," potvrdil. Pokud prezident nominaci potvrdí, nová ministryně převezme úřad od ministra zemědělství Jakuba Šebesty (za ČSSD), který ministerstvo řídil po rezignaci Jana Dusíka (za SZ).

Rut Bízková (narozena 19. července 1957)

  • Náměstkyně na ministerstvu životního prostředí a ředitelka sekce ekonomiky a politiky životního prostředí
  • Vystudovala vysokou školu chemicko-technologickou v Praze a postgraduální studium matematiky.
  • Profesní kariéra: od roku 1981 pracovala v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži. Po absolvování stáže v Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) ve Vídni v roce 1993 zaměřila na životní prostředí a energetiku. V letech 1994 až 1998 byla tiskovou mluvčí uhelných elektráren ČEZ a poté ředitelkou odboru pro styk s veřejností ministerstva životního prostředí. Od roku 1999 pracovala na ministerstvu průmyslu a obchodu, kde mimo jiné působila jako poradkyně náměstka ministra pro energetiku, hutnictví a stavebnictví. Od roku 2004 působila v české informační agentuře životního prostředí Cenia, která je příspěvkovou organizací MŽP.

Foto: Aquatherm 2008


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme