Bilanční stav v povodí Moravy i Dyje se loni zlepšil, více napršelo

Bilanční stav v povodí Moravy i Dyje se loni ve srovnání s rokem 2019 zlepšil, oproti předchozím suchým rokům se pak výrazně zlepšil. Vyplývá to z vodohospodářské bilance za rok 2020, kterou na svém webu zveřejnil státní podnik Povodí Moravy. V roce 2018 přitom byla bilance v povodí nejhorší od roku 2003, kdy Povodí Moravy začalo s měřením.

5 min. čtení

V povodí Moravy loni podle zprávy spadlo asi 122 procent dlouhodobého průměru objemu srážek. "Rok tedy byl srážkově silně nadnormální. Srážkový normál byl podkročen ve třech měsících," stojí ve zprávě. Srážkově nejbohatším měsícem byl říjen, a to s 257 procenty dlouhodobého normálu, naopak nejméně srážek z celého roku spadlo v dubnu, který je hodnocený jako silně až mimořádně podnormální. Šlo jen o 13 až 32 procent dlouhodobého normálu. V roce 2019 spadlo v povodí Moravy asi 104 procent obvyklého objemu srážek, v roce 2018 to bylo jen 74 procent.

Průtoky byly loni v lednu v povodí Moravy většinou podprůměrné, ale už v únoru nadprůměrné až silně nadprůměrné. V březnu až květnu se začaly zmenšovat, duben byl pak vyhodnocený jako mimořádně podprůměrný, šlo o 12 až 27 procent normálu. Červen byl naopak na většině toků nadprůměrný, na Rožnovské Bečvě dokonce mimořádně nadprůměrný, šlo o 372 procent normálu. V povodí horní Moravy pak byl nejvýraznější říjen, kdy téměř na všech tocích byly průtoky mimořádně nadprůměrné, šlo až o 854 procent.

V povodí Dyje loni podle zprávy spadlo asi 125 procent dlouhodobého průměru objemu srážek. Mimořádně nadnormální byly podle zprávy červen a říjen, šlo o 189 až 361 procent, naopak leden a listopad byly srážkově silně podnormální (43 až 68 procent). V roce 2019 byl v povodí Dyje úhrn srážek zcela shodný s dlouhodobým normálem. O rok dříve spadlo na Dyji jen 80 procent dlouhodobého průměru objemu srážek.

Průtoky v lednu byly v tocích v povodí Dyje většinou silně až mimořádně podprůměrné, v únoru většinou průměrné až podprůměrné. V dubnu byly už téměř všechny toky vyhodnoceny jako mimořádně podprůměrné, šlo o 11 až 33 procent obvyklých průtoků. Průtoky se výrazně zvýšily až v červnu, dosáhly 137 až 300 procent. Nadprůměrné byly i letní měsíce, stejně tak i podzimní. Na průměrné až nadprůměrné hodnoty se dostaly v prosinci.

Státní podnik Povodí Moravy zajišťuje správu, provoz a údržbu vodních toků a vodohospodářských objektů. Spravuje téměř 11.000 kilometrů vodních toků, přes 1100 kilometrů ochranných hrází, 30 významných nádrží, 137 malých vodních nádrží, 15 malých vodních elektráren, 13 plavebních komor a 175 jezů.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme