Beroun poprvé vyzkouší montáž mobilních hrází proti velké vodě

Beroun si ve čtvrtek poprvé vyzkouší montáž zhruba dvou kilometrů mobilních hrází, které jsou součástí nově postavených protipovodňových opatření za 125 milionů korun. Město pak bude mít mobilní hráze na deset let vypůjčené od státního podniku Povodí Vltavy, poté by mělo bariéry získat do svého majetku. Novinářům to včera řekla starostka Šárka Endrlová.

4 min. čtení

Výstavba hrází začala loni v listopadu. Pevná i mobilní protipovodňová bariéra je skoro tři kilometry dlouhá a má město ochránit před stoletou vodou. Zábrany mají před vodou ochránit městskou zástavbu na obou březích Berounky a levém břehu Litavky. Chráněna bude třeba ulice Na Hrázi, území pod mostem Míru nebo ostrov, na kterém je zimní stadion i akvapark.

Montáž mobilních hrází začne v 7:00 na křižovatce ulic Na hrázi a U přívozu a postupně bude pokračovat v dalších částech města. "Jde o mobilní hrazení, systém čerpadel a stavidlové uzávěry," uvedla mluvčí státního podniku Povodí Vltavy Michaela Pohůnková. Zkoušet se bude také systém, který zahrnuje šest velkých a 16 malých čerpadel.

Podle Endrlově jde o zkušební montáž, která má naznačit, jak dlouho výstavba mobilních hrází potrvá. Ostré cvičení teprve bude následovat. "Budeme požadovat těsnící zkoušky, abychom mohli zodpovědně převzít jednotlivé mobilní segmenty do majetku města. Chceme vědět, jestli fungují a netečou," nastínila další postup Endrlová. Montáže se zúčastní deset pracovníků, kteří budou jednotlivé části označovat a číslovat, aby se v případě nutnosti daly rychle postavit. Pak budou převezeny do střeženého areálu technických služeb. Kolaudace bariér by se měla uskutečnit ještě v listopadu.

Beroun zasáhly povodně v roce 2002, kdy napáchaly škody za více než 330 milionů korun. Řeka tehdy podle pamětníků vystoupala téměř devět metrů vysoko a značně poškodila historický střed města, náměstí, radnici a další budovy. Velká voda město opět zasáhla letos v červnu, kdy vznikly škody za 59 milionů korun. Nejvíce rozvodněné řeky a přívalové deště poškodily silnice, chodníky, mostky a cyklostezky. Rozestavěné bariéry už proti povodni pomohly, protože zabránily rozlití vody do centra.

 

Zdroj: Wikipedia, David Sanetrník, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme