Beroun má dokončené protipovodňové hráze, bude zkušební montáž

V Berouně byla dokončena výstavba protipovodňových opatření, za které státní podnik Povodí Vltavy zaplatil téměř 125 milionů korun. Protipovodňové bariéry ještě musejí projít kolaudací a tento týden také bude provedena zkušební montáž mobilních hrází, které bude mít při povodních na starosti město.

4 min. čtení

ČTK to v pátek řekla mluvčí radnice Pavla Švédová. Protipovodňová bariéra je skoro tři kilometry dlouhá a má město ochránit před stoletou vodou. Její výstavba začala loni v listopadu.

Protipovodňové bariéry spočívají ve vybudování pevných zdí, které doplní mobilní hráze. V ochranném systému bude také 15 zpětných klapek. Zábrany mají před vodou ochránit městskou zástavbu na obou březích Berounky a levém břehu Litavky. Chráněna bude třeba ulice Na Hrázi, území pod mostem Míru nebo ostrov, na kterém je zimní stadion i akvapark.

Přestože má být před stoletou vodou chráněna značná část města, několik domů není možné podle odborníků zcela zabezpečit. Jde zejména o pravý břeh Litavky a část levého břehu Berounky v lokalitě Zborovského nábřeží.

Město chce podle starostky Šárky Endrlové jednat s majiteli těchto nemovitostí o tom, jak jim pomoci, a přihlásilo se kvůli tomu do pilotního programu České protipovodňové asociace, která může zájemcům navrhnout individuální ochranu jejich obydlí přímo na míru. "Cílem je dosáhnout toho, aby budovy, které se nacházejí v nejohroženější zóně, mohly být chráněny lépe než v současnosti, třebaže je zřejmé, že ochrana v této lokalitě nemůže být nikdy stoprocentní," vysvětlila Endrlová.

Beroun zasáhly povodně v roce 2002, kdy napáchaly škody za více než 330 milionů korun. Řeka tehdy podle pamětníků vystoupala téměř devět metrů vysoko a značně poškodila historický střed města, náměstí, radnici a další budovy. Velká voda město opět zasáhla letos v červnu, kdy vznikly škody za 59 milionů korun. Nejvíce rozvodněné řeky a přívalové deště poškodily silnice, chodníky, mostky a cyklostezky. Rozestavěné bariéry už proti povodni pomohly, protože zabránily rozlití vody do centra.

 

Zdroj: Wikipedia, Ondrej.konicek, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme