Benecko s pomocí EU dostaví kanalizaci a rozšíří čistírnu vody

Dostavba kanalizace a rozšíření čistírny odpadních vod v Benecku na Semilsku pomůže zlepšit kvalitu vody v Jizeře. Nynější čistička v obci, která je jedním z oblíbených lyžařských středisek v Krkonoších, už hlavně v zimní sezoně nestačila potřebám. Kapacita čistírny se zdvojnásobí, což by mělo umožnit napojení nových objektů. 

2 min. čtení

Dostavbu kanalizace a rozšíření čistírny připravovalo Benecko několik let. Akci za bezmála 24 milionů korun spolufinancuje z velké části Evropská unie z Operačního programu Životní prostředí. Zbytek nákladů zaplatí Vodohospodářské sdružení Turnov (VHS), jehož je Benecko členem.

Obec, která leží v Krkonošském národním parku připravuje i dostavbu kanalizace v osadě Dolní Štěpanice. "Tam by se měli napojit na čistírnu odpadních vod v Jilemnici, realizace projektu za nějakých 60 milionů korun bude ale záležet na tom, zda se podaří získat evropské dotace," řekl starosta Benecka Jaroslav Mejsnar.

Výstavba kanalizace v Benecku a rozšíření tamní čističky navazuje na velký integrovaný projekt Čistá Jizera, který řeší problémy s kanalizací, vodovody a čištěním odpadních vod v Semilech, Jilemnici, Turnově, Lomnici nad Popelkou a Rokytnici nad Jizerou. Akce přijde na 950 milionů korun, z toho 540 milionů získalo VHS také z Operačního programu Životní prostředí.

"Projekt se chýlí k závěru, z 90 kilometrů vodovodního a kanalizačního potrubí zbývá dokončit méně než kilometr," řekl předseda sdružení Milan Hejduk. Zcela hotova je stavba v Jilemnici, kde se díky investici společnosti Devro dočkala rekonstrukce i čistírna odpadních vod a modernizaci má za sebou i úpravna vody. V dalších městech by měly práce skončit letos na podzim.

 

foto: Wikipedia, Torm, licence


Zdroj: (em)

Zdroj: (em)

Doporučujeme