Benátky se naučily pít kohoutkovou

Téměř každá země se snaží vypořádat s populární ale neekologickou balenou vodou po svém. Starosta italských Benátek se rozhodl v rámci kampaně podporující pití vody z kohoutku rozdávat v domácnostech zdarma designové karafy.

3 min. čtení

Starosta Benátek Massimo Cacciari byl v roce 2009 šokován výsledky průzkumu spotřeby plastových lahví. Jak je možné, že průměrný Benátčan vypije ročně dvojnásobné množství napojů z plastových lahví než průměrný Američan? Údaje z roku 2009 hovořily o 151 litrech za rok. Právě tato informace byla podnětem pro vznik značkové kohoutkové vody Acqua Veritas (v překladu „pravá voda“). Masivní kampaň vodáren Veritas a benátské radnice probíhá v provincii Benátky až do současné doby. Do všech domácností, které se chtěly zapojit a snížit spotřebu plastového odpadu, byly zdarma distribuovány designové karafy. A protože se vodě z městského vodovodu v Itálii přezdívá „voda starosty“, zapojil se do kampaně osobně a objevil se na plakátech se sloganem: „Také piji vodu starosty. Massimo Cacciari“.

 

 

Opomenut nezůstal ani fakt, že voda z benátských vodovodů pochází ze stejného regionu jako populární luxusní balená voda San Benedetto. V letošním roce začaly Benátky podporovat také restaurační zařízení. Kromě distribuce karaf je jim poskytována sleva na výrobníky sody, aby mohli restauratéři servírovat zákazníkům také sycenou kohoutkovou vodu.
 

Celkem bylo rozdáno přes 120 000 karaf a výsledky této kampaně se skutečně promítly v číslech. Spotřeba plastového odpadu se během pouhého roku snížila z 288 tun na 261 tun. Průzkumy veřejného mínění také dokázaly, že v současné době pije vodu z kohoutku 79 procent Benátčanů.

Zdroj: http://www.acquaveritas.it/, http://www.nytimes.com/2009/06/12/world/europe/12venice.html


Zdroj: (em)

Zdroj: (em)

Doporučujeme