Sezona na Baťově kanále začala pádem metrového klíče do vody

Při slavnostním odemykání Baťova kanálu ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku včera řediteli Ředitelství vodních cest Lubomírovi Fojtů spadl zhruba metrový železný klíč do vody. Neprodleně pro něj skočil, a pobavil tak stovky přihlížejících. Na první plavby po kanále se mnozí vydali již dnes.

2 min. čtení

Loni se po kanále plavilo zhruba 90.000 lidí a zájem o dovolenou na vodě je stále vyšší. Letošní sezona je navíc jubilejní, protože od otevření uplynulo 80 let. Původně však kanál sloužil nákladní dopravě, vozilo se po něm především uhlí. Právě k výročí vznikla i kniha o historii kanálu. Včera byla pokřtěna a nese název Baťův kanál – od myšlenky k nápadu. V nejbližších dnech bude v prodeji.

Povodní Moravy si pro lidi připravilo dlouhodobější soutěž. "Kdo propluje všemi 13 plavebními komorami a získá z každé razítko, zařadí se do slosování o dovolenou na hausbótu či o let balonem, ale i o řadu menších cen," řekl ČTK ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Baťův kanál je nyní splavný na 54 kilometrech od Otrokovic do Skalice a Povodí Moravy usiluje o prodloužení splavné trasy, která vede částečně vlastním korytem a částečně korytem Moravy. Na severu by bylo možné v budoucnu plout až do Kroměříže a na jihu do Hodonína. Na toku také vzniká lepší turistické zázemí, v posledních letech například v Petrově.

Foto: Wikipedia, Manka, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme