Artéské vody pod Brnem se mohou stát nouzovou zásobárnou pitné vody

Artéské vody pod Brnem by v budoucnu v případě sucha mohly posloužit jako nouzová zásobárna pitné vody pro obyvatele města. Kvůli klimatickým změnám si město dalo zpracovat hydrogeologickou studii, která posuzuje kvalitu vrtů a také to, zda jsou vhodné pro systém nouzového zásobování. 

4 min. čtení

Z 18 zkoumaných vrtů bylo pět vyřazeno, protože nesplňovaly podmínky, uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL) v tiskové zprávě.

"Jako jednoznačně vhodný pro systém nouzového zásobování byl vyhodnocen vrt v Kníničkách, který má maximální vydatnost 34 litrů za sekundu. Vhodnými oblastmi pro vybudování nových vrtů je také lokalita Trnitá v areálu CTP a oblast Ráječek. O vybudování těchto vrtů jednáme,“ řekl Hladík.

V první etapě zkoumalo město 18 předem vytipovaných hydrogeologických vrtů, které byly podrobeny technickým a revizním pracím a zkoumala se kvalita pitné vody. „Pro nouzové zásobování obyvatel musíme mít připravené vodní zdroje o vydatnosti nejméně 71 litrů za sekundu. Pokud však vezmeme v úvahu i počet lidí, kteří denně dojíždí do Brna za prací, hledáme zdroje, které vydají 104 litrů za sekundu,“ uvedl Hladík. Ze zkoumaných vrtů bylo pět vyřazeno, protože byly nevhodné pro systém nouzového zásobování. Další vrty mohou být vhodné po splnění některých podmínek. Jde například o vyčištění vrtu nebo úpravu vody.

Město má díky výzkumu také přehled o poměrech dalších lokalit, což mu v budoucnu pomůže vytipovat místa pro případné vybudování nových vrtů. Konkrétní místa však budou předmětem druhé etapy studie. Důležité je najít takové, které budou mít kromě vhodných hydrogeologických podmínek i dobrou dostupnost pro cisterny nebo hasičská auta, která by v případě nouze zásobovala obyvatele Brna pitnou vodou.

Artéské vody jsou podzemní zásoby pitné vody, které jsou velmi bohaté na železo a minerální látky. Z 18 zkoumaných vrtů se šest nachází v Tuřanech, tři v Černovicích, dva v městské části Brno-jih. Další se nacházejí v Řečkovicích, Žabovřeskách, Komíně a Kníničkách. Zbylé tři vrty jsou mimo Brno.

Foto: Wikipedia, Andrew Dunn, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme