Arktická zima zvyšuje výrobu pitné vody. V sítích jsou vyšší ztráty

Největší jihočeská továrna na výrobu pitné vody, Úpravna vody Plav, zvýšila v arktických mrazech výkon proti běžnému období o 10 procent.  Paradoxně za to může právě tuhá zima, způsobující vyšší ztráty na vodovodních sítích v jednotlivých městech a obcích.

4 min. čtení

„Většina vodovodů vede v obcích v komunikacích. Pod povrchem, který není na silnicích přikryt sněhovou pokrývkou, pak dochází k rychlejšímu promrzání zeminy. A to má samozřejmě vliv na vodovodní potrubí, které praská,“ vysvětluje František Rytíř, provozní náměstek ředitele Jihočeského vodárenského svazu (JVS), jemuž plavská úpravna patří. Její kapacita je ale natolik velká, že si s těmito zvýšeným ztrátami bez problémů poradí.

Mrazivé počasí ale způsobuje poruchy i na samotné Vodárenské soustavě jižní Čechy, z níž pitnou vodu odebírá přes 380 tisíc obyvatel Jihočeského kraje. Zatímco třeba za celý rok 2011 na ní bylo zaznamenáno pouze šest poruch, od začátku roku letošního už sedm.

Abychom všechno zvládli, museli jsme zastavit čištění vodojemů, které tvoří pravidelnou součást naší zimní práce. Pokračovat v něm budeme až po skončení zimy, protože lidi a techniku musíme mít k dispozici na odstraňování případných akutních poruch,“ říká František Rytíř. Právě JVS je vlastníkem a provozovatelem této vodárenské soustavy, dlouhé na 400 kilometrů, na níž je napojeno přes 140 obcí a měst.

Zatímco potrubí je vydáno napospas mrazům, většinu svých provozních vodárenských objektů nyní JVS vybavil přímotopnými tělesy na jejich temperování. Tím se předejde jejich zamrznutí. Na úpravně Plav, která je vytápěná plynem, se už před začátkem zimy instaloval nový řídicí systém, hlídající odběrový diagram plynu. Při překročení plánovaného odběru totiž následují velké smluvní pokuty. „Tato opatření tak pomáhají hlídat provozní náklady,“ doplnil František Rytíř.


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme