Aqua Servis Rychnov zdražil vodné a stočné o 14,5 procenta

Společnost Aqua Servis, která na Rychnovsku zásobuje vodou přes 50.000 lidí, zdražila od 1. ledna vodné a stočné v průměru o 14,5 procenta na 79,9 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Hlavními důvody zdražení jsou zvýšení nájemného z vodárenských sítí, zvýšení DPH z 10 na 14 procent a růst cen energií.

3 min. čtení

ČTK to dnes řekl ředitel společnosti Otomar Ešner. Při průměrné spotřebě 90 litrů na osobu a den zaplatí čtyřčlenná rodina na Rychnovsku za vodu zhruba o 1300 korun více než loni.

Rychnovské vodárny byly v hradeckém kraji poslední významnou vodárenskou firmou, která oznámila ceny pro letošní rok. Firma mohla cenu oficiálně vyhlásit až poté, co s ní vyslovilo souhlas všech více než 60 obcí v regionu. Celý proces schvalování firma uzavřela v minulých dnech.

Starosta Rychnova nad Kněžnou Jan Skořepa ČTK dříve řekl, že původní návrh počítal s ještě vyšším růstem ceny. O cenách pak několikrát jednala cenová komise složená ze zástupců firmy a obcí. Obce jako vlastníci vodárenské infrastruktury podle Skořepy zmírnily požadavky na růst nájemného, které mají používat k investicím do obnovy vodárenských sítí. I vodárny přehodnotily své náklady.

Hlavním vlastníkem Aqua Servisu je od roku 2010 rakouská společnost Energie AG Bohemia, která má podíl 66 procent. Předtím byla hlavním vlastníkem francouzská Veolia. Obce nadále drží 34 procent akcií.

Nejvyšší cena vody z okresních měst je v Hradci Králové. Hradecké vodárny cenu od ledna zvedly o 9,98 procenta na 78,49 Kč za metr krychlový vody. K tomu odběratelé platí pevný roční plat v řádu stokorun, takže u některých domácností na Hradecku se cena metru krychlového vody blíží 90 korunám. VAK Náchod zdražil vodné a stočné o devět procent na 65,36 koruny za metr krychlový. Vodárny v Jičíně zdražily o 8,9 procenta na 75,95 koruny za metr krychlový. Nejnižší nárůst ceny vody je v Trutnově, a to o šest procent na 57,97 Kč za metr krychlový.

Foto: Wikipedia, Radek Bartoš, licence GNU


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme