Annínské jezero nabídne návštěvníkům nové zázemí, vybudovány jsou pláže

Na rozšířené pláže a komfortní vstupy do vody v podobě pozvolných svahů a přístupových lávek se mohou těšit návštěvníci Annínského jezera u Tovačova na Přerovsku. Nové pláže o délce 300 metrů na místě bývalé pískovny vybudovala společnost Českomoravský štěrk. Výstavba trvala tři měsíce a těžaři při ní využili i materiál z dosud fungující pískovny v Tovačově. 

6 min. čtení

Takzvaná Tovačovská riviéra je již hotova a připravena pro nadcházející koupací sezonu, informovali ČTK zástupci společnosti.

Areál těžaři městu pronajali za symbolickou korunu a zajišťovat zde budou odvoz odpadků, sečení a servis toalet. "Je všeobecně známo, že nejlepší koupání s nejčistší vodou v Česku nabízejí vytěžené pískovny a zatopené kamenolomy. Většinou jde ale o trochu 'punkové' aktivity, protože u těchto vodních ploch často chybí základní zázemí i přístup do vody. Tovačovská riviéra bude v tomto ohledu výjimečná a spíše než divočinu by měla připomínat klasické koupaliště vhodné i pro rodiny s dětmi," uvedl Tomáš Bína ze společnosti Českomoravský štěrk.

Tovačovská riviéra po stavebních úpravách disponuje téměř půlkilometrovou pláží a o něco kratším přístupem do vody mimo pláž. Plocha ke koupání vymezená lanem s bójkami dosahuje přes 24 hektarů, což odpovídá šestnáctinásobku rozlohy Horního náměstí v Olomouci. Využití pláží k rekreačním účelům dříve limitovaly vysoké břehy jezera. Nyní se zde po každých 50 metrech střídají zatravněné pozvolné svahy a lávky se schodišti a zábradlím. K vybudování této infrastruktury použili těžaři několik desítek tun přírodního kameniva z tovačovské pískovny. Přístupy do vody vyložili jemnějšími oblázky, svahy naopak zapřeli drceným kamenivem z nedalekého kamenolomu Výkleky.

K úpravě břehů Annínského jezera se těžaři rozhodli i na základě výsledků loňského referenda o rozšíření těžby štěrkopísku na pozemcích města, které reflektovalo negativní názory místních obyvatel. Referendum se konalo v obci na začátku října. Proti rozšíření těžby se tehdy vyjádřilo 76 procent hlasujících voličů. "Výsledky nedávné ankety a koneckonců i referenda o rozšíření těžby čteme mimo jiné jako jasný vzkaz, že obyvatelé nejsou spokojeni s tím, co jim zde zůstává po těžbě štěrkopísku. Rozhodli jsme se tedy vyjít jim vstříc a v prvním kroku vytvořit z Annínského jezera opravdové koupaliště," uvedl již dříve jménem pískovny v Tovačově Vlastimil Polišenský.

První pískovna vznikla v Tovačově na Přerovsku v roce 1951. V prostoru, kde je nyní soustava Tovačovských jezer, byla původně pole. Dnes tvoří soustavu Tovačovských jezer čtyři samostatné vodní plochy – Annínské jezero, Troubecké jezero, Skaškovské jezero a jezero Sever, které je významným vodárenským zdrojem. Koupání je povolené na vlastní nebezpečí pouze v označené části Annínského jezera. Na všech ostatních vodních plochách platí přísný zákaz koupání.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme