Záborná na Vysočině usiluje o vlastní vodovod

V Záborné na Polensku se možná místním blýská na časy. Vedení tamního obecního úřadu usiluje o to, aby se do vsi podařilo zavést vodovod z nedaleké Polné. Tím by se také ovdáděly i splašky do čistírny odpadních vod. Šlo by o největší investici v historii obce.

2 min. čtení

Starosta obce – pan Josef Koubek uvedl, že zavedení vodovodu by podle projektu stálo zhruba 35 milionů korun. To by ale znamenalo, že by obec musela dostat dotaci, protože její vlastní rozpočet se pohybuje kolem dvou milionů korun a proto si sama takovou investici nemůže dovolit. "V případě realizace by šlo skutečně o největší akci v historii Záborné," potvrzuje starosta Josef Koubek

Realizaci projektu teď bohužel zdržují nejasnosti okolo výkupu pozemků, které na trase zhruba 1,8 kilometru patří soukromníkům, kteří třeba vůbec nebydlí v Česku. "V současnosti máme takové tři pozemky, které potřebujeme dořešit," doplňuje starosta.

Záborná by ráda do konce tohoto roku tato územní řízení vyřešila, aby po té mohla zažádat o dotaci. Nyní zatím její obyvatelé čerpají vodu z vlastních studní. Jinou možnost prostě nemají. "Buď se o studnu dělí soubor domácností, nebo má každá vlastní a ti, co ji neměli, si ji nechali navrtat," uzavřel téma starosta Koubek.


Zdroj: PK

Zdroj: PK

Doporučujeme