600 milionů do projektu Čisté Horní Labe

Město Vrchlabí na Trutnovsku dokončilo investici za asi šest set milionů korun do výstavby a rekonstrukce kanalizací.

3 min. čtení

Projekt Čisté horní Labe trval sedmnáct měsíců a byl největší investicí v historii Vrchlabí. Přibližně polovinu nákladů stavby pokryje dotace Evropské unie.

Oficiální zakončení projektu je naplánováno na 30. září, informovala ve čtvrtek ČTK vrchlabská radnice. Stavbaři ve třináctitisícovém městě vybudovali pětatřicet kilometrů kanalizačních stok a další čtyři kilometry veřejných částí kanalizačních přípojek. "Nová kanalizace pokrývá pětadevadesát procent území města," uvedl starosta Jan Sobotka.

Bývalá kanalizace odváděla splaškové vody jen z poloviny města, byla poruchová a ohrožovala podzemní vody. Rozsáhlá stavba téměř rok a půl znepříjemňovala život většině obyvatel města. Kvůli výkopům se lidé potýkali s řadou omezení, řidiči museli často jezdit objížďkami.

"Na většině komunikací, kde probíhaly výkopové práce, je položen nový asfaltový povrch," uvedl starosta. Zakázku na stavbu v soutěži vyhrálo sdružení stavebních firem BAK a VCES. Na zaplacení stavby město vedle evropské dotace použije dlouhodobý úvěr.

Stavba vrchlabské kanalizace se zařadila k největším vodohospodářským projektům v Královéhradeckém kraji posledních let. Největší stavbou byl loni dokončený projekt Cidlina na Jičínsku za asi 665 milionů korun. Loni trutnovské vodárny ukončily půlmiliardovou investici do výstavby kanalizací a čištění odpadních vod Čistá horní Úpa. Rozsáhlý investiční projekt Čistá Metuje za téměř čtvrt miliardy korun nyní chystají vodárny v Náchodě.

Foto:
Zdroj: ČTK
 


Zdroj: (hav)

Zdroj: (hav)

Doporučujeme