13 měst nestihne dobudovat moderní čistírny odpadních vod

Směrnice Evropské unie jsou nemilosrdné, do konce letošního roku měly mít v České republice všechny aglomerace nad dva tisíce obyvatel moderní a ekologickou čistírnu odpadních vod a stejně tak i odpovídající kanalizaci. Už nyní je ale více než jisté, že to nestihne třináct z nich.

9 min. čtení
Číslo to není zrovna povzbudivé, protože republiku kvůli opozdilcům čekají od unie sankce. Podle evropské směrnice musí mít totiž všechny tuzemské aglomerace s více než 2000 obyvatel do konce roku 2010 odpovídající čištění odpadních vod. Požadavek se týká v České republice přibližně 630 sídel. Shrnutí celé situace předložilo vládě Ministerstvo zemědělství.
 
Na pravděpodobnou prodlevu a nedodržení určeného termínu obnovy čistíren odpadních vod již delší dobu vláda evropskou komisi upozorňuje. Neveselým závěrem skončilo loni v červnu i prezentované šetření Národního kontrolního úřadu.
 
Postihům ze strany Evropské unie mají zabránit jednání, která s komisí dlouhodobě vede Ministerstvo zemědělství. Na to, že by ale mohla být vláda při jednání s Bruselem aktivnější, upozorňuje Svaz měst a obcí. Vodárenské společnosti kvůli stále vyhrocenější situaci zase pohrozily, že se jejich nutné investice promítnou do cen vody.
 
Třináct unijních hříšníků
Oblasti a města, u kterých hrozí reálné nedodržení termínu výstavby, nemají navíc vyřešeno ani financování a potřebnou administrativu.
 
Odpovídající čistírnu nemá sedm z nich, kanalizace chybí osmi aglomeracím a ve dvou případech je potřeba dobudovat čistírnu i kanalizaci současně. Třináct unijních hříšníků vytváří odpad odpovídající 67 tisícům takzvaných ekvivalentních obyvatel, což je veličina užívaná pro stanovení míry produkovaného odpadu.
 
Celkové náklady na dokončení čistíren odhadovalo ministerstvo loni v dubnu na 24,7 miliardy korun, náklady na dobudování kanalizace na 16,6 miliardy. Z celkových 635 aglomerací jich 307 unijní požadavky splňovalo, dořešit jich zbývalo ještě 328.
 
Čistírnu odpovídající přísným ekologickým normám nemělo přes dvě stovky aglomerací, přibližně stejný počet neměl zase požadovanou kanalizaci, v téměř devadesáti případech bylo potřeba přizpůsobit moderním požadavkům obé. Ve 35 případech nebylo vydáno územní rozhodnutí. Současná situace je poměrně tristní, jasněji bude letos v červnu, kdy Ministerstvo zemědělství předloží další aktualizované údaje.
 
Nejisté peníze z programu
Rozhodující část financí na dokončení čističek by měla být pokryta z Operačního programu Životní prostředí. Z celkových prostředků programu, který má přerozdělit pětinu peněz určených ze strukturálních fondů EU pro Českou republiku, jde na splnění evropských norem na čištění odpadních vod zhruba jedna třetina. Celkem bude možno z programu čerpat 5,2 miliardy eur, tedy přibližně 140 miliard korun.
 
Háčkem ale může být – vzhledem k dojednaným podmínkám v předvstupních smlouvách do EU – omezená možnost čerpání ze zmiňovaného programu. Obce, které mají smlouvy s vodárenskými provozovateli uzavřeny na období přesahující konec roku 2022, nemohou na své projekty evropské peníze čerpat vůbec. Chybějící peníze tak bude nejspíše nutné doplnit formou komerčních úvěrů či z veřejných prostředků.

Aglomerace nad 2000 obyvatel, ve kterých se nepředpokládá zahájení do roku 2010
 

 • Dětmarovice – Moravskoslezský kraj – 2440 obyvatel
 • Ždánice – Jihomoravský kraj – 2032 obyvatel   
 • Hejnice – Liberecký kraj – 4100 obyvatel   
 • Dolní Lutyně – Moravskoslezský kraj – 4155 obyvatel   
 • Jevíčko – Pardubický kraj – 4270 obyvatel     
 • Králíky – Pardubický kraj – 3811 obyvatel
 • Praha – Miškovice – 19160 obyvatel     
 • Praha 19 – Kbely – 8600 obyvatel     
 • Libušín – Středočeský kraj – 2400 obyvatel     
 • Praha – Čertouzy – 11755 obyvatel     
 • Bánov – Zlínský kraj – 2081 obyvatel
Aglomerace s nejasným celkovým počtem obyvatel, ve kterých se nepředpokládá zahájení do roku 2010:
 • Trojanovice – Moravskoslezský – v aglomeraci pouze cca 781 obyvatel, zbývajících cca 1491 obyvatel žije v okrajových částech, kde převládá nesouvislá rozptýlená zástavba (obec má celkovou rozlohu 35,6 km2, z toho 2/3 je lesní porost)
 • Oskava – Olomoucký kraj – pravděpodobně aglomerace pod 2000 obyvatel vzhledem k velkým vzdálenostem částí obce (Mostkov 600 m)


Zdroj: (teč)

Zdroj: (teč)

Doporučujeme