Na slavnostním shromáždění v pražském ÚKDŽ se u příležitosti Světového dne vody mnohokrát opakovalo slovo „dotace“. Jak v souvislosti s nesplněným závazkem v oblasti čištění odpadní vody ve 12 aglomeracích, který měl termín 31. 12. 2010, tak s nepružným čerpáním evropských peněz na již schválené projekty.
Řečníci – jak z ministerstva zemědělství, tak životního prostředí – optimismem nehýřili. „Jsem skeptický k tomu, že by bylo možné podmínky pro získání dotace z Operačního programu Životní prostředí změnit,“ řekl upřímně náměstek ministra životního prostředí Ivan Hlaváč. Pochválil však dobrý konsensus obou ministerstev, který nebyl dříve samozřejmostí.
„Je těžko srozumitelné, proč právě u nás jsou s evropskými dotacemi do vodárenství problémy v případech, kdy jsou vlastníci infrastruktury města, ale provoz zajišťují soukromé společnosti, když v okolních zemích to bylo zcela běžné,“ říká na vrub přetrvávající situace s dotacemi z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) František Barák, předseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR). Města a obce se také často obávají, že budou muset kvůli formálním či jiným nedostatkům dotace vracet. Zvyšuje to jejich náklady na právníky, musí se připravit na nejrůznější kontroly a revize.
Takové nepříjemné dozvuky, trvající čtyři roky, měla například modernizace městské kanalizace v Olomouci. Šlo o evropskou dotaci ve výši 620 milionů korun, kdy hrozilo, že ji město bude muset vracet. Důvodem, proč bruselští úředníci dotaci zpětně zpochybňovali, je délka kontraktu vlastníka vodárenské infrastruktury s provozovatelem vodovodní a kanalizační sítě v Olomouci, a to do roku 2030.
Teprve před pár dny spor skončil. "Po mnohaletém úsilí se nám podařilo prokázat něco, co jsme od počátku pokládali za evidentní, tedy že město nic neporušilo,“ řekl primátor Olomouce Martin Novotný. „Teď už můžeme klidně spát a rozpočet města není ohrožen." K prodloužení provozní smlouvy se společností Středomoravská vodárenská (dnes Moravská vodárenská, člen skupiny Veolia Voda) totiž došlo ještě před vstupem Česka do EU, a to v roce 2003, takže už podle zdravého rozumu se na ně evropská legislativa nevztahuje. Šlo ještě o to, aby tento argument uznali právníci Evropské komise – což se naštěstí nyní stalo.
S evropskými dotacemi jsou ovšem další problémy. Například se vytvořené dílo nemůže v účetnictví „odepisovat“. U staveb, které jsou financovány jinak, standardní odpisy vytvářejí prostředky na další obnovu a modernizaci. Vše, co bude společnost potřebovat na splátky úvěrů a obnovu, si musí tedy vytvořit prostřednictvím čistého zisku, až po odvodu daně z příjmu. Toto pravidlo zvyšuje míru spoluúčasti na dotovaných projektech.
Evropské dotace měly směřovat do čištění městských odpadních vod podle přísnějších evropských standardů a jejich předpokládaná výše činila 25 – 30 milionů korun. Stav přísunu těchto dotací je podle Františka Baráka žalostný. „Špatně sjednané podmínky a nezvládnutý mechanismus žádostí ve vodárenství, kdy české orgány spíš bránily přístupu k dotacím, uspokojily konzultantské firmy, nikoliv žadatele o dotace.“ SOVAK se domnívá, že je jistější soustředit se na státní dotace, poskytované Ministerstvem zemědělství. Parametrem je buď plnění kvality pitné vody, nebo plnění odpadních vod. Standard je jasně daný, kdo ho splní, dotaci dostal oprávněně a nic nemusí vracet.
Státní dotace však budou postupně určeny pouze na mimořádné, hlavně klimatické události. Také evropské dotace za dva – tři roky končí.
Vrchní ředitel sekce vodního hospodářství Minsterstva zemědělství Pavel Punčochář představil studii, která se zabývá otázkami financování vodohospodářské infrastruktury v ČR po roce 2013, tj. po ukončení operačních programů EU. Bude to velmi složité. Žádné návrhy na generování finančních prostředků z různých domácích titulů a daní zatím neprošly, jsou závislé na politickém rozhodnutí.
V současnosti připadá na jednoho obyvatele ČR část vodohospodářského majetku zhruba v hodnotě 100 tisíc korun, na obnovu je z toho třeba 2 – 2,5 procenta ročně, protože obnovit ho je nutné během 40 – 50 let. Je zajímavé, že oněch 2500 korun za rok jsou peníze, které jedinec ročně utratí při průměrné spotřebě vody a jejím odkanalizování.
Pro řádnou obnovu majetku v ČR a zajištění jeho technologicky a ekonomicky dobrého provozuschopného stavu je podle SOVAK třeba 25 miliard korun ročně. V této částce však není zahrnut další rozvoj, tj. budování nových sítí a zařízení. V posledních dvou letech bylo přitom na vodném a stočném v České republice vybráno 22 – 25 miliard korun ročně. Víc než polovina z této částky jde na výrobu a čištění vody a opravy, téměř čtvrtinu stát odebírá formou poplatků a daní, část tvoří zisky vlastníků a provozovatelů. Na investice tedy mnoho zdrojů nezbývá.
Nesporným faktem ovšem zůstává, že tíži těchto nákladů pocítí především spotřebitel, protože se větší či menší měrou promítnou do vodného a stočného. Zatím je pro něj sociálně únosné, protože voda již sice není haléřovou, ale stále ještě je korunovou položkou. Jestliže ke komfortní spotřebě je třeba mít k dispozici asi sto litrů vody denně na osobu, tak to na vodném a stočném představuje průměrně 7 Kč denně.
15.4.
Ministerstva zemědělství a životního prostředí navrhují, aby se začalo s pracemi na obnově vodních toků v povodí Rakovnického a Kolešovického potoka. V následujících letech by za tuto první fázi přípravy staveb přehrad Senomaty, Šanov a Kryry měl stát zaplatit 554 milionů korun. Dnes o tom rozhodne vláda.
8.11.
Stát plánuje zřídit komise, které budou rozhodovat o opatřeních v době sucha podobně, jak je tomu u povodní. Komise budou moci zakázat v době sucha povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění. Počítá s tím novela vodního zákona, kterou ministerstvo zemědělství poslalo do meziresortního připomínkového řízení.
30.10.
Česko versus Izrael. Srovnávat situaci státu ležícího ve středu Evropy a země Středního východu se zcela jiným klimatem a veřejně známým nedostatkem vodních ploch a dešťových srážek je přinejmenším odvážné. Přesto se Izrael stává častým argumentem ve sporu o zřízení institutu nezávislého regulátora ve vodárenství.
25.10.
Skoro 220 obcí podalo během zhruba dvou měsíců žádosti o dotace na odbahnění, rekonstrukci či obnovu rybníků za 668 milionů korun. Ministerstvo zemědělství mělo připraveno 400 milionů, úřad tak k úterý ukončil příjem žádostí, informoval včera v tiskové zprávě. Ministerstvo teď hledá možnosti dalšího financování programu.
11.1.
Ministerstvo životního prostředí plánuje v únoru vypsat pilotní projekt Chytrá obec. Má přispět k udržení vody v krajině, například v kombinaci s menšími čistírnami odpadních vod. Z národních peněz chce ministerstvo dát kolem 50 milionů korun městům a obcím, které přijdou s inovativním systémem udržení vody, řekl ČTK v rozhovoru ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
7.10.
Takzvaná Modrá zpráva každoročně shrnuje stav vodního hospodářství ČR a přináší souhrnné informace například o hospodaření s vodami, ochraně povrchových i podzemních vod či ochraně před povodněmi. Dnes se zaměříme na zásobování pitnou vodou.
23.4.
Druhá část rozhovoru s Ing. Janem Křížem, náměstkem ministra a ředitelem sekce fondů EU, ekonomiky a politiky životního prostředí. Tentokrát jsme se ptali na přípravu nového Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) 2014-2020, jeho priority, nastavení kofinancování i míru administrativní zátěže.
23.3.
EU chtěla zabránit zneužití vodárenských dotací soukromými firmami. Ze složitého systému však paradoxně profituje komerční poradce. (Článek naleznete také na serveru Česká pozice)
12.1.
Vodárenská infrastruktura by měla být podle ministerstva zemědělství (MZe) v majetku měst a obcí a do budoucna by nemělo být možné její jiné vlastnictví. Na on-line veřejném slyšení Senátu k petici s názvem Voda je život to řekl náměstek ministra Aleš Kendík.
31.12.
Jako největší letošní úspěch vidí ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) prosazení balíku nové odpadové legislativy. K dalším vydařeným počinům podle něj patří přidání peněz na kotlíkové dotace. Naopak neúspěchem je podle ministra to, že dosud neskončilo vyšetřování havárie na Bečvě, která se stala 20. září, i prodleva ohledně tzv. invazní novely.
12.11.
Desítky obcí postižených suchem získaly nově dotace na výstavbu nebo rozšíření zdrojů pitné vody. Další začnou připravovat stavbu vodovodů, čistírny odpadních vod nebo kanalizace. Na celkem 50 projektů půjde z Národního programu Životní prostředí více než 80 milionů korun. ČTK o tom dnes informovalo ministerstvo životního prostředí.
15.10.
Ministerstvo životního prostředí si podle svého šéfa Richarda Brabce (ANO) zadá u akademických pracovišť průzkum ekologického stavu řeky Bečvy, která byla částečně otrávena kyanidem. Ministr to včera řekl senátorům. Podle něj už kyanid, který způsobil úhyn desítek tun ryb, v nebezpečné koncentraci v řece není. Jednoznačný viník úniku jedovaté látky do řeky ale stále není znám, uvedl ministr.
11.8.
Urychlit čerpání evropských peněz na počiny pro boj se suchem má nová dotace ministerstva životního prostředí (MŽP). Resort nabídne čtvrt miliardy korun na přípravu projektů dodávky a úpravy pitné vody. Dotace jich podpoří zhruba 300. Žádosti bude možné podávat od 1. září do 29. ledna 2021, nebo do vyčerpání vyhrazených peněz.
6.8.
Na renovaci veřejných budov, lepší využití srážkové vody i zpracování odpadu pošle ministerstvo životního prostředí (MŽP) 2,7 miliardy korun. Peníze rozdělí mezi 600 žadatelů, většinou obcí. Velká část dotace, pocházející z Operačního programu Životní prostředí, půjde na energeticky úsporná opatření v budovách. MŽP to uvedlo ve včerejší tiskové zprávě.
29.7.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) schválilo 300 obcím podporu v celkové výši sedmi miliard korun. Pomocí dotace se podle resortu na centrální kanalizaci, čistírny odpadních vod nebo obecní vodovod připojí desetitisíce domácností. Za resort o tom Ondřej Charvát informoval v dnešní tiskové zprávě.
16.7.
Už loni vyčlenila Sněmovna 300 milionů korun na nákup vlastnických práv vodovodů a kanalizací. Řada odborníků si tak klade otázku, jak bude ono “vyvlastňování” vlastně probíhat?
11.6.
Ministerstvo zemědělství by mělo dostat letos dalších sedm miliard korun na boj s kůrovcovou kalamitou a 1,6 miliardy korun na boj se suchem. Ministerstvo životního prostředí by mělo získat dvě miliardy korun na budování vodovodů, kanalizací a zadržování vody v krajině. Sněmovna ovšem musí schválit novelu zákona o státním rozpočtu se schodkem 500 miliard korun.
10.6.
O zavedení definice užitkové vody či úlevách na dani pro investice do úspor energie a vody v budovách dnes hovořili zástupci profesní organizace Šance pro budovy (ŠPB) a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). ŠPB, která podporuje energeticky úsporné stavebnictví, navrhuje i zrušení výjimky ze srážkovného pro některé bytové domy.
29.5.
Ministerstvo životního prostředí zatím odsouhlasilo deset nových chráněných lokalit pro možnou budoucí výstavbu vodních nádrží. Informovalo o tom ve včerejší tiskové zprávě. Ministerstvo zemědělství chce hájit 31 území. Nejvíce - sedm - je jich v Kraji Vysočina, některé nádrže ve Zlínském kraji by měly mít i více než 200 hektarů.
13.5.
Ministerstvo zemědělství bude letos chtít navýšení rozpočtu o dvě až 2,5 miliardy korun na vodohospodářské stavby a pozemkové úpravy. Včera to po jednání Národní koalice pro boj proti suchu uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).
5.5.
Ministerstvo zemědělství navrhuje, aby se do lokalit, které by se chránily pro budoucí vodní nádrže, zařadilo 31 nových míst. S těmi již souhlasili starostové tamních obcí, uvedl na tiskové konferenci ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Resort životního prostředí ale podle něj dal souhlas pouze třem.
29.4.
Ministerstvo životního prostředí jedná s ministerstvem financí o poskytnutí dalších 3,5 miliardy korun na boj se suchem. Nově přidá 100 milionů korun na program malá Dešťovka a stejnou částku na výsadbu stromů. Zvýší také podporu na přípravu zelených střech. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
2.3.
Na protipovodňová opatření v Česku šla v letech 2016 až 2018 jen třetina předpokládaných investic, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Více než polovina ze 135 opatření, která ministerstva životního prostředí a zemědělství navrhovala na léta 2015 až 2021, tak podle kontrolorů do konce roku 2021 ani nezačne.
18.2.
Na výsadbu zeleně i obnovu vodních ploch v krajině pošle ministerstvo životního prostředí (MŽP) 80 milionů korun. Částka je proti loňsku dvojnásobná. Na dotace pro péči zraněná zvířata MŽP vyhradilo 17 milionů korun, o pět milionů více než v minulém roce. Resort o tom dnes informoval v tiskové zprávě.
12.2.
Sněhu je nejméně za několik let, v porovnání s loňskem jsou zásoby vody ve sněhu desetkrát menší. Zřejmě už na jaře vyschnou některé menší toky, uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo zemědělství. Pokud ve zbytku roku budou podprůměrné srážky a vysoké teploty, zasáhne letošní sucho republiku silněji než v letech 2015 a 2018.
5.2.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) uvolnilo další miliardu korun na boj se suchem. Příspěvek může obcím pokrýt většinu nákladů na opatření, která zlepší vsakování dešťových srážek. Úřad o tom informoval ve včerejší tiskové zprávě.
16.1.
Připomínky k ústavnímu zákonu na ochranu vody chce mít stát do začátku února. Po jejich zapracování chce ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) navštívit všechny poslanecké kluby, aby zákon, který bude ke schválení v Parlamentu potřebovat tři pětiny hlasů zákonodárců, mohl projít legislativním procesem.
15.1.
Obce mohou od počátku března žádat o dotaci na vybudování domovních čistíren odpadních vod. Ministerstvo životního prostředí uvolní 200 milionů korun. Soustava domovních čistíren je určena pro obce, kterým se nedaří kvůli složitému terénu nebo vysokým nákladům pořídit kanalizaci či čistírnu odpadních vod.
2.1.
Od 1.1.2020 by se měl zlepšit sběr jedlých olejů a tuků. Obce musí od Nového roku celoročně zajistit místa, kam tento odpad budou moci občané odkládat. Musí buď přistavit speciální kontejnery, anebo umožnit třídění ve sběrných dvorech.
31.12.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) ukončilo hodnocení vlivu plánovaného jezu na Labi u Děčína na životní prostředí. Důvodem je to, že Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) nedoplnilo včas požadované materiály. Celý proces může v budoucnu začít znovu. Informaci ekologické organizace Děti Země potvrdilo MŽP.
27.12.
Za letošní legislativní úspěchy považuje ministerstvo životního prostředí balíček odpadových zákonů nebo novelu vodního zákona, které se dostaly do Poslanecké sněmovny. Prošla také novela o podmínkách obchodování s emisními povolenkami, kterou nedávno podepsal prezident Miloš Zeman. Na dotaz ČTK to uvedlo tiskové oddělení ministerstva.
25.9.
Na vývoj předpovědního modelu HAMR, ověření efektů opatření v boji se suchem či na výzkum na posílení zásob podzemní vody dá od letošního září do konce roku 2021 ministerstvo životního prostředí 29,3 milionu korun. Počítá s tím v připravované veřejné zakázce Výzkumný projekt SUCHO II 2019-2021, o které v pondělí bude informována vláda.
18.9.
Do seznamu hájených lokalit pro stavbu přehrad se nedostanou Vilémov na Jizeře a Stodůlky na Křemelné. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Nové lokality, které by měly být chráněné, stát zveřejní po jednání s obcemi, mělo by jít nejspíš o závěr října.
26.8.
Ministerstvo zemědělství (MZe) uvolnilo od roku 2015 na omezení následků sucha 30 miliard korun. Právě v posledních čtyřech letech se projevuje nedostatek vody kvůli ubývajícím srážkám. Česká republika se proto musí naučit lépe hospodařit s vodou, řekl dnes ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) na odborné konferenci na agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích.
23.8.
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) chce zvýšit rozpočet na příští rok o zhruba 250 milionů korun na boj proti suchu. Peníze by zamířily do Programu péče o krajinu, který se zabývá obnovou mokřadů, výsadbou remízků a stromů. Řekl to před včerejším jednáním s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO).
29.7.
Ministerstvo zemědělství chce uvolnit půl miliardy korun na vodohospodářská opatření, která by pomohla bojovat s klimatickou změnou. Návrh, kterým by se peníze převedly z rozpočtové kapitoly státního dluhu do rozpočtu zemědělského úřadu, projedná v úterý vláda.
19.7.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dosud schválilo 418 projektů pro obce, které řeší problémy s pitnou vodou, za zhruba 470 milionů korun. Pro dalších 400 obcí má MŽP připravených 450 milionů Kč, o něž mohou obce žádat do konce roku 2020.
3.7.
Ministerstvo životního prostředí rozdělí obcím 2,5 miliardy korun na nové vodovody, kanalizace a čistírny odpadních vod. Novinářům to při návštěvě Jihomoravského kraje řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Nová výzva má pomoci v boji se suchem a zlepšit kvalitu podzemích i povrchových vod.
13.6.
Ministerstvo zemědělství si nechá zpracovat posudek o možnosti zakotvit do Ústavy ochranu vody. V červnu uzavře příslušnou smlouvu s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě. Záměr zajistit ústavní ochranu vody a půdy oznámili v úterý lidovci. Větší ochranu vody vyžaduje i KSČM jako jednu z podmínek pro toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD.
7.5.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) chce do 30. června vypsat novou dotační výzvu pro obce a města na nové vodovody a vodovodní přivaděče, v níž bude 500 milionů korun od Státního fondu životního prostředí. Už teď mohou žádat o peníze na nové zdroje pitné podzemní vody, i v tomto případě je k dispozici půl miliardy korun.
7.5.
Obec Rokytňany na Jičínsku dostane od Královéhradeckého kraje na vybudování veřejného vodovodu tři miliony korun. Vesnice se 116 obyvateli se dlouhodobě potýká s nedostatkem užitkové i pitné vody, informovali ČTK zástupci hejtmanství. O poskytnutí dotace včera rozhodli krajští zastupitelé.
29.4.
Odrůdová a plodinová rozmanitost, nákup vhodné techniky, moderní postupy při zpracování půdy nebo budování soustav vodních nádrží může podle expertů pomoci v boji se suchem. Vyplývá to z páteční tiskové zprávy Státního pozemkového úřadu, v jehož sídle se ve středu sešli zástupci devíti institucí zabývajících se suchem a nedostatkem vody.
26.4.
Dotační program Dešťovka ministerstva životního prostředí (MŽP) a Státního fondu životního prostředí (SFŽP) dosud proplatil 1456 žádostí za 62 milionů korun. Přijato bylo přes 4000 žádostí za téměř 200 milionů korun. Na dotaz ČTK to dnes uvedla tisková mluvčí SFŽP Lucie Früblingová. Dotace jsou určeny na systémy využívající srážkovou či odpadní vodu.
11.4.
Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) je přesvědčený o nutnosti stavby plavebního stupně Děčín, který na Labi zajistí dostatek vody pro lodní dopravu. Pomůže ale také zadržet vodu v krajině, což je v současných suchých letech nezbytné. Není možné říkat, že to nejde, je třeba najít cestu, jak ho postavit, řekl novinářům Toman po setkání na toto téma, které se uskutečnilo na zámku v Děčíně.
2.4.
V dotačním programu Dešťovka, kterým ministerstvo životního prostředí (MŽP) přispívá na lepší hospodaření s vodou, byly dosud přijaty 4000 žádostí za 185 milionů korun. Žádosti o systém na dešťovou vodu určenou pro splachování a současné zalévání zahrady tvoří 70 procent. Pro aktuální výzvu resort vyčlenil 340 milionů korun. Vyplývá to ze včerejší tiskové zprávy MŽP.
15.3.
Na připravovanou revitalizaci Novoveské vodní nádrže získal Jablonec nad Nisou dotaci z evropských fondů. Chátrající a léta zanedbávané přírodní koupaliště chce město proměnit v biotop, který by se stal útočištěm pro chráněné rostliny a živočichy. Na projekt za pět milionů korun získalo město polovinu z Operačního programu Životní prostředí.
22.2.
Převedení veškerých investic na tuzemské vodní cesty na správy jednotlivých povodí řek ještě více omezí peníze na vodní dopravu. Povodí totiž ze zákona nemají potřebné kompetence ani odborníky pro zlepšování podmínek vodní dopravy. Ve stanovisku k připravovanému převodu staveb na vodních cestách z ministerstva dopravy na ministerstvo zemědělství to včera uvedl Svaz dopravy ČR.
7.2.
Ministerstvo životního prostředí v pondělí vypsalo výzvu s dotací jedné miliardy korun na projekty takzvané velké dešťovky pro obce. Úřad tím podpoří hospodaření se srážkovou vodou, obce a města mohou postavit například velké nádrže pod komunikacemi. Na včerejší tiskové konferenci po druhém jednání Národní koalice pro boj se suchem to řekl ministr Richard Brabec (ANO).
6.2.
Významné vodní nádrže v České republice jsou připraveny v případě suchého léta zajistit zásobování obyvatel i průmyslu vodou, uvedlo dnes ministerstvo zemědělství. Podle ministra Miroslava Tomana (za ČSSD) byl právě díky velkým nádržím loni v létě dostatek pitné vody pro obyvatele.
31.1.
Ministerstvo zemědělství by chtělo mít jisté peníze na plánované vodohospodářské projekty, jako je propojování vodárenských soustav nebo stavba přehrad. Jedná proto s Evropskou investiční bankou (EIB) o investičním úvěru osm miliard korun. Podmínkou přijetí úvěru by musela být větší výhodnost než zadlužení se u komerčních bank, řekl včera novinářům ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).
8.1.
Ministerstvo zemědělství v posledních čtyřech letech dalo na opatření proti suchu 29,4 miliard korun, většinou z peněz Evropské unie. V programech plánuje pokračovat, chce ale zvětšit dotace na obnovu a modernizace závlah, do kterých plánuje dát až 1,1 miliardy korun do roku 2022.
21.12.
Obce dostanou od ministerstva životního prostředí dotaci 868 milionů korun na nové kanalizace, čistírny odpadních vod a zdroje pitné vody. Úřad schválil 105 projektů ve výzvách Národního programu Životní prostředí. Ministerstvo o tom informovalo ve včerejší tiskové zprávě.
14.12.
Ministerstvo životního prostředí včera spustilo první verzi internetového předpovědního systému HAMR, který obsahuje informace o suchu. Veřejnost se tak dozví, kde je na českém území sucho a jak závažné je. Pravidelně každou středu v poledne se v systému budou objevovat také videokomentáře s výhledem počasí na další týden.
6.12.
Jen zhruba čtvrtina starostů vnímá kanalizační síť ve své obci jako dostatečnou, naopak opačný názor mají zejména kvůli kvalitě kanalizační a vodovodní infrastruktury v okrajových částech svých obcí tři čtvrtiny jejich představitelů. Vyplývá to z průzkumu agentury Strateggo, kterého se zúčastnilo přes 100 starostů měst nad 8000 obyvatel.
26.11.
Jindřichův Hradec zahájí v prosinci stavbu čističky odpadních vod a kanalizace v místní části Děbolín. Náklady na projekt činí téměř 64 milionů korun s daní. Stavba potrvá přibližně do srpna 2020. ČTK to řekl vedoucí odboru rozvoje jindřichohradeckého městského úřadu Vladimír Krampera.
15.11.
Česko by mělo více spolupracovat s Izraelem v oblasti životního prostředí, v plánu jsou mimo jiné pravidelná expertní setkání a semináře. Návrh dohody, který předkládají ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), na včerejším jednání podpořila vláda.
12.11.
Na vybudování kanalizací či čistíren odpadních vod, zajištění zdrojů pitné vody či pořízení vozů na alternativní pohon vyčlenilo ministerstvo životního prostředí dotaci 975 milionů korun z prostředků Státního fondu životního prostředí. Peníze získá 113 projektů ze sedmi výzev Národního programu Životní prostředí. Resort o tom informoval v páteční tiskové zprávě.
2.11.
Za první měsíc od spuštění nových podmínek dotačního programu Dešťovka přijal Státní fond životního prostředí 805 žádostí v objemu 34,8 milionu korun. ČTK o tom informoval Ondřej Charvát z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí. Další stovky žádostí jsou v systému rozpracovány, nejvíce jich přichází ze Středočeského a z Jihomoravského kraje.
29.10.
Na Šumavě začal v pátek sedmiletý projekt obnovy mokřadů a rašelinišť LIFE for mires za 150 milionů korun. V Národním parku Šumava a v menší míře i v sousedním Národním parku Bavorský les bude obnoveno 2059 hektarů ploch, z toho 1672 hektarů rašelinišť a mokřadů.
18.10.
Ministerstvo zemědělství chce do roku 2024 přerozdělit na protipovodňová opatření v další etapě protipovodňového programu 4,6 miliardy korun. Peníze můžou dostat obce nebo správci toků, jako jsou státní podniky Povodí či Lesy ČR. Včera o tom úřad informoval v tiskové zprávě. Výše podpory bude mezi 70 až 95 procenty stavebních nebo projektových nákladů.
2.10.
Obce, kraje a další subjekty mohou ode dneška čerpat dotace na dokonalejší varovné systémy před povodněmi a na zabezpečení nestabilních svahů. Z Operačního programu Životní prostředí dostanou k dispozici 350 milionů korun.
2.10.
V prvních pěti hodinách od spuštění nových podmínek dotačního programu Dešťovka přijal Státní fond životního prostředí ČR 68 žádostí v objemu zhruba 2,8 milionu korun. ČTK to včera řekla Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí.
1.10.
Ode dneška mohou o peníze na využívání dešťové vody v dotačním programu Dešťovka žádat i majitelé rekreačních zařízení, jako jsou chaty a chalupy. Musí v nich však trvale bydlet a doložit to například spotřebou vody či energií nebo poplatky za popelnice.
26.9.
O peníze na využívání dešťové vody v dotačním programu Dešťovka budou moci od října žádat i majitelé rekreačních zařízení, jako jsou chaty a chalupy. Budou v nich však muset trvale bydlet a doložit to například spotřebou vody, poplatky za popelnice nebo spotřebou energií. Dříve by musely být prostory nově zkolaudovány.
12.9.
Základním parametrem novely vodního zákona, kterou připravují ministerstva životního prostředí (MŽP) a zemědělství, bude zřízení takzvaných komisí pro sucho. Povinně by vznikly celonárodní, krajské komise a ve vybraných případech i komise obcí s rozšířenou působností.
5.9.
Počet domácností připojených na pitnou vodu a kanalizaci loni stoupl, z vodovodů bylo zásobováno přibližně deset milionu lidí, meziročně o 55.000 víc. Vodovodní síť byla prodloužena o 903 kilometrů, kanalizační o 1350 kilometrů. Vyplývá to ze zprávy o stavu vodního hospodářství ČR v roce 2017, kterou ministerstvo zemědělství (MZe) včera předložilo vládě.
30.8.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) pracuje na několika projektech, které jsou důležité pro boj se suchem. Patří mezi ně například vznik systému HAMR, který od roku 2020 pomůže předpovídat stav a vývoj sucha až na dva měsíce dopředu.
16.8.
Omezení nakládání s vodou vydalo kvůli současnému suchu 57 úřadů obcí s rozšířenou působností. Jde například o zákaz napouštění bazénů nebo zalévání zahrad z veřejných zdrojů. Ministerstvo životního prostředí připravuje jednání krizové skupiny, kde by se měl projednat další postup státu.
16.8.
Ministerstvo zemědělství by mělo nechat navýšit zásobní prostor Novomlýnských nádrží na Břeclavsku o devět milionů metrů krychlových. Maximální hladina ve střední a dolní nádrži by tak stoupla o 35 centimetrů. Jde o jeden z projektů, kterým ministerstvo plánuje bojovat se suchem.
7.8.
Na Vysočině se díky evropským dotacím zlepší zásobování pitnou vodou v Jakubově u Moravských Budějovic a v obcích Hrbov a Věžnice na Jihlavsku. Připravují stavby s celkovými náklady okolo 100 milionů korun. Jejich projekty podle údajů na webu uspěly v operačním programu Životní prostředí. Nejnákladnější bude stavba v Jakubově.
16.7.
Říčany u Prahy získaly dotaci přes 75 milionů korun na rekonstrukci čistírny odpadních vod. Celkové náklady radnice odhaduje na 120 milionů korun, záleží na výběrovém řízení na dodavatele stavby, řekl dnes ČTK starosta Vladimír Kořen (Klidné město).
13.7.
Na stavbu kanalizací, čistíren odpadních vod a na zvýšení kapacity těch stávajících půjde do obcí 4,8 miliardy korun z evropského Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Jde o poslední peníze na tyto účely v tomto programovacím období EU. Žádosti trojnásobně překročily původně určenou částku, která musela být navýšena. Informovalo o tom dnes ministerstvo životního prostředí.
18.5.
Senát zamítl novelu vodního zákona, která by měla mimo jiné zpřísnit požadavky na odvoz obsahu bezodtokových jímek u rodinných domů. Rozhodl o tom na návrh svého ústavně-právního výboru. Senátní veto může přehlasovat Sněmovna.
3.5.
Obce mohou opět získat dotace na vyhledání a budování nových zdrojů pitné vody. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) v nové výzvě uvolní 600 milionů korun, dvakrát víc než minule. Dotace až tři miliony korun se vztahuje na podzemní i povrchové zdroje, stejně jako na výstavbu nových nebo rekonstrukci nefunkčních přivaděčů pitné vody.
17.4.
Práce na přípravě vodní nádrže Pěčín na říčce Zdobnici na Rychnovsku by se měly zastavit. Navrhuje to ministerstvo zemědělství v materiálu, který ve středu projedná vláda. Podle něj se neprokázala aktuální potřeba tohoto vodního díla, nesouhlasí s ním obecní zastupitelé, aktivisté a část občanů.
8.2.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) chystá nařízení, které jasně určí kritéria pro stanovení takzvaného minimálního zůstatkového průtoku v řekách. Tato hodnota je důležitá pro využívání povrchových vod a musí ji dodržovat například vodní elektrárny. Zatím vyplývala jen z metodického pokynu ministerstva, nařízení bude mít silnější váhu.
24.1.
O dotace na stavbu či modernizaci vodovodu, kanalizace nebo čistírny odpadních vod požádalo za tři měsíce 280 obcí. Částka, o kterou žádají, činí dohromady deset miliard korun, což je zhruba třikrát více, než kolik činí celková dotace z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Ministr Richard Brabec (ANO) proto slíbil, že bude hledat další peníze na podporu těchto projektů.
16.10.
O příspěvek na domovní čistírny odpadních vod mohou obce žádat od pondělí 16. října. Ministerstvo životního prostředí do nové výzvy uvolní 200 milionů korun, dalších 50 milionů půjde na obnovy parků nebo na nové nezpevněné plochy ve městech. Domovní čistírny vod, které jsou vhodné zejména pro odlehlé oblasti obcí, podpořilo ministerstvo již jednou a peníze se vyčerpaly za tři čtvrtě roku.
29.6.
Jméno Radka Novotného není vodárenským odborníkům neznámé. Jak si v diskuzi s ním vedl náměstek ministra zemědělství Aleš Kendík? Nutno uznat, že velmi korektně a věcně. Pojďme si připomenout klíčové výroky náměstka v pořadu Veroniky Sedláčkové Pro a Proti na ČRo Plus. Link na audio verzi pořadu najdete pod článkem.
31.5.
Státní fond životního prostředí (SFŽP) včera ve 13:45 ukončil příjem žádostí na dotace v pilotním programu Dešťovka na využití srážkové a odpadní vody v domácnosti i na zahradě. Stát možná kvůli převisu žádostí zvýší rozpočet pilotního projektu ze 100 milionů na 110 milionů korun, informovalo včera ministerstvo životního prostředí v tiskové zprávě.
11.5.
Ministerstva zemědělství vyhlásilo I. Výzvu k podávání žádostí o poskytnutí podpory v rámci programu 129 300 „Podpora výstavby a technického zhodnocení infrastruktury vodovodů a kanalizací II“. Žádosti jsou přijímány do konce srpna.
3.5.
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) očekává velký zájem o nový dotační program Dešťovka. Je proto připraven sehnat na lepší hospodaření s dešťovou vodou v domácnostech další peníze nad rámec prvních 100 milionů korun. Ministr to řekl na konferenci Voda 2017.
6.2.
Ministerstvo životního prostředí vyhlásí v dubnu nový dotační program Dešťovka, na lepší hospodaření s dešťovou vodou v domácnostech půjde 100 milionů korun. V pátek to na tiskové konferenci řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
17.8.
Na revitalizaci vodních ploch a toků, budování remízků a mezí nebo zlepšení stavu lesa je v evropských fondech pro zájemce z Česka připraveno 712,5 milionu korun. Žádosti o dotaci z Operačního programu Životní prostředí mohou firmy, samosprávy, obecně prospěšné společnosti, školy i církve podávat do 17. října. ČTK to sdělilo ministerstvo životního prostředí.
9.8.
Na boj se suchem chystá ministerstvo životního prostředí v srpnu a září vyhlásit několik výzev z evropských dotací. Zaměří se například na zlepšování kvality vody, znečištění povrchových a podzemních vod, výstavbu a dostavbu vodovodních sítí a přivaděčů pitné vody. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.
2.3.
Malé obce do 500 obyvatel mohou žádat u ministerstva životního prostředí o 50 milionů korun na úsporné hospodaření s vodou. Stát tak podpoří projekty, které například využijí srážkovou vodu jako užitkovou, nebo vyčistí a oddělí vody různého původu, informovala ČTK mluvčí MŽP Petra Roubíčková.
1.3.
Chystané zvýšení poplatků za vodu a odvoz odpadu bude podle Sdružení místních samospráv stát domácnosti až 6000 korun ročně navíc. Je to na hranici sociální únosnosti, řekl dnes novinářům předseda sdružení a europoslanec Stanislav Polčák (STAN). Ministerstvo životního prostředí (MŽP) ale s těmito výpočty nesouhlasí.
20.1.
Sucho by mohlo ovlivnit i připravovanou novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která zásadně upravuje pravidla pro všechny čtyři tuzemské národní parky. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), jehož úřad normu předkládá, počítá s tím, že otázka různých opatření proti suchu se určitě při diskuzi o zákoně objeví.
14.12.
Ministerstvo životního prostředí chce, aby si chovatelé ryb znovu museli nechávat povolit přikrmování ryb. Počítám s tím novela zákona o vodách, která je v meziresortním připomínkovém řízení. Chovatelé už podobnou povinnost měli před rokem 2010. Podle ministerstva chovatelé přikrmují příliš a voda v rybnících má pak horší kvalitu.
24.11.
Akciová společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové vybudovala v obci Předměřice nad Labem kanalizaci, která převede a vyčistí odpadní vody z této obce na centrální čistírně odpadních vod v Hradci Králové.
29.10.
Celkem 1,25 miliardy korun do roku 2021 chce do obnovy a stavby nových rybníků ze svého rozpočtu investovat ministerstvo zemědělství. Záměr ohlásilo dnes na svém webu. Úřad plánuje, že investorům zaplatí 80 až 100 procent projektu podle nastavení jednotlivých dotačních podprogramů. Nyní čeká na schválení záměru Evropskou komisí. Resort tak chce bojovat proti povodním i suchu.
23.10.
Opět v přesném znění zveřejňujeme reakci Vladimíra Dlouhého, prezidenta Hospodářské komory, na otevřený dopis profesora Wannera k návrhu nového nařízení vlády o ukazatelích a hodnotách přípustného znečištění povrchových vod a odpadních vod. Ten byl předložen vládě bez diskuze s odbornou veřejností a obsahuje několik významných nedostatků.
22.10.
Ministerstvo životního prostředí plánuje zdražit odběry podzemní vody na čtyřnásobek do roku 2022. Předpokládá, že vzroste i cena za odběr povrchové vody, kterou si určují jednotlivá Povodí. Změny nebudou mít plošný vliv na výši vodného a stočného, řekla dnes ČTK mluvčí rezortu Petra Roubíčková. ství podzemní vody podle novely vodního zákona
26.6.
Děti už se nemůžou dočkat a počasí také není tak studené jako minulý týden.. A tak každého asi napadne, že konečně přichází čas letního koupání. Jenže opravdu se můžeme bez problémů všude vykoupat? Pojďme se podívat na aktuální výsledky prezentované na stránkách Ministerstva zdravotnictví.
30.4.
Evropská komise dnes schválila Česku operační program Životní prostředí pro roky 2014 až 2020. Podle příslušné tiskové zprávy má rozpočet přes 3,1 miliardy eur (asi 83,7 miliard Kč). Celkem 2,6 miliardy eur (70,2 miliardy Kč) bude poskytnuto z Evropského fondu pro regionální rozvoj a z Fondu soudržnosti.
23.2.
V příštích pěti letech půjde na protipovodňová opatření v České republice necelých pět miliard korun. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Letos by měly být zahájeny stavební akce o objemu asi miliardy korun.
20.2.
Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí pořádají další kolo informačních seminářů, zaměřených na následný (ex-post) monitoring vodohospodářských projektů, podpořených z OPŽP v programovém období 2007-2013. První ze seminářů se uskuteční 4. března v Brně.
6.2.
Státní fond životního prostředí ode dneška přijímá žádosti o dotace např. na třídění odpadu, zateplování veřejných budov nebo obnovu zeleně v krajině. Celkově je k dispozici 1,75 mld. korun. Výzva je zacílena na projekty s velmi krátkou dobou realizace s ohledem na ukončení programu koncem roku 2015. Jedná se o poslední výzvu z končícího Operačního programu životní prostředí 2007–2013.
2.2.
Letošní ročník konference se pokusí objektivně uchopit výhody a nevýhody jednotlivých provozních modelů VaK v ČR a poskytnout tak zástupcům měst a obcí ucelený pohled na problematiku výběru nejvhodnějšího modelu provozování. Konference se uskuteční v pražském hotelu DAP 12. února 2015.
26.11.
Ředitelem České inspekce životního prostředí se od 1. prosince 2014 stane ekonom Erik Geuss. Absolvent VŠE v Praze a doktorandského studia na ČVUT ve funkci vystřídá Jana Slance, který na postu ředitele skončil 31. října letošního roku.
5.11.
Podmínky výzvy umožňují dotační projekty rozdělit do dvou fází s tím, že druhá fáze bude realizována v novém programovacím období OPŽP. Bohužel ale dnes nejsou známy podmínky pro přidělení dotací v novém období. Žadatelé o dotaci v rámci této výzvy se tak zaváží k plnění podmínek, které v tuto chvíly neznají.
30.7.
Na zlepšení kvality vody a protipovodňová opatření má jít v příštích šesti letech z evropských fondů přes 21 miliard korun a možná ještě víc. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) se chce zaměřit na problémy se zadržováním vody v krajině, s nimiž se Česko v posledních letech potýká.
7.7.
V Kolíně by měla do konce listopadu skončit přestavba čistírny odpadních vod za přibližně 144 milionů korun. Původní termín dokončení byl v srpnu, bylo ale nutné provést práce navíc, což termín posunulo, řekl ČTK místostarosta Kolína Jan Pospíšil (TOP 09).
4.6.
Ministerstvo průmyslu a obchodu má do konce listopadu zanalyzovat možné varianty koncepčního řešení regulace cen ve vodárenství. Vyplývá to z dnes schváleného materiálu, uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády premiér Bohuslav Sobotka.
16.4.
V přehledu naleznete 14 problémových projektů, při kterých se losovaly dodavatelé. Většina z nich spadá do Prioritní osy 1 určené pro vodohospodářské projekty. Celková hodnota projektů činí více než jednu miliardu korun. Žadatelům - tedy městům a obcím - hrozí, že v průběhu řízení budou muset vrátit dotace ve výši 169 milionů korun.
16.4.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dnes na tiskové konferenci oznámilo výsledky šetření, jehož cílem bylo prověřit, zda příjemci dotací při výběru dodavatelů postupovali v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. V přesném znění přinášíme vyjdření MŽP.
16.4.
U 14 projektů za více než jednu miliardu korun v Operačním programu životní prostředí (OPŽP) se dodavatelé vybírali prostřednictvím takzvaných losovaček netransparentně. Zjistilo to nové vedení ministerstva životního prostředí (MŽP), které letos kontrolu provedlo u 88 projektů za více než pět miliard korun.
14.4.
O situaci ve třech mladoboleslavských vesničkách - Skorkov (515 obyvatel), Podbrahy (51 obyvatel) a Otradovice (100 obyvatel), kde se díky evropským dotacím vybudovala vodovodní síť v hodnotě 40 milionu, jsme již psali. Obyvatelé protestují, protože nárůst ceny vody spojený s přijetím dotace je obrovský. Bohužel se nejedná o ojedinělý problém.
14.4.
První část rozhovoru s Ing. Janem Křížem, náměstkem ministra a ředitelem sekce fondů EU, ekonomiky a politiky životního prostředí, který zodpovídá za Operační program Životního prostředí (OPŽP) v jeho stávajícím i novém programovém období. Tentokrát se věnujeme zejména stávajícímu období 2007–2013, problémům v administraci a možnostem řešení.
1.4.
Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR fázovací výzvu pro podávání žádostí o poskytnutí podpory v rámci Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) v Prioritní ose 1. Žádosti o podporu se přijímají do 30. května 2014.
21.3.
Ministr zemědělství Marian Jurečka na dnešní vodohospodářské konferenci pořádané v rámci Světového dne vody ujistil, že považuje budování protipovodňové ochrany za naprostou prioritu. Věnuje se však i opačnému problému – aktuálně hrozícímu suchu.
4.2.
Nový ministr zemědělství Marian Jurečka provedl několik personálních změn ve vedení resortu. Změny proběhly na pozici prvního náměstka, náměstka ministra pro úsek komodit, výzkumu a poradenství a náměstka pro ekonomický úsek.
4.2.
Ministr životního prostředí Richard Brabec po svém uvedení do funkce odvolal všechny náměstky ministra z funkce. Na jejich pozice jmenoval nové vedení ministerstva.
31.1.
Předseda vlády Bohuslav Sobotka dnes uvedl poslance Richarda Brabce do funkce ministra životního prostředí. Nahradil tak Tomáše Podivínského, který tuto funkci zastával od 10. července 2013.
30.1.
Marian Jurečka se dnes dopoledne ujal funkce ministra zemědělství. Stalo se tak za přítomnosti premiéra Bohuslava Sobotky den poté, co Marian Jurečka převzal jmenovací dekret od prezidenta Miloše Zemana.
4.11.
Generální ředitel státního podniku Povodí Moravy Radim Světlík po dohodě s ministrem zemědělství v demisi Miroslavem Tomanem odchází z funkce. Oznámilo to v pátek ministerstvo zemědělství (MZe). Podnik dočasně povede Jan Hodovský. Světlík v reakci na to ČTK řekl, že odchází po dohodě s ministrem, a to kvůli rozdílným názorům.
17.10.
Generální ředitel státního podniku Povodí Labe Václav Beránek po dohodě s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem odchází z funkce. Vedením byl dočasně pověřen investiční ředitel firmy Marián Šebesta, informovalo včera ministerstvo. Podle mluvčí úřadu Dany Večeřové vypíše MZe v pátek výběrové řízení na nového generálního ředitele.
4.10.
Český rybářský svaz (ČRS) trvá podle jednatele Jana Štěpána na náhradě škody, která mu vznikla na rybí osádce při loňském protržení provizorní hráze v rybníce Jordán. Uhynulo tehdy 16 tun ryb za více než dva miliony korun. Pokud se s dodavatelem prací, firmou Daich, nedohodne, obrátí se nejspíše na soud.
11.7.
Předseda vlády Jiří Rusnok dnes uvedl dosavadního náměstka pro technickou ochranu životního prostředí Tomáše Jana Podivínského do funkce ministra životního prostředí.
11.7.
Miroslav Toman se dnes odpoledne ujal funkce ministra zemědělství. Stalo se tak za přítomnosti premiéra Jiřího Rusnoka den poté, co Miroslav Toman převzal jmenovací dekret od prezidenta Miloše Zemana.
8.7.
Pan Toman bude již druhým ministrem v rodině - je synem bývalého ministra zemědělství v předrevolučním období Miroslava Tomana. Narodil se 6. února 1960 v Žatci, od roku 2007 je prezidentem Potravinářské komory ČR, dřívě působil jako náměstek ministrů zemědělství (Palas, Zgarba a Mládek).
19.6.
Z novely zákona o vodovodech možná zmizí sporné a kritizované ustanovení, které se týká hrazení oprav vodovodních přípojek pod veřejným prostranstvím. Podle vládní předlohy by opravy měli platit majitelé přípojek, ale sněmovní zemědělský výbor doporučil toto ustanovení vypustit.
13.6.
Tento týden jsme uveřejnili zajímavý rozhovor s P. Maštálkou z Ministerstva financí na téma přiměřeného zisku a efektivity vodárenských provozovatelů. Na stejné téma pokračujeme také dnes, tentokrát s Antonínem Raizlem z poradenské společnosti Ernst & Young.
5.6.
Voda bude stát 59,62 Kč za metr krychlový, což je stále pod českým průměrem cen vody. Město Litomyšl před časem odmítlo evropské dotace, které by jej zavazovaly k výrazně vyššímu nárůstu ceny, na stavební práce si proto raději vzalo úvěr.
30.5.
Aktuální rozhovor s prvním náměstkem MŽP ČR Martinem Frélichem o čerpání evropských dotací z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP), zdlouhavém procesu, chybách v přípravě či administraci a chystaném programu pro další období.
27.5.
Po letech úpěnlivé snahy o vyčerpání evropských dotací z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) je jasno - evropské dotace se nepodařilo vyčerpat... Vláda minulý týden schválila převod 3,7 miliard korun z OPŽP na podporu výstavby pražského metra. Uvidíme, zda se bude jednat pouze o jednorázovou akci či další převody budou následovat.
10.4.
V přesném znění přinášíme stanovisko Sdružení oborů vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) k tolik medializovanému přenesení úhrad nákladů spojených s jejich opravou z provozovatele na vlastníky. Tato úprava by odstranila stávající nerovné zacházení s těmi, kteří si své přípojky např. při rekonstrukci domu vyměnili či mají přípojky nové.
5.4.
Tento týden se kolem novely zákona o vodovodech a kanalizacích rozvýřila diskuze ohledně plateb za opravy vodovodních přípojek. Jedná se o minoritní problém, kterému nicméně věnuje poměrně velkou pozornost zástupce ombudsmana. Jeho názor je zřejmě však nekonzistentní, jak vyplývá z dnešního prohlášení MZe, které přinášíme v přesném znění.
16.11.
Pokračování velmi zajímavé přednášky RNDr. Pavla Punčocháře, CSc., vrchního ředitel Sekce vodního hospodářství MZe. V druhé části se věnuje možnostem zásahu ministerstva v případech zastavení výkonu služeb (podobně jako v případě Dvora Králové) a rostoucím požadavkům na sledování prioritních znečisťujících látek.
15.11.
Dnes přinášíme velmi zajímavou přednášku RNDr. Pavla Punčocháře, CSc., vrchního ředitel Sekce vodního hospodářství MZe. V první části se věnuje problematice regulace. Jeho shrnutí dosavadního stavu vývoje vodárenství je velmi přesné. Zajímavější je však další pasáž o aktuálním jednání s EK a závěrech lokálních "kulatých stolů". Doporučujeme...
30.10.
Řídící orgán Operačního programu Životní prostředí předal 18. října 2012 potřebné podklady k mimořádné 5. certifikaci výdajů na Platební a certifikační orgán Ministerstva financí, následně byla odeslána žádost o platbu Evropské komisi a poté byla obnovena certifikace. O obnovení certifikace velmi usiloval bývalý první náměstek MŽP Jakub Kulíšek.
24.10.
Ministerstvo zemědělství vypsalo výběrové řízení na nového generálního ředitele státního podniku Povodí Labe. Zájemci mohou přihlášky ministerstvu zasílat do 7. listopadu, zjistila ČTK na webu ministerstva. Poslední generální ředitel podniku Tomáš Vaněk po 21 letech v čele podniku ke konci března skočil a odešel do penze.
5.10.
Novým prvním náměstkem ministra životního prostředí se stal Martin Frélich, který přebere agendu po tragicky zesnulém Jakubovi Kulíškovi. Nově také náměstek Ivo Hlaváč požádal o uvolnění z funkce, na jeho post přijde dosavadní náměstek Státního fondu životního prostředí Tomáš Podivínský.
7.9.
Evropská komise (EK) chce zastavit Česku proplácení dotací evropských fondů ve výši téměř 20 miliard korun z projektů v dopravě, životním prostředí a v Ústeckém kraji. Souvisí to se špatným spravováním evropských peněz, píše dnešní Mladá fronta Dnes (MfD).
30.8.
Dokument každoročně zpracovává Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí. Obsahuje souhrnné údaje o systému vodního hospodářství a péči o kvalitu vod v předcházejícím roce. Ve čtvrek byla zpráva schválena na základě návrhu ministra zemědělství Petra Bendla.
29.8.
Zavedení dodatečné regulace oboru vodárenství je v tomto roce žhavým tématem. Jednou z možností je využití Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Podívejme se na srovnání ERÚ a Finančních ředitelství, které v součastnosti regulaci cen vody zajišťují, z hlediska počtu provedených kontrol.
27.8.
O víkendu tragicky zahynul první náměstek ministra životního prostředí Jakub Kulíšek. Na ministerstvu byl zodpovědný za ekonomiku a politiku životního prostředí. ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva Matyáš Vitík. Nešťastná událost se podle něj stala při sportu. Bylo mu 31 let.
14.8.
Nenechte ujít aktuální rozhovor s náměstkem Ing. Tomášem Zídkem z Ministerstva finanací ČR. Hovořili jsme o stávající regulaci ceny vody a detailnosti probíhajících kontrol... Ale také o rozpočtu Energetického regulačního úřad (ERÚ) a možnosti zřízení nového nezávislého regulátora oboru vodárenství.
20.6.
Evropská komise (EK) potvrdila Ministerstvu životního prostředí (MŽP) Metodiku k příloze č. 7. Schválením metodiky došlo konečně k vyjasnění pravidel pro čerpání evropských dotací z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Intenzivní jednání v Bruselu vedl uplynulých šest měsíců 1. náměstek ministra Ing. Jakub Kulíšek.
14.6.
Třetí část rozhovoru s prvním náměstkem Ministerstva životního prostředí (MŽP) Ing. Jakubem Kulíškem nejen o stávajících regulačních mechanismech v ČR a tlaku EK na zavedení nové instituce, ale také o tom, jak úředníkům MŽP chutná „kohoutkovka“ a kolik se tím ušetří.
13.6.
Druhá část rozhovoru s prvním náměstkem Ministerstva životního prostředí (MŽP) Ing. Jakubem Kulíškem o přípravě evropského dotačního programu pro další programovací období 2014–20, o roli poradenských společností a ošetření středu zájmů.
11.6.
Rozhovor s prvním náměstkem Ministerstva životního prostředí (MŽP) Ing. Jakubem Kulíškem o evropských dotacích, problémech stávajícího Operačního programu Životní prostředí a vyjednávání s Evropskou komisí (EK).
1.6.
Evropské dotace pro 57 vodohospodářských projektů, většinou modernizace kanalizací a výstavby čistíren v menších obcích, schválil dnes ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Jde o záměry, které byly dosud zařazeny v takzvaném zásobníku projektů, tedy stavby, na něž se dosud nedostávaly peníze.
30.5.
Na mezinárodní konferenci VODA FÓRUM 2012 zaznělo z úst náměstka ministra Ing. Kendíka jednoznačné stanovisko proti návrhu Evropské komise na zřízení dodatečné regulace v ČR.
2.4.
Obec Tršice na Olomoucku se chce příští rok pustit do stavby kanalizačních rozvodů a čistírny odpadních vod. Do investice, která si vyžádá podle předběžných odhadů desítky milionů korun, se obec pustí, pokud se jí podaří získat na projekt dotaci.
26.3.
Ministerstvo zemědělství (MZe) připravuje návrh, který má změnit systém zpoplatnění čištění dešťových vod. Zatímco dnes za odvod neplatí také správci silnic, dálnic, České dráhy nebo zoologické zahrady, podle připravované novely by do budoucna zůstali ušetřeni jen majitelé obytných domů. Při příležitosti Světového dne vody to uvedl náměstek ministra zemědělství Aleš Kendík.
16.3.
Praha podle očekávání nezíská miliardovou dotaci na přestavbu ústřední čistírny, ministerstvo životního prostředí (MŽP) žádost o peníze do Bruselu vůbec nepošle. Informovalo o tom po jednání řídícího výboru operačního programu Životní prostředí ministerstvo.
5.3.
Na konferenci Financování vodárenské infrastruktury vedl Ing. Jakub Kulíšek (1. náměstek Ministerstva životního prostředí) prezentaci na téma Součastnost a budoucnost dotací pro vodohospodářskou infrastrukturu. Přečtěte si, jaké závěry přineslo toto probírané téma.
2.3.
Ode dneška mám aktivní blog na Idnes.cz. První příspěvek týkající se diskuze o problematice evropských dotací na konferenci Financování vodárenské infrastruktury přinášíme v plném znění.
31.1.
Modernizace vodohospodářské infrastruktury v ČR se bez evropského financování umí obejít. Ve většině českých měst a obcí už byl závazek EU vybudovat čistírny splněný nebo se tak v nejbližší době stane. V řadě případů tomu pomohly evropské dotace, ale už nyní je prokázané, že to naštěstí nebyla jediná schůdná cesta.
26.1.
Praha nezíská miliardovou evropskou dotaci na přestavbu čistírny odpadních vod. Na dnešním jednání radnice se zástupci Evropské komise a ministerstva životního prostředí se ukázalo, že hlavní město nemá na dotaci naději, proto už nebude v jednáních pokračovat.
29.12.
Rok nestačil ministrovi životního prostředí Tomáši Chalupovi (ODS) na obnovení důvěryhodnosti Státního fondu životního prostředí (SFŽP). Ve funkci vystřídal v polovině ledna svého stranického kolegu Pavla Drobila, který odstoupil kvůli údajné korupci na SFŽP.
16.12.
Na konci ledna má být jasné, které ze 44 problémových projektů modernizací čistíren odpadních vod dostanou podporu z operačního programu Životní prostředí. Platí to i pro několikamiliardový projekt pražské čističky, o němž vede ministerstvo životního prostředí (MŽP) s Evropskou komisí zvláštní jednání.
1.11.
Půlmiliardovou zakázku na přestavbu úpravny pitné vody Mostiště na Žďársku získala pražská akciová společnost SMP CZ, která nabídla nejnižší cenu. Svaz vodovodů a kanalizací Žďársko dostal čtyři nabídky, jedna ale byla vyřazena, protože nevyhověla všem podmínkám.
21.10.
Doporučujeme zajímavý článek Parlamentních listů s názorem Petra Skokana, poslance VV na aktuální mediální kauzu o využití evropských dotací z OPŽP. Pan Skokan velmi věcně pojmenovává problém i možná řešení.
7.10.
Dnes odpoledne premiér Petr Nečas uvedl do funkce nového ministra zemědělství. Petr Bendl se poté osobně představil zaměstnancům úřadu ministerstva. Premiér Petr Nečas i nově jmenovaný ministr Petr Bendl poděkovali odstupujícímu ministrovi Ivanu Fuksovi.
27.9.
Funkce prvního náměstka ministra životního prostředí se po Rut Bízkové (ODS), která post opustila na jaře, ujal Jakub Kulíšek. Ministr Tomáš Chalupa (ODS) si od svého stranického kolegy slibuje zlepšení čerpání peněz z evropských fondů.
21.9.
Vláda schválila požadavek ministerstva zemědělství, aby letos mohlo o 250 mil. Kč posílit finanční prostředky určené na výstavbu a obnovu infrastruktury vodovodů a kanalizací především v malých obcích.
13.9.
Tomáš Chalupa reaguje na kritiku Martina Bursíka v rozhovoru pro magazín MF Dnes. Jedním z témat je také Operační program Životní prostředí - Chalupa připomíná, že právě Martin Bursík je zodpovědný za nastavené podmínky a nízké čerpání evropských dotací. Reakci přinášíme v původním znění uveřejném na blogu T. Chalupy.
24.8.
V aktuálním čísle časpisu Priorita bylo uveřejněno shrnutí úspěšnosti OPŽP. Z článku vybírame relevantní pasáže týkající se priplácení finančních prostředků, realokací, pozastavené certifikace, oddělitelnosti a vyjímání vodohospodářské infrastruktury a ÚČOV Praha.
23.5.
Deset procent obcí dosud nesplnilo požadavek Evropské unie na moderní čistírny odpadních vod a kanalizace. V Česku je měly mít všechny obce nad 2000 obyvatel do konce roku 2010. Celkem šlo o 630 sídel. ČTK to dnes řekl místopředseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Miroslav Nováček.
5.5.
Návrh ministerstva zemědělství dnes odsouhlasila vláda. ČTK informaci získala na internetových stránkách úřadu vlády.
14.4.
Ministerstvo financí zastavilo ověřování (certifikaci) výdajů z Operačního programu Životní prostředí, a Česko tudíž nemůže žádat o peníze už z pátého evropského fondu.
13.4.
A to i přesto, že si při vstupu do EU vyjednali téměř dvakrát tak dlouhé přechodné období jako my. Zatímco pro nás už výjimka týkající se kvality odpadních vod skončila koncem roku 2010, většina slovenských obcí má ještě z čistě formálního pohledu pět let čas.
13.4.
Ministerstvo zemědělství (MZe) chce zrychlit výstavbu protipovodňových opatření podél řeky Bečvy, nechá k tomu v průběhu letošního roku vypracovat studii. Vyplývá to z dokumentu, kterým se bude zabývat vláda.
11.4.
Státní fond životního prostředí (SFŽP) prodloužil do 31. srpna táborské radnici termín na předložení protokolu o úspěšném výběrovém řízení na odbahnění rybníku Jordán. Město musí tento termín dodržet, aby SFŽP poskytl na projekt dotaci ve výši 372 milionů korun.
4.4.
Osmitisícovému Broumovu na Náchodsku hrozí finanční problémy kvůli rozestavěné čistírně odpadních vod za 94 milionů korun. Město se bude muset zřejmě neplánovaně zadlužit.
30.3.
Celkem 41, 8 miliardy korun přidělilo Ministerstvo zemědělství v roce 2010 zemědělcům v rámci různých programů formou přímých plateb, národních dotací, Programu rozvoje venkova a podpory lesního a vodního hospodářství.
24.3.
V přesném znění přinášíme článek poslance Evropského parlamentu Oldřicha Vlasáka na blog.idnes.cz. Autor v textu reaguje na aktuální stav plnění evropských požadavků týkající se kvality odpadních vod.
22.3.
Protipovodňové ochraně jako vládní prioritě věnuje ministerstvo zemědělství dlouhodobě velkou pozornost. Ministr Fuksa na dnešních oslavách Světového dne vody oznámil, že pro tuto důležitou oblast jsou zajištěny finanční prostředky ve výši 5,5 miliardy korun do roku 2013.
22.3.
České republice aktuálně nehrozí finanční sankce za nedodržení směrnice, podle níž měly obce nad 2000 obyvatel mít do konce roku 2010 čistírnu odpadních vod, řekl dnes na tiskové konferenci při příležitosti Světového dne vody ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).
17.3.
Ministerstvo zemědělství chce obnovit program, který by obcím pomohl s přípravou projektových dokumentací na stavbu kanalizace a vodovodů. S budováním vodovodních sítí má problémy kolem devíti procent obcí v zemi.
3.3.
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa včera oznámil plánovaná zjednodušení ekologické legislativy. Chtěl by menší prodejce osvobodit od povinnosti nabízet nápoje ve vratných lahvích a přenechat tento závazek pouze větším řetězcům...
2.3.
Severočeská vodárenská společnost včera slavnostně zahájila další ze svých investičních akcí – rekonstrukci čistírny odpadních vod v Postoloprtech s rozpočtem téměř 55 milionů korun (vč. DPH).
25.2.
Ministerstvo zemědělství dnes ve své tiskové zprávě shrnulo klíčové projekty protipovodňové ochrany minulého a letošního roku. V loňském roce se na našem území podařilo dokončit 54 protipovodňových staveb za 1,45 miliardy korun. Letos má být dokončeno dalších 56 staveb za celkových 1,5 miliardy korun.
25.2.
Lidové noviny tento týden přinesly zajímavý článek o navrhované "vodní dani". Jaký je názor Sdružení oboru vodovodu a kanalizací na tuto problematiku?
21.2.
Stavba kanalizace v místní částí Kvíc ve Slaném na Kladensku se zřejmě městu prodraží kvůli špatně zpracovanému projektu o několik milionů korun. Starosta Ivo Rubík (ODS) dnes novinářům řekl, že projektant špatně navrhl gravitační kanalizaci, která vede do kopce.
21.2.
Dolní Roveň v Pardubickém kraji uspěla a získala evropské dotace z OPŽP a SFŽP. Dle výsledků ankety Vodarenstvi.cz si řada starostů stěžuje na pomalé proplácení získaných dotací. Příklad v Dolní Rožni to bohužel povrzuje.
16.2.
Limitům evropské směrnice na jakost odtoku vyhovuje 69 čistíren odpadních vod z 98, které v posledních měsících prověřilo Ministerstvo zemědělství. Výsledek prověrky 91 aglomerací, jež neplní požadavky stanovené příslušnými nařízeními, představilo dnes ministerstvo vládě.
15.2.
Problémy, se kterými se resort životního prostředí potýká, priority v oblasti ovzduší, protipovodňové ochrany nebo odpadového hospodářství představil veřejnosti ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.
15.2.
Dvořák vystřídá ve funkci Ivana Obrusníka. Zúčastnil se výběrového řízení, které vypsal na podzim Chalupův předchůdce Pavel Drobil (ODS). Novinářům to řekl ministr životního prostředí Chalupa (ODS).
9.2.
Na protipovodňová opatření bude letos směřovat 1,5 miliardy korun po loňských 1,45 miliardy Kč. Více než v minulosti mají vznikat menší projekty. Vznik větších staveb totiž často komplikuje neochota vlastníků pozemků dohodnout se se státem na jejich odkupu či pronájmu.
8.2.
K prvořadým úkolům patří například úspory v chodu resortu, zvýšení konkurenceschopnosti českých zemědělců, dokončení majetkového vypořádání, vytvoření spravedlivých podmínek pro podnikání v zemědělství.
4.2.
Domažlice pokračují v dosud největší investiční akci v historii města - projektu Čistá Berounka s náklady přes 557 milionů korun. Projekt začal loni a dokončený by měl být v roce 2012.
2.2.
Plánujete žádat o dotaci z Operačního programu Životní prostředí? Musíte počkat na výzvu, která je určená právě pro Váš projekt. V tomto roce bude vypsána jen jediná výzva pro Prioritní osu 1.
31.1.
Obce nad 2000 ekvivaletních obyvatel mají nově povinnost vybudovat čistírnu odpadních vod. Zdrojem pro posuzování aktuálního stavu bude také Sčítání lidu, domů a bytů v březnu letošního roku. Na základě získaných údaje o počtu obyvatel se výpočtem získá počet tzv, ekvivalentních obyvatel.
26.1.
Vodarenstvi.cz připravilo anketu určenou starostům měst a obcí - vlastníkům vodárenské infrastruktury. Získané reakce použijeme v připravovaném seriálu o konkrétních příkladech konkrétních žadatelů. Úvodní díl bude zveřejněn zítra.
17.1.
Prezident republiky Václav Klaus dnes jmenoval do čela Ministerstva životního prostředí Tomáše Chalupu (ODS). V čele resortu střídá Pavla Drobila (ODS), který na funkci rezignoval 15. prosince 2010.
12.1.
Aktuální rozhovor s Františkem Barákem, předsedou Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, na téma nízkého čerpání vodárenských dotací a možností, jak tuto situaci řešit.
11.1.
Příkladem může být středočeský Milín, kde rekonstrukci nové čistírny odpadních vod spolufinancovalo Ministerstvo zemědělství. Ministr Ivan Fuksa včera čističku v Milíně navštívil.
23.12.
Náměstek Státního fondu pro životní prostředí (SFŽP) Dušan Fibingr odmítl tvrzení, že manipuloval se zakázkami fondu. Libora Michálka naopak obvinil z toho, že odmítl navrhnout zástupce fondu do hodnotící komise tendru na přestavbu pražské čistírny.
22.12.
Pověřená ředitelka Státního fondu životního prostředí Radka Bučilová předala ministru životního prostředí Pavlu Drobilovi první závěry situační zprávy k nejvíce diskutovaným zakázkám SFŽP. Zprávu přinášíme v původním znění.
15.12.
Oznámil to spolu s premiérem a šéfem občanských demokratů Petrem Nečasem na tiskovém briefingu. Rezignaci předcházelo jednání špiček koaličních stran.
5.11.
Modernizovat čistírnu odpadních vod (ČOV) bez podpory z evropských fondů? V Hradci Králové najdete inspiraci - nedávno úspěšně dokončili dvouletou rekonstrukci čistírny z roku 1995.
16.8.
Ministr Pavel Drobil jmenoval v první polovině srpna do funkce nového ředitele Státního fondu životního prostředí ČR pana Libora Michálka. Ve funkci vystřídal kontraverzního Petra Štěpánka.
12.8.
Směrnice EU jsou jasné, do konce letošního roku měly mít všechny aglomerace nad dva tisíce obyvatel moderní a ekologickou čistírnu odpadních vod a stejně tak i odpovídající kanalizaci. Dle dnešního prohlášení MZ u 11 aglomerací stále nebylo vydáno územní rozhodnutí a není požádáno o dotace.
4.8.
Náročná legislativa dále ztížená předpisy podmiňujícími čerpání evropských dotací vytváří překážku pro efektivní zlepšení vodovodní a kanalizační sítě zejména v menších obcích. Ty si zpravidla nemohou dovolit zaplatit drahé konzultanty. Nelíbí se to ani Svazu měst a obcí ČR (SMO).
29.7.
Ministr životního prostředí Pavel Drobil přestavil tento týden priority svého úřadu. Na co se chce ve své funkci zaměřit? Řada odborníků čekala se zájmem na tiskovou konferenci.
16.7.
Ještě v květnu jsme ho vídali spolu s Janou Černochovou jako "Novou tvář ODS" na obrovském plakátu v centru Prahy. Do parlamentu se však Ivo Hlaváč z 10. pozice na kandidátce ODS nedostal. Tento týden byl nově jmenován náměstkem technické ochrany životního prostředí a sekce zahraničních vztahů.
15.7.
Nový ministr životního prostředí Pavel Drobil byl v úterý uveden do funkce předsedou vlády Petrem Nečasem. Tento týden došlo v této souvislosti k dalším významamným změnám ve vedení resortu životního prostředí.
15.7.
Jaké jsou úspěchy bývalé ministryně životního prostředí Ruth Bízkové? Podařilo se jí prosadit alespoň částečné změny vedoucí je zlepšení čerpání evropských dotací pro vodárenství?
22.6.
10.6.
Máme k dispozici evropské peníze na modernizaci vodohospodářské infrastruktury, ale podmínky čerpání jsou tak složité, že se nedaří proces nastartovat. Zlepšení je v nedohlednu.
10.6.
Ůvodní díl seriálu o vodárenských dotací z Operačního programu Životní prostředí a důvodech, proč je reálné čerpání v polovině období u Prioritní osy 1 na pouhých 3%.
17.5.
V původním znění a se svolením autorům přinášíme článek M. Kose a A. Muchy o problémech při čerpání dotací z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP).
29.4.
Státní fond životního prostředí (SFŽP) aktuálně vypisuje výběrová řízení na řadu procesních a komunikačních projektů v hodnotě 31,9 milionu korun. Požádali jsme Lenku Brandtovou, tiskovou mluvčí SFŽP, o zodpovězení několika otázek.
26.4.
Paní Bízková je v úřadu teprve pár dní a už se zasazuje o řadu změn. Své priority uvedla na úvodní tiskové konferenci. Na chatu idnes.cz je minulý týden velmi věcně komentovala.
26.4.
Ivančice, Oslavany a Padochov připravují projekt za více než 600 milionů korun.
21.4.
Nová ministryně životního prostředí Rut Bízková, která byla do funkce jmenována 15. dubna, plánuje do konce funkčního období vlády premiéra Jana Fischera zrychlit čerpání z fondů Evropské unie.
19.4.
Prezident České republiky Václav Klaus na návrh předsedy vlády Jana Fischera jmenoval Rut Bízkovou, dosavadní náměstkyni resortu, novou ministryní životního prostředí.
19.4.
Doba, po kterou je možné čerpat evropské finance vyčleněné v roce 2007 v rámci Operačního programu životní prostředí, se již nachýlila do své druhé poloviny. Kdo by se domníval, že to znamená, že polovina prostředků již našla své adresáty a v praxi posloužila tam, kde je jich zapotřebí, dočkal by se trpkého zklamání.
9.4.
Řada měst a obcí počítá při financování modernizace či stavby čistíren odpadních vod s dotací z Operačního programu Životní prostředí. Reálně bylo dosud ale proplaceno jen malé procento vyhrazeného rozpočtu!
8.4.
Ministerstvo životního prostředí zřejmě povede dosavadní náměstkyně Rut Bízková. Sdělila, že v úterý vystoupila z ODS. Nestranickost je podmínkou pro její účast ve vládě.
30.3.
Transparency International se dlouhá léta pasuje do role samozvaného mravokárce a zarytého bojovníka s korupcí a netransparentním chováním na té nejvyšší mezinárodní úrovni.
15.2.
Nesmyslná byrokracie. Tak by se dal nazvat postup Státního fondu životního prostředí (SFŽP), který má na starosti přivést do České republiky evropské miliardy v Operačním programu Životní prostředí (OPŽP). Starostové požadují po řediteli rychlou změnu.
10.2.
Za 3 roky provozu Operačního programu Životní prostředí 2007 - 2013 bylo vyplaceno 973 mil Kč z celkových alokovaných 55 miliard. Na další čtyři roky v rozpočtu stále zbývá 54 miliard.
8.2.
6.12.
Celková výše finančních prostředků určená na technickou pomoc spojenou s čerpáním dotací z Operačního programu Životní prostředí má dosáhnout až 3 mld. Kč. Jsou tyto prostředky vynaloženy skutečně účelně?
6.12.
Co je příčinou, že města a obce nečerpají podporu určenou na tolik potřebnou renovaci čistíren odpadních vod, úpraven vod či kanalizací?
S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE