Rewrite letters from the image.
 
 
detail

Bárta: V Čechách máme snahu rozebírat všechno, co funguje

Bárta: V Čechách máme snahu rozebírat všechno, co funguje

O klimatických změnách, o tom, že rychlé změny teplot o pět a více stupňů nebyly v historii neobvyklé, ale i o tom, co českému vodárenství chybí nejvíce, jsme si povídali s profesorem Bártou, uznávaným archeologem a egyptologem.

Jsou klimatické změny důsledkem lidského konání?
Klimatické změny jsou součástí dynamiky přírodního prostředí. Rozhodně nechci rozporovat, že vymírají rostlinné a živočišné druhy. V tomto případě je přímá návaznost na nezodpovědné konání člověka a znečišťování životního prostředí pravděpodobná. Stejně tak nepopírám to, že CO2 způsobuje oteplení a vytváří skleníkový efekt. Na druhé straně za posledních dvanáct tisíc let je plno případů, kdy se teplota v určité oblasti změnila o pět až sedm stupňů během padesáti let. To, co se děje teď, je nepříjemné, ale zároveň bychom to měli zasadit do určitého kontextu a přestat křižovat člověka jako koncept, který může za všechno. Z velké části je to přirozená dynamika přírodního prostředí s určitým podílem člověka, který se chová nezodpovědně.

Dříve byly snahy přírodu ovládnout. Jaký je váš názor?

Základem toho, abychom si zachovali existenci na této planetě, je pochopit, jak planeta a životní prostředí fungují a jaká je naše úloha na ní. K tomu nám napomáhá mimo jiné archeologie a historie. Každopádně bychom měli být pokorní. Ten, kdo si myslí, že přírodu přepere a donutí ji chovat se tak, jak si přeje, je intelektuální deviant.

Jaké problémy vidíte v hospodaření s vodou?
Úhrnné srážky jsou u nás sice stále stejné, ale významně jiné je jejich rozložení. Stejné množství vody, které dříve napršelo za týden, dnes spadne během hodiny. A proto je třeba zlepšit zdevastovanou schopnost krajiny pojmout a zadržet vodu na místech, ze kterých ji lze dále využít například na zavlažování. Musíme snížit evaporaci a dostat vodu beze ztrát k rostlinám. Máme velké deficity v tom, jak zavlažujeme a jak necháme vodu mizet z krajiny. V Egyptě už před mnoha lety například využívali systém podzemních kanálů neboli manavárů, aby minimalizovali odpar vody a čerpali ji na povrch až v okamžiku, kdy ji potřebovali.

Vedle průmyslu 4.0 je na místě mluvit i o vodě 4.0. Je třeba, aby se začali scházet nejen politici, ale také vědci a lidé z byznysu s cílem vytvořit dlouhodobou strategii, která se zaměří na oživení krajiny, její schopnost udržet a následně využít vodu i snížení přímých odparů vody. Jedno čínské přísloví říká: Chceš-li mír, připravuj se na válku. Já bych ho parafrázoval: Chceš-li vodu, připravuj se na sucho.

Co českému vodárenství chybí nejvíce?

Racionální diskuze… Lidi, kteří mají tendenci manipulovat data, by měli být postaveni mimo zákon. Voda je strategická věc, končí legrace. Pro vodu se vždycky zabíjelo. Co uděláte, když dojde voda na území sto krát sto kilometrů, kde žije půl milionu lidí?

Samozřejmě dneska intelektuálové sebevědomě tvrdí, že když dojde voda, tak nasadíme odsolovací zařízení. Těžko ale v Čechách nebo centrální Africe můžete mít odsolovací zařízení. A musíme si také uvědomit, že odsolovací zařízení na současném stupni poznání jsou neskutečně drahá. Kdo to zaplatí? Izrael, Katar, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, USA, skandinávské země? Rozhodně to v tuhle chvíli není řešení pro celý svět.

Jak se díváte na kritiku velkých privátních společností ve vodárenství?
Když bude u vlády levicová strana, bude vystupovat velmi sebevědomě proti soukromým subjektům. Naopak pravicová vláda bude tyto subjekty podporovat. Ani jedno přirozeně v extrémní podobě není dobře. Nic není černobílé. Voda se bohužel stává věcí politických bojů. To je od počátku špatně a jenom to ukazuje na charakter našich elit.

V ČR je úhrn srážek v podstatě každý rok stejný, problém ale je v tom, jak dlouho prší. Dříve pršelo pozvolna a krajina měla šanci vodu v rámci své retenční schopnosti zachytit podstatně lépe, než když dnes přijde jeden přívalový déšť. Další věcí je, že naše síť osídlení je velmi rozdrobená. Pokud by se každá jednotka měla starat o vodovodní síť, tak toho logicky nemůže být schopna.

Vodní hospodářství, odpady a elektrická rozvodná soustava vyžaduje na jednu stranu aktivní vystupování státu, na straně druhé stát není firma, a proto by měl tyto činnosti outsourcovat. Bude vždycky rozumnější, když na to najmete firmy, které jsou velké a ekonomicky efektivní, než když se o vodu budou starat tisíce subjektů.

Pro mne je móda odpudivá stejně jako trendy, protože ty vyznává většina, a já mám strach z většiny. To je můj osobní postoj, ale opět nic není černobílé. Určitě existuje spousta příkladů, kdy soukromý sektor funguje bezvadně, je dobré to říci a rozhodně není důvod zde provozovatele měnit. Stejně tak pokud na Slovácku funguje dobře spolupráce mezi obcemi a mají prokazatelně dobré ekonomické výsledky, tak děkujme za to. V Čechách máme bohužel často snahu všechno, co funguje, rozebírat a myslíme si, že to pak poskládáme líp. Soustřeďme se spíše na to, kde to nefunguje, a snažme se poučit. Ale tohle si uvědomit je pro politiky hodně složité, protože to nenažene politické body, nevyhraňují se. Ale opravdu je nutné se pořád vyhraňovat? Jak jsem řekl, voda nebude mít vítěze ani poražené. Poražení budou všichni.

Myslíte si, že je možné trendy zvrátit?
Všechno se dá zvrátit. Nikdy není nic dané. Lidé jen musí v určitou chvíli dostat určitou informaci. O tom jsou celé dějiny. Je třeba firmám nastavit podmínky, motivační programy, bonusy. Někdo, kdo je chytrý a rozumný, ať z toho něco má a stát, ať na tom profituje také.

28. 7. 2017 Jana Bábíková
Mohlo by vás zajímat
Novela: Komise budou moci pod pokutou zakázat povolené odběry vody Vice

Novela: Komise budou moci pod pokutou zakázat povolené odběry vody

8.11.

Stát plánuje zřídit komise, které budou rozhodovat o opatřeních v době sucha podobně, jak je tomu u povodní. Komise budou moci zakázat v době sucha povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění. Počítá s tím novela vodního zákona, kterou ministerstvo zemědělství poslalo do meziresortního připomínkového řízení.


J. Heřman: Ministerské fake news o vodě Vice

J. Heřman: Ministerské fake news o vodě

30.10.

Česko versus Izrael. Srovnávat situaci státu ležícího ve středu Evropy a země Středního východu se zcela jiným klimatem a veřejně známým nedostatkem vodních ploch a dešťových srážek je přinejmenším odvážné. Přesto se Izrael stává častým argumentem ve sporu o zřízení institutu nezávislého regulátora ve vodárenství.


Vláda schválila dvě miliardy korun na kompenzace za sucho Vice

Vláda schválila dvě miliardy korun na kompenzace za sucho

25.10.

Zemědělci a pěstitelé stromů budou mít k dispozici dvě miliardy korun jako kompenzaci za letošní sucho. Návrh včera schválila vláda, informoval na tiskové konferenci ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Více než 1,1 miliardy korun získá ministerstvo ze státního rozpočtu nově, zbylých 850 milionů Kč má k dispozici z peněz určených na nevybrané odškodnění za loňské sucho. 


Česko prožívá podle vědců druhý vrchol letošního sucha Vice

Česko prožívá podle vědců druhý vrchol letošního sucha

24.10.

Jako druhý vrchol letošního sucha označuje vědecký tým projektu InterSucho nynější situaci na konci teplého podzimu. Výrazný deficit srážek v minulých týdnech a nadprůměrně vysoké teploty způsobily na 83 procentech území sucho ve vrstvě půdy do jednoho metru, 92 procent území má sníženou zásobu vody.


I na konci sezony trápí vodáky nedostatek vody v řekách Vice

I na konci sezony trápí vodáky nedostatek vody v řekách

19.10.

Situace na českých řekách není pro vodáky příznivá. Důvodem je přetrvávající nízký stav vody, který Česko trápil prakticky celé léto. Stále splavná je ale například horní Vltava nebo dolní Lužnice. Specialitou nadcházejícího víkendu bude nedělní splouvání pražského Botiče. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.


Sucho trápilo chovatele ryb na jižní Moravě druhý rok po sobě Vice

Sucho trápilo chovatele ryb na jižní Moravě druhý rok po sobě

10.10.

Druhý suchý rok dělal dvěma největším chovatelům ryb na jižní Moravě velké problémy, nicméně produkce tržních ryb ohrožená není. Maximálně budou ryby o něco menší, protože je nebylo možné v létě kvůli vysokým teplotám tak intenzivně dokrmovat. 


Meandry Rokytky jsou dle lidí nejlepší řešení pro ochlazení Prahy Vice

Meandry Rokytky jsou dle lidí nejlepší řešení pro ochlazení Prahy

3.10.

Lidé vybrali meandry Rokytky za nejlepší opatření, které pomáhá v Praze před extrémním vedrem a suchem. V anketě spolku Arnika získalo nové koryto vybudované před čtyřmi lety podporu 98 lidí ze 747, kteří se do ankety zapojili. Dalšími lokalitami, které ocenili, jsou park ve Stromovce a Kinského zahrada. ČTK o tom informovala Arnika, která vyhlásila anketu na začátku července.


Peníze z Dešťovky mohou ode dneška získat majitelé chat a chalup Vice

Peníze z Dešťovky mohou ode dneška získat majitelé chat a chalup

1.10.

Ode dneška mohou o peníze na využívání dešťové vody v dotačním programu Dešťovka žádat i majitelé rekreačních zařízení, jako jsou chaty a chalupy. Musí v nich však trvale bydlet a doložit to například spotřebou vody či energií nebo poplatky za popelnice. 


Sucho ukázalo, že „vodní blahobyt“ nemusí v kraji trvat věčně Vice

Sucho ukázalo, že „vodní blahobyt“ nemusí v kraji trvat věčně

26.9.

Žádné zákazy zalévání zahrad, napouštění bazénů či mytí aut. I v horkém a suchém létě měly obce a města, napojené na Vodárenskou soustavu jižní Čechy, vody dost. Její kapacita je obrovská. Dokonce dvakrát větší, než současná roční produkce. Ta činí zhruba 16 milionů m3 vyrobené a po kraji potrubím rozvedené pitné vody. 


Téměř 80 procent Čechů považuje sucho za závažný problém Vice

Téměř 80 procent Čechů považuje sucho za závažný problém

26.9.

Téměř 80 procent Čechů považuje sucho za závažný problém, pouze přes sedm procent si myslí opak. Osm z deseti lidí navíc očekává zhoršení situace se suchem v příštích 20 letech v případě, že by se stát aktivně nevěnoval řešení. Výsledky průzkumu včera představili vědci z Katedry environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.


Sucho je na 92 pct území ČR, letos je dosud nejhorší Vice

Sucho je na 92 pct území ČR, letos je dosud nejhorší

22.8.

Rozloha Česka, kterou postihlo sucho, dosáhla v minulém týdnu svého dosavadního letošního maxima. Vysoké teploty v kombinaci s nedostatkem srážek způsobily, že na 63 procentech území je stav sucha extrémní či výjimečný, celkově je sucho na 92 procentech území, vyplývá ze zprávy vědeckého týmu InterSucho, kterou ČTK poskytl bioklimatolog Miroslav Trnka. 


V povodí Moravy je sucho na 78 stanicích ze 196 Vice

V povodí Moravy je sucho na 78 stanicích ze 196

21.8.

Povodí Moravy eviduje na sledovaných tocích sucho na 78 měřicích stanicích ze 196. V Moravě je ve Strážnici na Hodonínsku pouze 12 procent průměrného srpnového průtoku. 


Skoro 60 obcí omezilo kvůli suchu nakládání s vodou Vice

Skoro 60 obcí omezilo kvůli suchu nakládání s vodou

16.8.

Omezení nakládání s vodou vydalo kvůli současnému suchu 57 úřadů obcí s rozšířenou působností. Jde například o zákaz napouštění bazénů nebo zalévání zahrad z veřejných zdrojů. Ministerstvo životního prostředí připravuje jednání krizové skupiny, kde by se měl projednat další postup státu.


A zase máme to sucho Vice

A zase máme to sucho

7.8.

Každý rok si děláme legraci, jak silničáře opět překvapila zima, a pomalu nám k tomu vzniká oblíbená letní varianta. Prázdniny jsou v plném proudu, sluníčko svítí, prší málo a MŽP je opět překvapené, že nastalo sucho. 


Sucho a vedro ubírá vody z řek, sjízdné jsou jen ty velké Vice

Sucho a vedro ubírá vody z řek, sjízdné jsou jen ty velké

6.8.

Současné horko a sucho nepřeje vodákům, vody v českých a moravských řekách ubývá a ke sjíždění jim zbývají už jen velké řeky. I tam ale musí kličkovat mezi mokrými kameny nebo se vyhýbat mělčinám. Vodáci se ale mohou vydat na sousední Slovensko nebo do Polska, kde jsou na tom řeky s vodou o něco lépe než v Česku. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.


Pardubický kraj založí Institut pro boj se suchem Vice

Pardubický kraj založí Institut pro boj se suchem

27.6.

Pardubický kraj založí Institut environmentálních výzkumů a aplikací. Jeho úkolem bude hledat řešení problémů spojených se suchem a nedostatkem vody v krajině. Vznik organizace včera schválili krajští zastupitelé, na založení je vyčleněno 200.000 korun.


Cílek: Krajina nedrží dost vody, kvůli přebytku smrků i chemii Vice

Cílek: Krajina nedrží dost vody, kvůli přebytku smrků i chemii

21.6.

Za problémy se suchem si lidé mohou částečně sami, řekl včera na semináři o suchu v Česku geolog a ekolog Václav Cílek. Setkaly se podle něj dva negativní jevy, a to úbytek srážek a činnost člověka. Sucho označil za problém celé planety, kvůli nedostatku vody na Blízkém a Středním východě podle něj hrozí i zdražení potravin.


Kapské Město se o měsíc vzdálilo hrozbě zavedení přídělů vody Vice

Kapské Město se o měsíc vzdálilo hrozbě zavedení přídělů vody

6.2.

Kapské Město v Jihoafrické republice se díky menší spotřebě vody v zemědělství zhruba o měsíc vzdálilo od momentu, kdy bude muset na životadárnou tekutinu zavést přídělový systém. Dosud byl za den nula, kdy zásoby vody v přehradách zásobujících toto čtyřmilionové město poklesnou pod kritickou úroveň, považován 16. duben, nyní je to 11. květen, napsala dnes agentura Reuters.


Odborníci řeší, co s přívaly deště i se suchem ve městech Vice

Odborníci řeší, co s přívaly deště i se suchem ve městech

12.9.

Jak připravit města na střídající se sucha a přívalové deště nebo jak co nejpřesněji předpovědět povodně je mezi tématy konference o městském odvodnění ICUD 2017, která se koná tento týden. Do Prahy na ni přijelo více než 600 specialistů z 45 zemí. Konference potrvá do pátku.


Město Vsetín zakázalo lidem kvůli suchu odběr vody z toků Vice

Město Vsetín zakázalo lidem kvůli suchu odběr vody z toků

11.8.

Město Vsetín dnes kvůli dlouhotrvajícímu suchu zakázalo lidem odebírat vodu z toků. ČTK to včera sdělila mluvčí radnice Adéla Kousalová. Již v červenci vydal stejný zákaz Rožnov pod Radhoštěm a poté i Valašské Meziříčí na Vsetínsku.


V druhém kole Dešťovky bude 240 milionů korun Vice

V druhém kole Dešťovky bude 240 milionů korun

3.8.

V druhé výzvě dotačního programu Dešťovka, ve kterém se využívá dešťová a odpadní voda v domácnostech, bude 240 milionů korun. Včera to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Dříve hovořilo o 200 milionech, což byl dvojnásobek prvního dotačního kola. To se vyčerpalo za 28 hodin. Více podrobností chce resort oznámit na tiskové konferenci příští pondělí.


Pokorný: Čistá příroda je do jisté míry kulturním artefaktem Vice

Pokorný: Čistá příroda je do jisté míry kulturním artefaktem

18.7.

S docentem Petrem Pokorným jsme si povídali o počátcích jeho spolupráce s profesorem Bártou, o tom, jak zjistili, že egyptská poušť nebyla vždycky pouští a proč jsou složité společnosti pokaždé ve stavu ohrožení.


Oborové informace

EY jako partner pro získání evropských dotací

EY jako partner pro získání evropských dotací Vice

1.9.

Poradenská společnost EY (dříve Ernst & Young) v letošním roce rozšíří své porfolio...

...

Zasílat novinky
Anketa
Pijete vodu z kohoutku?
Blog
Ing. Jana Bábíková

Voda nad zlato?

Ing. Jana Bábíková

Voda vždycky byla a zřejmě také vždycky bude velmi… VÍCE