Za loňský únik pesticidu do vody v řece Doubravce na Havlíčkobrodsku dostala půlmilionovou pokutu společnost ZS Vilémov. V řece pak uhynulo 8500 říčních raků. Zemědělskému podniku za to podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) hrozí ještě jedna pokuta.
Toto správní řízení ještě nebylo uzavřeno, sdělil dnes ČTK ředitel oblastního inspektorátu ČIŽP v Havlíčkově Brodě Jan Panský. Podle inspekce unikl koncem loňského března z kanalizace zemědělského areálu pesticid NURELLE, který je vysoce toxický pro vodní korýše a obratlovce. Pesticid se přes levostranný přítok dostal až do řeky Doubravky, v níž byl následně prokázán úhyn raků říčních.
Tento pesticid obsahuje zvlášť nebezpečnou látku chlorpyrifos, která má na vodní prostředí dlouhodobě nepříznivé účinky. "Rozbory vzorků vody prokázaly, že povolené hodnoty této látky byly překročeny až 190krát. Našla se i ve vnitřních orgánech a svalovině uhynulých raků," uvedl Panský. Doplnil, že firma neudělala dostatečná opatření, aby pesticid nevnikl do povrchových vod.
K dalšímu správnímu řízení o pokutě pro ZS Vilémov se Panský blíže nevyjádřil. "Vzhledem k tomu, že dosud nebylo ukončeno, nemůže ČIŽP sdělit výši pokuty ani další podrobnosti," uvedl.
ZS Vilémov, a.s., se podle údajů na svých webových stránkách věnuje rostlinné výrobě a chovu skotu, má rovněž bioplynovou stanici. Podle informací ve veřejném rejstříku je jediným akcionářem společnosti firma Cerea, která patří Agrofertu.
Foto: Wikipedia, Jakub Sobotka, licence
12.1.
Na území Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy loni s pomocí evropských dotací z Operačního programu životní prostředí (OPŽP) postavili nebo obnovili sedm rybníků, zároveň vzniklo 13 tůní a jedna zdrž. Letos se chystají zahájit úpravy rybníků za miliony korun například městys Krucemburk a město Svratka. Vlastníci musí své záměry nejdřív projednat s ochránci přírody.
8.1.
Jihlava začala tento týden provozovat svůj vodohospodářský majetek dosud spravovaný svazkem obcí. Padesátitisícové město ze svazku vystoupilo na konci roku 2012, vleklé spory o vydání majetku ukončily strany dohodou loni v létě.
29.12.
Město Svratka ležící v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy chce příští rok začít s dlouho chystanou obnovu rybníka na řece. Odstranit ze dna nechá nánosy bahna, opravit jez nebo dosypat hráz. Řeka Svratka, která zatím prochází rybníkem, ho bude nově i obtékat, a bude tak průchodnější pro ryby a jiné živočichy, rybník se zároveň bude méně zanášet.
12.11.
Přestavba čistírny odpadních vod ve Žďáru nad Sázavou by měla začít příští rok. Umožní to dotace, již na tuto investici za 232 milionů korun získal Svaz vodovodů a kanalizací Žďársko ze Státního fondu životního prostředí. Novinářům to dnes řekl Radek Zlesák, žďárský radní a místopředseda předsednictva svazku. Uvedl, že projekt podstatně přispěje k zvýšení kvality vody v řece Sázavě.
6.11.
Město Pelhřimov bude od začátku příštího roku samo spravovat i své vodovody. Soukromá firma Vodak, která zajišťovala jejich provoz od roku 1994, dostala vloni výpověď a koncesní řízení na nového provozovatele letos pelhřimovští zastupitelé zrušili. O vodovody se bude nově starat městská společnost, která má už v posledních pěti letech na starosti městskou kanalizaci a čistírnu odpadních vod.
22.10.
ARGtech je název projektu, na kterém spolupracují Pražské vodovody a kanalizace a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Jeho cílem je najít nové technologie, které z čistírenských kalů odstraní bakterie rezistentní na antibiotika.
22.10.
Podzimní výlovy ryb v některých částech Vysočiny zdržely nedávné deště, kvůli nimž podle rybářů prakticky nešlo vypustit rybníky. Žďárské rybářství Kinský zahájí koncem týdne výlovem osmdesátihektarového rybníka v Novém Veselí. Kvůli koronaviru nebudou na hrázích doprovodné akce s nabídkou rybích specialit. Rybáři počítají nanejvýš s prodejem živých ryb.
12.10.
Firma Služby města Jihlavy nabírá lidi a kupuje techniku za miliony korun, aby mohla od 5. ledna zajišťovat provoz vodovodů a kanalizací ve městě. Jihlava letos ukončila dohodou letité spory se Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK) o vydání svého majetku a chce tyto sítě spravovat sama.
18.9.
V Jamném na Jihlavsku se zhoršila kvalita vody ve vodovodu, neodpovídá normám. Lidé chodí asi týden pro pitnou vodu k cisterně. Zavřená je kvůli tomu mateřská škola a u základní školy nefunguje jídelna. Do tamních vrtů se po deštích dostala povrchová voda. Obec se snaží vodovod pročistit. Výsledky rozborů naposled odebraných vzorků by mohla dostat v pátek.
21.8.
Asi na sedm milionů korun vyjdou úpravy koryta Nového potoka v Křižanově na Žďársku. Povodí Moravy (PMO) chce zlepšit průtok vody při povodních. Práce na zhruba 650 metrů dlouhém úseku začaly tento měsíc.
7.8.
Přírodní koupaliště v Česku si většinou zachovávají čistou vodu. Lidé se nemusí obávat vyrazit za koupáním k vodním plochám sledovaným hygieniky. Části nádrží by se ale lidé měli podle krajských hygienických stanic raději vyhnout. Důvodem jsou hlavně zdraví nebezpečné bakterie sinice, jimž se za nynějšího teplého počasí daří.
17.7.
Pražské venkovní bazény a koupaliště mají letos problémy s nízkou návštěvností, danou pozdějším začátkem sezony kvůli epidemii nového koronaviru a nepřízní počasí. ČTK to řekli oslovení provozovatelé.
12.6.
Naprostá většina přírodních koupališť v Česku má nyní čistou vodu, ale počasí nebude ani o víkendu koupání přát. Vyplývá to z informací hygieniků a Českého hydrometeorologického ústavu. V příštích dnech se sice podle meteorologů oteplí - v sobotu dokonce zřejmě až na tropickou třicítku, ale opět se objeví silné bouřky.
7.5.
Technologická agentura ČR (TAČR) podpořila projekt, který pomůže identifikovat motivy a bariéry konzumace kohoutkové vody v ČR a zjistit, jak tyto bariéry překonat. Projekt zahrnuje analýzu poptávky po balené vodě a preferencí a postojů spotřebitelů.
28.2.
Vedoucí Národního referenčního centra (NRC) pro pitnou vodu MUDr. František Kožíšek, CSc., vydal dnes stanovisko k otázce možného přenosu nového koronaviru (SARS-CoV-2) pitnou vodou. Stanovisko přinášíme v plném znění.
4.2.
Státní podnik Povodí Moravy letos opraví jeden ze dvou přivaděčů vody do vodárenské nádrže Hubenov na Jihlavsku, z níž bere vodu i krajská Jihlava. Potrubí, kterým do přehrady teče voda z Jedlovského potoka, je ve špatném stavu. Jeho oprava bude stát 27,8 milionu korun. Opravy druhého přivaděče vody do Hubenova povodí připravuje, sdělil ČTK mluvčí podniku Petr Chmelař.
21.1.
Na Vysočině budou letos podniky povodí provádět akce za desítky milionů korun. Povodí Vltavy do března za 17 milionů korun dokončí odbahňování přehrady Trnávka na Pelhřimovsku. Povodí Moravy obnoví jeden z přivaděčů vodárenské nádrže Hubenov na Jihlavsku, upravovat bude koryto Želetavky, další úpravy toku připravuje ve Slavkovicích.
16.1.
Městys Sněžné na Žďársku plánuje obnovu Milovského rybníka, kde má i svůj kemp. Na projekt revitalizace s náklady okolo 16 milionů korun bez daně žádá o dotaci z evropského operačního programu Životní prostředí. Úpravami několikahektarového rybníka a jeho okolí by se měla zlepšit i kvalita vody v rybníku, řekla ČTK starostka městyse Renata Dvořáková. Na kemp městys vybírá nového nájemce.
13.1.
Asi 1100 domácností v Jihlavě bude po roční přestávce znovu zásobovat pitnou vodou jihlavská divize Vodárenské akciové společnosti (VAS). Vloni sítě provozovaly městské Jihlavské vodovody a kanalizace (JVAK), jimž ale rozhodnutím soudu tato povinnost veřejné služby skončila. Příští rok možná čeká stejné domácnosti další změna, protože VAS smlouva končí s letoškem.
10.12.
Cena za metr krychlový pitné vody se stočným se na Vysočině od ledna proti letošku zvýší přibližně o čtyři až šest procent. Platby s daní se v členských obcích svazků na Žďársku a Třebíčsku poprvé dostanou nad 100 korun, pod tuto hranici se ale zase vrátí po očekávaném květnovém snížení DPH z 15 na deset procent.
15.11.
Vodárenská akciová společnost, která zajišťuje provoz vodovodů a kanalizací pro více než 550.000 obyvatel na jižní Moravě a na Vysočině a v malé míře i v Pardubickém kraji, se loni potýkala s hydrologickým suchem a nejnižším úhrnem srážek na sledovaných nádržích za posledních 20 let.
4.11.
V povodí Želivky má pomoci snížit znečištění vody pesticidy, tedy látkami používanými na ochranu polních rostlin, letos zahájený projekt ministerstva zemědělství. Zemědělci, kteří se dobrovolně zavázali určité látky nepoužívat, dostanou finanční kompenzaci, řekl generální ředitel podniku Povodí Vltavy Petr Kubala na konferenci Želivka a nádrž Švihov - vize 2030 v Kožlí.
22.10.
Golčův Jeníkov v posledních letech protáhl vodovod do místních částí, v nichž lidem vysychaly studny. Stavby vodovodů v součtu stály přes 21 milionů korun, dotace na ně dostalo město, případně firma Vodovody a kanalizace (VAK), která provozuje tamní vodohospodářské sítě. Město teď připravuje další projekt za desítky milionů na stavbu kanalizací ve vsích. ČTK to řekl starosta Pavel Kopecký (ODS).
27.9.
Čtvrtá etapa stavby splaškové kanalizace za více než 60 milionů korun začne v Okříškách na Třebíčská až příští rok v dubnu. Původně bylo zahájení naplánované na září, kvůli zimní údržbě frekventované Masarykovy a Nádražní ulice by ale práce na kanalizaci byly stejně od října do března přerušené. Nově by tak stavba měla skončit na podzim 2021.
27.9.
Pelhřimov vypoví smlouvu společnosti Vodak Humpolec s. r. o., která provozuje městský vodovod. Výpověď k 1. lednu příštího roku s roční výpovědní lhůtou schválili zastupitelé. Nového provozovatele bude město hledat v koncesním řízení. Zároveň připraví variantu, že by vodovod provozovala městská firma.
26.9.
Žďár nad Sázavou připravuje spolu se svazkem obcí investici do městské čistírny odpadních vod, která bude stát kolem 200 milionů korun. Město potřebuje zařízení s větší kapacitou, zlepšit by se měla i kvalita čištění vody, řekla dnes novinářům místostarostka Ludmila Řezníčková (ANO). Stavební práce by podle ní mohly začít v roce 2021.
24.9.
Svaz vodovodů a kanalizací Žďárska chce postavit u zavřeného uranového dolu Rožná zařízení na zpracování kalů. Kaly z čistíren odpadních vod členských obcí svazku by se tam měly sušit a výhledově dál tepelně zpracovávat tak, aby se daly použít jako fosforečné hnojivo. Možné dopady záměru na okolí posoudí odpovědné úřady, do 30 dnů se mohou vyjádřit také samosprávy a veřejnost.
16.9.
Sedmnáctihektarový rybník Velký Pařezitý u Řásné na Jihlavsku, který byl rok vypuštěný kvůli opravě hráze, se bude od pondělí znovu plnit vodou. Hlavní část stavby je hotová, závěrečné úpravy budou dělníci dělat do konce října. ČTK to řekl Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK), která rybník spravuje.
9.9.
Voda ve většině přírodních koupališť v Praze byla podle zjištění hygieniků celou koupací sezonu v pořádku. Poslední letošní kontroly, které se uskutečnily 21. a 26. srpna, prokázaly ve Džbánu sinice. S problémy se potýkala hostivařská přehrada, kde byl na konci července dočasně vyhlášen zákaz koupání.
3.9.
Školáci v Okrouhlici na Havlíčkobrodsku včera poprvé usedli do lavic v nové školní budově. Místo zvonku je přivítala melodie z televizního večerníčku o králících z klobouku. Ve škole mají i keramickou dílnu. Budova navíc umí hospodařit s energiemi a dešťovou vodou. Pětitřídku navštěvuje téměř 70 dětí, do první třídy jich nastupuje 17, řekla ČTK ředitelka Milena Hodboďová.
2.9.
Jakost podzemních vod se loni v Česku meziročně mírně zhoršila. Podle zprávy o stavu vodního hospodářství překročilo limity o 0,9 procentního bodu více měření než předloni, překročení limitů tak bylo v 83,5 procenta případů. Menší problémy jsou u hlubokých vrtů a pramenů, u mělkých vrtů překročily některé z látek limity v 95,5 procenta případů.
19.8.
Povodí Moravy začalo vybírat firmu na rekonstrukci jednoho ze dvou přivaděčů určených ke zlepšování přítoku do vodárenské přehrady Hubenov na Jihlavsku. O zahájení zadávacího řízení na akci s předpokládanou cenou skoro 32 milionů korun podnik informoval ve věstníku veřejných zakázek. Týká se skoro tři kilometry dlouhého Jedlovského přivaděče.
6.8.
Sedlec na Třebíčsku plánuje zřízení dvou nových vodních ploch v údolí potoku Hučák. S jejich financováním mají pomoci dotace. Odhadované náklady na výstavbu jsou takřka 14 milionů korun. Obec nyní hledá dodavatele. Alespoň větší z rybníků by podle starosty Pavla Petráka mohl být vybudován příští rok.
29.7.
Jihlava uvažuje o přivedení pitné vody z přehrady Švihov, které se také říká Želivka. Navazuje na projekt havlíčkobrodské firmy Vodovody a kanalizace (VAK), jež se chystá protáhnout přivaděč vody ze Švihova do městyse Štoky ležícího 14 kilometrů od Jihlavy.
14.6.
Kvalita vody v přírodních koupalištích v Česku je zatím většinou výborná. Jen výjimečně hygienici při hodnocení vody sáhli k horšímu než prvnímu stupni z pěti, který znamená nejvyšší kvalitu bez zakalení a škodlivých látek. Vyplývá to z aktuálních informací regionálních hygienických stanic.
6.6.
Už dlouho nevydal Státní zdravotní ústav tak ostré stavovisko jako k dokumetu Akademie věd ČR (Pitná voda – je a bude?). Národní referenční centrum v rámci SZÚ podrobně komentuje jeho obsah a doporučuje Akademii věd jeho stažení.
21.5.
Jemnice na Třebíčsku dokončuje po dvou letech výstavby nový koupací biotop. Bude třetí na Vysočině. Radnice za něj zaplatí asi 28 milionů korun. Oproti původním plánům cenu zvýšily rozsáhlejší terénní úpravy a vrt hluboký 60 metrů, díky kterému nebude nutné dopouštět vodu z vodovodního řadu.
13.5.
Platby za pitnou vodu na Vysočině loni stouply o 4,3 procenta na 810 milionů korun. Přispěl k tomu větší odběr i zvýšení ceny. Na stočném vybrali provozovatelé těchto sítí minulý rok 631 milionů korun, v meziročním porovnání o 1,5 procenta více. Jde o částky bez daně, které zveřejnil Český statistický úřad. Průměrná cena vodného a stočného na Vysočině vloni přes navýšení zůstala pod průměrem v Česku.
9.5.
Havlíčkobrodský podnik Vodovody a kanalizace (VAK) loni dokončil rekonstrukci nejstarší části přivaděče pitné vody z přehrady Švihov, jíž se také říká Želivka. Výměna potrubí ze 70. let za nové s větší kapacitou se týkala 13 kilometrů mezi Ledčí nad Sázavou a středočeskými Všebořicemi. Na práce za více než 100 milionů korun podnik dostal evropské dotace.
26.4.
Obce z lokality Hrádek na pomezí Jihlavska a Pelhřimovska požadují vyřazení z míst zvažovaných pro stavbu trvalého hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. Odvolávají se na to, že jejich územím prochází evropské rozvodí. Voda odtud odtéká jak do vodárenské nádrže Hubenov zásobující Jihlavu, tak směrem do povodí Želivky.
17.4.
Kraj Vysočina hodlá letos dát na opatření související s kůrovcovou kalamitou v lesích a suchem ze svých rezerv 100 milionů korun. Krajská rada doporučila zastupitelstvu, aby návrh schválilo. Novinářům to řekl náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD).
28.3.
Žďárská radnice dala přestavět bývalou vodárnu v parku Farská humna, aby v ní měly lepší zázemí organizace pracující s dětmi. Vodárna u Sázavy byla kdysi postavena kvůli dodávkám vody pro podnik Žďas. Její rekonstrukce stála skoro 17 milionů korun. Město na tuto stavbu dostalo 8,3 milionu z evropských fondů. Novinářům to řekl žďárský starosta Martin Mrkos (Žďár - živé město).
11.3.
Povodí Vltavy se chystá vyčistit části vodní nádrže Trnávka na Pelhřimovsku. Odstraňování sedimentů by mělo trvat od letošního září do března 2020. Jde o akci s odhadovanými náklady 41 milionů korun, sdělil ČTK mluvčí povodí Hugo Roldán.
28.2.
Polná chce mít koupaliště, protože v rybnících, včetně Pekla pod zámkem, se v létě voda kazí. Řešení rekreačního koupání patří mezi hlavní priority plánu strategického rozvoje města do roku 2022, který schválilo pondělní zastupitelstvo. Novinářům to řekl starosta Jindřich Skočdopole (nestraník).
21.2.
Některé vodárenské nádrže na Vysočině jsou po tání skoro plné, část sněhu nad nimi navíc ještě neroztála. S následky loňského sucha se nejpomaleji vyrovnává přehrada Vír, která byla v tomto týdnu zaplněná z 58 procent. Další zásobárna pitné vody na Žďársku, nádrž Mostiště, je zaplněná z 92 procent.
15.1.
Vydatnost prameniště u Heraltic na Třebíčsku se od začátku roku zvýšila. Podle ředitele třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti Jaroslava Hedbávného je to díky sněžení a oblevě z posledních dní. Každou vteřinu teče z prameniště, které se podílí na zásobování pitnou vodou oblasti se 100.000 obyvatel, asi 15 litrů vody.
14.1.
Část disponibilního zůstatku hospodaření, který je asi 650 milionů korun, použije Kraj Vysočina na podporu projektů na lepší hospodaření s vodou v krajině. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí kraje Eva Neuwirthová. Na dotacích určených mimo jiné na stavbu tůní a malých vodních nádrží uvolní letos kraj 77 milionů korun, asi o deset milionů víc než v předchozím roce.
10.1.
Jihlava se bude dál soudit o nájemné za vodohospodářský majetek, k němuž město dříve převedlo právo hospodaření na Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK). Po rozhodnutí Nejvyššího soudu slíbila Vodárenská akciová společnost (VAS) městu vyplatit do 10. ledna více než 40 milionů korun na dlužném nájemném a přes osm milionů na úroku z prodlení.
2.1.
Město Jihlava včera převzalo část vodohospodářského majetku od firmy Vodárenská akciová společnost (VAS) v hodnotě přes 300 milionů korun, který zásobuje asi 11.000 lidí vodou. Nově ho bude provozovat městem zřízená společnost Jihlavské vodovody a kanalizace (JIVAK). ČTK to řekly jihlavská primátorka Karolína Koubová (Forum Jihlava) a mluvčí firmy VAS Iva Librová.
31.12.
Vodárenské akciové společnosti (VAS) podle včerejšího vyjádření končí s letoškem povolení k provozování malé části vodovodů a kanalizací na území Jihlavy. U zbývající infrastruktury v Jihlavě povolení pro VAS trvá a její provozování je i po 1. lednu 2019 zajištěno bez problémů, uvedla firma na webu.
10.12.
Cena pitné vody se stočným na Žďársku a na Třebíčsku se v příštím roce zvýší o více než čtyři procenta. V okrese Žďár nad Sázavou budou lidé za metr krychlový včetně daně platit od 1. ledna 99,20 koruny, na Třebíčsku to bude 94,58 koruny. Jedním z důvodů růstu cen je zdražení elektřiny, zvyšují se i další náklady. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytli provozovatelé vodárenské soustavy a svazky obcí.
5.12.
Mikuláš se svou družinou navštěvuje české domácnosti sice až 5. prosince, na českobudějovickou Vodárenskou věž ale dorazil o tři dny dříve. V neděli se téměř tři sta let stará památka a přilehlý vodojem proměnily na místo plné nadpřirozených bytostí, za nimiž si našly cestu desítky, zejména dětských návštěvníků.
28.11.
Obci Rovečné na Žďársku s více než 600 obyvateli poslední měsíc přestaly stačit místní zdroje pitné vody. Do obecního vodojemu musí skoro každý týden navážet okolo 30 metrů krychlových vody, obec ji kupuje z blízké vodárenské přehrady Vír. Problémy s vodou, které se začaly projevovat v posledních suchých letech, by ale měly být brzo vyřešeny.
19.11.
Sucho trápí Vysočinu i na podzim. Městys Sněžné na Žďársku vyzývá obyvatele už od května, aby neplýtvali pitnou vodou z místního vodovodu. V těchto dnech sice vodu do vodojemu navážet nemusí, ale vyhráno ještě není, řekla ČTK starostka Renata Dvořáková (bezpartijní).
6.11.
Pelhřimovská radnice žádá obyvatele místní částí Benátky, aby šetřili vodou z veřejného vodovodu. Výzva platí od tohoto měsíce. Podle místostarosty Ladislava Meda je nedostatek vody i v dalších místních částech. Město chce v příštím roce udělat průzkumy a rozhodnout, jak má zdroj vody posílit. Průzkumy budou stát asi půl milionu korun.
15.10.
Rybářům na Vysočině přidělává sucho a teplo starosti i na podzim. S výlovem ryb určených k prodeji vyčkávají, protože zatím mají málo vody na sádkách, kde je potřebují uskladnit. Rybářství Vysočiny sídlící v Chotěboři zatím rybníky s tržními rybami nelovilo. Žďárská společnost Kinský měla první výlov v sobotu v Novém Veselí. ČTK to řekli zástupci obou firem.
12.10.
Provozovatelé sjezdovek na Vysočině oslovení ČTK provádějí před zimou většinou jen menší úpravy technologií a parkovišť. Někteří mají strach z toho, že kvůli suchu nebudou mít dost vody pro výrobu technického sněhu. U sjezdovky Karasín poblíž Bystřice nad Pernštejnem kvůli lepšímu zásobování sněhových děl vodou přibyly dva vrty.
24.9.
Stometrová hráz přečerpávací vodní elektrárny Dalešice na Třebíčsku klesla za 40 let svého provozu asi o 40 centimetrů. Pohyb se navíc zpomaluje, což svědčí o kvalitním založení nejvyšší sypané hráze v Česku, řekl novinářům Jiří Hodák ze společnosti Vodní díla TBD, která na stavební bezpečnost hráze dohlíží.
5.9.
Letošní koupací sezonu ve středních Čechách hodnotí hygienici jako dobrou, ale s výkyvy. Dvakrát museli vyhlásit zákaz koupání, loni ani jeden. Extrémní teploty mohou v některých případech za zhoršení kvality vody. Poslední vzorky hygienici hodnotili k 31. srpnu, uvedla pro ČTK mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.
29.8.
Pelhřimovská radnice ustoupila kvůli suchu od plánu postavit jezírko v Městských sadech. Mělo být součástí revitalizace parku za několik milionů korun, se kterou město začalo v loňském roce. Zdroj vody ale není tak silný, jak se původně předpokládalo, řekl ČTK starosta František Kučera (ČSSD). Město se s dodavatelem jezírka za asi 350.000 korun dohodlo na ukončení smlouvy k 31. srpnu.
29.8.
Odběry z vodárenských nádrží na Jihlavsku a Žďársku přes pokles hladin Povodí Moravy neomezuje, ani to neplánuje. ČTK to řekl mluvčí podniku Petr Chmelař. Plynulé jsou dodávky vody i z přehrady Švihov. Hluboko pod dlouhodobými srpnovými průměry jsou ale průtoky řek a některé drobné toky jsou úplně vyschlé nebo tam voda zůstala jen v tůních.
14.8.
Kvalitu povrchových či podzemních vod a její upravitelnost na vodu pitnou lze posuzovat z mnoha hledisek a řady vybraných ukazatelů. Každá ze sledovaných látek, kterou jsme v současné době schopni ve vodách analyzovat, má různý původ a dopad na proces úpravy surové vody na vodu pitnou a použité technologie.
10.8.
S postupujícím létem se voda v některých přírodních koupalištích v Česku opět zhoršila. Zákaz koupání kvůli výskytu sinic platí na desítce míst, nově ho hygienici vyhlásili v rybnících Ředkovec na Havlíčkobrodsku a Černý na Jihlavsku, přehradě Sedlice na Pelhřimovsku a ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel na Zlínsku.
7.8.
Na Vysočině se díky evropským dotacím zlepší zásobování pitnou vodou v Jakubově u Moravských Budějovic a v obcích Hrbov a Věžnice na Jihlavsku. Připravují stavby s celkovými náklady okolo 100 milionů korun. Jejich projekty podle údajů na webu uspěly v operačním programu Životní prostředí. Nejnákladnější bude stavba v Jakubově.
20.7.
Zákazů koupání v přírodních koupalištích v ČR přibývá. Nově ho hygienici vyhlásili na Brněnské přehradě a v jezeře Chmelař u Úštěku na Litoměřicku. Kvůli sinicím platí zákaz koupání například také v rybnících Sykovec na Žďársku, Černý na Jihlavsku, Rosnička na Svitavsku a dočasně i v tábořišti Podolsko u orlické nádrže.
17.7.
Havlíčkobrodský inspektorát České inspekce životního prostředí (ČIŽP) prověřuje v kraji několik případů nadměrných odběrů vody malými vodními elektrárnami. Jejich provozovatelé mají nastavené určité limity, aby v době sucha říční koryto pod jezem nezůstalo bez vody, řekl včera novinářům ředitel inspektorátu Jan Panský.
16.7.
Pražská hygienická stanice kvůli sinicím zakázala koupání v koupališti Šeberák. Oproti poslednímu měření se kvalita vody v rybníce zhoršila ze stupně tři na stupeň pět, což je nejhorší možný stav. Zhoršená kvalita vody je také v Hostivařské přehradě. Vyplývá to z výsledků měření, které zveřejňuje hygienická stanice na svých webových stránkách.
2.7.
Ve třech pražských přírodních koupalištích je zhoršená kvalita vody. Na stupnici od jedné do pěti hodnotí hygienici stupněm tři vodu v koupališti Šeberák a v hostivařské přehradě a po koupání v nich se u citlivých lidí může objevit vyrážka. Druhým stupněm vodu ohodnotili v koupališti Džbán, kde je zakalená voda.
27.6.
Vodní nádrže na Vysočině už druhým rokem hlídají policejní kynologové. Kontrolují Mostiště a Vír na Žďársku spadající pod státní podnik Povodí Moravy. Podle policejní mluvčí Dany Čírtkové se kontroly týkají pohybu v ochranných pásmech i pytláckého rybolovu.
25.6.
Kvalita surové vody v Česku rychle klesá, voda se dostává na hranici upravitelnosti, uvedl v pátek na semináři o pitné vodě ředitel Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd ČR Martin Pivokonský. Největší problémy způsobují produkty ze sinic a také pesticidy, kterých je stále více. Jejich odstraňování je na hranici možností, problém se podle Pivokonského dostatečně neřeší.
18.6.
Úpravna pitné vody Hosov slouží krajské Jihlavě a okolním obcím 45 let. Surovou vodu bere hlavně z přehrady Hubenov, která byla pro vodárenské účely postavena o rok dříve. Přivaděč do Hosova vede také z úpravny Nová Říše. Záložním zdrojem vody pro Hosov je nedaleká kaskáda pístovských rybníků. Připraven je i havarijní systém čerpání z řeky Jihlavy, který ale dosud nebylo potřeba použít.
5.6.
Páteční přívalové deště zřejmě kontaminovaly vodu v obecním vodovodu v obci Jestřebí, která je místní částí Brtnice na Jihlavsku. Město zásobuje obyvatele pitnou vodou v cisternách. ČTK to včera řekl místostarosta Pavel Rubeš.
30.5.
Téměř všechny lokality určené ke koupání v Evropě, které loni sledovala Evropská agentura pro životní prostředí (EEA), dostály požadavkům na kvalitu vody. Podle výroční zprávy zveřejněné dnes EEA splňovalo v roce 2017 minimální evropské standardy 96 procent monitorovaných míst v členských zemích EU a také ve Švýcarsku a Albánii.
29.5.
Povodí Moravy ještě do konce roku vypíše výběrová řízení na zakázky za více než miliardu korun. Například na výstavbu protipovodňových opatření v Kunovicích či na rekonstrukci jezu v Hranicích. Celkem půjde o několik desítek zakázek, řekl ČTK mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
23.5.
Na Vysočině klesla kvůli suchu vydatnost lokálních vodních zdrojů, krajský radní Martin Hyský (ČSSD) proto vyzval obyvatele kraje i firmy k hospodárnému nakládání s vodou. "Na území našeho kraje mají každoročně větší či menší problém s množstvím nebo kvalitou dodávané vody desítky obcí," uvedl včera v tiskové zprávě Hyský.
7.5.
Prameniště u Heraltic na Třebíčsku dodalo minulý rok nejméně pitné vody za poslední dvě desetiletí. Do vodovodu z něj plynulo něco přes 300.000 metrů krychlových vody, polovina dříve obvyklého množství. Pokles vydatnosti se vzhledem k pokračujícímu suchu zatím spíš prohlubuje, řekl ČTK ředitel třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti Jaroslav Hedbávný.
11.4.
Atmosféra prázdninového cestování a vůně moře ovládne v letošní sezoně Vodárenskou věž v areálu společnosti ČEVAK a. s. v českobudějovické Mánesově ulici. Tradiční komentované prohlídky doprovodí fotografická výstava Na vodě a na kole.
29.3.
Žďár nad Sázavou přestaví budovu bývalé vodárny u řeky na zařízení pro setkávání a výuku dětí. Vodárna byla kdysi postavena pro podnik Žďas, jemuž měla zajišťovat dodávky vody ze Sázavy. Svému účelu už ale dávno neslouží. Chátrající budovu dostalo město v 90. letech. Její rekonstrukci za 13 milionů korun plánuje zahájit do podzimu.
28.3.
Obec Fryšava pod Žákovou horou se brání žalobou u správního soudu postihu za pochybení při dotované stavbě kanalizace a čistírny odpadních vod. Stavba byla dokončena před pěti lety, kdy měla obec jiné vedení. Podle posledního rozhodnutí finančního úřadu má vesnice s 350 obyvateli z dotace 37,5 milionu korun vrátit 14,8 milionu a zaplatit penále ve stejné výši.
27.3.
O víkendu vyrazilo 25 lodí na tříkilometrový závod po řece Jihlavě z Kostelce u Jihlavy do Dvorců. Jarní splutí je už 28 let tradiční akcí Vodáckého klubu Jihlava, podvanácté je jeho součástí i závod z Kostelce do Dvorců. ČTK to řekl předseda klubu Ivan Konečný. Nadšence v minulosti nezastavil sníh ani led lemující říční koryto.
5.3.
Internetová televize Stream.cz dnes zveřejnila nový díl pořadu A DOST! Tentorát se věnovala kvalitě kouhoutkové vody. Pojďme se podívat, k jakým závěrům Jan Tuna a jeho tým dospěl.
2.3.
Spory o vypořádání vodohospodářského majetku Jihlavy se Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko se táhnou už přes pět let, obě strany kvůli tomu zaměstnávají právníky. Jihlava ze svazku vystoupila s koncem roku 2012, pořád ale na většině svého území nemůže rozhodovat ani o ceně pitné vody.
7.2.
Největší vodní plochu v Královéhradeckém kraji - přehradní nádrž Rozkoš u České Skalice na Náchodsku - v příštích letech čeká ozdravná kůra. Kraj má projekt, který by měl vést ke zlepšení kvality vody. V rekreační nádrži je zejména v letních měsících zvýšený výskyt sinic a zelených řas. Náprava by měla spočívat v tom, že odpadní vody z okolních obcí již nepotečou do nádrže.
22.1.
Vodohospodáři zjara vyzkouší postup navržený pro vytěžení bahna z vodní nádrže Sedlice na řece Želivce. Jde o další přípravný krok před plánovaným celkovým vyčištěním dna této nádrže, jehož termín ale zatím nebyl stanoven. Jinde v kraji chystají podniky povodí pro letošek opravy u přehrad i koryt toků.
15.12.
Chotěbořská radnice jedná o výkupu pozemků na území zvažovaném pro stavbu letního koupaliště, které v Chotěboři zatím chybí. Město už má na koupaliště zpracovanou studii. O vybudování krytého bazénu, který by mohl být v provozu celoročně, neuvažuje. Zájemcům o plavání z řad veřejnosti od letoška hradí dopravu do Havlíčkova Brodu. ČTK to řekl starosta Tomáš Škaryd (ČSSD).
22.11.
Kraj Vysočina bude pěstitelům brambor dál pomáhat v mapování dopadů omezení, která jim přináší ochrana vodárenských nádrží. Za první letošní studii, již vypracoval havlíčkobrodský Výzkumný ústav bramborářský na pozemcích v dosahu přehrady Švihov na Želivce, kraj zaplatil skoro 120.000 korun.
16.11.
Přehradu Sedlice na řece Želivce, která pomáhá chránit před splaveninami nedalekou vodárenskou nádrž Švihov, čeká odbahnění. Technologii na odtěžení bahna tam chce Povodí Vltavy vyzkoušet zjara. Přehrada Sedlice je v provozu 90 let. Její kulaté výročí připomínají od včerejška výstavy v Pelhřimově a v Humpolci.
9.11.
U odstaveného čtvrtého bloku v Jaderné elektrárně Dukovany dnes dopoledne technici zjistili drobnou netěsnost u malého měřicího potrubí v sekundární části elektrárny. Opravovat ji začnou v pátek. Práce zřejmě potrvají několik dní, uvedl v tiskové zprávě mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.
2.11.
Téměř dvě třetiny krkonošských penzionů a restaurací, které kontrolovala Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), porušily vodní zákon. Nejčastějším pochybením bylo nepovolené vypouštění odpadních vod a nepovolené odběry vody. V ojedinělých případech provozovatelé také nesprávně nakládali se závadnými látkami. Inspekce o tom včera informovala na tiskové konferenci.
25.9.
Lidé dokáží do kanalizace spláchnout kdeco. Úsměv a možná i trochu závist budí čerstvý případ ze švýcarské Ženevy, kde se ucpaným potrubím v jedné z místních bank a v sousedních restauracích zabývají nejen vodohospodáři, ale i policisté. Důvod?
31.8.
Na Vysočině jsou s letní návštěvnosti spokojeni správci kempů a památek, jež oslovila ČTK. V srpnu si polepšila i některá koupaliště, která v polovině prázdnin hlásila slabší sezonu. Venkovní bazény jihlavského Vodního ráje přilákaly tento měsíc 16.000 lidí. Letošní návštěvnost největšího akvaparku v kraji díky tomu už převýšila loňské počty.
14.8.
Vysychání potoků na Vysočině poškozuje populace nyní už vzácných střevlí potočních. Tyto drobné ryby byly kdysi běžným druhem, nyní jsou chráněné. Nejen na Vysočině mizí od 50. let minulého století, jednou z příčin je znečištění vody. Sucho jim škodí v posledních letech.
4.8.
V řadě přírodních koupališť v Česku se v poslední době rozmnožily zdraví škodlivé sinice. Na některých místech jsou zákazy koupání a na mnohých by se měli lidé po koupání osprchovat. Najdou se ale také vodní plochy, kde se kvalita vody naopak zlepšila. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.
2.6.
Na Vysočině včera zahájila sezonu první letní koupaliště. Desítky lidí se po poledni koupaly v Lukách nad Jihlavou, otevřeno bylo také v Moravských Budějovicích. Některá další koupaliště přivítají první návštěvníky koncem týdne. Jihlavský Vodní ráj, největší akvapark Vysočiny, původně zamýšlel otevřít venkovní část až 10. června. Vzhledem k teplému počasí bude část bazénů přístupná už od této soboty.
18.5.
Modernizace Úpravny vody Želivka by měla skončit v roce 2020. Na dnešním jednání výboru pro životní prostředí to řekl předseda představenstva společnosti Želivská provozní Mark Rieder. Devadesátiprocentním vlastníkem úpravny je hlavní město. Čistější vodu má zajistit nová hala s granulovaným aktivním uhlím za 1,24 miliardy korun. Peníze na úpravy chce firma získat z dotace, měla by být až 60 procent.
15.5.
Náměstek jihlavského primátora Jaromír Kalina kvůli stíhání v souvislosti s jeho působením v městské firmě Jihlavské vodovody a kanalizace z vedení města neodstoupí. Novinářům dnes řekl, že záležitost považuje za absurdní.
26.4.
Státní podnik Povodí Vltavy vzal zpět návrh nové vyhlášky upravující rozšíření ochranného pásma vodní nádrže Švihov na Želivce. Navržená omezení se týkala stovek vlastníků zemědělské i lesní půdy, hospodářů i obcí zejména na Pelhřimovsku. Povodí chce vyřešit oprávněné náhrady a kompenzace, poté podá návrh na změnu stávajícího pásma hygienické ochrany III. stupně znovu.
12.4.
Havlíčkobrodská radnice plánuje na podzim zahájit rekonstrukci bazénů městského letního koupaliště. Opadává z nich čím dál víc kachlíků, opravy stojí statisíce korun. Nově proto bude vnitřní část bazénů z nerezového plechu. Práce by měly být ukončeny do počátku příštího léta, aby provoz koupaliště nebyl přerušen, řekl novinářům místostarosta Čeněk Jůzl (KDU-ČSL).
4.4.
Z 300 milionů korun, které ministerstvo životního prostředí (MŽP) loni vyčlenilo na posílení zdrojů pitné vody v obcích, je zatím vyčerpáno zhruba 90 milionů. Novinářům to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) při včerejší návštěvě Lučice na Havlíčkobrodsku. Výzva je v tomto programu otevřena do 30. června, počet žádostí se podle ministra zvyšuje.
15.3.
Návrh nové vyhlášky upravující rozšíření ochranného pásma vodní nádrže Švihov na Želivce je v současné podobě pro Kraj Vysočina nepřijatelný. Návrh připravuje Krajský úřad Středočeského kraje, navržená striktní omezení by se však týkala stovek vlastníků zemědělské i lesní půdy, hospodářů i obcí zejména na Pelhřimovsku.
7.2.
Obec Trpišovice na Havlíčkobrodsku kvůli snížení obsahu nebezpečného radonu ve vodě letos instaluje zařízení na provzdušňování pitné vody plynoucí do veřejného vodovodu. Jak vyplývá z údajů na krajském webu, z Radonového programu ČR na to vesnice dostane přes 1,4 milionu korun.
25.1.
Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložili pokutu 250 tisíc korun pardubické společnosti za to, že českým ani evropským úřadům neposkytla informace o nebezpečných chemických směsích, které uváděla na trh v České republice. Jednalo se o několik čistících prostředků ze Švýcarska, určených například pro hotely nebo nemocnice.
29.11.
Vodárenská akciová společnost, která spravuje vodovody a kanalizace pro téměř 550.000 lidí na jižní Moravě a na Vysočině, loni zvýšila obrat o sedm procent na 1,9 miliardy a zisk o 22 procent na 88 milionů korun.
23.11.
Do koruny hráze přehrady Dalešice na Třebíčsku vložili stavaři při letošní rekonstrukci nový zavlažovací systém. Umožní ochránit těsnící jílové jádro této 100 metrů vysoké sypané hráze v případě mimořádného sucha, aby nevyschlo.
16.11.
Město Jihlava stále nezískalo svůj vodohospodářský majetek, ačkoliv ze Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko vystoupilo už na konci roku 2012. Řešení zatím nepřinesla ani mediace mezi stranami sporu, která z podnětu soudu probíhá déle než rok.
24.10.
Firma Žďas ve Žďáru nad Sázavou investovala do rekonstrukce podnikové čistírny odpadních vod 41 milionů korun. Voda z ní odtéká do řeky Sázavy. Původní provoz už byl na hranici životnosti, řekl ČTK generální ředitel Miroslav Šabart.
23.9.
U přehrady Dalešice opravují dělníci korunu 100 metrů vysoké sypané hráze. Rekonstrukce se týká vozovky a technických sítí uložených pod ní. Nově bude do koruny vložen systém umožňující vlhčení hráze. Silnice vedoucí přes hráz bude uzavřena do konce října, řekl ČTK mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk.
9.9.
Letošní sezona byla pro většinu provozovatelů venkovních koupališť ve srovnání s loňským extrémně teplým létem výrazně horší. Několik areálů proto využívá současného pěkného počasí k prodloužení sezony. Kvalita vody je ve většině přírodních koupalištích stále vhodná ke koupání, i když míst se zákazem koupání s koncem sezony přibylo.
19.8.
I zhruba dva týdny před koncem prázdnin se lidé mohou bez obav koupat v přírodních koupalištích. V některých nádržích se sice přemnožily zdraví škodlivé sinice, ale ochlazení v předchozích dnech místy kvalitu vody vylepšilo. Vyplývá to z dat krajských hygienických stanic.
23.6.
Cena pitné vody včetně stočného na Jihlavsku od 1. července stoupne o 5,5 procenta. Obyvatelé budou za metr krychlový včetně daně platit 92,51 koruny, o 4,80 koruny více než doposud. Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko mění ceník po třech letech bez zdražování, sdělil ČTK v tiskové zprávě předseda svazku a starosta Telče Roman Fabeš.
13.6.
Havlíčkobrodské Vodovody a kanalizace (VAK) díky evropské dotaci dokončí rekonstrukci přivaděče pitné vody z nádrže Švihov na Želivce. S projektem za více než 100 milionů korun nyní firma uspěla v operačním programu Životní prostředí. Práce se budou týkat úseku dlouhého 7,5 kilometru.
7.6.
Obce a jejich svazky na Vysočině investují v nejbližší době do staveb kanalizací a čistíren odpadních vod dalších 460 milionů korun. Na devět projektů teď dostaly dotaci v novém operačním programu Životní prostředí. Velké peníze plynuly díky evropským fondům do lepšího odvádění a čištění splašků i dříve.
7.6.
Téměř 1200 obyvatel obcí Bílý Kámen a Vyskytná na Jihlavsku nemůže používat vodu z vodovodu. Voda je mikrobiologicky znečištěná pravděpodobně po přívalových deštích, které část Jihlavska zasáhly v minulém týdnu. Rozvody je nutné vydezinfikovat chlorem.
26.5.
Průtoky v některých českých řekách se díky dešti mírně zvedly, přesto deficit povrchových vod trvá, hlavně na Moravě. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Podle něj ale srážky budou i v nadcházejícím období, a tak se vodáci přece jen mohou těšit na vodu.
19.4.
Nejméně jednou za rok by měla projít kontrolou voda ze soukromých studní. „Voda z těchto zdrojů nepodléhá žádné pravidelné kontrole. Je však velmi vhodné nechat si ověřit kvalitu vody v akreditované laboratoři, aby majitelé studní měli informaci o vhodnosti používané vody a případně mohli provést opatření vedoucí ke zlepšení její kvality,“
15.4.
Jak nakládat s odpadními vody v souladu se zákonem? Co zákon dovoluje, co naopak může být sankcionováno? Na Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava se obracejí obyvatelé měst a obcí, kde společnost vyvíjí své aktivity, s dotazy týkajícími se zneškodňování a likvidace odpadních vod.
31.3.
Přes dvě stovky hostů přijalo pozvání na oslavy Světového dne vody, které se uskutečnily ve středu 23. března v Brně a okolí. Scénář dne byl letos vytvořen Brněnskými vodárnami a kanalizacemi, a.s. Spoluorganizátory byla již tradičně VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a.s., Povodí Moravy, s.p., a Vírský oblastní vodovod, s.m.o.
3.2.
Po loňských problémech s kvalitou pitné vody v Novém Boru na Českolipsku vybuduje Severočeská vodárenská společnost (SVS) ve městě novou úpravu vody. Zásobovat bude nejen část obyvatel dvanáctitisícového města, ale také nedalekou Okrouhlou, kde žije 550 obyvatel. Dodavatel už převzal staveniště, práce na výstavbě úpravny ale začnou až začátkem března.
1.2.
Pitná voda v Lysé nad Labem na Nymbursku už neobsahuje zvýšené množství dusičnanů, kvůli kterému musely hlavně děti pít balenou vodu. Město nechalo na konci loňského roku na úpravnu vody nainstalovat speciální filtry a od té doby se množství dusičnanů pohybuje v zákonných normách. ČTK to dnes řekl starosta Jiří Havelka (ODS).
28.1.
Potrubí v okolí domu v Příborské ulici v Letňanech, kde hygienici zjistili bakterii legionella, bude Pražská teplárenská v příštích dnech dezinfikovat. Firma, která rozvody teplé vody spravuje, o tom informovala dnes v tiskové zprávě. Lidé z postižené oblasti by si neměli sprchovat hlavu teplou vodou. Studenou vodu mohou používat bez omezení.
27.1.
Ve vodovodním potrubí v pražských Letňanech odhalili hygienici větší množství bakterie legionella. Zhruba desetinásobek doporučené hodnoty byl naměřen v Příborské ulici, problém se ale může týkat i potrubí v ulicích Bukovecká, Dobratická, Chlebovická a v části ulice Tupolevova. Zítra proto hygienici odeberou vzorky teplé vody v okolních domech. Na svém webu o tom informoval Český rozhlas (ČRo).
7.1.
Svazek obcí Nové Syrovice a Láz na Třebíčsku dostal od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 200.000 korun. Důvodem jsou chyby v zakázce na splaškovou kanalizaci a čistírnu odpadních vod, která se dělala před pěti lety, zjistila ČTK z webu úřadu. Kanalizace stála 65 milionů korun.
7.1.
Po loňských problémech s kvalitou pitné vody v Novém Boru na Českolipsku, dostane město letos novou úpravnu vody. Vedle vodojemu ji asi ještě na jaře postaví Severočeská vodárenská společnost. Už teď byly ale u vodojemu U Huti, který město pitnou vodou zásobuje, instalovány mechanické filtry.
22.12.
Obyvatelé čtyř z pěti největších měst Vysočiny si příští rok připlatí za dodávky pitné vody, její cena se nezmění pouze na Jihlavsku. Jinde platby stoupnou v rozmezí od 1,5 procenta po 3,8 procenta. Centrální dodávky tepla budou v některých městech o něco levnější než letos kvůli výhodnějším cenám plynu.
15.12.
Podle výsledků studie International Food Policy Research Institute (IFPRI) a společnosti Veolia se kvalita vody v mnoha zemích světa rychle zhoršuje. Unikátní studie se zaměřuje na globální vývoj kvality vody s výhledem do roku 2050. Pomůže negativní trend vyřešit recyklace vody?
10.12.
Havlíčkobrodská společnost Vodovody a kanalizace (VAK) chce ve městech provozovat i veřejné osvětlení. První začne tuto novou službu využívat Chotěboř a s dalšími samosprávami o tom už firma vyjednává. VAK předpokládá, že se dokáže o veřejné osvětlení starat efektivněji a že na tom zároveň vydělají i radnice. Novinářům to dnes řekl předseda představenstva společnosti Pavel Policar.
9.12.
Havlíčkobrodská společnost Vodovody a kanalizace zvýší v příštím roce cenu vody včetně stočného o 1,5 procenta, zatímco letos výši této platby neměnila. Za metr krychlový odběratelé nově zaplatí 69,35 koruny, o korunu víc než v posledních dvou letech. O dnešním rozhodnutí představenstva společnosti novináře informoval jeho předseda Pavel Policar.
7.12.
Až dvacetinásobek průměrných hodnot polychlorovaných bifenylů (PCB) zjistilo měření ekologické organizace Arnika v usazeninách řeky Labe v Ústí nad Labem a okolí. Novinářům to dnes řekl předseda Arniky Jindřich Petrlík. Na zvýšený výskyt PCB upozornilo na jaře Povodí Labe, potvrdily je Česká inspekce životního prostředí a Zdravotní ústav v Ústí nad Labem.
7.12.
Cena pitné vody se stočným na Třebíčsku příští rok stoupne o dvě procenta. Za metr krychlový budou odběratelé od 1. ledna platit 87,49 koruny a v porovnání s letoškem připlatí 1,75 koruny. Novou cenu už schválilo předsednictvo svazku obcí Třebíčska. ČTK to dnes řekl Jaroslav Hedbávný, ředitel třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti, která pro obce tuto infrastrukturu provozuje.
23.11.
Lidé v Trnové u Prahy mají opět problémy s pitnou vodou. Nesmí se pít nebo používat k přípravě nápojů a jídel bez převaření. ČTK to dnes řekla ředitelka odboru hygieny obecné a komunální středočeských hygieniků Libuše Polanská. Obec se zhruba 350 obyvateli měla problémy s pitnou vodu již v létě. Tehdy se vůbec nesměla používat k pití, vaření a umývání.
20.11.
Problémy s pitnou vodou v Lysé nad Labem, která obsahuje zvýšené množství dusičnanů, by měly skončit do konce roku. Město nainstaluje na úpravnu vody speciální filtry, které mají regulovat množství dusičnanů ve vodě. ČTK to dnes řekl starosta města Jiří Havelka (ODS).
16.11.
Státní fond životního prostředí půjčí obcím a městům, které se svými projekty uspěly se žádostí o evropské dotace, půl miliardy na spolufinancování projektů. Peníze poputují na zlepšení stavu podzemních nebo povrchových vod, či na zlepšení kvality pitné vody pro obyvatele, informovalo dnes v tiskové zprávě ministerstvo životního prostředí.
9.11.
Městská společnost Čistírna odpadních vod (ČOV) začne zrekonstruovanou čističku v Pelhřimově provozovat od začátku roku 2016. Založení společnosti a její stanovy schválili tamní zastupitelé. Do současné doby spravuje čistírnu společnost Vodak Humpolec.
4.11.
Úpravna vody Mostiště na Žďársku dokáže díky investici za 490 milionů korun dodávat domácnostem lepší pitnou vodu. Nové technologie si dokážou lépe poradit s přehradní vodou, jejíž kvalita kolísá. Svaz vodovodů a kanalizací Žďársko, jemuž úpravna patří, na projekt čerpal dotaci z EU. Při dnešní slavnosti k ukončení projektu to ČTK řekla předsedkyně představenstva svazku Dagmar Zvěřinová.
3.11.
Voda v prachatické nemocnici je opět nezávadná. Potvrdily to rozbory. Zdravotnické zařízení se týden po havárii, kdy splašky z kanalizace znečistily pitnou vodu, vrací do běžného provozu. Znamená to mimo jiné, že nemocnice opět začíná operovat, provádět dialýzy a přijímá nové pacienty. Novinářům to dnes sdělil její ředitel Michal Čarvaš.
29.10.
Na více než polovině toků v povodí řek Moravy a Dyje naměřili letos vodohospodáři nadlimitní množství fosforu. Ten se do vody dostává především vypouštěním nečistot. Situace se rok od roku mírně zhoršuje, řekl dnes ČTK generální ředitel státního podniku Povodí Moravy Jan Hodovský. Podle něj je nutné zaměřit se na modernizaci čistíren odpadních vod a budování nových, hlavně v problematických místech.
26.10.
V regionu Amhara v severní Etiopii musejí ženy a děti často cestovat desítky mil od svých horských obydlí, aby se dostali k často nebezpečnému zdroji vody. Problém s přístupem k vodě vyřešila rychle a efektivně tzv. vodní věž Warka.
21.10.
Technická konference Drinking Water, se naposledy konala v roce 2010. Nyní po pěti letech se zástupci vodárenských společností opět sejdou aby zjistili především technické novinky v oblasti vodárenství. Konference se koná 18. listopadu v Londýně.
20.10.
Členové evropské organizace EurEau se 5-7. října sešli v Miláně, aby diskutovali a předložili své programy a plány pro příští dva roky. EurEau je zastřešující organizací pro evropský vodárenský průmysl, která zahrnuje 28 členů z celé Evropy.
14.10.
V posledních dnech se na Jičínsku objevil ve schránkách domácností leták, ve kterém jsou ve dnech 12. - 16. října 2015 nabízeny za úplatu rozbory vody v domácnostech. Firma nabízí v letáku řešení zhoršené kvality vody mimo jiné z vodovodního potrubí.
8.10.
Nejvyšší správní soud potvrdil chyby Jihlavských vodovodů a kanalizací (JVAK) v koncesním řízení na výběr provozovatele zdejšího vodohospodářského zařízení. ČTK to zjistila z webu soudu. Městská firma chybovala při posuzování kvalifikace jedné z firem. Rozhodl o tom už před dvěma lety Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).
5.10.
Obcím kolem vodárenské nádrže Švihov, známé i jako Želivka, by ministerstvo zemědělství mohlo pomoci s pozemkovými úpravami, při čerpání dotací na čistírny odpadních vod nebo s projekty zaměřenými na agroturistiku. Ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) to řekl na dnešním jednání se starosty v Kožlí na Havlíčkobrodsku.
5.10.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) poslaly pojišťovně k vyřízení 5799 žádostí o odškodnění kvůli špatné vodě v Praze 6. Pojišťovna již vyplatila téměř 30 milionů korun. ČTK to dnes sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek.
24.9.
Zrekonstruovanou čistírnu odpadních vod (ČOV) v Pelhřimově bude provozovat radnice samostatně prostřednictvím nové městské společnosti. Rozhodli o tom tamní zastupitelé. Očekávají snížení provozních nákladů.
16.9.
Dezinfekce rozvodů vody kvůli výskytu bakterie Legionella se dotkne několika stovek bytů v Praze 9. Spustí se nejpozději v pátek 18. září, nejprve je nutné zařízení instalovat a o dezinfekci informovat obyvatele. Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí Pražské teplárenské Radek Ježdík.
15.9.
V rozvodu teplé vody v části pražského Proseku se dnes objevilo vyšší množství bakterie Legionella, která může způsobit akutní infekci s horečkami. Bezprostřední nebezpečí nehrozí, oznámila na webu radnice Prahy 9. Lidé mají do pátku, kdy začne dezinfekce rozvodů, vodu při přípravě jídel převářet a neumývat si obličej teplou vodou.
7.9.
V Třebíči je ode dneška otevřena expozice mapující vývoj tamního vodárenství od středověku do současnosti. Zasazena je do již nepoužívaného vodojemu Kostelíček na Strážné hoře. Pro veřejnost byla současně zpřístupněna vyhlídková plošina této 25 metrů vysoké věže.
27.8.
Voda v Novém Boru a Okrouhlé je po pěti dnech opět pitná. Hygienici ji dnes povolili opět používat, laboratorní testy potvrdily její nezávadnost. Vodu je ale třeba důkladně odtočit, ještě 24 hodin doporučují hygienici vodu pro pití raději převářet. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací (SČVK) Iveta Kardianová.
20.8.
Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení ochrany vod v Havlíčkově Brodě uložili pokutu 150.000 korun společnosti Lactoenergo za únik závadných látek do Železného potoka poblíž Kamenice u Jihlavy. ČTK to sdělila mluvčí ČIŽP Radka Burketová. Lactoenergo s udělením pokuty souhlasí. Podle jednatele Stanislava Vorálka látky unikly kvůli technické závadě.
27.7.
V téměř 80 let starém třebíčském vodojemu bude počátkem září otevřena expozice věnovaná historii vodárenství. Lidé se také dostanou na vyhlídkovou plošinu 25 metrů vysoké železobetonové věže. Svému účelu vodojem přestal sloužit koncem 70. let, kdy ho kvůli rostoucí spotřebě pitné vody ve městě nahradily mohutnější stavby.
20.7.
Vlna veder, která nyní postupuje Českem, zvyšuje prodej limonád a minerálek. Prodej piva se tolik nezvyšuje, řekli dnes ČTK oslovení výrobci nápojů. Přesné ekonomické dopady vlivu horka zatím nemají.
2.7.
Dnes přinášíme rozhovor s Doc. RNDr. Janou Říhovou Ambrožovou, Ph.D z Vysoké školy chemicko technologické, konkrétně fakulty technologie ochrany přírody. Povídali jsme si o tom, jak vodárenské společnosti testují kvalitu pitné vody a zda je možné s dostupnou technikou mikrobiologické testy urychlit.
1.7.
Cena pitné vody včetně stočného se na Jihlavsku ve druhé polovině letošního roku zvyšovat nebude, lidé budou za metr krychlový nadále platit 87,70 koruny. Rozhodla o tom dnešní valná hromada Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko.
30.6.
Minulý týden byla uvedena do zkušebního provozu úpravna pitné vody v Žirovnici - městečku v okrese Pelhřimov. O projektu i o tom jak probíhala spolupráce s místní radnicí i zhotovitelem jsme si povídali s vedoucí provozní oblasti Východ Olgou Štíchovou ze společnosti ČEVAK, provozovatelem vodárenské infrastruktury v Žirovnici.
26.6.
Ve čtvrtek byly slavnostně uvedena do zkušebního provozu úpravna pitné vody v Žirovnici - městečku v okrese Pelhřimov (kraj Vysočina). Projekt byl ukončen po ročních pracech probíhajících za plného provozu. V rámci akce byly instalovány moderní tlakové filtry, nová ozonizační jednotka, zařízení pro dávkování chemikálií a řídící systémy.
19.6.
V Trnové u Prahy platí dál zákaz používat vodu z vodovodu. Zvýšený výskyt bakterií prokázaly i předběžné výsledky nových rozborů z tohoto týdne. ČTK to dnes řekla Libuše Polanská z krajské hygienické stanice.
18.6.
Hygienici udělali nové odběry pitné vody v Trnové u Prahy a zjišťují, zda je stále závadná. ČTK to dnes řekla Libuše Polanská z krajské hygienické stanice. Kvůli zvýšenému výskytu bakterií se v obci se zhruba 350 obyvateli nesmí od pátku voda používat k pití, vaření ani umývání.
17.6.
Rybáři a ekologové z nevládní organizace Arnika budou zjišťovat, jak velká je v řekách a u ryb kontaminace toxickými látkami. Vzorky sedimentů odeberou v létě a na podzim a poté budou zkoumat například množství polybromovaných bifenylů nebo triclosanu, který patří k nejčastěji prokazovaným znečišťujícím látkám ve vzorcích vod.
16.6.
V Pelhřimově byla dokončena rekonstrukce čistírny odpadních vod za 240 milionů korun. Rozšíření kapacity tohoto zařízení umožní další rozvoj šestnáctitisícového města a pomůže vodárenské nádrži Švihov na řece Želivce, z níž plyne pitná voda i do Prahy. ČTK to řekl pelhřimovský starosta František Kučera (ČSSD) při dnešním slavnostním ukončení stavby.
15.6.
Hygienici zakázali lidem ve středočeské obci Trnová používat pitnou vodu. Hrozí, že by mohli mít střevní potíže. Ukázaly to předběžné rozbory vody, informoval dnes v poledne Radiožurnál. Lidé vodu nesmí nejen pít, ale ani z ní vařit nebo se v ní umývat.
12.6.
Obyvatelé Hrušovan nad Jevišovkou na Znojemsku mají po týdnu znovu pitnou vodu, potvrdily rozbory vzorků, které dnes ráno odebrala Krajská hygienická stanice v Brně. ČTK to sdělil její zástupce Miroslav Staněk. Technické sítě, které spravují vodovod, udělaly během týdne několik opatření, aby z vody odstranily komáří larvy.
10.6.
Obyvatelé Hrušovan nad Jevišovkou na Znojemsku musí počítat s tím, že se vody z kohoutku napijí nejdříve v sobotu. Do té doby musí chodit pro vodu do přistavených cisteren. Rou příčinu. "Věřím však, že se to podaří," poznamenal.
8.6.
Obyvatelé třítisícových Hrušovan nad Jevišovkou na Znojemsku stále nemohou pít vodu z kohoutku. Pracovníci Technických sítí, které jsou správcem vodovodů, v nich našli v týdnu komáří larvy a rozbory odebraných vzorků dnes ukázaly přítomnost biologických nálezů i živých organismů.
29.5.
Opoziční zastupitelé z ODS a TOP 09 včera na jednání zastupitelstva kritizovali vedení Prahy kvůli řešení situace kolem kontaminované vody v Dejvicích. Podle nich vedení hlavního města selhalo, když nesvolalo krizový štáb a primátorka Adriana Krnáčová (ANO) se ke kauze vyjádřila poprvé až ve středu.
28.5.
Bakterie se do vody v Dejvicích a Bubenči nejspíš dostaly z kanalizace porušené při stavbě, ČTK to řekl ředitel Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Petr Mrkos. Na pozemku poblíž nalezeného slepého ramene vodovodu vzniká komplex bytových domů Triangle.
26.5.
Pražské vodovody a kanalizaci žádají všechny obyvatele a majitele objektů v Dejvicích a Bubenči, kteří byli zasaženi hygienickou závadou, aby odtáčením vody z kohoutků (místním proplachem) pomohli dopravit vodu s vyšším obsahem chlóru do celého distribučního systému.
26.5.
Vodohospodáři dnes ráno začali s kamerovým průzkumem potrubí v Dejvicích. Hledání slepého ramene, kterým se nejspíš do vody dostaly bakterie, zabere dva dny. Novinářům to řekl mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek. Výsledky hledání nebudou mít vliv na to, kdy budou moci obyvatelé Dejvic a Bubenče znovu pít vodu z kohoutku.
21.5.
Před blížící se sezonou vodárny upozorňují majitele soukromých bazénů, aby vodu do nich napouštěli buď z přivezené cisterny, nebo pomalu, postupně a mimo špičku. Prudkým nárazovým otevřením kohoutků se může zhoršit kvalita pitné vody u toho, kdo ji napouští, i u jeho sousedů. Mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek to uvedl na webu společnosti.
20.5.
Jihlava podá kvůli sporům o vypořádání majetku se Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko podnět k vyšetřování policii kvůli podezření na trestný čin. Jednání se táhnou 2,5 roku, tlakem na svazek chce Jihlava dosáhnout rychlejšího postupu.
5.1.
Ostraha Povodí Moravy přistihla na Nový rok u vírské přehrady deset lidí, kteří porušili zákaz vstupu do prvního ochranného pásma tohoto vodárenského zdroje. Zakázaného novoročního koupání se podle tiskové zprávy podniku zúčastnil i starosta obce Vír Ladislav Stalmach.
9.12.
Pitná voda na Havlíčkobrodsku příští rok nepodraží. Za metr krychlový včetně stočného budou lidé stejně jako letos platit 68,32 koruny. ČTK to řekl ředitel havlíčkobrodské společnosti Vodovody a kanalizace (VAK) Jan Kadlec. Více bude v kraji od ledna stát voda na Žďársku a Třebíčsku. Nejdražší na Vysočině bude okres Žďár nad Sázavou, kde odběratelé za metr krychlový pitné vody se stočným dají 89,90 Kč.
4.12.
Pitná voda se stočným na Třebíčsku bude v novém roce dražší o 2,28 procenta. Za metr krychlový budou odběratelé od 1. ledna platit 85,70 koruny, o 1,91 koruny více než v tomto roce. Novou cenu už schválilo předsednictvo svazku obcí Třebíčska. ČTK to řekl ředitel třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti Jaroslav Hedbávný.
19.8.
I když chladné počasí v Libereckém kraji na koupaliště příliš neláká, kvalitu vody hygienici stále sledují. Dnes odebírali vzorky na přehradě Harcov v Liberci, výsledky bude mít laboratoř do tří dnů, a pak je hygienici musí vyhodnotit. Liberecká přehrada a také ta v Jablonci nemají provozovatele, a na kvalitu vody tam proto dohlížejí přímo hygienici.
15.8.
V Jihlavě začínají opravy Brněnské ulice a na ni navazujících ulic v historickém středu města. Brněnské ulici teď místní lidé kvůli jejímu zvlněnému povrchu říkají tankodrom. Někde tam ještě vedou středověké stoky, stará kanalizace se místy propadá.
15.7.
Dokončení protipovodňových úprav ve Velkém Meziříčí se protáhne o měsíce. Při stavbě 200 metrů dlouhé ochranné zdi u říčky Balinky narazili dělníci na skálu a budou muset z části změnit technologii. Práce jsou pozastaveny, dokončeny by měly být do 10. listopadu.
26.6.
Na Jihlavsku stoupne od 1. července cena pitné vody včetně stočného o 6,9 procenta. Za metr krychlový budou lidé platit 87,71 koruny, o 5,67 Kč více než dosud. Nový ceník schválila úterní valná hromada Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko. ČTK to v tiskové zprávě sdělil tajemník svazku Miloslav Šmíd.
25.6.
Evropská komise (EK) oznámila svůj záměr zahájit celoevropskou veřejnou konzultaci ohledně směrnice o pitné vodě. Cílem je zmapovat spektrum názorů občanů i expertů. Výsledky konzultace budou zohledněny při rozhodování, zda a jakým způsobem je třeba revidovat směrnici 98/83/ES o jakosti vody určené k lidské spotřebě.
25.3.
Do vodovodů na Třebíčsku poteče více vody z podzemí. Z prameniště u Heraltic, jednoho z nejvýznamnějších podzemních zdrojů pitné vody na Českomoravské vrchovině, budou letos dodávky posíleny asi o čtvrtinu díky připojení dvou nových vrtů. Vodohospodáři se také zajímají o možnosti využití dalších podzemních zdrojů vody na Třebíčsku, u Dašova a nedaleko obce Štěměchy.
7.3.
V Jihlavě brzdí spory o vodárenskou infrastrukturu opravy rozbitých ulic v centru. Město před více než rokem vystoupilo ze Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko, ale pořád od něj nedostalo větší část svého majetku. Proto musí odložit zahájení dlouho chystané rekonstrukce Brněnské ulice.
30.1.
Povodí Moravy vadí každoroční novoroční koupání ve vodárenské nádrži Vír na Žďársku. Akce se podle svědků opakovaně účastní i starosta obce Vír Ladislav Stalmach, uvedlo povodí v dnešní tiskové zprávě. Generální ředitel povodí Jan Hodovský vírského starostu písemně vyzval, aby podobné aktivity přestal podporovat a respektoval zákaz koupání.
3.12.
V polovině příštího roku by mělo být k dispozici první vyhodnocení užívání nelegálních drog, k němuž experti využívají rozbory odpadních vod z místních kanalizací. V ČR takto v rámci projektu Dragon monitorují deset měst. Zaměřují se přitom především na metamfetamin, amfetamin, kokain, heroin, morfin, LSD a extáze.
15.11.
Největším problémem povodí řeky Jihlavy nad Dalešickou přehradou na Třebíčsku, do kterého spadá 161 obcí s téměř 150.000 obyvateli, je nadprodukce dusíku, fosforu a organického znečištění, která zhoršuje kvalitu povrchové vody. Ke snížení obsahu znečišťujících látek bude nutná změna chování zemědělců, měst a obcí, ale i domácností.
9.10.
Někteří výrobci domácích čistíren odpadních vod působící v Česku nadhodnocovali účinnost čištění nebo v rozporu se skutečností uváděli, že z jejich čistíren mohou být odpadní vody vypouštěny do podzemních vod. Některé firmy také vedly dvojí dokumentaci, jednu pro stavební úřady a druhou pro Českou obchodní inspekci (ČOI).
4.10.
Obyvatelé Frýdlantu na Liberecku se už v prosinci dočkají kvalitnější pitné vody s nižším obsahem dusičnanů. ČTK o tom tento týden informoval ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti (FVS) Petr Olyšar.
3.10.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) opakovaně apelují na zákazníky, aby nepodléhali nátlaku firem, které jim nutí kontrolu kvality pitné vody u nich v domácnostech a podávají lživé a zavádějící informace. PVK odebírá vzorky vody podle programu kontroly kvality vody, který je schválen orgánem ochrany veřejného zdraví.
17.9.
V Jihlavě trvají spory mezi městem a svazkem obcí o vodárenskou infrastrukturu. Krajské město vystoupilo na konci minulého roku ze Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko, svůj majetek ale zatím nepřevzalo. Krajský úřad nyní na žádost města v řízení rozhodl o tom, že svazek má do tří dnů předat část majetku za 341 milionů korun.
16.9.
V Pelhřimově začala osm let připravovaná přestavba čistírny odpadních vod. Provoz získá větší kapacitu, aby se město mohlo dál rozvíjet. Díky investici za 226 milionů korun se také zlepší čištění odpadní vody. Je to důležité i proto, že město leží v povodí řeky Želivky tekoucí do vodárenské nádrže Švihov, z níž bere vodu 1,2 milionu lidí.
18.7.
Investorem rozsáhlého projektu Dyje II. byl Svaz vodovodů a kanalizací měst a obcí s.r.o. se sídlem v Brně. Projekt byl realizován ve spolupráci s Vodárenskou akciovou společností, a.s.
10.7.
Koncesní řízení jihlavské radnice na výběr provozovatele vodovodů a kanalizací na dalších deset let se protahuje. Město chybovalo při posuzování kvalifikace jedné z firem, rozhodl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Rozhodnutí je pravomocné, předseda ÚOHS Petra Rafaj zamítl i odvolání jihlavské radnice. ČTK to zjistila z webu úřadu.
1.7.
Zhruba 90 procent vzorků vod ze soukromých studní neodpovídá minimálně v jednom parametru požadavkům na pitnou vodu. Vyplývá to z rozborů vody, které si objednali v loňském roce majitelé studní u společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK).
14.5.
Platby za vodné a stočné na Vysočině se loni meziročně zvýšily o šest procent zhruba na 1,13 miliardy korun. Stouply ceny, zatímco objem fakturované pitné vody v kraji se v minulém roce mírně snížil. Podle údajů Českého statistického úřadu spotřebovaly dvě třetiny prodané pitné vody domácnosti.
18.4.
Kvůli ochraně lidí na Vysočině před radonem poslal stát v posledním desetiletí do kraje skoro 93 milionů korun. Byla to nejvyšší částka mezi kraji. Největší díl použily obce na ozdravení veřejných vodovodů od tohoto nebezpečného plynu.
16.4.
Pelhřimovská radnice chybovala v tendru na rekonstrukci čistírny odpadních vod. Potvrdil to aktuálně svým rozhodnutím předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj. Jeho rozhodnutí je pravomocné, zjistila ČTK z webu úřadu. Pelhřimovský místostarosta Tomáš Dufek (ODS) uvedl, že město vybere dodavatele stavby znovu.
21.2.
Ve Žďáru nad Sázavou letos Povodí Vltavy opraví hráz nádrže Pilská. Stavba, která zlepší zabezpečení vodní plochy zabírající téměř 58 hektarů před povodněmi, měla začít už loni, ale termín se posunul. Akce za 11 milionů korun bude zahájena v nejbližších týdnech.
18.1.
V závěru roku vyšla mimořádná kniha německého autora Theodora Swenka, jejíž původní vydání spadá do roku 1962. I po 50 letech je však kniha stále aktuální a inspirativní. Citlivý chaos Theodora Schwenka je kniha, která Vám pomůže dívat se na tolik známou tekutinu tak trochu jinak. Doporučujeme...
3.1.
V přesném znění publikujeme Otevřený dopis MUDr. Františka Kožíška, CSc. ze Státního zdravotního ústavu jako reakci na zavádějící článek v deníku AHA (uveřejněn 23.11.2012). Přiložen je i text zmiňovaného článku.
17.12.
Obyvatelům největších měst Vysočiny stoupne v příštím roce poplatek za odpad, a to až o 200 korun. Někde už je jisté i to, kolik si lidé připlatí za pitnou vodu, jinde vodárenské společnosti jednají o novém ceníku se samosprávami. Teplo v Jihlavě od ledna podraží, pro domácnosti v Třebíči jeho cena mírně klesne.
6.12.
Uveřejňujeme aktuální upozornění Františka Kožíška ze Státního zdravotního ústavu ohledně poslední výzvy dotačního programu Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) na odstranění olověných rozvodů pitné vody v nemovitostech.
4.12.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude znovu zabývat půlmiliardovou zakázkou na stavbu kanalizací v Jihlavě. Případ mu vrátil Krajský soud v Brně. ČTK to zjistila z webových stránek soudu. Případ u soudu napadlo sdružení firem Chemkostav, AGROSTAV, Stavební firma Škrabal a IPOS PS s.r.o.
18.10.
Jihlava zatím nevybrala svého provozovatele vodovodů a kanalizací. Není jisté, zda bude koncesní řízení uzavřeno do konce roku, kdy město vystoupí ze svazku obcí, s nimiž se zatím o tuto infrastrukturu stará společně.
24.7.
V rámci rozhovoru s MUDr. Františkem Kožíškem, CSc., ze SZÚ jsme se zeptali také na jeho nedávnou studii o problematice mineralizace pitné vody a případných zdravotních rizicích. Možná vás překvapí, že oba extrémy, tedy vysoká i velmi nízká mineralizace pitné vody mohou být při dlouhodobé konzumaci škodlivé.
17.7.
Tentokrát vám v seriálu o kvalitě vody v zemích Evropské unie přinášíme přehled zpracovaný za léta 2005-2007 z Řecka. Pokud se tam chystáte na dovolenou, podívejte se, jak si pitná voda obecně stojí právě tam.
16.7.
Čtvrtá část rozhovoru s MUDr. Františkem Kožíškem, CSc., ze Státního zdravotního ústavu o recyklaci vody, o tom, zda je možné získat pitnou vodu z moče... Ale také o možném výskytu léčiv v pitné vodě či holandském systému sledování pitné vody.
25.6.
Třetí část rozhovoru s MUDr. Františkem Kožíškem, CSc. – odborníkem na kvalitu pitné vody ze Státního zdravotního ústavu. Zajímalo nás, jak kvalitní vodu máme ve srovnání s Evropou, proč se v USA tolik chloruje a jaké jsou obecné trendy v úpravě vody.
11.6.
8.6.
Nenechte si ujít rozhovor s MUDr. Františkem Kožíškem, CSc., největší kapacitou na kvalitu vody v České republice. Povídali jsme si nejen o jeho práci ve Státním zdravotním ústavu. Zajímavý rozhovor přinášíme rozdělený do více částí.
1.6.
Čistírna odpadních vod (ČOV) s kapacitou 7 750 ekvivalentních obyvatel za 72 milionů korun byla uvedena do zkušebního provozu v květnu. ČOV zajišťuje čištění odpadních vod pro obce Bílovice nad Svitavou, Řícmanice, Kanice a Ochoz u Brna.
23.4.
Svazek obcí na Třebíčsku vyhledává díky dotacím nové zdroje podzemní pitné vody. Geologové teď zkoumají prameny u Římova, další průzkum se chystá u obce Štěměchy. Na Třebíčsku jsou lidé asi ze tří čtvrtin závislí na dodávkách z přehrad. Dobrá voda z podzemí je ale na pití lepší a její úprava také vyjde levněji, řekl dnes ČTK ředitel třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti Jaroslav Hedbávný.
20.4.
Přečtěte si, jak důležitá je voda pro náš organismus, kolik jí potřebujeme vypít denně, co znamená mít žízeň nebo jak má vypadat skutečný pitný režim a mnoho dalších užitečných informací o účincích této životně důležité tekutiny.
20.4.
Problémy s vodojemem Motorpalu v Jihlavě vyřeší až stavba nového vodovodu. Motorpal zásobuje pitnou vodou několik firem a domácností ve Strojírenské ulici. Tuto službu už ale nechce poskytovat a smlouvy vypověděl. Radnice odmítla zastaralý vodojem odkoupit a raději začíná plánovat prodloužení městského vodovodu do této ulice.
19.4.
V Záborné na Polensku se možná místním blýská na časy. Vedení tamního obecního úřadu usiluje o to, aby se do vsi podařilo zavést vodovod z nedaleké Polné. Tím by se také ovdáděly i splašky do čistírny odpadních vod. Šlo by o největší investici v historii obce.
18.4.
Rychlost a postup případného znečištění poprvé na Vltavě měří odborníci z ČR a Německa za použití stopovací látky. Rozpuštěný Sulforhodamin G aplikovali do vody přehrady ve Vraném nad Vltavou. Osm kontrolních stanic po toku nyní měří její koncentraci, řekl dnes ČTK Marek Liška z Povodí Vltavy.
17.4.
Kroměříž má od dnešního odpoledne další turistické lákadlo, a to někdejší zámeckou vodárnu. Zařízení, které kdysi napájelo centrum města i kašny na náměstí či v zahradách, už sice není funkční. Návštěvníci si však v objektu nynější Galerie Orlovna mohou prohlédnout takřka kompletní a dosud ukrytou techniku z přelomu 19. a 20. století.
16.4.
V rámci Hospitality & Tourism Summitu minulý týden proběhla také zajímavá výměna zkušeností provovozovatelů restaurací a kaváren, kteří se zapojili do projektu Kohoutkova.cz. Pojďme se v krátkosti podívat na postřehy a zkušenosti kavárny Můj šálek kávy, hotelů Maxmilian a Josef a hotelu Park Inn.
16.4.
Ve zhruba třísetmilionovém tendru na rekonstrukci a rozšíření čističky odpadních vod v Pelhřimově byly chyby. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vrátil do hry o zakázku sdružení firem Pražské silniční a vodohospodářské stavby, Královopolská RIA a Vodohospodářské stavby. Rozhodnutí je pravomocné, pelhřimovská radnice se proti němu neodvolala, zjistila ČTK z webu ÚOHS.
13.4.
V úpravně u nádrže Mostiště na Žďársku dnes začala rekonstrukce, díky níž se zlepší kvalita vyrobené pitné vody. Práce zhruba za půl miliardy korun potrvají do dubna 2014, následovat bude roční zkušební provoz nových technologií. Úpravna zásobuje vodou území s 85.000 obyvateli na Žďársku a Třebíčsku.
5.4.
Proč bychom si měli vážit, že nám z kohoutku teče dobrá voda a že ji můžeme bez problémů pít? Přečtěte si, jaké máme u nás výhody oproti nelichotivým statistikám ze zemí třetího světa.
29.3.
Výstava vybraná z výtvarné dětské soutěže na téma nezbytnosti vody v našem životě byla včera zahájena v nové budově Národního muzea v Praze. Soutěž vyhlásila humanitární organizace ADRA a zúčastnilo se jí 270 základních škol. Porota pak vybírala z 3769 obrázků sto nejlepších, které jsou do prvního května na výstavě k vidění.
27.3.
Nenechte si ujít "Taped", další z řady filmů o tom, jak nesmyslně stále nakupujeme balenou vodu. Možná Vás právě tento film přesvědčí pro ekologičtější a ekonomičtější variantu - kohoutkovou vodu.
23.3.
Město Jihlava letos vybere nového provozovatele vodovodů a kanalizací. O vodárenskou infrastrukturu se bude starat deset let, a to od příštího ledna. Radní dnes rozhodli o tom, že koncesní řízení začne 30. března. Město se na konci tohoto roku chystá vystoupit ze svazku obcí na Jihlavsku, s nimiž se zatím o obecní vodovody a kanalizace stará společně.
28.2.
Po mnohaleté přípravě dospěl projekt do své realizační fáze. Jde o první etapu spočívající především v doplnění technologie a rekonstrukci úpravny vody Mostiště a dále rekonstrukci vodovodního přivaděče ÚV Mostiště - ČS Ovčírna. Stavba bude zahájena v březnu 2012 s náklady 435 mil. Kč.
23.2.
Vodárenská akciová společnost už letos v divizi Žďár nad Sázavou odstranila 210 poruch na vodovodních řadech a přípojkách. V jihlavské divizi za stejné období zaměstnanci evidovali 71 případů. Oproti stejnému období loňského roku se tak počet poruch ve žďárské oblasti zvedl téměř 3x, v jihlavské dvojnásobně.
1.2.
V Batelově na letošní léto chystají osmdesátimilionovou investici do infrastruktury. Batelov se totiž chystá na svou nejvyšší investici. Začátkem letních prázdnin chce začít s celkovou rekonstrukcí kanalizace. Na zhruba osmdesátimilionový projekt si město zažádalo o dotaci na ministerstvu zemědělství.
18.1.
Aktuální příspěvek předních českých odborníků na kvalitu vody ze Státního zdravotního ústavu shrnující výsledky grantového projektu „Výskyt a zdravotní rizika zbytků humánních léčiv v pitných vodách“.
17.1.
Pitná voda na Havlíčkobrodsku od 1. února podraží o 1,7 procenta. Za metr krychlový včetně stočného budou lidé platit 64,99 koruny. Včetně lednového růstu DPH se letošní platby za vodu domácnostem v tomto regionu zvýší o 5,7 procenta.
11.1.
Zajištění kvalitní pitné vody pro obyvatele Vimperku by v příštích letech měla zajistit rekonstrukce existující úpravny vody v Brloze. To ale pouze s předpokladem investovat necelých čtyřiceti milionů korun včetně daně z přidané hodnoty.
16.12.
Proti kritice starosty Velkého Meziříčí Radovana Necida na skluz při výstavbě čistírny odpadních vod a kanalizace se ohradil zhotovitel stavby a Svaz vodovodů a kanalizací měst a obcí: "Dovolujeme si na pravou míru uvést informace, kdy starosta Necid z Velkého Meziříčí kritizuje výstavbu čistírny a kanalizace na Velkomeziříčsku," píše se ve zprávě.
8.12.
Cena pitné vody se stočným na Jihlavsku se v novém roce zvýší o 8,15 koruny na 76,05 Kč za metr krychlový. Proti letošku stoupnou odběratelům platby o 12 procent.
30.11.
Vodovody a kanalizace Třebíč budou od ledna vodu z kohoutku zdražovat o 10 %. Průměrná čtyřčlenná domácnost se spotřebou 65 litrů na osobu a den ročně zaplatí víc asi o 680 Kč.
9.11.
Cena za pitnou vodu a stočné na Žďársku se od příštího ledna zvýší o 11,1 procenta. Celková platba za metr krychlový lidem proti letošku stoupne o 7,80 koruny na 77,70 Kč. Ke zdražení přispěje zvýšení sazby DPH o čtyři procenta, investice do obnovy vodárenské infrastruktury dotované Evropskou unií i vyšší cena surové vody.
8.11.
V Kostelci u Jihlavy začne v nejbližších týdnech stavba čistírny odpadních vod, která bude sloužit i pro sousední Dolní Cerekev. Díky investici za 122 milionů korun bez DPH se zlepší čistota tamních toků a následně i řeky Dyje.
7.10.
Přestože jihlavské radnici unikla dotace na půlmiliardový projekt rekonstrukce kanalizací ve městě, ministr životního prostředí Tomáš Chalupa vzkazuje, aby se nevzdávala. Radí městu, aby požádalo o peníze z připravovaných dotačních titulů. Jde přece o připravený projekt, říká ministr.
29.9.
Letos v září byla uvedena do zkušebního provozu nová čistička za 60 milionů korun v Hrotovicích. Velké projekty jsou v současnosti rozpracované ve Vladislavi a v Budišově.
8.9.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zamítl odvolání sdružení firem Chemkostav, AGROSTAV, Stavební firma Škrabal a IPOS PS s.r.o., které se neúspěšně ucházely o půlmiliardovou zakázku na stavbu kanalizace v Jihlavě.
6.9.
V Česku je kvalita řek v posledních 20 letech výrazně stoupla. Pravidelný monitoring provádí i letos ekologické organizace Greenpeace. První vzorky vody a usazenin dnes zástupci organizace odebrali od čistírny odpadních vod v pražské Bubenči.
29.8.
Jihlava zřejmě přijde o evropskou dotaci na přestavbu kanalizací za půl miliardy korun. Výběrové řízení na dodavatele se táhlo přes dva roky. Stavební práce by teď už sice mohly začít, ale není možné stihnout je dokončit ještě v tomto roce, což je nutná podmínka k tomu, aby mohla být vyplacena celá dotace.
18.8.
Sdružení firem Chemkostav, AGROSTAV, Stavební firma Škrabal a IPOS PS s.r.o. zatím neúspěšně napadlo u Krajského soudu v Brně půmiliardovou zakázku na stavbu kanalizací v Jihlavě. Soud zamítl odkladný účinek žaloby, kterou firmy podaly.
10.8.
A to nejen v České republice, ale také v zahraničí! Americká televizní stanice ABC News uspořádala "slepé vodní testy" ve své ranní show Good Morning America.
6.6.
Svaz vodovodů a kanalizací měst a obcí (Svaz VKMO) koupil dalších 33,35 procenta akcií ve Vodárenské akciové společnosti, která zajišťuje dodávky vody a další vodárenské služby v části jižní Moravy a na Vysočině.
17.5.
I když nejzdravějším nápojem je čistá voda, člověk si může bez obav dopřávat pestřejší skladbu nápojů. Je však nutné preferovat vhodné nápoje a omezovat spotřebu nevhodných a zacházet opatrně s těmi nápoji, které mohou být podmíněně vhodné či nevhodné podle toho, kolik a jak často je pijeme.
15.5.
Řada z nás stále zapomíná dostatečně pít. Teorií o množství tekutin, které bychom za den měli vypít, je mnoho. Komu věřit? Jistě ne reklamním sdělením... Odborníkem z nejpovolanějších je MUDr. František Kožíšek, CSc. ze Státního zdravotního ústavu. S jeho souhlasem přinášíme ve dvou částích článek o pitném režimu.
29.4.
Znáte je, jsou velmi časté na úřadech, v nemocnicích či kancelářích. Majitelé mají zřejmě dobrý pocit, jak hezky se starají o nás občany či zaměstnance. Realita je bohužel složitější. Pokud není o stojany dobře postaráno, načepujete si z nich vodu kontaminovanou řadou bakterií.
21.4.
Majitelé studní často nemyslí na pravidelnou kontrolu kvality vody. Situace se často zhorší po zimě, kdy je tání sněhu doprovázeno vydatnými srážkami nebo naopak nadměrným suchem. To může velmi ovlivnit kvalitu vody ve studních.
6.4.
Svaz vodovodů a kanalizací dnes znovu vybral dodavatele pro rekonstrukci kanalizačních stok v Jihlavě. Výběrové řízení na práce za půl miliardy korun se táhne od loňska kvůli odvolávání některého ze dvou uchazečů. (aktualizováno)
8.3.
Jihlavští radní minulý týden schválili koncesní projekt na provoz vodohospodářské infrastruktury a zahájení koncesního řízení. Během roku a půl by měl být vybrán nový provozovatel městské vodohospodářské sítě. Novinářům to řekl primátor Jaroslav Vymazal (ODS).
14.2.
Ve hře je čtvrtmiliardová dotace z OPŽP na rekonstrukci kanalizační sítě. Dotace budou totiž proplaceny pouze na části projektu, které budou dokončeny do konce letošního roku. Jenže už více než dvouleté výběrové řízení na zhotovitele prací stále nemá vítěze.
8.2.
Platby za metr krychlový stoupnou o 1,80 koruny na 61,48 Kč. Podraží především stočné, a to kvůli vyšším odpisům u investic, řekl dnes ČTK Jan Kadlec, ředitel podniku Vodovody a kanalizace (VAK).
15.12.
Návrh kalkulace pro vodné a stočné na příští rok předložila tento týden Vodárenská společnost Představenstvu svazku obcí Vodovody a kanalizace.
2.12.
Zvýšení cen vodného a stočného nemine domácnosti, jejichž dodavatelem je Svaz vodovodů a kanalizací (SVaK) Žďársko.
20.10.
Ve Vizovicích byla dokončena rekonstrukce mechanicko-biologické čistírny odpadních vod. Její kapacita se tak zvýšila až na plánovaných osm tisíc obyvatel. Výhledově se plánuje také připojení obcí Jasenná, Lutonina a Ublo.
28.9.
Ministerstvo zemědělství požaduje tuto částku v souvislosti s odstraněním srpnových povodňových škod. Návrh na navýšení rozpočtu ministerstva ve středu projedná vláda.
17.5.
Další díl seriálu o kvalitě vody - tentokrát o zdravotních důsledcích jednotlivých fyzikálních, chemických a organoleptických ukazatelů.
15.4.
Město Jihlava se vrací k loni zastavenému velkému projektu na přestavbu kanalizací.
2.4.
Televizní reklamy na změkčovače vody se nás již dlouhá léta snaží přesvědčit, že je na většině území ČR tvrdá voda, která významně ohrožuje především naše pračky. Přestože je toto tvrzení značně sporné, může v některých českých domácnostech usazování vodního kamene představovat nepříjemný problém.
25.3.
Jedním z ukazatelů, které obvykle charakterizují kvalitu vody, je tzv. „tvrdost vody“. Přestože se jedná o nejednoznačný termín, jehož význam není zcela přesně definován a moderní hydrochemie se mu snaží vyhýbat, je mezi laickou veřejností i v řadě odvětví stále hojně využíván.
24.2.
Ve Velkém Meziříčí už vědí, od jakého bankovního domu si vypůjčí finanční prostředky na největší investiční akci ve své historii - na rekonstrukci čistírny odpadních vod a odkanalizování místní části Mostiště. Na svůj zhruba stomilionový podíl si město vezme úvěr od Komerční banky.
23.2.
Pitná voda na Havlíčkobrodsku letos nepodraží. Obyvatelé zaplatí jen o procento víc kvůli změně DPH. Cena za vodné a stočné činí 59,69 korun.
6.12.
V poslední době se stala mediálně oblíbeným tématem hrozba výskytu zbytků farmaceutik v pitné vodě a s tím spojená zdravotní rizika. Nakolik opodstatněné jsou však tyto varovné signály?
S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE