Rewrite letters from the image.
 
 
detail

Vydatný déšť rozvodňuje řeky, první stupeň zatím na Blanici

Vydatný déšť rozvodňuje řeky, první stupeň zatím na Blanici

Déšť, který je místy trvalý a vydatný, zvedá hladiny řek. První povodňový stupeň dosáhla nad ránem jihočeská Blanice ve stanici Blanický mlýn. Meteorologové upozornili, že pršet bude i během dne a voda bude stoupat na dalších místech republiky, hlavně na severu Čech.

V povodí horní Jizery a na Kamenici lze očekávat dosažení druhého stupně povodňové aktivity, na řece Smědá může hladina krátkodobě překročit i třetí, nejvyšší stupeň. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v aktuální výstraze uvedl, že řeky budou kulminovat většinou dnes večer, některé až v noci a během pátku. Srážky budou během dnešního večera postupně slábnout.

Pršet bude zejména na horách na severu a severozápadě země, kde za 12 hodin může spadnout 35 milimetrů srážek na metr čtvereční. "Na návětří Krušných, Jizerských hor a Krkonoš můžou ojediněle dosahovat úhrny i přes 50 milimetrů za 12 hodin," uvedli meteorologové.

Výstrahu na velmi vydatný déšť a povodňovou pohotovost vydali meteorologové pro Liberecký kraj a Ústecký kraj, povodňová bdělost spojená se silnými srážkami platí pro Jihočeský, Plzeňský a Královéhradecký kraj. Hodně pršet má dnes také na Vysočině, v Pardubickém, Středočeském a Karlovarském kraji.

Některé řeky, které odvodňují zejména Český les, Šumavu, Novohradské hory a Brdy, mohou během dne dosáhnout první povodňový stupeň. V povodí Lužické Nisy, horní Jizery a na Kamenici čekají hydrologové vyhlášení druhých stupňů, na Smědé možná i třetího; kulminace se na těchto řekách čeká během noci a pátku. Ojediněle se hladiny řek podle ČHMÚ zvednou i na malých a středních tocích v ostatních povodích, které budou zasaženy intenzivními srážkami. Na většině toků se má situace zklidnit dnes večer.

Foto: Wikipedia, Sergio Valle Duarte, licence

14. 7. 2016 ČTK
Reklama
Zasílat novinky
Anketa
Pijete vodu z kohoutku?
Blog
Ing. Jana Bábíková

Soukromý nebo veřejný ve vodárenství? Proč ne lepší nebo horší?

Ing. Jana Bábíková

S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE