Nízké ceny vody zejména v malých obcích představují pro tamní obyvatele tikající bomby. Sítě, do jejichž obnovy se díky nízkým cenám vody neinvestuje, na totiž většině území na pokraji provozuschopnosti. Na tento stav opakovaně upozorňuje například šéf Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) František Barák.
Naposledy tak učinil v souvislosti s informacemi v médiích, které v posledních dnech poukazovaly na skutečnost, že největší v ČR působící vodohospodářské společnosti vybírají zároveň nejvyšší poplatky za vodné a stočné. Proč tomu tak je, ale média neuvedla.
Ve skutečnosti jsou vyšší ceny vody u velkých vodárenských společností důkazem, že tyto společnosti investují do obnovy a rozvoje vodárenského majetku, tedy vodovodních sítí, úpraven, čistíren a dalších technologií. Hlavním zdrojem pro financování obnovy je totiž právě cena vodného a stočného. Například Vodovody a kanalizace Hradec Králové, kde je Barák předsedou představenstva, dávají do obnovy z každé koruny vybraného vodného a stočného přes 40 haléřů – nejvíce v ČR. Podobně je na tom společnost Veolia nebo Severočeské vodovody a kanalizace. Tomu pak odpovídá výše ceny vodného a stočného, ale také velmi dobrý stav vodárenské infrastruktury.
Naopak malé obce, jejichž zastupitelstva získávají na svou stranu své obyvatele nízkou cenou vody, avšak do obnovy vodovodních a kanalizačních sítí neinvestují, postupně vodovodní sítě vybydlují. Neochota starat se o svěřený majetek je přitom ve své podstatě porušováním zákonů, neboť se o něj řada obcí nestará s takzvanou „péčí řádného hospodáře“. To má již dnes své neblahé důsledky – právě v malých obcích představují v současné době ztráty vody z vodovodních sítí až hrozivých 60 procent. Naopak ztráty vody z potrubí obhospodařovaném velkými společnosti se pohybují od 15 do 20 procent.
Je jen otázkou času, kdy vodovody, na jejichž obnovu nebylo vyčleněno v minulosti dostatek peněz, doslouží. A může to být doslova„zítra“. Většina vodovodů v malých obcích byla vybudována v průběhu druhé poloviny minulého století. Zejména vodovody a kanalizace budované v 70. a 80. letech v různých „akcí Z“, jsou zbudovány velmi neodborně a z nekvalitních materiálů. To znamená, že v horizontu pěti, deseti či maximálně 20 let přestanou být tyto sítě funkční. Je třeba si uvědomit, že stačí jedna velká porucha, zejména v zimě, která dokáže obec ekonomicky zlikvidovat.
K takovým haváriím již samozřejmě dochází. Praxe je ale v taková, že na tyto havárie jsou obvykle poskytovány operativně prostředky z rozpočtů krajů, což přináší starostům i krajským zastupitelům politické body. Takový přístup ale nikoho nenutí, aby se zabýval prevencí. Netřeba dodávat, že peníze poskytnuté na havárie vodovodů musí někde jinde chybět.
Přinutit vlastníky a provozovatele vodovodů a kanalizací k prevenci se pokusil stát stanovením povinnosti zpracovat plány obnovy vodohospodářské obnovy. Ty ovšem existují jen na papíře, protože jejich dodržování nikdo nekontroluje. Podle výpočtů SOVAK je přitom nutné ročně investovat do obnovy vodohospodářského majetku 1,5 až 1,6 procenta z jeho hodnoty. Jinak budou postupně vodovodní a kanalizační sítě nefunkční. A někde již jsou.
Převzato z www.nase-voda.cz
14.12.
Cena vody v šestnáctitisícovém Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku od 1. ledna 2021 vzroste o 4,5 procenta na 91,30 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. ČTK to řekla mluvčí dvorské radnice Miroslava Kameníková. Průměrná cena vodného a stočného v ČR letos činí přibližně 90 Kč/m3.
27.11.
S odstraněním syntetických i přírodních hormonů z vodních zdrojů by v budoucnu mohli pomoci mikroroboti. Tyto hormony nyní představují značný problém, neboť ovlivňují endokrinní činnost řady organismů. Autonomní robůtci by mohli hormony efektivně zachytit. Studii vědců z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) publikoval časopis Nature Machinery Intelligence.
20.11.
Vodné a stočné na Kroměřížsku se od začátku příštího roku zvýší o 4,65 procenta. Lidé za metr krychlový vody včetně desetiprocentní DPH zaplatí 83,27 koruny, řekl ČTK předseda představenstva a ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) Ladislav Lejsal.
16.11.
Vodné a stočné v Brně bude příští rok dražší. Obyvatelé města za jeden metr krychlový vody zaplatí 85 korun. Vodné zdraží o 6,7 procenta, stočné o 4,5 procenta. Do tarifů je zahrnut vývoj spotřeby a cen základních vstupů, zejména tvorba zdrojů na obnovu, opravy a údržbu vodohospodářské infrastruktury.
22.10.
ARGtech je název projektu, na kterém spolupracují Pražské vodovody a kanalizace a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Jeho cílem je najít nové technologie, které z čistírenských kalů odstraní bakterie rezistentní na antibiotika.
11.11.
Vodné a stočné na Kroměřížsku se od začátku příštího roku zvýší o 4,08 procenta. Lidé tak budou včetně patnáctiprocentní DPH platit za metr krychlový vody 83,19 koruny, řekl ČTK předseda představenstva a ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) Ladislav Lejsal.
6.11.
Snížení DPH na vodné a stočné od května příštího roku z 15 na deset procent by mělo mírně zlevnit vodu pro spotřebitele. Ministerstvu financí mu potvrdili velcí provozovatelé vodárenské struktury v ČR. Na konferenci Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) to ČTK řekl náměstek ministra Tomáš Vyhnánek.
13.5.
Platby za pitnou vodu na Vysočině loni stouply o 4,3 procenta na 810 milionů korun. Přispěl k tomu větší odběr i zvýšení ceny. Na stočném vybrali provozovatelé těchto sítí minulý rok 631 milionů korun, v meziročním porovnání o 1,5 procenta více. Jde o částky bez daně, které zveřejnil Český statistický úřad. Průměrná cena vodného a stočného na Vysočině vloni přes navýšení zůstala pod průměrem v Česku.
3.5.
Spotřeba vody loni v Česku dál stoupla. Její celková spotřeba meziročně vzrostla o 1,8 litru na 133,5 litru na osobu a den, v domácnostech pak průměrný Čech spotřeboval denně 89,2 litru vody. To je o 0,6 litru více než v předchozím roce. Stouplo i vodné a stočné. Data zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
25.3.
Průměrná vodovodní škoda, zaviněná například prasklou hadičkou u přívodu k umyvadlu či k toaletě, stoupla v roce 2018 meziročně o 10,9 procenta na 25.527 korun. Vyplývá to ze statistik České asociace pojišťoven. Pojišťovny považují vodovodní hadičky na základě svých dat za prokazatelně největší 'kazítko' v domácnostech.
21.2.
„Za 1 litr pitné vody na Zlínsku platíme necelých 9 haléřů. Do 2 Kč zaplatíme za jednu myčku, 4 Kč za 1 praní v pračce, 4 Kč za sprchu“, říká Svatopluk Březík, předseda představenstva VaK Zlín, a. s a podotýká „abychom si uvědomili o jakých částkách se bavíme.“
13.12.
Na Semilsku zdraží voda v příštím roce o 3,3 procenta. Za metr krychlový vodného a stočného zaplatí odběratelé zásobovaní Vodohospodářským sdružením Turnov (VHS) 108,80 Kč včetně DPH, o 3,5 koruny víc než letos. ČTK to řekl předseda rady VHS Milan Hejduk. Průměrná cena vodného a stočného v ČR letos činí přibližně 85 až 88 Kč/m3.
12.12.
Vodné a stočné v Ústí nad Orlicí příští rok zdraží o 2,30 koruny na 79,41 koruny za metr krychlový. Vodárny do ceny promítají zvyšující se náklady. ČTK to řekl ředitel vodárenské divize společnosti Tepvos Michal Kaválek.
11.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) zdraží od ledna vodné a stočné v průměru o 4,5 procenta na 79,75 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Hlavním důvodem zvýšení ceny je potřeba zdrojů na opravy a investice do vodárenských sítí, řekla včera ČTK zástupkyně ředitele pro ekonomiku a obchod Soňa Teichmanová.
10.12.
Cena pitné vody se stočným na Žďársku a na Třebíčsku se v příštím roce zvýší o více než čtyři procenta. V okrese Žďár nad Sázavou budou lidé za metr krychlový včetně daně platit od 1. ledna 99,20 koruny, na Třebíčsku to bude 94,58 koruny. Jedním z důvodů růstu cen je zdražení elektřiny, zvyšují se i další náklady. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytli provozovatelé vodárenské soustavy a svazky obcí.
7.12.
Představenstvo vlastnické společnosti Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM) na svém jednání rozhodlo, že i v následujícím roce 2019 budou odběratelé platit za vodné a stočné stejně jako letos 92,92 Kč za metr krychlový včetně DPH.
7.12.
Cena vodného a stočného na Rychnovsku zůstane i v příštím roce na 81 korunách za metr krychlový dodané a odvedené vody. Bude tedy stejná jako v letech 2015 až 2018. Předtím v letech 2012 až 2014 cena činila 79,90 Kč/m3. ČTK to řekla ředitelka rychnovské vodárenské společnosti AQUA SERVIS Iveta Doležalová.
5.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) zdraží od 1. ledna 2019 vodné a stočné v průměru o 6,2 procenta na 80,9 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Letos je cena 76,21 Kč za metr krychlový vody.
4.12.
Cena vodného a stočného ve stotisícovém Hradci Králové a okolí od 1. ledna 2019 v průměru stoupne o 1,7 procenta na 99,76 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Letos průměrná cena činí 98,14 Kč/m3. Důvodem zdražení je celkový růst nákladů spojených s dodávkami a odváděním vody.
3.12.
Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS) stanovuje cenu vodného a stočného pro rok 2019 ve výši 86,57 Kč za metr krychlový vody bez 15% DPH. Obyvatelé severních Čech tak zaplatí za tyto dvě služby v příštím roce jen o 0,9 % více než letos.
3.12.
Stejně jako dosud bude mít Ostrava jednu z nejnižších cen vody ze všech krajských měst ČR. Cena pro vodné se od ledna 2019 zvýší o 1,66 Kč, cena pro stočné pak o 1,75 Kč za předpokladu DPH 15 %. Jeden m3 vody bude stát včetně stočného 80,71 Kč oproti 77,30 Kč v letošním roce.
30.11.
Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. bude od 1.ledna 2019 ve všech provozovaných oblastech na Olomoucku uplatňovat cenu za vodné a stočné bez DPH 73,92 Kč/m3 a ve všech provozovaných oblastech na Prostějovsku cenu za vodné a stočné bez DPH 77,99 Kč/m3.
30.11.
V příštím roce zdraží v Pardubicích a okolních obcích vodné a stočné o 4,35 procenta, stoupne z 89,60 na 93,50 koruny za metr krychlový. Do ceny vodárny promítají inflaci, rostoucí náklady za energie a stomilionové investice, uvedly vodárny v tiskové zprávě.
28.11.
Obyvatelé hlavního města zaplatí v roce 2019 za tisíc litrů vody 89,66 korun včetně 15procentní DPH a cena se tak proti roku 2018 zvýší pouze o inflaci.
27.11.
Plzeň zvýší od ledna příštího roku cenu vodného a stočného o inflaci na 88,38 koruny za metr krychlový. Cena vzroste o dvě koruny, tedy o 2,6 procenta. Je to míra inflace vyjádřená přírůstkem poměrného ročního indexu spotřebitelských cen k 30. červnu 2018 v porovnání s indexem k 30. červnu 2017, řekla ČTK mluvčí magistrátu Eva Barborková.
4.9.
Spotřeba vody loni v Česku mírně stoupla. Množství celkem fakturované vody vzrostlo proti roku 2016 o půl litru na osobu na den na 131,7 litru. Objem vody fakturované domácnostem se zvýšila o 0,4 litru na 88,7 litru na osobu na den, což je nejvíce minimálně od roku 2011. Uvádí to zpráva o stavu vodního hospodářství, kterou dnes projedná vláda.
10.5.
Průměrná cena pitné vody v Olomouckém kraji loni mírně vzrostla, avšak ve srovnání s ostatními kraji byla nejnižší. Také cena stočného v Olomouckém krami navzdory jejímu růstu byla nižší než ceslostátní průměr. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
9.5.
Spotřeba vody v domácnostech loni podle statistiků meziročně vzrostla o 0,4 litru, tedy 0,7 procenta, na 88,7 litru vody na člověka a den. Spotřeba domácností stoupá již několik let, na minimu byla v roce 2013, kdy se v domácnostech spotřebovalo 87,1 litru na osobu a den. I nyní jde stále však o zhruba poloviční hodnoty proti spotřebě na konci 80. let, kdy se pohybovala kolem 170 litrů denně na osobu.
12.4.
Obce nebudou mít příjem z poplatků za odběr podzemní vody. Lidé budou muset dokládat odvoz obsahu svých žump do čistírny odpadních vod až od roku 2021. Komunální čističky dál budou moci přijímat odpadní vodu od firem. Schválila to včera Sněmovna v rámci novely vodního zákona, kterou nyní dostane k projednání Senát.
27.10.
Ve čtvrtek 26. 10. 2017 na svém jednání představenstvo vlastnické společnosti Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM) rozhodlo, že i v dalším roce budou odběratelé platit za vodné a stočné stejně jako letos 92,92 Kč za metr krychlový včetně DPH.
18.8.
Vodovodní síť v Česku se loni prodloužila o 535 kilometrů na 77.681 kilometrů. Na konci roku tak zásobovala vodou 94,4 procenta lidí. Její spotřeba na osobu a den proti roku 2015 mírně klesla, voda ale již několikátý rok po sobě podražila.
2.5.
Vodou se snaží šetřit 86 procent Čechů, hlavně kvůli úspoře peněz. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Ipsos, ve kterém odpovídalo 1000 obyvatel Česka. Sucho jako problém vnímá 76 procent z nich. Například Pražané platí na vodném a stočném 85,42 koruny za metr krychlový, což je blízko celostátnímu průměru.
26.10.
Vodné a stočné v Česku by v příštím roce mělo zdražit nejvýše o jedno až dvě procenta. Případné větší zdražení by se mohlo týkat společností, které investovaly za pomoci evropských dotací a nastavený finanční model investice vyžaduje generování peněz z vodného a stočného. Průměrná cena vodného a stočného v ČR nyní činí 83 korun s DPH za metr krychlový vody.
24.8.
Ministerstvo životního prostředí stáhlo z vládního jednání novelu zákona o vodách, která měla zdražit poplatky za čerpání podzemní vody, podle kritiků až o 17 procent.
17.8.
Odboráři spolu s provozovateli kanalizace chtějí, aby ministerstvo životního prostředí přepracovalo novelu zákona o vodách. Přinese zvýšení poplatků za vodné a stočné v průměru o 17 procent, uvedli včera na tiskové konferenci.
6.4.
Cena vodného a stočného se příští rok v České republice výrazně zvýší. Kvůli podfinancované infrastruktuře a vyšším poplatkům za odběr pozemních vod budou lidé na řadě míst platit více než 100 korun za metr krychlový. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Grant Thornton.
30.12.
Vodné a stočné se v Praze příští rok zvýší na 79 korun za metr krychlový. V letošním roce Pražané platili 77,65 koruny za metr krychlový. ČTK to dnes oznámil mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek. Cena tedy vzroste meziročně o 1,73 procenta.
23.12.
Domácnosti v Pardubickém kraji si v příštím roce za některé služby připlatí. V některých městech bude dražší svoz odpadu, vodné a stočné nebo teplo, výjimečně se změní i nájemné v městských bytech, zjistila v anketě ČTK.
23.12.
Ceny většiny služeb ve středočeských městech nestoupnou, často ve městech podraží jedna služba nebo se ceny služeb nebudou měnit vůbec. Například vodné a stočné podraží v Nymburku, poplatek za svoz odpadu se zvýší v Příbrami.
23.12.
Obyvatelé Moravskoslezského kraje zaplatí v příštím roce opět více za vodu nebo teplo. Nemění se například nájemné v městských bytech nebo poplatky za svoz odpadu, někde lidé dokonce ušetří.
23.12.
Obyvatelé v Olomouckém kraji si příští rok připlatí hlavně za vodu a někde od ledna mírně vzroste také cena tepla z centrálních zdrojů. Naopak poplatky za komunální odpad, které činí několik stovek korun za rok, v řadě měst zůstanou na letošní úrovni. ČTK to řekli zástupci radnic a distributorů.
23.12.
V největších městech Královéhradeckého kraje, Hradci Králové a Trutnově, se od 1. ledna zvednou ceny tepla a vodného a stočného. Teplo a voda zdraží i ve Dvoře Králové.
22.12.
Obyvatele Karlovarského kraje čeká od příštího roku většinou mírné zdražení vodného a stočného, výjimkou je Sokolovsko, kde cena klesne. Někde si lidé připlatí i za teplo. Ceny MHD zůstanou až na drobné úpravy stejné, podobně jako většina poplatků.
22.12.
Lidé ve Zlínském kraji si v příštím roce připlatí zejména za vodné a stočné, někde také za teplo. Ostatní ceny služeb, jako je poplatek za komunální odpad, za psy či nájemné v městských bytech nebo jízdné, zůstanou ve velkých městech kraje většinou na letošní úrovni, zjistila ČTK.
22.12.
V Praze se od Nového roku nezmění výše nájmů v obecních bytech ani poplatky za svoz odpadů. Mírně zdražit by naopak měla voda, u tepla bude záležet na lokalitě. Ceny nezvýší Pražská plynárenská. Vyplývá to z informací ČTK, sdělení jednotlivých firem a magistrátu.
22.12.
Obyvatelé čtyř z pěti největších měst Vysočiny si příští rok připlatí za dodávky pitné vody, její cena se nezmění pouze na Jihlavsku. Jinde platby stoupnou v rozmezí od 1,5 procenta po 3,8 procenta. Centrální dodávky tepla budou v některých městech o něco levnější než letos kvůli výhodnějším cenám plynu.
22.12.
Obyvatelé Brna a okresních měst na jižní Moravě si příští rok připlatí především za vodu, která zdražuje všude. Rozdíly jsou větší než 20 korun za metr krychlový. Poplatek za odpad zůstává s výjimkou Břeclavi, kde zdražil, stejný. Teplo v některých městech dokonce zlevňuje, jako například v Břeclavi a ve Vyškově. Vyplývá to z údajů, které zveřejňují města a teplárenské a vodárenské společnosti.
22.12.
Život v Libereckém kraji zdraží v příštím roce jen minimálně. Jako každý rok půjde nahoru cena vody, třeba v Jablonci a Liberci, ale některé domácnosti ušetří na teple. Ušetří také motoristé, kteří dojíždějí za prací z Liberce do Hodkovic nad Mohelkou či Turnova nebo naopak.
22.12.
Obyvatelé Ústeckého kraje vydají příští rok za teplo, vodu či svoz odpadu zhruba stejně jako letos. Vodárny ceny mírně zvyšují, za teplo naopak lidé ušetří. Velké změny nenaplánovaly ani samosprávy, města si až na výjimky budou účtovat stejné poplatky za vyvážení popelnic, většinou se nezmění ani daň z nemovitosti. Vyplynulo to z vyjádření zástupců samospráv na dotaz ČTK.
22.12.
Plzeň udrží příští rok současné ceny tepla, vody, jízdného, nájmů v městských bytech, ale také poplatků za odpady. Ostatní velká města v Plzeňském kraji také většinou energie a služby nezdražují, vyplývá z údajů radnic i dodavatelů.
21.12.
Cena vodného a stočného na Jičínsku zůstane i v příštím roce na 78,95 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Cenu 78,95 Kč Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín zavedla v lednu 2013 a od té doby ji neměnila. ČTK to dnes řekl předseda představenstva a starosta Lázní Bělohrad Pavel Šubr.
17.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) zdraží od ledna vodné a stočné o tři procenta na 71,70 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Důvodem zvýšení ceny je růst nákladů na pořízení vodárenských materiálů a technologií a navýšení odpisů z provedených investic. ČTK to dnes řekl ředitel společnosti Josef Moravec.
17.12.
V šestnáctitisícovém Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku od 1. ledna zdraží vodné a stočné o 9,8 procenta na 79,85 koruny za metr krychlový vody. Posledních šest let se cena vodného a stočného neměnila, vliv na ni měly jen změny v DPH. ČTK to dnes řekla mluvčí města Miroslava Kameníková
15.12.
Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Náchod, která na Náchodsku zásobuje vodou 78.000 lidí, vodné a stočné v roce 2016 nezdraží a nechá letošní cenu 72,38 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Zachování ceny firmě umožnily nižší ztráty při distribuci vody a úspory provozních nákladů. ČTK to dnes řekl starosta Náchoda a člen představenstva vodáren Jan Birke (ČSSD).
15.12.
Vodné a stočné na Uherskohradišťsku se v příštím roce zvýší o 2,52 procenta. Lidé tak budou včetně patnáctiprocentní DPH za metr krychlový vody platit 74,98 koruny. ČTK to dnes řekl předseda představenstva a ředitel společnosti Slovácké vodárny a kanalizace Lubomír Trachtulec. Cena vody na Uherskohradišťsku zůstává po Kroměřížsku druhá nejnižší ve Zlínském kraji.
10.12.
Ministerstvo zemědělství dnes zamítlo návrh starostů z dolního toku Vltavy na zablokování navýšení ochranného prostoru Orlické přehrady. Prostor se tak zvětší o polovinu na 93 milionů metrů krychlových, jak chce státní podnik Povodí Vltavy, řekl dnes na tiskové konferenci Daniel Pokorný z ministerstva zemědělství.
9.12.
Havlíčkobrodská společnost Vodovody a kanalizace zvýší v příštím roce cenu vody včetně stočného o 1,5 procenta, zatímco letos výši této platby neměnila. Za metr krychlový odběratelé nově zaplatí 69,35 koruny, o korunu víc než v posledních dvou letech. O dnešním rozhodnutí představenstva společnosti novináře informoval jeho předseda Pavel Policar.
8.12.
Městys Černá Hora na Blanensku vystoupí od ledna příštího roku ze Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí okresu Blansko. Důvodem k tomu prý byla neúměrně vysoká cena vody. Černá Hora ji zatím bude nakupovat od Vodárenské akciové společnosti (VAS) s tím, že může dodávku pitné vody pro své obyvatele v budoucnu zajišťovat sama.
7.12.
Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech schválilo mírné zvýšení ceny vodného a stočného pro rok 2016. Průměrný spotřebitel z domácnosti za vodu vydá v příštím roce zhruba 62 korun ročně navíc, informovala dnes ČTK mluvčí Vodáren a kanalizací Karlovy Vary Věra Štafflová. Sdružení působí na Karlovarsku a Tachovsku, vodou zásobuje skoro 190.000 lidí.
7.12.
Cena pitné vody se stočným na Třebíčsku příští rok stoupne o dvě procenta. Za metr krychlový budou odběratelé od 1. ledna platit 87,49 koruny a v porovnání s letoškem připlatí 1,75 koruny. Novou cenu už schválilo předsednictvo svazku obcí Třebíčska. ČTK to dnes řekl Jaroslav Hedbávný, ředitel třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti, která pro obce tuto infrastrukturu provozuje.
3.12.
Cena stočného v Moravské Třebové a Poličce se příští rok sníží, v následujících deseti letech pak bude ale jen růst. Navyšování ceny stočného bylo podmínkou evropské dotace, s jejíž pomocí obě města modernizovala kanalizaci a čistírny odpadních vod. Vodné, které dotací nebylo ovlivněno, zdraží již příští rok.
3.12.
Vodárny v okresních městech Pardubického kraje se chystají od nového roku zdražit vodu. Výjimkou je chrudimská společnost, která ceny nemění. Do rostoucích cen se promítají značné investice do čističek a kanalizací. ČTK to dnes řekli zástupci firem.
3.12.
Obyvatelé Krnova na Bruntálsku budou od 1. ledna platit za kubík vody 45,43 Kč, což je o 3,45 Kč, tedy 8,2 procenta více než nyní. Na valné hromadě městské společnosti Krnovské vodovody a kanalizace (KVAK) o tom rozhodla krnovská městská rada. ČTK o tom dnes sdělila mluvčí krnovské radnice Dita Círová.
1.12.
Další z vodárenských společností, která vyhlásila cenu vody pro rok 2016, je Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS). Za kubík vody v příštím roce lidé v regionu působnosti SVS zaplatí 85,22 korun, vodné bude činit 43,20 korun a stočné 42,02 korun (uváděno bez 15 % DPH).
1.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové, a.s. stanovila cenu pohyblivé složky vodného a stočného pro rok 2016 ve výši 89,41 Kč/m3 včetně DPH. Kromě toho zaplatí každý vlastník rodinného domu či bytového domu s 4 – 5 bytovými jednotkami, napojeného na vodovod a kanalizaci, ročně 1.116 Kč za tzv. složku pevnou.
1.12.
Cena vody na severu Čech příští rok vzroste o dvě procenta. Lidé za vodné a stočné zaplatí 98 koruny za metr krychlový včetně DPH. ČTK to dnes sdělila Severočeská vodárenská společnost (SVS), která zásobuje vodou většinu obyvatel Ústeckého a Libereckého kraje. Voda na severu Čech zdražuje každý rok, patří k nejdražším v České republice.
1.12.
Vodné a stočné na Kroměřížsku se v příštím roce zvýší o 2,17 procenta. Lidé tak budou včetně patnáctiprocentní DPH za metr krychlový vody platit 73,44 koruny. Cena vody na Kroměřížsku zůstává nejnižší ve Zlínském kraji. Jsme jednou z nejlevnějších vodáren v celé České republice, řekl ČTK předseda představenstva a ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) Ladislav Lejsal.
30.11.
Cena vodného a stočného na Zlínsku se příští rok zvýší jen o inflaci ve výši 0,4 procenta. Lidé zaplatí za metr krychlový vody 86,46 koruny včetně DPH, sdělila dnes ČTK mluvčí společnosti Moravská vodárenská Markéta Bártová.
30.11.
Cena vody v Moravskoslezském kraji stoupne od ledna příštího roku o 1,66 koruny na 77,88 Kč za metr krychlový. Zvýšení představuje 2,2 procenta včetně DPH. Vodné zdraží o 1,14 koruny, tedy 2,9 procenta, na 40,70 Kč a stočné o 52 haléřů, čili 1,4 procenta, na 37,18 Kč za kubík. Ceny jsou uvedeny s DPH.
30.11.
Na Olomoucku a Prostějovsku příští rok podraží voda. Cena vodného a stočného se na Olomoucku od 1. ledna zvýší o 2,3 procenta z letošních 82,28 koruny za metr krychlový na 84,22 koruny (včetně DPH). Na Prostějovsku se vodné a stočné včetně DPH od ledna zvýší o tři procenta na 84,3 koruny z loňských 81,85 koruny za metr krychlový. ČTK to dnes řekla mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.
30.11.
Cena vodného a stočného ve stotisícovém Hradci Králové a okolí od ledna 2016 v průměru stoupne o 1,6 procenta na 95,35 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Hlavním důvodem zdražení je kromě inflace vyšší nájemné za pronájem vodárenských sítí a dražší výroba pitné vody z řeky Orlice.
30.11.
Cena vody v Ostravě stoupne od ledna o 1,42 Kč na 76,06 Kč za metr krychlový. Zdražení představuje 1,9 procenta. Cena vodného se zvýší o 0,66 Kč (1,8 procenta) na 37,25 Kč, cena stočného o 0,76 Kč (dvě procenta) na 38,81 Kč za metr krychlový. ČTK to dnes sdělila tisková mluvčí společnosti Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) Radka Vanková.
26.11.
Pardubické vodárny zvýší od ledna cenu vody. Vodné a stočné bude stát od ledna 81,70 koruny za metr krychlový. Letos odběratelé platí 80 korun. ČTK to dnes řekl Aleš Hudec ze společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice.
19.11.
Ve čtvrtek 19. 11. 2015 na svém jednání představenstvo vlastnické společnosti Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM) rozhodlo, že v příštím roce budou odběratelé platit za vodné a stočné stejně jako letos 92,92 Kč za metr krychlový včetně DPH.
19.10.
Připravovaná novela vodního zákona, v níž ministerstvo životního prostředí prosazuje až trojnásobný nárůst poplatků za odběr podzemních vod, povede k řadě regionů v ČR k nemalému růstu cen vod. Podle Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) tvoří totiž podzemní voda zdroje pitné vody přibližně pro polovinu obyvatel naší země.
8.9.
Plzeňanům zůstane další čtyři roky stejná cena vodného i stočného. Může se zvýšit maximálně o inflaci. Současné vedení města to chápe jak svoji prioritu a vyplývá to i z nových pravidel tvorby cen, kterou k 1. lednu 2015 schválilo ministerstvo financí. Plzeň už ale podle těchto pravidel jede, takže se tu nic nezmění, řekl ČTK ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas (ČSSD).
12.12.
Prakticky každý rok se ve vodárenství opakuje podobný scénář. Na přelomu roku, kdy jednotlivé obce a regionální vodárny řeší nové ceny vodného a stočného, se rozpoutávají diskuze o výhodnosti nebo nevýhodnosti provozních modelů. V letošním roce bylo množství „objevných“ prohlášení ještě vyšší než obvykle – samozřejmě především kvůli podzimním komunálním volbám.
26.11.
Lidem v okresních městech Pardubického kraje zdraží od příštího roku o několik procent voda. Cenu nezvyšují pouze pardubické vodárny, které chtějí zabránit klesající spotřebě, zjistila ČTK v anketě.
20.9.
Téměř dva miliony odběratelů vody čekají úpravy smluv o dodávkách vody, díky kterým získají mimo jiné podrobnější informace o výpočtu cen vodného a stočného. Vyplývá to z přijatého znění novely zákona o vodovodech a kanalizacích.
19.7.
Opravy vodovodních a kanalizačních přípojek pod veřejným prostranství bude i nadále hradit provozovatel veřejné sítě. Dnes tak rozhodla Poslanecká sněmovna, když schválila vládní novelu zákona o vodovodech a vypustila z ní kritizované ustanovení, které povinnost platit opravy přenášelo na vlastníky přípojek, tedy hlavně na občany.
24.1.
Se zdražováním vody přibývá i případů krádeže. Nejčastějším způsobem černého odběru je napojení se na přívod vody a překonání vodoměru. Ve většině případů je však podvod odhalen. Pokuty a doplatky jsou poté mnohem vyšší, než by zákazník zaplatil za legální odběr.
5.7.
Společnost Vodovody a kanalizace Vysoké Mýto vytvořila vloni hrubý zisk 3,2 milionu korun. Je to více než dvakrát tolik než předloni, kdy zisk činil 1,46 milionu korun. Na lepších výsledcích mají zásluhu vyšší ceny vodného a stočného, náklady vzrostly méně, řekla ČTK ekonomka společnosti Irena Svatošová.
9.5.
V horkém létě se každý rád osvěží v bazénu a pokud jste ti šťastlivci, kteří mají ten svůj vlastní doma. Moravská vodárenská aktuálně vydala pokyny, jak je nejvhodnější bazén napustit tak, abychom nepoškodit sebe ani své sousedy.
10.4.
Svárov a Zlámanec - dvě obce, které dodnes žily jen z vody z vlastních studen, se konečně napojily na vodovod z Velkého Ořechova do Doubravy. Jak taková situace vypadá?
19.3.
Společnost Veolia Voda obnovila pro zákazníky službu umožňující hradit faktury za vodné a stočné na terminálech společnosti Sazka. Informoval o tom dnes mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Ondřej Pokorný.
6.1.
Dvousložkovou cenu vody chce pro své zákazníky zavést společnost Vodovody a kanalizace Beroun, a. s. Současné platby jsou totiž závislé výhradně na tom, kolik konkrétní domácnost spotřebuje vody. Při současné platbě ovšem největší část nákladů uhradí odběratelé s průměrným a nadprůměrným odběrem.
2.1.
S novým rokem je spojené zdražování a zvyšování dolní sazby DPH. Podle analytika ČSOB Petra Dufka to bude reálně znamenat zvýšení výdajů domácností v průměru o 550 korun měsíčně.
27.12.
Akciová společnost Vodovody a kanalizace Mladá Boleslav (VaK) v příštím roce zvýší cenu vodného a stočného zhruba o čtyři procenta. Lidé za obě položky nově zaplatí 75,19 Kč místo letošních 72,55 Kč.
13.12.
O 15 % více zaplatí lidé od Nového roku v Prachaticích za kubík pitné vody. Každý zaplatí približne o deset korun za kubík více než letos. Cenu ve výši 62,90 koruny bez DPH schválili nedávno prachatičtí radní.
13.12.
Vyšší daň z přidané hodnoty a rostoucí náklady na výrobu zvýší cenu vody. Ve Strakonicích od ledna zdraží pitná voda pravděpodobně o 4,22 Kč/m3. Takový je návrh radních, o kterém budou zítra rozhodovat zastupitelé.
29.11.
V letošním roce stoupla cena vody ve Zlínském kraji pouze o inflaci, tedy o 2,8 %. Kubík bude stát 83,28 Kč s DPH.
28.11.
Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) zdraží od 1. ledna 2012 vodné a stočné v průměru o devět procent na celkových 65,36 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody.
28.11.
Zvýšení sazby DPH se v Pardubickém kraji projeví na vodném a stočném až o 9 %. Obyvatel Pardubicka a Chrudimska se zvýšení dotkne nejvíce.
31.10.
Na ministerstvech se začíná rozhodovat o budoucnosti zákona, který má nově vymezit pravidla pro úhradu služeb spojených s bydlením.
14.7.
Příbramská radnice se rozhodla zvýšit nájemné pro provozovatele vodohospodářské infrastruktury. Podle starosty Josefa Řiháka je pravděpodobné, že se navýšení promítne do ceny vodného a stočného.
S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE