Vodohospodáři zpevnili hráz na levém břehu odlehčovacího ramene Dyje v Břeclavi-Poštorné, kterou svými norami narušili bobři. Práce přišly na 38,7 milionu korun, do hráze při nich byly v úseku dlouhém 1,8 kilometru zaraženy tzv. štětové stěny. Jde o kovové pláty, které zabrání v hloubení dalších nor. ČTK to dnes řekl generální ředitel státního podniku Povodí Moravy Jan Hodovský. Práce trvaly asi rok.
Z větší části je uhradila EU, zbytek doplatila ČR. Při nedávné kontrole našli pracovníci firmy v hrázi pět bobřích nor. Na dvou místech byla podkopaná tak, že se zčásti propadla.
Nábřežní hráz brání řece Dyji, aby se při vyšších průtocích, zejména v době jarního tání a také vytrvalých letních dešťů, rozlila do krajiny. Mohla by zaplavit okolní rodinné domy.
Vodohospodáři nejprve zlikvidovali náletové dřeviny u hráze. Následně do ní zarazili kovové pláty, a celou ji tak zpevnili.
S přemnoženými bobry mají lidé na Břeclavsku problémy dlouhodobě. Povodí Moravy muselo kvůli nim před čtyřmi lety zpevnit 800 metrů dlouhou hráz na pravém břehu Dyje ve Staré Břeclavi. Bylo v ní 30 bobřích nor.
Bobr patří k přísně chráněným živočichům. Před lety z přírody Čech a Moravy téměř vymizel. Pak se ale na jih Moravy rozšířil z Rakouska, kde jej ochranáři vrátili do přírody. Bobří rodiny od té doby postupují proti proudu Moravy a Dyje a postupně osidlují nové oblasti.
Foto: Wikipedia, Cheryl Reynolds, licence
2.2.
Ministerstvo zemědělství předpokládá, že se letos bude na jižní Moravě investovat zhruba 1,1 miliardy korun do zlepšení hospodaření s vodou. Většina peněz je z národních zdrojů, jen menší část jsou dotace z Evropské unie. Loni to bylo zhruba 305 milionů, zdůraznil včera ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).
28.1.
Město Rajnhrad velmi dbá o vodní prameny a studánky v okolí, což dokázalo mimo jiné v loňském roce renovací tzv. Tajemné studánky. Pokud jste v okolí, doporučujeme navštívit besedu věnovanou renovaci tohoto vodního dílka. Akce se koná u příležitosti slavnostního vyhlášení výtvarné a fotografické soutěže na téma Voda, potůčky, studánky.
8.1.
Moravské řeky se potýkají s následky loňského letního sucha. Jejich hladiny se sice od té doby mírně zvýšily, průtoky jsou ale na pětině až necelé polovině obvyklého stavu. ČTK to dnes řekl generální ředitel státního podniku Povodí Moravy Jan Hodovský. Situace by se mohla zlepšit až v době jarního tání; současná zima ale musí být vydatná na sníh.
28.12.
Brno plánuje v příštím roce začít na třech místech opravovat vodovody a kanalizace za 260 milionů korun. Důvodem je zlepšit nevyhovující a zastaralý stav. Podle primátorova náměstka zodpovědného za investice Richarda Mrázka (ANO) jsou tři projekty jedny z mnoha, v příštím roce by mohlo město do zastaralé vodovodní infrastruktury investovat až 600 milionů korun.
22.12.
Obyvatelé Brna a okresních měst na jižní Moravě si příští rok připlatí především za vodu, která zdražuje všude. Rozdíly jsou větší než 20 korun za metr krychlový. Poplatek za odpad zůstává s výjimkou Břeclavi, kde zdražil, stejný. Teplo v některých městech dokonce zlevňuje, jako například v Břeclavi a ve Vyškově. Vyplývá to z údajů, které zveřejňují města a teplárenské a vodárenské společnosti.
10.12.
Krajský soud v Brně potvrdil půlmilionovou pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pro Povodí Vltavy. ČTK to dnes řekla mluvčí soudu Simona Tesařová. Důvodem pokuty je diskriminace firem v tendru na rekonstrukci sídla podniku.
8.12.
Městys Černá Hora na Blanensku vystoupí od ledna příštího roku ze Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí okresu Blansko. Důvodem k tomu prý byla neúměrně vysoká cena vody. Černá Hora ji zatím bude nakupovat od Vodárenské akciové společnosti (VAS) s tím, že může dodávku pitné vody pro své obyvatele v budoucnu zajišťovat sama.
1.12.
V Olšanech na Vyškovsku mají novou kanalizaci téměř za 48 milionů korun, řekla dnes novinářům starostka obce Dana Křížová (ČSSD). Zhruba 30 milionů pokryly dotace, zbytek uhradila obec podle starostky z vlastních zdrojů částečně krytých jedenáctimilionovým úvěrem od České spořitelny. Olšany ročně hospodaří s rozpočtem okolo osmi milionů korun, obec má bezmála 600 obyvatel.
3.11.
Vodohospodáři obnoví pozorovací vrty u vodního díla Nové Mlýny na Břeclavsku, a budou tak sledovat případné změny v podloží u nádrže a průsaky z této soustavy tří nádrží. Monitorovací systém, důležitý pro jejich bezpečnost, by měla tvořit soustava 30 vrtů. Ty současné jsou ale nefunkční, řekla dnes ČTK mluvčí podniku Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Práce přijdou na zhruba milion korun.
29.10.
Na více než polovině toků v povodí řek Moravy a Dyje naměřili letos vodohospodáři nadlimitní množství fosforu. Ten se do vody dostává především vypouštěním nečistot. Situace se rok od roku mírně zhoršuje, řekl dnes ČTK generální ředitel státního podniku Povodí Moravy Jan Hodovský. Podle něj je nutné zaměřit se na modernizaci čistíren odpadních vod a budování nových, hlavně v problematických místech.
22.10.
Brno dostaví chybějící kanalizační síť v některých ulicích v městské části Brno-jih. Stavba má být hotová do roku 2020 a její předpokládané náklady jsou 205 milionů korun. Součástí bude i dešťová kanalizace, řekl dnes ČTK primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Dostavbu kanalizace chystá město i pro další městské části.
12.10.
V Žabčicích na Brněnsku slouží ode dneška rekonstruovaná čistírna odpadních vod za 50 milionů korun. Umožní další rozvoj obcí s intenzivní výstavbou. Cílem investice je také čistější voda v řekách, oznámila ČTK mluvčí Vodárenské akciové společnosti Iva Šebková.
9.10.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) dala pokutu 100.000 korun energetické společnosti E.ON Trend za porušení zákona při provozu malé vodní elektrárny na Dyji na Znojemsku. Firma při provozu elektrárny ve Vranově nad Dyjí v únoru, dubnu a také květnu 2013 opakovaně nedodržela stanovený minimální zůstatkový průtok vody, čímž mimo jiné ohrozila populaci zvláště chráněných živočichů.
23.9.
Brno chce dostavět chybějící kanalizaci na některých místech v městských částech Bosonohy, Líšeň, Obřany, Tuřany a Brno-jih. Odhadované náklady se pohybují až ve výši 1,9 miliardy korun, řekl dnes novinářům primátorův náměstek zodpovědný za investice Richard Mrázek (ANO).
21.9.
I přes chladnější počasí a déšť se řeky v povodí Moravy a Dyje stále nevyrovnaly s následky sucha. Hladiny na tocích zůstávají pod dlouhodobými průměrnými hodnotami, nejčastěji dosahují deset až 80 procent obvyklého množství, řekla dnes ČTK mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
10.9.
Řeky i nádrže na Moravě se po dlouhodobém letním suchu nadále potýkají s nedostatkem vody. Situaci zatím pouze mírně zlepšily přeháňky z uplynulých dní. Koryta potoků a řek jsou zatím naplněna většinou z jedné až necelých dvou třetin. ČTK to dnes řekla mluvčí podniku Povodí Moravy, který má v péči vodní plochy na Moravě, Gabriela Tomíčková.
28.8.
Do konce října bude hotová kanalizace v pěti obcích na Vyškovsku, které kvůli projektu za více než 320 milionů korun založily spolek Ligary. Na 33 kilometrů dlouhou stokovou síť s čističkou odpadních vod v Hodějicích získal spolek přes 200 milionů korun z Evropské unie, řekl dnes ČTK starosta Heršpic Jiří Ziegler (ČSSD).
30.7.
Okrouhlá na Blanensku plánuje stavbu nového vodovodu za 18 milionů korun. Obec s 555 obyvateli tím chce vyřešit nedostatek pitné vody, kvůli kterému radnice musela v létě ve vedrech například zakázat napouštění bazénů. Denodenně v období sucha naváží do vodojemu cisterny vody, řekl dnes ČTK starosta Bronislav Šamšula (ČSSD).
18.6.
Na přehradě ve Vranově nad Dyjí nečekají turisty v příštích dvou letních sezonách žádná omezení. Opravy koruny hráze, které začnou v říjnu 2013, zavřou hráz až za dva roky. Vranov usiluje o přívoz, který by turisty převezl a zároveň jim zprostředkoval unikátní pohled na práce na hrázi, informoval ČTK starosta obce Lubomír Vedra (ČSSD).
5.6.
Loňské tržby producenta technických, potravinářských, lékařských a speciálních plynů Siad Czech s výrobními závody na Brněnsku a Mostecku, činily 675 milionů korun. Letos chce firma dosáhnout obratu kolem 700 milionů korun. Podepsala totiž kontrakt na dodávku součástí zařízení čistíren odpadních vod.
21.5.
V srpnu 2013 má být hotová brněnská retenční nádrž, která při silných deštích zabrání vylévání znečištěné vody do řeky Svratky. Nádrž u soutoku Svratky a Svitavského náhonu bude stát přes 580 milionů korun. ČTK to zjistila z internetových stránek brněnského magistrátu.
18.5.
V Jihomoravském kraji opět meziročně klesla spotřeba vody. Její cena naopak dále rostla. Vodárenské podniky v kraji loni za prodanou vodu inkasovaly půl druhé miliardy korun. Nejvíce zaplatily domácnosti. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
16.5.
Ve Šlapanicích u Brna uzavřou v létě pro automobilový provoz část hlavní Brněnské ulice. Důvodem je chystaná výměna kanalizačního potrubí. Šlapanice byly před několika lety z velké části rozkopané kvůli rozsáhlé investici do splaškové kanalizace. Současná investice se však týká svodu dešťových vod, řekl ČTK starosta Jaroslav Klaška (KDU-ČSL). Plánované práce vyjdou na pět milionů korun.
16.5.
Stavba vlastní kanalizace a čističky odpadních vod je prý pro malé obce z jihu Moravy přes masivní dotace příliš nákladná. Pokud mají ze svého zaplatit asi 30 procent nákladů, je to většinou nad jejich možnosti, řekl ČTK zastupitel z Hvozdce na Brněnsku a zároveň šéf Povodí Moravy Karel Světlík (ODS).
15.5.
Obyvatelé Jemnice se mohou těšit na upravený vodovodní přivaděč, který se začal rekonstruovat v dubnu tohoto roku. Konkrétně jde o část přivaděče - z úpravny vody Štítary do Jemnice. Stavbu za 7,1 mil. Kč bude stavebně dozorovat VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a. s. divize Třebíč.
10.5.
Vodovody a kanalizace Vyškov hospodařily loni s čistým ziskem 11,3 milionu korun. Je to nejvíce za posledních deset let. Společnost měla v loňském roce výnosy 201,7 milionu korun, což je o 6,6 procenta více než v roce 2010. ČTK to zjistila z pozvánky na valnou hromadu.
24.4.
Radnice v Kunštátě na Blanensku dokončila největší investici posledních let. Uzavřela práce na rekonstrukci čistírny odpadních vod a kanalizace za 130 milionů korun. Díky zakázce je na inovovanou a lépe fungující stokovou síť napojena většina města. Kanály zbývá dobudovat na několika místech na okraji města, řekl dnes novinářům starosta Zdeněk Wetter (ČSSD).
14.3.
Vodárenská akciová společnost oslaví Světový den vody nejen ve středu 21. března v Mikulově, ale zejména samotnými akcemi na svých jednotlivých divizích.V Mikulově proběhne seminář a setkání vodohospodářů ze sdružení RAPOS (Rada povodí Svratky).
9.3.
Přípravné práce na proměnu nábřeží řeky Svratky v Brně jsou zhruba ve čtvrtině. Pracovníci Veřejné zeleně města Brna (VZMB) tam od února odstraňují část stromů, keřů a náletových dřevin. Do konce března pokácí 362 stromů a vysekají 2838 metrů čtverečních keřů. ČTK to řekla Jana Běhalová, mluvčí Kanceláře architekta města Brna, která má proměnu nábřeží na starost.
8.3.
Více než 2300 otužilců se organizovaně vykoupalo o víkendu na různých místech České republiky. Účastnili se dvoudenní akce s názvem Covide, nezlob mě, kterou pořádal Turistický spolek Lipenska. Organizátoři budou usilovat o to, aby se 6. březen, kdy akce začala, stal oficiálně mezinárodním dnem otužilců. ČTK to řekl předseda Turistického spolku Lipenska Jiří Mánek.
5.3.
Výstavba plavební komory Rohatec, která prodlouží Baťův kanál směrem na jih do Hodonína, zřejmě podle plánu v březnu nezačne. Jeden z neúspěšných účastníků zadávacího řízení podal stížnost na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) zatím nemá informace, jak bude šetření pokračovat ani kdy bude ukončeno, řekl ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
1.3.
Postavit důležitost dodávek pitné vody a její čištění na stejnou úroveň jako zajištění provozu energetických soustav je ambicí pozměňovacího návrhu v připravované novele zákona o ochraně přírody a krajiny.
23.2.
Ekologové uvítali rozhodnutí vlády o žalobě na Polsko v souvislosti s rozšiřováním těžby hnědouhelného dolu Turów. Vláda včera schválila, že Česko podá žalobu k Soudnímu dvoru EU na přelomu února a března a bude žádat zastavení těžby. Žaloba je jediný prostředek jak ochránit lidi i životní prostředí ohrožené těžbou, uvedli zástupci Greenpeace v tiskové zprávě.
19.2.
Více než 100 umělců přispělo svými díly na dobročinnou aukci Uměním za obnovu Bečvy. Jde o obrazy, sochy a další díla. Dražit se budou o víkendu, peníze poputují na účet Českého rybářského svazu s názvem Bečva 2020, ze kterého se obnova řeky bude financovat. Na tiskové konferenci to řekl iniciátor akce Zbyněk Hanko.
15.2.
Ani teplota kolem minus pěti stupňů Celsia neodradila otužilce od toho, aby se dnes ve Vsetíně ponořili do ledové vody Bečvy. U splavu se stále rozrůstající skupinka schází pravidelně každou neděli, řada otužilců se však chodí koupat dvakrát až šestkrát týdně, řekl ČTK Robert Slováček, který se ze skupiny začal v Bečvě před lety otužovat jako první.
12.2.
Povodí Moravy varuje před vstupem na zamrzlé hladiny vodních nádrží, led je na nich tenký, má nanejvýš jen několik centimetrů. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Petr Chmelař.
11.2.
Povodí Moravy opravilo malou vodní nádrž Otnice na Brněnsku, dělníci odtěžili sedimenty, opravili opevnění nádrže i výpustné zařízení. Obnova nádrže pomůže k zadržení vody v krajině, posílí biodiverzitu. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
8.2.
Otužilců loni markantně přibylo, mnozí lidé chtějí posílit imunitu. Ačkoliv má otužování řadu příznivých účinků na zdraví, není vhodné pro každého. Také nepůsobí jako prevence proti nemoci covid-19. Pokud chce člověk s otužováním začít, měl by na to jít pozvolna. ČTK to v rozhovoru řekl předseda České otužilecké unie Vladimír Komárek. Komárek se do otužování pustil počátkem 70. let.
5.2.
Až na povodňové stupně se včera dostaly hladiny řady toků v Česku po oblevě a deštích v předchozích dnech. Podle údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platil včera kolem 16:00 některý ze tří stupňů povodňové aktivity na víc než 60 měřicích stanicích. Většinou šlo o nejnižší, první stupeň.
2.2.
Koronavirus snížil v minulém roce příjmy z fakturace vody o 653 milionů korun. Naopak zvýšil náklady například na ochranné pomůcky o 348 milionů korun.Včera to na tiskové konferenci uvedl ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) Vilém Žák. Vyplývá to podle něj z dotazníkového šetření mezi vlastníky i provozovateli vodovodních soustav.
1.2.
Brno chce vybudovat novou kanalizaci v městské části Brno-jih. Se zpracováním investičního záměru souhlasili brněnští radní. Odhadované náklady by mohly být 300 milionů korun, uvedl v tiskové zprávě radní pro investice David Grund (ODS).
28.1.
Přestavba nábřeží Svratky, s níž je spojeno i vybudování protipovodňových opatření v ulici Poříčí v Brně, začne ještě letos. Brněnští radní na svém včerejším zasedání schválili začátek přípravných prací za 2,4 milionu korun. Vedení města o tom informovalo v tiskové zprávě.
22.1.
Ivančický vodárenský svazek hledá nedaleko řeky v Oslavanech na Brněnsku zásoby pitné vody. Po geofyzikálním průzkumu, který navázal na staré průzkumy ze 40. a 70. let 20. století, indikujícím možnou přítomnost vysoce zvodněných písčitých štěrků, začalo v pondělí hloubení vrtu. Už pronikl do konečné hloubky 33 metrů.
18.1.
Státní podnik Povodí Vltavy letos hodlá vypsat veřejné zakázky za více než miliardu korun, sdělil ČTK mluvčí povodí Hugo Roldán. Proti loňsku půjde o snížení, protože v roce 2020 vypsala firma zakázky za 2,125 miliardy Kč. Letos bude jednou z nejvýznamnějších rekonstrukce Šítkovského jezu na Vltavě v Praze.
14.1.
Povodí Moravy upraví tok Trkmanky u Velkých Pavlovic na Břeclavsku, koryto prodlouží asi o 400 metrů, přibudou tůně i biocentrum. Práce už začaly, vyjdou téměř na 14 milionů korun. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.
13.1.
Sinice, bakterie i zbytky estrogenu z antikoncepce spolehlivě likviduje nová technologie čištění vody, kterou vyvinuli brněnští vědci. Využívá nízkoteplotní plazma. Vědci získali český patent, usilují o mezinárodní. Hledají investora, který by jim pomohl technologii přenést do praxe. Má potenciál třeba v čistírnách odpadních vod, veřejných bazénech, ale také ve zdravotnictví.
12.1.
Vodárenská infrastruktura by měla být podle ministerstva zemědělství (MZe) v majetku měst a obcí a do budoucna by nemělo být možné její jiné vlastnictví. Na on-line veřejném slyšení Senátu k petici s názvem Voda je život to řekl náměstek ministra Aleš Kendík.
8.1.
Na kanalizace a vodovody v obcích dá Středočeský kraj minimálně 50 milionů korun, peníze vyčlení do infrastrukturního fondu. O dotace z něj budou moci obce a města žádat od začátku dubna. ČTK to v tiskové zprávě sdělila Helena Frintová ze středočeského hejtmanství.
6.1.
Platili všichni stejnou sazbu nebo se lišila? Kdy byla cena vody dotována? To vše připomíná v úvodní části článku prosincového magazínu Vodní hospodářství Radek Hospodka, ředitel odboru Ministerstva zemědělství.
4.1.
Tradiční silvestrovský křest začínajících otužilců v Náchodě v řece Metuji ovlivnila epidemie koronaviru. Do ledové vody se dnes po skupinkách postupně vnořila čtyřicítka plavců. Účast na závěrečné každoroční akci náchodských otužilců byla v minulých letech vyšší. ČTK to řekl Petr Kocián z pořádajícího oddílu zimního a dálkového plavání Metujští tygři.
23.12.
Brněnští radní včera vybrali projektanta tří etap protipovodňových opatření, která mají za 530 milionů korun vzniknout na řece Svratce. Etapy zahrnují úsek od viaduktu v Uhelné ulici po napojení na přerovskou trať. Dodavatelem projektové dokumentace za 24,8 milionu korun bez daně bude sdružení společností AQUATIS, ŠINDLAR a A PLUS, uvedl v tiskové zprávě mluvčí města Filip Poňuchálek.
21.12.
Ještě vám přece jen schází nějaký ten dárek? Pak můžete podpořit projekt "Vraťme vodu přírodě" nákupem dárkového certifikátu, který bude zároveň i krásným dárkem pro vaše blízké.
18.12.
Povodí Moravy upravilo koryto Knínického potoka ve Veverských Knínicích na Brněnsku, vznikla soustava nových mokřadů a tůní. Úpravy mají přispět ke zpomalení odtoku vody z povrchu a zlepšit zadržení vody v území. Stály 10,5 milionu korun. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
17.12.
Brno zrekonstruuje kanalizaci a vodovod v ulici Tuřanka za 76 milionů korun. Cílem je zlepšení stavu, který je neuspokojivý, uvedla v tiskové zprávě primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Součástí je rekonstrukce komunikace a chodníků. Práce by mohly začít příští rok v létě. Práce omezí v ulici trolejbusovou dopravu.
15.12.
V boji proti suchu v Jihomoravském kraji by mělo pomoci více než 40 projektů za půl miliardy korun. Na tiskové on-line konferenci to dnes uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Zámečník (KDU-ČSL). Kraj si také dal k problematice dlouhodobého sucha vypracovat studii, k nahlédnutí bude na webu.
14.12.
Termální park ve Velkých Losinách na Šumpersku v sobotu obnoví provoz, který na podzim zastavil kvůli preventivním opatřením v souvislosti s pandemií covidu-19. Otevřen bude mimořádně i v pondělí, které je jinak vyhrazeno pro údržbu. ČTK to sdělil jednatel Termálních lázní Velké Losiny a generální ředitel lázeňské skupiny Royal Spa Martin Plachý.
11.12.
Meziroční inflace v listopadu klesla na 2,7 procenta z říjnových 2,9 procenta. Šlo o čtvrtý pokles za sebou. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ). Podle analytiků tak data potvrdila dřívější očekávání, že inflace bude klesat i v dalších měsících.
10.12.
Letošní listopad byl v Česku velmi suchý. Za celý měsíc spadla necelá polovina obvyklého množství srážek. Průměrná měsíční teplota 3,8 stupně se naproti tomu od hodnot typických pro předposlední měsíc roku výrazně nelišila. Údaje dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém informačním webu.
10.12.
Písek od ledna zvýší cenu vody. Odběratelé zaplatí za krychlový metr vodného a stočného 85,41 Kč. Je to o 5,16 Kč více než letos. ČTK to řekla mluvčí píseckého městského úřadu Petra Měšťanová. Radnice zvyšuje ceny vody ve druhém roce za sebou.
9.12.
V obcích sdružených ve Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK) se s novým rokem zvýší cena pitné vody se stočným proti letošku o pět procent. Za metr krychlový budou obyvatelé těchto obcí od ledna celkem včetně daně platit 99,97 koruny. Podle tiskové zprávy rozhodlo o nové ceně vedení svazku na dnešní valné hromadě.
2.12.
Sněmovna včera stvrdila novelu vodního zákona, která upravuje opatření proti suchu. Umožní například vznik komisí pro sucho, které budou v případě sucha rozhodovat o opatřeních obdobně, jako je tomu při povodních. Mohly by například zakázat povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění.
27.11.
S odstraněním syntetických i přírodních hormonů z vodních zdrojů by v budoucnu mohli pomoci mikroroboti. Tyto hormony nyní představují značný problém, neboť ovlivňují endokrinní činnost řady organismů. Autonomní robůtci by mohli hormony efektivně zachytit. Studii vědců z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) publikoval časopis Nature Machinery Intelligence.
16.11.
Vodné a stočné v Brně bude příští rok dražší. Obyvatelé města za jeden metr krychlový vody zaplatí 85 korun. Vodné zdraží o 6,7 procenta, stočné o 4,5 procenta. Do tarifů je zahrnut vývoj spotřeby a cen základních vstupů, zejména tvorba zdrojů na obnovu, opravy a údržbu vodohospodářské infrastruktury.
13.11.
Povodí Moravy dokončilo úpravy Baštýnského potoka u Novosedel na Břeclavsku, v místě vysadilo i nový lužní les. Zlepší se tím vodní režim záplavové oblasti nivy mezi Baštýnským potokem, železniční tratí a řekou Dyjí. Na webu povodí to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
12.11.
Desítky obcí postižených suchem získaly nově dotace na výstavbu nebo rozšíření zdrojů pitné vody. Další začnou připravovat stavbu vodovodů, čistírny odpadních vod nebo kanalizace. Na celkem 50 projektů půjde z Národního programu Životní prostředí více než 80 milionů korun. ČTK o tom dnes informovalo ministerstvo životního prostředí.
11.11.
Vodohospodáři v Blansku začali vypouštět vodní nádrž Palava, je nutné opravit netěsnící potrubí vedoucí v hrázi nádrže. O víkendu ji rybáři vyloví, přehrada pak bude úplně bez vody. Na webu města to uvedla mluvčí radnice Pavla Komárková.
5.11.
Projekt navrácení řeky Dyje do původních meandrů letos bodoval v soutěži Adapterra Awards o nejlepší počiny, které pomáhají přizpůsobit města, domy a krajinu změnám klimatu. Jako nejsympatičtější počin ho zvolili laici i odborná porota v sekci nejlepších opatření ve volné krajině. Výsledky oznámila pořadatelská Nadace Partnerství on-line.
3.11.
Společnost Vodovody a kanalizace Vyškov buduje nový areál, investice je za 118,5 milionu korun bez DPH. Vzniknou nové budovy, staré šly k zemi, protože nebylo je možné opravit. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí firmy Swietelsky stavební Zdeněk Zuntych.
2.11.
Povodí Moravy letos odklidí z Brněnské přehrady celkem asi 500 tun naplavenin, je to výrazně více než obvykle. Mohou za to letošní nadprůměrné srážky a vzestupy hladin řek. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Více naplavenin pracovníci státního podniku odklidili i z dalších vodních nádrží.
29.10.
Brno za 5,5 milionu korun opraví další část toku Staré Ponávky. Práce na 350 metrů dlouhém úseku zahrnují zpevnění koryta i vegetační úpravy. V tiskové zprávě to uvedl primátorčin náměstek Petr Hladík. Město opravuje tok říčky průběžně, nyní se uskuteční předposlední, jedenáctá etapa. Provede ji firma Ekostavby Brno, kterou vybrali městští radní.
22.10.
ARGtech je název projektu, na kterém spolupracují Pražské vodovody a kanalizace a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Jeho cílem je najít nové technologie, které z čistírenských kalů odstraní bakterie rezistentní na antibiotika.
20.10.
Největší moravský rybník Nesyt u Lednice na Břeclavsku letos podle ornitologů zažil mimořádnou ptačí sezonu. Mláďata vyvedly desítky párů vzácných vodních ptáků. V tiskové zprávě to dnes uvedli zástupci České společnosti ornitologické.
16.10.
Hladiny horních toků, které na Moravě, ve Slezsku a východních Čechách ve středu rozvodnil vydatný déšť, včera začaly klesat. Naopak v dolních úsecích se vlivem dotoku zvedají a uklidnění tam meteorologové čekají od pátku.
14.10.
K poslaneckému návrhu ústavní ochrany vody, jak jej zpracovalo ministerstvo zemědělství, vláda na pondělním zasedání vyjádřila neutrální stanovisko. Na webu to uvedl její tiskový odbor. Podle předběžného stanoviska kabinet například pochyboval o tom, zda je pro ochranu vody nutný zákon nejvyšší právní síly.
13.10.
Po dvou letech sucha se loni opět objem srážek v povodí Moravy a Dyje dostal alespoň na dlouhodobý průměr. Vyplývá to z vodohospodářské bilance za rok 2019, kterou dnes zveřejnil na svém webu státní podnik Povodí Moravy. O rok dříve přitom byla bilance v povodí nejhorší od roku 2003, kdy Povodí Moravy začalo s měřením.
12.10.
Počet míst hájených pro vodní nádrže by se měl rozšířit o 21 lokalit na 86 území. Navrhuje to ministerstvo zemědělství v aktualizaci tzv. Generelu lokalit pro akumulaci povrchových vod (LAPV), kterou dnes projedná vláda.
8.10.
Brno hledá projektanta pro tři etapy protipovodňových opatření, která mají vzniknout na řece Svratce za 530 milionů korun. Týká se to úseku od viaduktu v ulici Uhelná po napojení na přerovskou trať. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Podle primátorčina náměstka Petra Hladíka (KDU-ČSL) jsou protipovodňová opatření nezbytná pro další rozvoj města.
5.10.
Přípravy první části vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe možná brzy začnou. Ministerstvo dopravy navrhuje zahájit přípravu úseku na Odře mezi Ostravou a polskými hranicemi, který by měl vyjít na zhruba 15 miliard korun. Vyplývá to z materiálu ministerstva dopravy, který má ČTK k dispozici. Dnes návrh projedná vláda, zabývat se bude i zkoumáním vlivu kanálu na okolí.
29.9.
Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) slibuje pomoc rybářům v okolí řeky Bečvy po havárii způsobené kyanidem. Využít by mohli vodní nádrže státního podniku Povodí Moravy nebo v postižených revírech vypouštět jiné druhy ryb. Ministerstvo zemědělství (MZe) je podle něj také připraveno zajistit peníze pro částečnou úhradu vzniklých škod. V tiskové zprávě to ČTK sdělil mluvčí resortu Vojtěch Bílý.
24.9.
Z aktuálního výzkumu agentury Ipsos pro Asociaci společenské odpovědnosti vyplývá, že z cílů udržitelného rozvoje Češi nejlépe hodnotí oblast pitné vody a kanalizace.
24.9.
Brněnští radní rozhodli o zpřístupnění všech tří vodojemů pod Žlutým kopcem. Po vybudování vstupu byl zatím přístupný pouze jeden z nich, a to ještě pro omezené skupinu lidí. Do zpřístupnění unikátní stavby město investuje přes 26 milionů korun, informovala rada města v tiskové zprávě.
23.9.
Modernizace přístavu Baťova kanálu ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku bude po ukončení plavební sezony 11. října opět pokračovat. Vznikne tam nové informační centrum, vyhlídkové molo i cesta směřující k lodím. Rekonstrukce začala letos v lednu, hotovo má být příští rok v září, oznámila ČTK mluvčí města Žaneta Jančaříková.
11.9.
K faktorům ohrožujícím mořské želvy přibyly klimatické změny. Organizace zabývající se ochranou těchto živočichů MEDASSET tvrdí, že dosud se dala za největší ohrožení považovat výstavba na pobřeží, rybolov a rozvoj cestovního ruchu. Teď jsou to i velmi časté bouře a změny výšky mořské hladiny, což čerstvě vylíhlým želvám znesnadňuje dostat se bezpečně do vody.
9.9.
Téměř čtvrtstoletí dlouhá příprava prodloužení Baťova kanálu ze Sudoměřic a slovenské Skalice do Hodonína se blíží do finále. Ředitelství vodních cest (ŘVC) nyní dokončuje dokumentaci pro zahájení zadávacího řízení na výběr zhotovitele a plánuje se stavbou začít ještě letos. Hotovo má být před zahájením plavební sezóny v roce 2023.
27.8.
Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) včera vysadil několik perlorodek do řeky Malše u Cetvin na Českokrumlovsku. Je to součást česko-rakouského projektu Malsemuschel zaměřeného na podporu životního prostředí pro ohroženého mlže. Podle odhadů žije v ČR asi 10.000 perlorodek, což je jen zlomek populace ze začátku 20. století.
27.8.
Povodí Moravy od června odklidilo z Brněnské přehrady asi 300 tun naplavenin, je to výrazně více než obvykle. Mohou za to letošní nadprůměrné srážky a vzestupy hladin řek. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Více naplavenin pracovníci státního podniku odklidili i z dalších vodních nádrží.
21.8.
Kvalita vody v českých přírodních koupalištích se na konci prázdnin s nástupem teplých dnů zhoršuje. Hlavně kvůli sinicím platí několik zákazů koupání, na dalších místech pak hygienici koupání nedoporučují. Dobrá zůstává kvalita vody v koupalištích v Praze nebo Libereckém, Královéhradeckém či Pardubickém kraji, zjistila ČTK.
19.8.
Brno téměř za 53 milionů korun zrekonstruuje vodovod a kanalizaci v ulicích Besední a Veselá. Práce začnou na podzim a měly by trvat 300 dní. Stav kanalizace a vodovodu je nevyhovující, uvedl v tiskové zprávě radní Brna pro investice David Grund (ODS). Podle něj se zlepší odtokové poměry i zásobování pitnou vodou.
18.8.
Brno plánuje rekonstrukci kanalizace ve Sportovní ulici v úseku mezi ulicemi Pionýrská a Reissigova. Cílem je zlepšit nevyhovující stav, uvedl v tiskové zprávě radní Brna pro investice David Grund (ODS).
17.8.
Opětovný rozvoj plováren po světových metropolích zaznamenává také Praha, kde jsou od čtvrtka v provozu dvě veřejné plovárny. Nová, zatím provizorní, plovárna je na ostrově Štvanice, kam se vrátila po téměř dvaceti letech. Návrat k tradičním koupalištím, oblíbeným zvláště v 19. a 20. století, umožňuje mimo jiné zlepšení kvality vody ve Vltavě a zájem lidí o přírodní koupaliště.
7.8.
Přírodní koupaliště v Česku si většinou zachovávají čistou vodu. Lidé se nemusí obávat vyrazit za koupáním k vodním plochám sledovaným hygieniky. Části nádrží by se ale lidé měli podle krajských hygienických stanic raději vyhnout. Důvodem jsou hlavně zdraví nebezpečné bakterie sinice, jimž se za nynějšího teplého počasí daří.
6.8.
Na renovaci veřejných budov, lepší využití srážkové vody i zpracování odpadu pošle ministerstvo životního prostředí (MŽP) 2,7 miliardy korun. Peníze rozdělí mezi 600 žadatelů, většinou obcí. Velká část dotace, pocházející z Operačního programu Životní prostředí, půjde na energeticky úsporná opatření v budovách. MŽP to uvedlo ve včerejší tiskové zprávě.
4.8.
Brno zváží zavedení dalších opatření, jež mají zlepšit vodu v Brněnské přehradě. Projektová dokumentace posoudí i současný čisticí systém v podobě 15 míchacích a pěti aeračních věží. V tiskové zprávě to uvedl primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Případná nová opatření jsou v plánu v letech 2023 až 2027.
31.7.
I v polovině prázdnin je voda ve většině přírodních koupališť kontrolovaných hygieniky stále vhodná ke koupání. Zákaz koupání platí pouze v rybníku Rosnička na Svitavsku, na přehradě Skalka u Chebu a ve Velkém rybníku u Hroznětína. Raději vyhnout by se lidé měli také přehradě Trnávka na Pelhřimovsku nebo přírodnímu koupališti v Chabařovicích na Ústecku.
30.7.
Všechny tři vodojemy na brněnském Žlutém kopci by měly být veřejnosti přístupné do dvou let. Městští radní včera tento plán schválili na svém dnešním zasedání. Zatím je provizorně přístupný pouze jeden z vodojemů, o jeho prohlídky je enormní zájem, řekl náměstek primátorky Jiří Oliva (ČSSD) novinářům.
29.7.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) schválilo 300 obcím podporu v celkové výši sedmi miliard korun. Pomocí dotace se podle resortu na centrální kanalizaci, čistírny odpadních vod nebo obecní vodovod připojí desetitisíce domácností. Za resort o tom Ondřej Charvát informoval v dnešní tiskové zprávě.
24.7.
Národní park Šumava chce letos revitalizovat 532 hektarů na 15 dříve odvodněných lokalitách. Objem vody zadržené v krajině se díky tomu zvýší minimálně o 40.000 až 50.000 metrů krychlových vody, sdělila ČTK v tiskové zprávě Iva Bufková ze správy parku.
22.7.
Více než 200 tun naplaveného odpadu odklidilo v červenci Povodí Moravy z Brněnské přehrady a vodní nádrže Nové Mlýny na Břeclavsku. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Zaměstnanci přírodní i umělý odpad roztřídili a ekologicky zlikvidovali.
17.7.
Půjčovny lodí na řece Orlici v Královéhradeckém kraji zažívají jednu z nejlepších sezon za poslední roky. Vody je dostatek a zájem vodáků značný, řekli dnes ČTK zástupci půjčoven. Orlice je v Královéhradeckém kraji mezi vodáky nejoblíbenější řekou, nejvytíženější úsek je mezi Kostelcem nad Orlicí a Krňovicemi.
16.7.
Už loni vyčlenila Sněmovna 300 milionů korun na nákup vlastnických práv vodovodů a kanalizací. Řada odborníků si tak klade otázku, jak bude ono “vyvlastňování” vlastně probíhat?
16.7.
Státní podnik Povodí Moravy vysadil v červenci do řeky Dyje další 2000 jeseterů malých, pokračuje tak ve snaze navrátit rybu do moravských řek. Celkem během pěti let vypustí vodohospodáři do řek 25.000 jeseteřích jedinců, oznámil v tiskové zprávě mluvčí podniku Petr Chmelař.
7.7.
Objem vody fakturované domácnostem se loni meziročně zvýšil o 1,4 litru na 90,6 litru na osobu na den. Číslo mírně narůstá od roku 2014. V porovnání s rokem 1989 bylo ovšem loni množství fakturované vody o 80,4 litru nižší na osobu a den. Uvádí to zpráva o zásobování pitnou vodou v Česku, kterou projedná vláda.
3.7.
Lesy České republiky obnovily u Hodonína mokřad o rozloze 1,22 hektaru. Má pomoci se zadržováním vody v krajině a vytvořit podmínky pro život vodomilných rostlin a živočichů, uvedla společnost v tiskové zprávě. Obnova mokřadu stála 3,9 milionu korun.
3.7.
Voda ve většině přírodních koupališť a nádržích je na začátku prázdnin čistá a lidé se v nich mohou koupat bez obav z případných zdravotních problémů. Nevhodný ke koupání je Brušperk na Frýdecko-Místecku a nádrž v Budišově nad Budišovkou na Opavsku. Zhoršenou kvalitu vody má nádrž České údolí v Plzni nebo jezero Chmelař na Litoměřicku.
2.7.
Státní podnik Povodí Moravy dokončil opravy vodní nádrže Boskovice na Blanensku, investice si vyžádala zhruba 160 milionů korun. Nádrž už je naplněná. Na webu státního podniku to uvedl jeho mluvčí Petr Chmelař.
1.7.
Obce možnou stavbu dalších přehrad na místech nově schválených státem většinou vítají. Doufají, že je přehrady ochrání před suchem a záplavami. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obcemi, kde by nádrže mohly do budoucna vzniknout.
26.6.
Půdním suchem je po intenzivních srážkách z minulého týdne ohrožena jen malá část Česka, konkrétně je to bezprostřední okolí Ústí nad Labem, Prahy a Brna. ČTK to sdělila mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Martina Součková. Zemědělské sucho se podle meteorologů nyní v Česku prakticky nevyskytuje.
17.6.
Na výstavišti v Brně je městská buňka se zelení na zachycování dešťové vody. Jejím cílem je ochlazení okolí. Před dvěma lety byla přes léto na Malinovského náměstí, potom ale musela z rozhodnutí památkářů pryč. ČTK to řekl primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Buňka nabízí posezení a úkryt před sluncem až pro 15 lidí, v místě by měla být dva roky.
16.6.
Kvalita povrchové vody v povodí Moravy se ve dvouletí 2018-2019 proti dvouletí 2017-2018 zhoršila, více sledovaných profilů spadlo do horší jakostní třídy. Nejhůře hodnoceným ukazatelem zůstal obsah fosforu, téměř ve všech sledovaných profilech byl zjištěn pesticid. Vyplývá to z ročenky jakosti, kterou zveřejnilo Povodí Moravy na svém webu.
9.6.
Brno bude ve spolupráci s Brněnskými vodárnami a kanalizacemi zkoumat přítomnost hormonů a mikroplastů v pitné vodě. Jde o úspěšný projekt z participativního rozpočtu, kam podávají návrhy přímo obyvatelé. Na tiskové konferenci to dnes uvedl místopředseda představenstva společnosti Brněnské vodárny Jan Zámečník.
5.6.
Několikaměsíční výzkum pražského Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka (VÚV) odhalil koronavirus v odpadní vodě zatím v malých čistírnách. V úterý vědci odebrali poslední vzorky odpadní vody a teď je čeká vyhodnocení, kterým zjistí, jak moc je metoda přesná.
4.6.
Řadu zajímavostí spjatých s labsko-vltavskou vodní cestou představí nová webová aplikace vyvinutá na ČVUT. Cílí na turisty, kteří mají rádi technické památky, ale i hrady a zámky. Aplikace také popisuje historický vývoj vodní cesty, včetně dobové dokumentace. Mluvčí ČVUT Andrea Vondráková o tom informovala ČTK v tiskové zprávě.
2.6.
První průmyslový vodovod vznikl v roce 1879 a vedl z Libně do cukrovaru v Čakovicích. Byl pojmenován podle svého zakladatele Filipa Jana rytíře Schoellera.
2.6.
Státní podnik Lesy ČR (LČR) dokončil od loňského jara 70 staveb umožňujících zadržet vodu ve vysychající krajině, stály 230 milionů korun. Tříletý program Vracíme vodu lesu počítá s celkovými investicemi za víc než miliardu korun, poslouží na obnovování malých rybníků, přírodních koryt potoků, tůní nebo rašelinišť.
28.5.
S téměř dvouměsíčním zpožděním kvůli covidu-19 vyplují v sobotu na Brněnskou přehradu lodě dopravního podniku. Aby se na jednom místě neshlukoval příliš velký počet lidí, neuskuteční se letos slavnostní nástup kapitánů a ceremoniál, ale obyčejně vyjede první loď v 8:30 podle pravidelného jízdního řádu, uvedla v tiskové zprávě mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.
25.5.
Řeka Dyje je mezi Břeclaví a soutokem s Moravou o 900 metrů delší, čeští a rakouští vodohospodáři dokončili napojení tří v minulosti odstavených meandrů zpět do jejího koryta. ČTK to řekl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař. Napojení odstavených ramen je jedno z opatření v boji proti dopadům sucha, vyšlo zhruba na 26 milionů korun.
21.5.
Brno chce prozkoumat podzemní zásoby pitné vody, které jsou desítky metrů pod povrchem města. Takzvaná artéská voda by mohla sloužit pro zásobování obyvatel v případě dlouhotrvajícího sucha, řekl dnes novinářům primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Město nechá vypracovat studii, která prozkoumá současné vrty a navrhne nové.
20.5.
Vedení Holštejna na Blanensku nesouhlasí s hájením lokality v katastru obce pro možnou výstavbu přehrady, protože stavba by poškodila jeskynní systém v Moravském krasu. Účast zástupce obce na projednání návrhu vedení nepovažuje za souhlas s tímto návrhem, stojí v otevřeném dopise, který vedení obce zaslalo ministerstvu zemědělství. Mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý uvedl, že zástupce obce na jednání nebyl proti.
19.5.
Novelu vodního zákona, která má umožnit přijímat přísnější opatření proti suchu, pravděpodobně čekají ve Sněmovně změny. Schválení bez úprav nedoporučil žádný sněmovní výbor, který se předlohou zabýval. Zákon má mimo jiné umožnit vznik ústřední a krajských komisí, které by v době sucha mohly například zakázat povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění.
18.5.
Povodí Moravy upraví koryto Knínického potoka ve Veverských Knínicích na Brněnsku, vznikne soustava nových mokřadů a tůní. Zpomalí to odtok vody z povrchu a zlepší zadržení vody v území. Práce budou stát 10,5 milionu korun. Na webu státního podniku to uvedl mluvčí Petr Chmelař.
13.5.
Ministerstvo zemědělství bude letos chtít navýšení rozpočtu o dvě až 2,5 miliardy korun na vodohospodářské stavby a pozemkové úpravy. Včera to po jednání Národní koalice pro boj proti suchu uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).
13.5.
Pokles teplot provázející v současné době svátky "ledových mužů" vinohrady na jihu Moravy zatím výrazněji neohrožuje. Mnohem větší problém je zejména pro vinice mladší pěti let sucho. ČTK to řekli zástupci Svazu vinařů.
6.5.
Srážky v předchozích dnech tokům v povodí Moravy mírně pomohly, nebyly však nijak výrazné. Průtoky v tocích jsou tak stále podprůměrné, pohybují se mezi pěti až 40 procenty obvyklého stavu v květnu. ČTK to řekl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.
23.4.
Březnové průtoky v tocích, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologické ústavu (ČHMÚ), byly podprůměrné. A to jak z pohledu dlouhodobého měsíčního průměru, tak i z ročního. Současný stav je proto velmi znepokojující, uvedli na blogu brněnských hydrometeorologů Jana Boráková a Jáchym Brzezina.
22.4.
V několika obcích na Brněnsku a Blanensku už teď platí omezení ve spotřebě pitné vody. Jde o obce, v nichž je nedostatečný vodní zdroj dlouhodobým problémem a kvůli srážkově chudým rokům není šance, že by se přes zimu voda doplnila. I nadále tak Vodárenská akciová společnost, která zdroje spravuje, naváží v cisternách vodu do vodojemů, řekla ČTK mluvčí Iva Librová.
15.4.
Jednou z příčin ničivých škod, které před patnácti lety napáchal požár na gotickém hradě Pernštejn u Nedvědice na Brněnsku, byla nedostupnost dostatečného množství vody. Díky suchovodu, který zpřístupnil podzemní nádrž dešťové vody, by se to znovu stát nemělo. To je hlavní bezpečnostní změna, která se na hradě od ničivého požáru z 15. dubna 2005 udála.
14.4.
Podpora turismu v Kambodži je cílem wakeboardingového centra, které pomáhali navrhnout studenti Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity. Centrum za přibližně 1,3 milionu dolarů (32,3 milionu korun) vyrůstá v provincii Siem Reap známé například chrámovým komplexem Angkor Wat, oznámil ČTK mluvčí univerzity Filip Vrána.
3.4.
Některé toky jsou podle Povodí Moravy na desetině běžného stavu. I přes velmi nízké zásoby vody ve sněhu jsou však naplněné vodní nádrže. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.
2.4.
Sněmovní výbor pro životní prostředí včera podpořil návrh Marie Pěnčíkové (KSČM) k novele vodního zákona. Podle něj se bude při územním plánování zohledňovat vsakování vody. Výbor také podpořil novelu jako celek, předsedkyně výboru Dana Balcarová (Piráti) hodlá své další návrhy načíst ještě na sněmovním plénu.
31.3.
Vláda včera schválila možnost půjčit si od Evropské investiční banky (EIB) až osm miliard korun na vodní stavby. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zemědělství. Peníze by úřad použil na pokrytí části nákladů u financování vodních staveb, jako je výstavba malých rybníků, ale také u protipovodňových opatření.
31.3.
Ústav chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně zkoumá možnosti využití mikrořas k odstranění azobarviv a dalších toxických látek z životního prostředí. Vědci z ústavu se jako jediní z Česka zapojili do mezinárodního projektu nazvaného Greener, který se orientuje právě na vývoj a praktické využití nástrojů k odstranění toxických látek z vody a půdy.
30.3.
Tento základní hygienický návyk se učíme už od dětství. “Umýt si ruce, to je samozřejmost” řekneme si, ale jak si efektivně umýt ruce, abychom snížili riziko nákazy nejen koronaviru, ale také dalšími bakteriemi a viry, které jsou všude kolem nás?
24.3.
Lesy ČR i letos zaplavují lužní lesy kolem Břeclavi, voda ze Staré Dyje v těchto dnech pomohla Kančí oboře. Jde o opatření proti suchu. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová.
18.3.
Osmnáct nevládních organizací z Česka, Německa, Polska, Rakouska a Slovenska se postavilo proti plánům na výstavbu vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe. Obrátili se proto na eurokomisaře pro životní prostředí a dopravu a požadují zastavení projektu, jehož realizaci dlouhodobě podporuje český prezident Miloš Zeman.
13.3.
Brno v dubnu zahájí rekonstrukci části ulice Veveří, kde za 27,5 milionu korun opraví kanalizaci s vodovodem, tramvajovou trať i vozovku. Novinářům to řekla primátorka Markéta Vaňková (ODS). Podle ní práce přinesou dopravní omezení, dodávka pitné vody ale nebude přerušená. Rekonstrukce skončí v závěru letních prázdnin.
10.3.
Vodohospodáři z Povodí Moravy vypustili minulý týden z Novomlýnských nádrží více vody, doplnili tím vodu v drobných tocích, mokřadech a tůních v oboře Soutok ohrožené suchem. Díky srážkám mohli z nádrže vypustit dokonce více vody než v předchozích letech, a to asi 15 milionů metrů krychlových. Na webu státního podniku to uvedl jeho mluvčí Petr Chmelař.
9.3.
Díky poměrně vydatným dešťům uplynulého týdne i předešlých dnů mohli vodohospodáři v Povodí Moravy zvýšit hladiny vodních nádrží. Stouply také hladiny řek v průměru o pět až 40 centimetrů, někde i o 60 centimetrů, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
5.3.
Na jižní Moravě letos téměř nesněžilo, i přesto je však díky deštivému únoru situace s vodou poměrně dobrá. Zemědělci také odhadují, že deštivý únor neprospěl přemnoženým hrabošům. Čekají na oteplení, až se jejich aktivita zvýší a teprve poté se ukáže, do jaké míry teplou zimu přežili.
4.3.
Vodohospodáři z Povodí Moravy včera začali z Novomlýnských nádrží vypouštět více vody, chtějí doplnit vodu v drobných tocích, mokřadech a tůních v suchem ohrožené oboře Soutok. Lužní les totiž vzhledem ke klimatické změně spotřebuje k přežití více vody, než je roční úhrn srážek na jižní Moravě. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
3.3.
V Brně včera začaly stavební práce na dobudování kanalizace v pěti městských částech, stát to bude miliardu korun. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Dobudování se týká městských částí Bosonohy, Líšeň, Maloměřice a Obřany, Brno-jih a Tuřany. Práce potrvají tři roky.
2.3.
Brněnské teplárny vymění další tři kilometry parovodů za horkovody, rekonstrukce letos bude stát 230 milionů korun. Práce mají začít v březnu a omezí dopravu na třech místech v Brně, uvedl na páteční tiskové konferenci vedoucí technického rozvoje Tepláren Brno Martin Šroubek.
28.2.
Nová studie ukáže, jaké látky obsahuje kohoutková i odpadní voda v Brně. Zadá ji brněnský magistrát na základě projektu z participativního rozpočtu. Cílem ročního laboratorního bádání je získat přehled o škodlivých látkách, jako jsou léky, hormony, drogy, pesticidy nebo mikročástice plastů, i možnostech jejich odstraňování, uvedli zástupci magistrátu.
21.2.
Společnost Plavby Pálava, která provozuje výletní lodní dopravu na horní Novomlýnské nádrži, opravuje loď Munot z roku 1936. Loni si ji přivezla z Nizozemska, přes 60 let však sloužila na Bodamském jezeře. Na přehradu pod Pálavou by měla být spuštěna na konci dubna, řekla ČTK majitelka společnosti Lucie Erbanová.
17.2.
Situace v povodí Moravy je kvůli vysokému srážkovému deficitu vážná, nízké jsou především zásoby vody ve sněhu. Státní podnik i kvůli tomu letos poprvé svolal pracovní skupinu s názvem Sucho. Požádal také o povolení snížit odtok z vodních nádrží Vranov a Vír a varoval před možným vysycháním toků. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou ČTK poskytl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
13.2.
V akvaparku v Pasohlávkách dělníci montují tobogán, který bude podle vlastníků nejdelším v Česku a bude se po něm jezdit i do kopce. První návštěvníci by se po něm měli svézt už v červnu, kdy má být stavba hotová, řekl dnes novinářům marketingový ředitel Aqualandu Moravia Tomáš Svoboda. Tobogán za 40 milionů bude měřit 242 metrů.
3.2.
Malá vodní díla a terénní úpravy sloužící k zadržování vody v krajině budou moci vznikat pouze na ohlášení vodoprávnímu úřadu a nebudou vyžadovat obvyklé stavební řízení. V účinnost vstupuje novela zákona o vodách, která to umožňuje. Ve Sněmovně ji předložila skupina poslanců ČSSD, ANO, KSČM a SPD.
29.1.
Jihomoravský kraje poskytne letos vodním záchranářům dotaci 2,5 milionu korun. Záchranáři peníze použijí například na nový užitkový vůz nebo rekonstrukci sídla, uvedl v tiskové zprávě hejtman Bohumil Šimek (ANO). Dotaci ještě musí schválit krajské zastupitelstvo.
22.1.
Ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku začaly práce na rozšíření přístavu Baťova kanálu. Téměř za 70 milionů se rozšíří počet stání z 11 na 35 a vznikne i servisní centrum, řekl novinářům ředitel Ředitelství vodních cest ČR Lubomír Fojtů. Práce zaplatí stát, hotové by měly být v létě příštího roku.
17.1.
Vodní nádrž Boskovice na Blanensku by v budoucnu mohla pitnou vodou zásobovat i Brno. Na brífinku u vodního díla to dnes řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). V současnosti vodní nádrž prochází opravou za 153 milionů Kč.
15.1.
Meziválečná Praha a její vodárenství je spojena s celou řadou osobností, které jsou v dnešní době neprávem zapomenuty. Díky těmto odborníkům současná Praha profituje z úspěšně dokončeného vývoje své vodárenské sítě a má v budoucnu na co dále navazovat. Abychom alespoň trochu odčinili tuto smutnou událost, připomeňme si alespoň některé z nich.
9.1.
Ministerstvo životního prostředí odmítlo námitky Jihomoravského kraje k těžbě štěrkopísku u Moravského Písku na Hodonínsku. ČTK to řekl náměstek hejtmana Marek Šlapal (ČSSD). Báňský úřad stanovil dobývací prostor, o těžbě ale ještě nerozhodl. Pokud by k ní udělil souhlas, bude se kraj podle Šlapala bránit i soudně.
8.1.
Povodí Moravy varuje před vstupem na zamrzlé hladiny vodních nádrží, led je na nich tenký. Jen asi centimetr je síla ledu na brněnské přehradě. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.
27.12.
Za letošní legislativní úspěchy považuje ministerstvo životního prostředí balíček odpadových zákonů nebo novelu vodního zákona, které se dostaly do Poslanecké sněmovny. Prošla také novela o podmínkách obchodování s emisními povolenkami, kterou nedávno podepsal prezident Miloš Zeman. Na dotaz ČTK to uvedlo tiskové oddělení ministerstva.
27.12.
Skoro stovka otužilců závodila včera v řece Dyji v Břeclavi. Síly změřili na různých tratích od 100 do 1000 metrů. ČTK to řekl Milan Vojta z pořádajícího břeclavského klubu Nautilus. V hlavním závodu na kilometr s neoprenem a ploutvemi zvítězil Josef Cimburek z Pardubic, který plaval s monoploutví. Podle Vojty to bylo vůbec poprvé, co se za 45 let konání závodů zúčastnili závodníci s monoploutvemi.
23.12.
V Mikulově na Břeclavsku začala modernizace městského koupaliště Riviéra. Výběrové řízení vyhrála firma Metrostav, práce provede za 71,2 milionu korun. Nové bazény, tobogány i technologie by měly být hotovy do začátku letní sezony 2020, informoval městský úřad v tiskové zprávě.
9.12.
O 4,5 procenta, tedy přibližně o 4,50 koruny za metr krychlový, zdraží od ledna břeclavské Vodovody a kanalizace vodné a stočné pro své odběratele. Cena za metr krychlový tak přesáhne stokorunu. Na internetových stránkách o tom informovalo vedení města. Důvodem pro zvýšení ceny jsou rostoucí ceny vstupů a náklady na opravy a investice do obnovy vodohospodářské infrastruktury.
4.12.
Státní podnik Povodí Moravy zrekonstruoval vodní nádrž Borotín II na Blanensku, nádrž tak mimo jiné bude opět přispívat k zadržování vody v krajině. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí firmy Petr Chmelař. Nádrž je už napuštěná.
29.11.
Po desetiměsíční rekonstrukci byla včera opět otevřena halová laboratoř Vodohospodářského experimentálního centra ČVUT v Praze. Modernizace laboratoře, kde vznikl například hydraulický návrh dráhy vodního slalomu pro nadcházející letní olympijské hry v Tokiu, stála 23 milionů korun.
29.11.
Brno plánuje dostavbu a rekonstrukci kanalizační stoky E. Očekává náklady skoro dvě miliardy korun, řekl ČTK radní Brna pro investice David Grund (ODS). Podle Anny Dudkové z tiskového oddělení magistrátu je součástí prací i rozšíření nádrže Makro-Ráječek nebo budování protipovodňového opatření na kanalizaci.
22.11.
Bezpečnou dávku rtuti podle limitů stanovených v USA mírně překročily dva ze 14 vzorků ryb odlovených v Praze ve Vltavě. U kupovaných ryb limit nesplnilo pět vzorků z 28. Podle limitů Evropské unie měl nadměrné množství rtuti jen jeden vzorek kupovaných ryb - mečoun odlovený u Srí Lanky.
21.11.
Brněnské vodárny a kanalizace od ledna zdraží vodné a stočné o 4,77 koruny za krychlový metr, tedy přibližně o šest procent na 84,30 koruny za metr krychlový. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. Od května ale cena za vodné a stočné opět klesne, a to na 80,63 koruny za kubík, vodné a stočné se totiž posune do zvýhodněné desetiprocentní sazby DPH, dosud se platí DPH 15 procent.
15.11.
Vodárenská akciová společnost, která zajišťuje provoz vodovodů a kanalizací pro více než 550.000 obyvatel na jižní Moravě a na Vysočině a v malé míře i v Pardubickém kraji, se loni potýkala s hydrologickým suchem a nejnižším úhrnem srážek na sledovaných nádržích za posledních 20 let.
14.11.
Vlastníkem vodárenských nádrží by měl být jen stát nebo samosprávy, řekl včera na briefingu ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Podobně by tomu mělo být u vodárenské infrastruktury. Nezcizitelnost vodárenských nádrží by zaručil samostatný ústavní zákon na ochranu vody, dodal ministr.
7.11.
Zpřísnění kontroly koupališť a provozování solárií by měla přinést novela o ochraně veřejného zdraví, kterou včera podpořila Sněmovna ve svém prvním kole projednávání. Novela v návaznosti na unijní předpisy má také rozšířit okruh chemických látek, před kterými bude třeba zaměstnance chránit.
6.11.
Slapská přehrada, ve své době unikátní vodní dílo se špičkovou elektrárnou, byla otevřena před 65 lety, 7. listopadu 1954. Stavba vznikla na řece Vltavě v úzké soutěsce na konci Svatojánských proudů. Přehrada byla první velkou stavbou Vltavské kaskády po druhé světové válce a její realizace trvala pět let.
1.11.
Rekordní počet pasažérů v tomto desetiletí převezly letos lodě brněnského dopravního podniku. Celkem se jich od dubna do dneška, kdy sezona končí, plavilo 245.000. Dosud byly rekordní roky 2016 a 2017, kdy jich bylo 240.000, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Hana Tomaštíková.
29.10.
Malá vodní díla a terénní úpravy, které slouží k zadržování vody v krajině, by mohly do budoucna vznikat pouze na ohlášení vodoprávnímu úřadu. Nebudou vyžadovat obvyklé stavební řízení. Počítá s tím poslanecká novela stavebního zákona, kterou Senátu doporučily schválit beze změn všechny tři senátní výbory, které se předlohou zabývaly.
23.10.
Je mnoho každoročních tradic a podzimní výlovy rybníků k nim jednoznačně patří. Nejen kapři, kteří končí o štědrovečerní večeři na našich talířích, ale i líni, candáti, tolstolobici… Ti všichni se ocitají v sítích rybářů.
22.10.
Na Designbloku, největší výběrové přehlídce designu a módy ve střední Evropě, jejíž jedenadvacátý ročník se uskutečnil na pražském Výstavišti, získal cenu Mimořádný počin projekt mobilních ekologických jednotek hideandseek, který vznikl ve spolupráci se společností Veolia.
17.10.
Povodí Moravy upravilo tok u Rajhradic na Brněnsku, zadrží teď více vody. Šlo o úpravy zhruba na 1,3 kilometru dlouhém úseku, práce si vyžádaly 16,3 milionu korun. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
15.10.
Přípravu projektu vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe (DOL) chtějí na společném jednání představit starostům měst a obcí zástupci Asociace DOL, která tento záměr podporuje. "Budou projednány jejich otázky a připomínky," sdělil ČTK předseda asociace Jan Skalický. Termín jednání podle něj zatím nebyl stanoven.
14.10.
Vyškov letos ve druhé polovině léta vyzkoušel u mladých stromků zavlažovací vaky, které mají dřevinám pomoci v době sucha. Město jich má 60, podle radnice se osvědčily. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí radnice Michal Kočí.
9.10.
Vodohospodářská bilance v povodí Moravy a Dyje byla v roce 2018 nejhorší od roku 2003, kdy státní podnik Povodí Moravy začal s měřením. Důvodem bylo i to, že průměrný úhrn ročních srážek byl asi o čtvrtinu nižší, než bývalo obvyklé. Vyplývá to z vodohospodářské bilance za rok 2018, kterou na svém webu Povodí Moravy zveřejnilo.
3.10.
Izraelskému producentovi zařízení pro domácí výrobu sycených nápojů SodaStream pomáhá budovat byznys v Česku kvalita zdejší kohoutkové vody. Podle viceprezidenta SodaStream Roye Naamana patří svou kvalitou mezi nejlepší na světě. SodaStream je světovou jedničkou v domácí produkci perlivé vody.
26.9.
Evropští vědci pod vedením svých kolegů z Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) v Praze budou mapovat, jak se bakterie odolné účinku antibiotik šíří v odpadních vodách, a současně zjišťovat typy genů, které tyto bakterie činí rezistentní vůči antibiotikům. Následně vypracují mezinárodní metody odběru a analýzy vzorků odpadních vod.
20.9.
Členové konference Plavební dny 2019 vyjádřili podporu vodnímu kanálu Dunaj-Odra-Labe. Konferenci v minulých dnech ve Zlíně uspořádalo České plavební a vodocestné sdružení (ČPVS) a Slovenský plavebný kongres, akce se zúčastnilo více než sto odborníků především z oblasti plavby a vodního hospodářství.
18.9.
Do seznamu hájených lokalit pro stavbu přehrad se nedostanou Vilémov na Jizeře a Stodůlky na Křemelné. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Nové lokality, které by měly být chráněné, stát zveřejní po jednání s obcemi, mělo by jít nejspíš o závěr října.
16.9.
Malá vodní díla a terénní úpravy sloužící k zadržování vody v krajině by mohly do budoucna vznikat pouze na ohlášení vodoprávnímu úřadu a nebudou vyžadovat obvyklé stavební řízení. Počítá s tím novela poslanců ČSSD, ANO, KSČM a SPD, kterou v pátek schválila Sněmovna. Norma se bude vedle terénních úprav týkat i vodních děl o rozloze do dvou hektarů a výšky hráze do 2,5 metru.
13.9.
Letošní množství srážek v oblastech, odkud teče pitná voda do Brněnské vodárenské soustavy, dokázalo zvrátit loňský nepříznivý stav. Za osm měsíců už napršelo více vody než za celý loňský rok v prameništi Březová nad Svitavou a Vírská nádrž je aktuálně naplněná ze 77 procent, před rokem to bylo pouze ze 45 procent, uvedla mluvčí Brněnských vodáren a kanalizací Renata Hermanová.
12.9.
V Brněnské vodárenské soustavě existuje reálné riziko ohrožení zásobování pitnou vodou v případě, že bude pokračovat sucho, které začalo rokem 2015 a pokračovalo dosud nejkritičtějším rokem 2018. Brněnské vodárny a kanalizace proto na základě nepříznivé situace a pesimistického výhledu loni na podzim nastartovaly adaptační program.
6.9.
V Brně začne v říjnu rekonstrukce kanalizace a vodovodu v ulicích Solniční, Opletalova a Česká v úseku po Joštovu ulici. Stavba vyjde bezmála na 90 milionů korun, uvedla v tiskové zprávě Anna Dudková z tiskového oddělení brněnského magistrátu. Práce by měly skončit v květnu 2021. Lidé budou ulicemi moct chodit, průjezdné budou pro záchranné složky.
4.9.
Zastupitelé Brna včera schválili první dotaci na zelenou střechu a také první dvě dotace na zachytávání dešťové vody. V dotačním programu na zelené střechy a využití srážkové vody město vyčlenilo 19,5 milionu korun. Obdrželo už desítky žádostí.
2.9.
Jakost podzemních vod se loni v Česku meziročně mírně zhoršila. Podle zprávy o stavu vodního hospodářství překročilo limity o 0,9 procentního bodu více měření než předloni, překročení limitů tak bylo v 83,5 procenta případů. Menší problémy jsou u hlubokých vrtů a pramenů, u mělkých vrtů překročily některé z látek limity v 95,5 procenta případů.
30.8.
V Brně by měla do dvou měsíců začít dostavba kanalizace za více než miliardu korun. Dotkne se pěti městských částí a asi 3000 obyvatel, řekl ČTK radní Brna pro investice David Grund (ODS). Podle něj město chystá ještě stavbu dvou retenčních nádrží, u kterých radní očekává náklady kolem 1,5 miliardy. Práce na kanalizaci i retenčních nádržích by měly být hotovy do konce roku 2023.
23.8.
V části přírodních koupališť v Česku přetrvávají problémy se sinicemi, které vytvářejí zdraví škodlivé látky. Na velkou část vodních ploch ale zatím stále mohou lidé vyrazit za koupáním bez obav. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.
22.8.
Výstavu Voda a civilizace, kterou na jaře na pražské Kampě zhlédlo přes 200.000 lidí, budou moci zájemci vidět nově před Kramářovou vilou. Úřad vlády otevře stálou venkovní expozici v úterý 27. srpna. Informoval o tom dnes tiskový odbor vlády. Projekt ukazuje důležitost vody, její minulost, přítomnost a budoucnost na Zemi. Zahájení výstavy se zúčastní premiér Andrej Babiš (ANO) a další členové vlády.
12.8.
Kvalita vody v přírodních koupalištích v Praze se od poslední kontroly na konci července zlepšila. V hostivařské přehradě přestal platit zákaz koupání, přesto hygienici vodu ke koupání stále nedoporučují. Lépe je na tom od minulého měření také Džbán. Ve vodě je sice zvýšené množství sinic, ty však mohou způsobit problém jen citlivým jedincům, ostatní se ve vodě mohou koupat bez starostí.
9.8.
V části přírodních koupališť v Česku se v uplynulém týdnu rozmnožily zdraví nebezpečné sinice. Daří se jim v teplém počasí a vytvářejí škodlivé látky. Stále však lidé najdou v každém kraji řadu míst, kde se mohou koupat bez obav. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.
2.8.
Většina přírodních koupališť v Česku má stále vodu vhodnou ke koupání. Na mnoha místech sice hygienici zaznamenali vyšší výskyt sinic, ale problémy by z nich mohli mít pouze citliví jedinci. Zákazy koupání platí v ČR jen ojediněle, několik dalších míst je označených jako nevhodných pro koupání, zjistila ČTK.
31.7.
Vyškov zamýšlí vybudovat nový mokřadní biotop, a to mezi dálničním přivaděčem a současnou vodní nádrží Kačenec I - v místě zvaném Padělky. Náklady jsou odhadované na 10 milionů korun. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí radnice Michal Kočí.
18.7.
Stát vynaloží jednu až 1,5 miliardy korun na projekty zaměřené na zadržení vody v krajině. Většina peněz bude z evropského Operačního programu Životní prostředí, projekty zajistí Státní pozemkový úřad. Novinářům to při včerejší návštěvě Nenačovic na Berounsku řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
16.7.
Plánovaná rekonstrukce vodní nádrže Letovice na Blanensku včetně odtěžení bahna si vyžádá odhadem 300 milionů Kč. Začátek stavby je v plánu na podzim 2020, rekonstrukce potrvá přibližně dva roky. ČTK to řekl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař. Nádrž má po opravě chránit lidi před tzv. desetitisíciletou vodou.
11.7.
Tým vědců ze saúdskoarabské univerzity přišel na způsob, jak vyrábět elektřinu a zároveň odsolovat mořskou vodu za pomoci jednoho zařízení. Informoval o tom server BBC. Vedoucí týmu Pcheng Wang věří, že zařízení, jehož základem je solární panel, by mohlo být k dispozici pro komerční účely do pěti let.
8.7.
Řeku Vltavu na jihu Čech podle očekávání zaplnily tisíce vodáků. Jezy pod Vyšším Brodem byly v pátek ráno a po poledni nárazově zacpané a plavidla musela na průjezd čekat. Podle provozovatelů půjčoven a kempů, které oslovila ČTK, tam je zatím vodáků méně než o červencových svátcích v uplynulých letech.
4.7.
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) zatím utratil z miliardového programu Vracíme vodu lesu vyhlášeného v dubnu přes 51 milionů korun. Od jara stavbaři dokončili 14 různých vodohospodářských staveb, dalších 36 chtějí udělat do konce letošního roku. ČTK to řekla mluvčí podniku Eva Jouklová. Lesy ČR spravují asi 38.000 kilometrů říček, bystřin, potoků, patří jim i různé malé nádrže a rybníky.
2.7.
Státní podnik Povodí Moravy jen za první letošní pololetí dokončil stavby proti povodním za čtvrt miliardy korun. Jde například o protipovodňovou ochranu Svitav a Pohořelic či dokončené rekonstrukce vodních nádrží Vranov a Opatovice. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
28.6.
Voda ve většině přírodních koupališť v zemi je před začátkem letních prázdnin podle hygieniků vhodná ke koupání. Výjimku představuje především rybník Kachlička na Havlíčkobrodsku, kde nově platí zákaz koupání. Několik koupacích míst v Česku má zhoršenou kvalitu vody, koupat se tam však lze.
27.6.
Novela zákona o ochraně veřejného zdraví zpřísňuje kontrolu koupacích vod, podmínky provozování solárií, a naopak zmírňuje podmínky pro prodej použitého dětského oblečení a bot. V ochraně zdraví při práci snižuje administrativu a doplňuje nové chemické látky, před kterými je třeba zaměstnance chránit.
25.6.
Hospodaření s vodou v povodí Dyje má být koordinovanější, za cíl si to klade nově vzniklý program Suwac. Ambicí je k tomuto účelu propojit vědeckou sféru, města, obce i vlastníky půdy a na půdě hospodařící subjekty, také významné krajské a státní organizace či soukromé subjekty.
19.6.
Letošní mezinárodní výstava Vodovody kanalizace 2019 opět ukázala, že hospodaření s vodou nejen v obcích a městech, ale i v průmyslu, je stále vážnější téma. Tento fakt potvrzuje zájem vystavovatelů a především návštěvníků.
17.6.
Vodní koridor Dunaj - Odra - Labe se podle jeho kritiků nevyplatí a je megalomanský. Odpůrci kanálu hlavně z řad akademiků vytýkali studii jeho proveditelnosti, kterou si zadalo ministerstvo dopravy a která je v připomínkovém řízení, nadhodnocení přínosů a podhodnocení nákladů.
14.6.
Kvalita vody v přírodních koupalištích v Česku je zatím většinou výborná. Jen výjimečně hygienici při hodnocení vody sáhli k horšímu než prvnímu stupni z pěti, který znamená nejvyšší kvalitu bez zakalení a škodlivých látek. Vyplývá to z aktuálních informací regionálních hygienických stanic.
5.6.
Investice do dopravní infrastruktury na řekách bude mít nadále na starosti Ředitelství vodních cest (ŘVC), jehož zřizovatelem je ministerstvo dopravy. Úřad bude také zodpovědný za provoz přístavů a dalších vodních staveb. Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) se na tom dohodl s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (ČSSD), oznámilo ministerstvo dopravy.
17.5.
Průtok říčky Punkvy v Moravském krasu je i letos pod dlouhodobým normálem. Loni se na stanici Skalní Mlýn dostal na několik dní dokonce na nejnižší hranici od dob začátku měření, tedy za bezmála 100 let. Pokud se situace nezmění, je nakročeno k nepříjemným rekordům i letos.
13.5.
Státní podnik Povodí Moravy eviduje i přes ochlazení a přeháňky na mnoha tocích podnormální stav. Vodu v tocích tak pomáhají dotovat vodní nádrže, které jen za duben vypustily do řek o devět milionů metrů krychlových více vody, než kolik do nich přiteklo. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
10.5.
Dvě třetiny nejdelších světových řek jsou přerušeny přehradami a jinou infrastrukturou, což ohrožuje jejich ekosystém i obyvatelstvo žijící v jejich blízkosti. Odborníci to napsali ve studii zveřejněné tento týden v odborném časopise Nature. Voda proudí volně pouze v 37 procentech z 246 toků, jejichž délka přesahuje 1000 kilometrů.
25.4.
Ve třetím desetiletí jednadvacátého století chce stát vybudovat pět vodních nádrží. Na brněnské konferenci o hospodaření s vodou to řekl Daniel Pokorný ze sekce vodního hospodářství ministerstva zemědělství. Ačkoli jsou nádrže víceúčelové, momentálně se podle něj nejvíc zdůrazňuje jejich přínos při zmírňování dopadů sucha. Zároveň však ochrání obyvatele před povodněmi, uvedl.
15.4.
V přístavišti na Brněnské přehradě se v sobotu uskutečnilo slavnostní zahájení 73. plavební sezony. Lidé viděli spuštění lodi Stuttgart na vodu a výjimečně se mohli podívat i do zázemí. Jde zároveň o první letošní akci dopravního podniku, na které se bude připomnělo 150 let od vyjetí první tramvaje v Brně.
12.4.
Rekonstruovanou vodní nádrž Boskovice na Blanensku chce státní podnik Povodí Moravy podle plánu začít napouštět ještě letos. Kvůli vynuceným změnám se ale o pár měsíců může zpozdit samotné dokončení stavby.
5.4.
Konopí umožňuje cirkulaci vody v půdě a mohlo by pomoci půdu vzkřísit. Dokáže také ze země nasát těžké kovy, řekli včera na tiskové konferenci zástupci organizace Konopa, která se snaží podporovat pěstování konopí jako zemědělské plodiny. Z rostliny se podle nich může vyrábět beton, tepelná izolace, dřevotříska nebo textil.
4.4.
O měsíc dříve než loni zahájilo Povodí Moravy na Brněnské přehradě dělat opatření, která mají vést k udržení kvality vody v letní sezoně tak, aby byla po celou dobu ke koupání. Na opatření město a kraj vyčlenily každý po čtyřech milionech korun, řekl dnes ČTK náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). Práce začaly v dubnu.
4.4.
Poslanci sněmovního zemědělského výboru podpořili návrh novely, podle které by mohla malá vodní díla a terénní úpravy sloužící k zachycování vody vznikat pouze na ohlášení vodoprávnímu úřadu. Pro jejich budování by podle stavebního zákona stačil územní souhlas místo územního rozhodnutí.
2.4.
Rekonstrukce hráze vodní nádrže Vranov za 58 milionů Kč je u konce, stavební práce jsou hotovy, následovat bude kolaudace. Poté bude hráz opět sloužit pěším i cyklistům, uvedl dnes na webu státního podniku Povodí Moravy jeho mluvčí Petr Chmelař. Rekonstrukce koruny hráze začala po ukončení rekreační sezony 2016, končí podle plánu.
2.4.
V dotačním programu Dešťovka, kterým ministerstvo životního prostředí (MŽP) přispívá na lepší hospodaření s vodou, byly dosud přijaty 4000 žádostí za 185 milionů korun. Žádosti o systém na dešťovou vodu určenou pro splachování a současné zalévání zahrady tvoří 70 procent. Pro aktuální výzvu resort vyčlenil 340 milionů korun. Vyplývá to ze včerejší tiskové zprávy MŽP.
22.3.
Některé vodní nádrže v povodí Moravy a Dyje jsou po zimě už plné, například Vranov, další se ještě plní. S následky loňského sucha se nejpomaleji vyrovnávala přehrada Vír, i ji se však už podařilo naplnit. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.
20.3.
Případné velké odumření stromů kvůli kůrovci může mít dopad na vodní režim Česka. Včera to na tiskové konferenci uvedl ředitel Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti Vít Šrámek. Mohla by se podle něj kazit i kvalita vody, ve které by mohly být větší koncentrace těžkých kovů. Současně by se zvětšily teplota a odpar vody.
5.3.
Vodohospodáři z Povodí Moravy budou v týdnu z Novomlýnských nádrží vypouštět více vody, chtějí doplnit vodu v drobných tocích, mokřadech a tůních v suchem ohrožené oboře Soutok. Obora leží v nejjižnějším cípu Moravy na hranicích se Slovenskem a Rakouskem. Podle státního podniku jde o preventivní opatření proti suchu a s ohledem na kritický stav obory.
1.3.
Vodní záchranáři dostanou od Jihomoravského kraje 2,5 milionu korun. Rozhodli o tom zastupitelé. Peníze připadnou částečně na investice a také na provoz. Nejvíce - skoro 700.000 korun - dostanou záchranáři na Nových Mlýnech na Břeclavsku.
21.2.
Až do konce února vydrží na střední Moravě výjimečné či extrémní sucho v půdě do hloubky jednoho metru. Pokud zůstane půda takto nasycená do začátku vegetace, nebudou pak ani průměrné srážky stačit k hladkému průběhu vegetačního období. Vyplývá to z aktuální předpovědi zveřejněné na portálu InterSucho.
20.2.
Státnímu podniku Povodí Moravy se především díky tajícímu sněhu daří naplňovat vodní nádrže, od začátku roku v přehradách zachytil asi 78 milionů metrů krychlových vody. Je to velmi důležité z hlediska hospodaření s vodou v období, kdy jí bude opět nedostatek, řekl ČTK mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
18.2.
Státní podnik Povodí Moravy dokončuje rekonstrukci hráze vodní nádrže Opatovice na Vyškovsku, zahájil napouštění přehrady. Stavební práce trvaly zhruba dva roky, vyžádaly si na 95 milionů korun. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Nádrž Opatovice je zásobárnou pitné vody pro Vyškov, Bučovice a některé další okolní obce, dodávky vody omezeny nebyly.
13.2.
Hurikány, záplavy, dlouhá sucha, vlny veder, výpadky proudu… Důsledky klimatických změn, které významně ovlivňují různé části světa, na nás postupně doléhají. Jak se s tím vyrovnat? Pojďme se podívat na tři příklady projektů, které prezentovala Veolia v rámci letošního Pressday.
11.2.
Jihomoravský kraj chce dát dalších osm milionů korun pro městys Štítary na Znojemsku na druhou etapu opravy lávky přes Švýcarskou zátoku na Vranovské přehradě. Lávka je v havarijním stavu. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí kraje Monika Brindzáková. Dotaci musí schválit zastupitelstvo. Celá rekonstrukce vyjde na 19,3 milionu korun, kraj už v minulosti dal peníze na první etapu.
8.2.
S ideologickým bojem proti kapitalismu má naše republika bohaté zkušenosti. Komunismus jsme si dobrovolně zvolili a pěkných pár let s ním zápasili. Nepoučili jsme se?
31.1.
Ministerstvo zemědělství by chtělo mít jisté peníze na plánované vodohospodářské projekty, jako je propojování vodárenských soustav nebo stavba přehrad. Jedná proto s Evropskou investiční bankou (EIB) o investičním úvěru osm miliard korun. Podmínkou přijetí úvěru by musela být větší výhodnost než zadlužení se u komerčních bank, řekl včera novinářům ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).
25.1.
Návrh na vyřazení labské větve z připravovaného vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe se nelíbí představitelům vodní dopravy v Česku. Podle nich je rozhodnutí předčasné a stát tím do budoucna zahodí strategicky významnou investici. Vyplývá to z jejich vyjádření pro ČTK.
16.1.
Současná vydatná sněhová nadílka především v horských oblastech Česka může pomoci výrobě energie z vodních elektráren. V současnosti růst patrný není, je podmíněn pomalým odtáváním sněhu. Shodli se na tom zástupci odborné veřejnosti, které oslovila ČTK. Podle dalších expertů pomáhá počasí v zimě někdy také větrným nebo fotovoltaickým elektrárnám.
14.1.
Státní podnik Povodí Moravy dokončil opravy památkově chráněného jezu na Dyji ve znojemské části Oblekovice. Práce trvaly tři měsíce, vyžádaly si 12 milionů Kč. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
9.1.
Letos se bude již tradiční konference Financování vodárenské infrastruktury konat 22. února od 9 hod. v pražském hotelu DAP. O konferenci je každoročně velký zájem, proto doporučujeme včasnou registraci.
4.1.
Hladiny ve vodních nádržích Povodí Moravy díky srážkám v loňském prosinci a z přelomu roku stoupají, nejvíce vody zachytil Vranov. Stále však přetrvává hydrologické sucho, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
3.1.
Stavba klíčových plavebních stupňů na Labi u Děčína a Přelouče začne nejdříve za čtyři roky. Obě stavby stále nemají platná povolení. ČTK to řekl šéf Ředitelství vodních cest (ŘVC) Lubomír Fojtů. Chybějící plavební stupně jsou podle rejdařů jedním z hlavních problémů vodní dopravy v ČR. O stavbě jezů se hovoří už přes 20 let.
27.12.
V Dyji v Břeclavi závodilo včera na různých tratích 33 otužilců. ČTK to řekl Milan Vojta z pořádajícího břeclavského klubu Nautilus. Hlavního závodu dlouhého jeden kilometr se s ploutvemi a neoprenem zúčastnilo 21 odvážlivců. Z toho 20 závod dokončilo, nejmladší, čtrnáctiletý závodník po čtvrt kilometru vzdal. Podpořit plavce přišlo 1500 diváků.
6.12.
Jen zhruba čtvrtina starostů vnímá kanalizační síť ve své obci jako dostatečnou, naopak opačný názor mají zejména kvůli kvalitě kanalizační a vodovodní infrastruktury v okrajových částech svých obcí tři čtvrtiny jejich představitelů. Vyplývá to z průzkumu agentury Strateggo, kterého se zúčastnilo přes 100 starostů měst nad 8000 obyvatel.
4.12.
K návrhu poslanců, aby budování menších rybníků bylo možné jen na ohlášení vodoprávnímu úřadu, včera vláda zaujala neutrální stanovisko. Po zasedání vlády to včera novinářům řekl ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO).
28.11.
Česká republika bude intenzivněji spolupracovat s Izraelem v oblasti využívání vody či třídění odpadů. Vyplývá to z mezivládní dohody, kterou včera v Jeruzalému český ministr pro životní prostředí Richard Brabec podepsal společně se svým izraelským protějškem Zeevem Elkinem.
15.11.
Sněmovna propustila do závěrečného čtení poslanecký návrh, který by měl zrušit pokuty pro vodáky za plavbu pod vlivem alkoholu. Sněmovní hospodářský výbor doporučil návrh upravit tak, aby zákaz plavby pod vlivem alkoholu zmírnil. Stotisícová pokuta by neměla vodákům hrozit, pokud by měli v krvi méně než jedno promile alkoholu.
14.11.
Brno od příštího roku skoro o čtyři koruny zvýší cenu vodného a stočného. Za jeden metr krychlový lidé zaplatí 79,53 koruny, nyní platí 75,74 koruny. Cena i tak ale zůstane relativně nízká, průměrná cena vody v České republice je letos 85 korun. Novinářům to řekl primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO).
13.11.
Vědci z Mendelovy univerzity v Brně letos začali pracovat na projektu, jehož cílem je umět lépe předpovídat úbytek kyslíku v rybnících. Díky tomu by bylo možné zabránit masivním úhynům ryb, jako se to letos stalo například v rybnících Nesyt, Vlkavském či Kurdějovském, uvedl v tiskové zprávě vedoucí projektu Radovan Kopp z Ústavu zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství.
9.11.
Již během příštího roku by se mohla začít zvedat hladina střední a dolní nádrže na novomlýnských nádržích na Dyji o 35 centimetrů. Objem zadržené vody by se tak zvýšil o devět milionů metrů krychlových, které mají posloužit zemědělským závlahám a také lužním lesům v oboře Soutok. Na tiskové konferenci to včera řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).
7.11.
Lávka přes řeku Svratku v brněnské městské části Bystrc bude do dvou až tří let stržena a nahradí ji nová stavba. ČTK to řekla mluvčí městské společnosti Brněnské komunikace Vladimíra Navrátilová.
7.11.
Brno zhruba za miliardu korun bez DPH dobuduje kanalizaci v pěti městských částech. Týká se to Bosonoh, Maloměřic a Obřan, Líšně, Tuřan a části Brno-jih, řekl včera novinářům primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Stavba by měla začít příští rok na jaře a potrvá čtyři roky.
5.11.
Srážkový deficit byl v ukončeném hydrologickém roce podle státního podniku Povodí Moravy letos výrazný. Sucho i na podzim hlásí 30 ze 196 měřicích stanic. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
5.11.
Třetina z 25 vinařství z Kyjova a okolí porušila vodní zákon. Zjistili to na začátku října inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení ochrany vod. Nejčastější chybou bylo nedovolené vypouštění odpadních vod a nesprávné nakládání se závadnými látkami. Za tato provinění zahájí inspektoři s chybujícími vinařstvími řízení o přestupku. Inspekce to uvedla v tiskové zprávě.
23.10.
Sucho podle státního podniku Povodí Moravy nekončí, i na podzim pokračuje pokles hladin ve vodních nádržích. Všechny ale podle povodí plní své funkce, mimo jiné přispívají k nadlepšování stavu průtoku ve vodních tocích. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
22.10.
V Jedovnicích na Blanensku začal v sobotu výlov rybníku Olšovec, v němž by rybáři měli odlovit zhruba 20 tun ryb. Převážně jde o kapry, rybáři však nasadili i tolstolobiky, amury, líny nebo candáty. ČTK to řekl porybný Josef Kocman. Výlov v Jedovnicích má mnohaletou tradici, je společenskou akcí, na kterou přijíždějí tisíce lidí.
5.10.
Velké Bílovice na Břeclavsku zvýšily kapacitu čistírny odpadních vod z 8000 na 20.000 ekvivalentních obyvatel. Přestože má město bezmála 4000 obyvatel, několikrát muselo platit statisícové pokuty kvůli nedodržení limitů. ČTK to řekla starostka Marie Vlková (nez.). Podle ní to způsobuje vinařská produkce a z toho plynoucí velké množství návštěvníků.
3.10.
Brněnský dopravní podnik se letos rozhodl prodloužit plavební sezonu na Brněnské přehradě až do posledního říjnového víkendu a podzimních prázdnin, které připadají na 29. a 30. října. Proti běžnému ukončení a plánu bude sezona o dva týdny delší. Slavnostní ukončení se uskuteční ve středu 31. října, uvedl v tiskové zprávě generální ředitel Miloš Havránek.
24.9.
Státní podnik Povodí Moravy opraví památkově chráněný jez na Dyji ve znojemské části Oblekovice, investice je za 12 milionů Kč. Rekonstrukce začne příští týden a potrvá necelé tři měsíce. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
19.9.
Desítky vesnic na Blanensku mezi Adamovem a Letovicemi plánuje ke skupinovému vodovodu připojit Svazek vodovodů a kanalizací Blanenska a Boskovicka. Klíčem k k tomu by měly být dotace, které ministerstvo zemědělství vyhlásí příští týden. Řekl to včera novinářům starosta Blanska Ivo Polák (ČSSD) po jednání s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (ČSSD).
7.9.
Brněnské vodárny a kanalizace (BVK) začnou letos na odběrných místech instalovat vodoměry, které bude možné odečítat dálkově a průběžně. Zároveň bude možné se online dívat na aktuální spotřebu na počítači či na chytrých zařízeních. Hlavním přínosem je možnost rychlejšího odhalení úniku vody, řekl včera na tiskové konferenci generální ředitel BVK Jakub Kožnárek.
4.9.
Díky rekonstrukci Juliánovského náměstí v Brně-Židenicích bude možné využít dešťovou vodu pro závlahu trávníků i stromů. Vznikla zde nádrž, která pojme 20.000 litrů vody jímané z 650 metrů čtverečních zpevněných ploch.
3.9.
Hranici sucha v povodí řeky Moravy aktuálně hlásí 71 měřicích stanic ze 196. V tiskové zprávě to v pátek uvedl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař. Firma kvůli suchu letos svolala už třetí schůzku pracovní skupiny. Největší moravskou řekou Moravou protéká ve Strážnici 4,2 metru krychlových za sekundu, což je asi osmina toho, co by v řece mělo v tomto období téct.
24.8.
Státní plavební správa omezila od včerejška plavbu na Baťově kanále. Důvodem je extrémní sucho a nízká hladina řeky Moravy. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Na Baťův kanál smějí pouze lodě s ponorem, jenž nepřesáhne 60 centimetrů. Omezí se i cyklus komor, který bude jednou za hodinu.
21.8.
Povodí Moravy eviduje na sledovaných tocích sucho na 78 měřicích stanicích ze 196. V Moravě je ve Strážnici na Hodonínsku pouze 12 procent průměrného srpnového průtoku.
20.8.
Brno uzavřelo lávku, která vede k nově vybudovanému a nedávno otevřenému molu na Brněnské přehradě. Důvodem je extrémně nízká hladina vody, uvedl v tiskové zprávě mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek. Podle něj je samotné molo v provozu, přístupné je ale pouze z vody.
17.8.
Drobné plastové částice, které se do řek a nádrží dostávají hlavně z odpadních vod, nedokážou úpravny pitné vody zcela odstranit. Ukázal to výzkum vědců z Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd ČR, kteří mikroplasty našli ve vzorcích ze tří úpraven. Jak ČTK řekl ředitel ústavu a první autor studie Martin Pivokonský, nejhůře se dají odstranit velmi drobné částice o průměru do pěti mikrometrů.
15.8.
KDU-ČSL v Brně chcev příštím volebním období kvůli suchu a nedostatku vody zřídit dotační program, ze kterého by lidé mohli čerpat až 50 procent na pořízení nádrží na zachytávání dešťové vody. Vyšlo by to na desítky milionů korun, řekl ČTK primátorův náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL).
13.8.
Senát by měl podle svého petičního výboru doporučit, aby byla Českým báňským úřadem přezkoumána rizika těžby štěrkopísku u Moravského Písku na Hodonínsku kvůli možnému ohrožení tamního zdroje podzemní vody. Výbor to horní komoře navrhl v návaznosti na petici, kterou podepsalo na 11.000 lidí. Senát se bude záležitostí zabývat příští týden.
10.8.
S postupujícím létem se voda v některých přírodních koupalištích v Česku opět zhoršila. Zákaz koupání kvůli výskytu sinic platí na desítce míst, nově ho hygienici vyhlásili v rybnících Ředkovec na Havlíčkobrodsku a Černý na Jihlavsku, přehradě Sedlice na Pelhřimovsku a ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel na Zlínsku.
6.8.
Současné horko a sucho nepřeje vodákům, vody v českých a moravských řekách ubývá a ke sjíždění jim zbývají už jen velké řeky. I tam ale musí kličkovat mezi mokrými kameny nebo se vyhýbat mělčinám. Vodáci se ale mohou vydat na sousední Slovensko nebo do Polska, kde jsou na tom řeky s vodou o něco lépe než v Česku. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.
1.8.
Současná vedra zvyšují prodej zmrzlin, balených vod, ovoce, ale i mobilních klimatizací a větráků. Nárůst poptávky registrují i firmy, které dodávají pevně zabudované klimatizace. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.
30.7.
Celkem 14 přístavišť by mělo v následujících dvou letech vzniknout na Labi a Vltavě. Výstavba části z nich by měla začít letos, další se začnou budovat v příštím roce. Stát předpokládá, že celkové investice by se měly pohybovat okolo 307 milionů korun. ČTK to řekl mluvčí Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) Jan Bukovský.
25.7.
Rekonstrukce hráze vodní nádrže Vranov skončí na jaře příštího roku, tedy před příští turistickou sezonou. Most přes hráz je už hotový, pracovníci instalují zábradlí a pokládají izolaci, oznámil dnes ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Dělníci pracují také na lícové straně hráze.
20.7.
Středeční vydatnější deště na Moravě pomohly mírně zvednout hladinu řek. Povodí Moravy však stále eviduje hranici sucha zhruba na pětině z dvou set měřicích míst, na začátku týdne šlo o třetinu. ČTK to řekl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
18.7.
Státní podnik Povodí Moravy už zhruba na třetině měřicích míst z 200 eviduje dosažení hranice sucha. Průtoky odpovídají nejčastěji 10 až 45 procentům červencového normálu. ČTK to řekl mluvčí povodí Petr Chmelař. V polovině května podnik evidoval hranici sucha zhruba na desetině stanic.
13.7.
Kvalita vody ve většině českých venkovních koupališť je dobrá a lidi se v nich mohou bez obav koupat. Zákaz hygienici zatím vyhlásili pouze ojediněle, několik dalších míst pak ke koupání nedoporučují a lidé by se poté, co vylezou z vody, měli alespoň osprchovat. Návštěvnost koupališť je v současné době nízká, chladné počasí k vodě neláká, zjistila ČTK.
12.7.
Členy experimentální archeologické expedice Monoxylon III čeká letos ještě jedno testování repliky neolitického člunu, na kterém se chtějí příští rok plavit přes Egejské moře. Zkoušet budou především plachtu, která by měla člunu dát výrazně vyšší rychlost. Úpravu by také ještě měla prodělat příď lodi, aby lépe rozrážela vlny.
11.7.
Brno hledá firmu, která za 1,7 miliardy korun vybuduje retenční nádrže Královka a Červený mlýn. Novinářům to včera řekl primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Nádrže budou sloužit jako rezervy pro splaškovou vodu, když ji kvůli srážkám nebudou schopny pojmout čistírny odpadních vod.
9.7.
Brněnským vodárnám a kanalizacím loni stouply výnosy o 36 milionů korun na 1,872 miliardy, zisk se zvýšil o 1,3 milionu na 86,2 milionu. Růst tržeb je daný vyšším množstvím vyrobené a dodané vody a také mírně vyšší cenou vodného a stočného, které v roce 2017 zdražilo o 60 haléřů za litr. Vyplývá to z výroční zprávy ve Sbírce listin.
2.7.
Lidé na Brněnské přehradě mohou od pátečního odpoledne využívat nového koupacího mola v Rakovecké zátoce. Město ho nechalo vybudovat za 3,1 milionu korun. Molo o rozměrech 18 krát 18 metrů má v letních měsících usnadnit plavcům přístup do vody a lidem obecně zpříjemnit pobyt na pláži s možností posezení přímo u vody.
28.6.
V poslední době se vyrojila řada politických prohlášení o navracení vody do českých rukou. Jde o předvolební populismus, nebo je to první krok v plánované změně českého vodárenství?
25.6.
Státní podnik Povodí Moravy do řek Moravy a Dyje letos vysadí dalších 5000 jeseterů malých. S vysazováním podnik začal loni, pro obnovu populace této ryby v řekách plánuje stejné množství plůdků vysazovat až do roku 2021. Projekt přijde na 18.000 eur (asi půl milionu korun). V tiskové zprávě to uvedl mluvčí podniku Petr Chmelař.
14.6.
Povodí Moravy se kvůli suchu a nízkým průtokům vody v korytech potýká s úhynem ryb. Může za to málo kyslíku ve vodě i výplachy kanalizací. Naposledy uhynuly ryby v řece Svratce u Rajhradu na Brněnsku nebo v řece Jihlavě. V tiskové zprávě to včera uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
25.5.
Povodí Moravy svolalo dosud největší pracovní skupinu kvůli suchu, jednalo i se zástupci dvou ministerstev. ČTK to řekl mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Hranici sucha aktuálně hlásí 16 stanic ze 200. Průtoky toků jsou pod normálem, poprvé za 40 let se vodohospodářům nepodařilo po zimě naplnit vodní nádrž Vranov.
24.5.
Lodě na vnitrozemských plavbách mají být na některých úsecích povinně vybaveny zařízením pro sledování pohybu. Nařízení se nebude týkat malých plavidel. Novela zákona o vnitrozemské plavbě, kterou včera podle tiskového odboru Strakovy akademie schválila vláda, nyní čeká na posouzení v Parlamentu.
21.5.
Poslední deštivé dny se na moravských řekách projevily výrazně neprojevily, hladiny se zvedly jen mírně, a to jen na některých tocích. Povodí Moravy stále eviduje na deseti z 200 měřicích hranici sucha. ČTK to řekl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
18.5.
Senát zamítl novelu vodního zákona, která by měla mimo jiné zpřísnit požadavky na odvoz obsahu bezodtokových jímek u rodinných domů. Rozhodl o tom na návrh svého ústavně-právního výboru. Senátní veto může přehlasovat Sněmovna.
17.5.
Brněnská radnice s Povodím Moravy připravují protipovodňová opatření na vodních tocích ve městě. Vedení radnice zároveň chce zachovat ekologickou funkci vodních toků, voda by se měla stát součástí veřejného prostranství a života obyvatel města, řekli zástupci radnice novinářům. Předpokládané náklady na úpravy jezů a další stavby jsou zhruba 350 milionů korun.
15.5.
Státní podnik Povodí Moravy eviduje na 18 z 200 měřicích míst dosažení hranice sucha. Podnik proto vydal doporučení adresované obcím s rozšířenou působností, aby na základě posouzení situace na svém území provedly příslušná opatření. V tiskové zprávě to včera uvedla Jana Kučerová z útvaru vnějších vztahů společnosti.
10.5.
Brno chce v příštích letech oživit nábřeží řeky Svratky v úseku od koupaliště Riviéra po viadukt v Uhelné ulici. Náklady by měly dosáhnout asi 340 milionů korun. Vzniknou protipovodňová opatření, ale také promenáda pro pěší, trasa pro cyklisty nebo kavárny. Novinářům to řekli primátorův náměstek Martin Ander (SZ) a Patrik Tuza z firmy A Plus, která se podílela na vytvoření návrhu.
10.5.
Průměrná cena pitné vody v Olomouckém kraji loni mírně vzrostla, avšak ve srovnání s ostatními kraji byla nejnižší. Také cena stočného v Olomouckém krami navzdory jejímu růstu byla nižší než ceslostátní průměr. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
7.5.
Na Čeložnickém potoce nad obcí Moravany na Hodonínsku dokončily Lesy ČR stavbu retenční nádrže, která pojme téměř 20.000 metrů krychlových vody. Jde o protipovodňové opatření i příspěvek státního podniku k boji proti vysušování krajiny. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Stavba stála přes čtyři miliony korun.
2.5.
Při slavnostním odemykání Baťova kanálu ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku včera řediteli Ředitelství vodních cest Lubomírovi Fojtů spadl zhruba metrový železný klíč do vody. Neprodleně pro něj skočil, a pobavil tak stovky přihlížejících. Na první plavby po kanále se mnozí vydali již dnes.
27.4.
Jihomoravské zemědělce na začátku vegetačního období trápí nedostatek vody. Ozimé plodiny jsou relativně v pořádku, i když i ty se v růstu přizpůsobují suchu. Hůře jsou na tom jařiny či zasetá kukuřice. Navíc se sedláci obávají ranních mrazů, protože vysoké teploty výrazně uspíšily dobu květu, ovocné stromy už jsou často i odkvetlé, vyplývá z vyjádření zemědělců pro ČTK.
17.4.
Ředitelství vodních cest by chtělo do roku 2024 vybudovat v Hodoníně rekreační přístav, který by mohl být východiskem či cílem cest po Baťově kanále. Má být na toku Staré Moravy zhruba 200 metrů od náměstí. S přístavem poblíž centra města se má stavět i větší přístaviště pro rekreační lodě dál od centra a nutné je postavit také malou plavební komoru, vyplývá z dokumentu na Informačním portálu EIA.
12.4.
Obce nebudou mít příjem z poplatků za odběr podzemní vody. Lidé budou muset dokládat odvoz obsahu svých žump do čistírny odpadních vod až od roku 2021. Komunální čističky dál budou moci přijímat odpadní vodu od firem. Schválila to včera Sněmovna v rámci novely vodního zákona, kterou nyní dostane k projednání Senát.
5.4.
Revitalizace nábřeží Svratky a stavba protipovodňové ochrany v téměř tříkilometrovém úseku by v Brně mohla začít v roce 2020. Brno nechává posuzovat vlivy projektu na životní prostředí.
3.4.
Asi pět desítek otužilců si dnes v Hodoníně užilo velikonoční koupání v řece Moravě. Cílem bylo spojit lidi a obce na moravské a slovenské straně hranice a připomenout 100. výročí založení Československa. ČTK to za pořadatelský Halcyon Klub Hodonín řekla Simona Lukášová.
29.3.
Sněmovní výbor pro životní prostředí včera podpořil návrh, podle kterého nebudou smět komunální čističky vod přijímat dovážené vody s nebezpečnými závadnými látkami. Pozměňovací návrh k novele vodního zákona předložil poslanec Jan Schiller (ANO) se souhlasem ministerstva životního prostředí.
27.3.
Náměstkyně generálního tajemníka OSN Amina J. Mohammed se během krátké návštěvy Prahy seznámila s tím, jak hlavní město i celé Česko řeší problematiku nakládání s vodou a navštívila Podolskou vodárnu. Druhá nejvýše postavená představitelka OSN vyzvala ke sdílení zkušeností s jinými městy a rozvojovými zeměmi.
23.3.
Pokud nemáte program na nadcházející víkend, můžete zvážit jednu z nabídek v rámci oslav Světového dne vody. Naplánovat si tak můžete návštěvu staré čistírny odpadních vod v Bubenči či výlet na některou z vodních nádrží v Čechách i na Moravě.
1.3.
Desetinu výnosu z poplatků za odběr podzemní vody by nově mohly získat obce. Navrhla to pětice poslanců v rámci novely vodního zákona, kterou dnes Sněmovna posunula do závěrečného kola schvalování. Nyní je výnos z poplatků rozdělen rovnoměrně mezi kraje a Státní fond životního prostředí, podle poslanců by nově měly dostávat po 45 procentech.
22.2.
Piráti navrhnou ve Sněmovně úpravu vodního zákona, která by mimo jiné ochránila zdroj pitné vody mezi Moravským Pískem na Hodonínsku a Uherským Ostrohem na Uherskohradišťsku. ČTK to řekl poslanec Radek Holomčík (Piráti).
20.2.
Rekonstrukce tří velkých bazénů na brněnském koupališti Riviéra pokračuje od září předpokládaným tempem, takže v červnu by se lidé mohli v jednom z největších přírodních areálů v republice znovu koupat. Podle předsedy představenstva městské společnosti Starez Antonína Crhy (KDU-ČSL) však zatím není zřejmé, jestli to bude na začátku června, nebo až v jeho průběhu, řekl ČTK.
19.2.
Lidé v Jihomoravském kraji za loňský rok vytřídili asi 17,5 tuny použitého oleje a odpadního tuku. Je to asi pětkrát více než v roce 2016, kdy lidé v kraji k recyklaci odevzdali zhruba 3,5 tuny. Loni také přibylo obcí, které jsou do sběru suroviny zapojeny. ČTK to dnes řekla Hana Maxová z firmy Eko-PF, která projekt zajišťuje.
8.2.
Státní podnik Povodí Vltavy letos plánuje vypsat zakázky za 800 milionů korun. V případě optimální projektové přípravy by mohl podnik na konci roku vypsat ještě zakázku na vybudování doplňkového bezpečnostního přelivu na orlické nádrži za dalších 800 milionů korun. ČTK to sdělil mluvčí podniku Hugo Roldán.
1.2.
Sněmovní zemědělský výbor včera přerušil projednávání vládní novely vodního zákona, která mimo jiné zpřísňuje některé podmínky nakládání s odpadními vodami. Členové výboru nyní můžou do 7. února předkládat své pozměňovací návrhy. Zpravodaj Karel Tureček (ANO) poznamenal, že ví o několika pozměňovacích návrzích, které poslanci chtějí přednést.
26.1.
Brněnští radní se rozhodli, že zpřístupní pravý břeh Svratky mezi Bystrcí a Komínem, kde je nyní jen velmi obtížně schůdná nezpevněná cesta, a obnoví Tyršův park na nábřeží Svitavy v Husovicích. Jsou to jedny z projektů, které mají zlepšit přístup k brněnským řekám a vylepšit místa pro trávení volného času, řekl novinářům primátorův náměstek Martin Ander (SZ).
15.1.
Změny v krajině a hospodaření na polích se přímo projevují na kvalitě vod v nádržích. V minulosti je ohrožovaly dusičnany ze zemědělství, nyní některé čelí nárůstu škodlivin ze silnic a zvýšené koncentraci fosforu, který způsobuje přemnožení sinic. Uvedli to vědci z Biologického centra Akademie věd ČR v tiskové zprávě.
4.1.
Povodí Moravy musí ze dna Brněnské přehrady odstranit asi 250 pneumatik. Někdo je tam pravděpodobně úmyslně vysypal. Řeší se, zda šlo o trestný čin. Náklady na odstranění pneumatik vyjdou na desítky tisíc korun. V tiskové zprávě to včera uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
28.11.
Vodní dům byl během tohoto měsíce oceněn hned ve třech prestižních soutěžích s celorepublikovým dosahem. Stal se vítězem kategorie Kudy z nudy v soutěži DestinaCZe 2017. Dále pak odborníci na reklamu ocenili expozici Vodního domu prvenstvím v soutěži POPAI AWARDS a za architekturu 2017 byl Vodní dům nominován na Českou cenu.
23.11.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) zkontrolovala na jihu Moravy osm desítek vinařství, u třetiny zjistila porušení vodního zákona. Nejčastěji šlo o nedovolené vypouštění odpadních vod a nepovolený odběr podzemních vod. Pokuty jsou celkem zhruba za 750.000 Kč, nejvyšší, přes 153.000 Kč, dostalo Vinařství U Kapličky z Břeclavska.
9.11.
Hodonín po více než dvou letech otevřel krytý plavecký bazén, který zrekonstruoval za 97 milionů korun. ČTK to dnes řekl mluvčí města Josef Horníček. Práce se dotkly celého objektu včetně vzduchotechniky a elektrorozvodů. Bazény jsou nerezové, vznikla wellness zóna a bezbariérový přístup.
7.11.
Městská část Brno-střed použije na úklid ulic v historickém centru města metodu čištění pomocí horké vody a páry. Novinářům to včera řekl starosta městské části Martin Landa (zvolen za Žít Brno). Podle něj se tato metoda používá od prosince loňského roku u nádraží, kde se osvědčila. Je totiž účinnější. Městská část dává ročně na úklid ulic na svém území 60 milionů korun, za rozšíření metody nebude platit nic navíc.
3.11.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) udělila pokutu 120.000 korun firmě CZ SVAZIKO VYŠKOV, která ze své galvanovny ve Vyškově podle inspekce vypouštěla odpadní vody s vyšším znečištěním, než měla povoleno. Dostala už třetí pokutu. V tiskové zprávě to včera uvedla zástupkyně mluvčí inspekce Jana Jandová.
20.10.
Letošní sucho na Znojemsku a v povodí Dyje nad Vranovskou přehradou způsobilo, že už od května klesá hladina přehrady. Díky tomu se po více než 20 letech objevily nad hladinou základy domů zatopené vesnice Bítov a také hromada kamení, která zbyla po odstřelu kostela. Aktuálně je hladina devět metrů pod maximální možnou hladinou napuštění, řekla ČTK mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová.
20.10.
Brno zahájilo průzkumné práce v Králové Poli, kde vznikne nová retenční nádrž Červený mlýn. Nádrž bude čistit dešťovou vodu, ve které se vyskytuje i voda splašková. Mělo by se tím tak zamezit znečišťování podzemních vod a udržet čistotu v řekách. Novinářům to řekl primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Průzkumné práce potrvají do konce roku.
11.10.
Státní fond životního prostředí ČR zveřejnil tento týden přehled sociálně únosné ceny vodného a stočného pro rok 2018 dle pravidel OPŽP 2007–2013. Pojďme se podívat na srovnání cen v jednotlivých krajích.
11.10.
Unikátní technologie na výrobu vody ze vzduchu bude perlou českého pavilonu na výstavě Expo 2020 v Dubaji. Systém, který Česká republika za tři roky ve Spojených arabských emirátech představí, využívá solární energii a podílejí se na něm České vysoké učení technické (ČVUT) a Akademie věd. Včera koncepci českého pavilonu představili zástupci státu na strojírenském veletrhu v Brně.
2.10.
Druhá část rozhovoru s docentem Petrem Pokorným tentokrát o klimatických změnách, o tom, zda směřujeme do doby ledové, o globálních změnách, které nás čekají, i o evropské regulaci.
25.9.
Brněnské koupaliště Riviéra již obsadili dělníci se sbíječkami a bagry a zahájili tři čtvrtě roku trvající rekonstrukci za 214 milionů korun. Do konce května by měly být v bazénech, které mají na délku celkem téměř půl kilometru, nerezové vany.
20.9.
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR začala opravovat bezpečnostní přelivy na Lednických rybnících na Břeclavsku, kde žije řada vzácných živočichů. Byly v havarijním stavu. Investice si vyžádá 8,7 milionu korun, uvedl dnes v tiskové zprávě Vlastimil Sajfrt ze Správy CHKO Pálava. Hotovo by mělo být do jara 2018.
18.9.
Brno se chystá dobudovat kanalizaci za 2,5 miliardy korun, čímž bude mít kanalizaci celé město. Město vybralo správce stavby, bez něhož by nemohlo přikročit k výběru zhotovitele. Novinářům to řekl primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Asi 15 kilometrů splaškové kanalizace se vybuduje v městských částech Bosonohy, Brno-jih, Maloměřice-Obřany, Líšeň a Tuřany.
15.9.
Ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku se rozšíří přístaviště Baťova kanálu. Odhadované náklady jsou 50 milionů korun, řekl ČTK ředitel Baťova kanálu Vojtěch Bártek. Podle něj nestačí kapacita, která je v současnosti 11 lodí. Po rozšíření by přístav mohl mít prostor až pro 35 lodí.
11.9.
O příspěvek na systém pro využívání dešťové vody zažádalo dosud více než 2300 lidí. Uvedl to Státní fond životního prostředí (SFŽP), k němuž se žádosti podávají. V programu Dešťovka, jehož druhé kolo spustilo ministerstvo životního prostředí ve čtvrtek dopoledne, je 240 milionů korun. V prvním kole, kdy se rozdělovalo 110 milionů, stát přijal 2729 žádostí.
7.8.
Odborníci z Vysokého učení technického v Brně vyvinuli spolu s vývojáři z praxe zařízení, které je schopno vyčistit použitou vodu z budov na úroveň vody dešťové. Kombinuje mechanické a biologické čištění a výsledkem je voda, která neobsahuje chlor a lze ji užít například pro závlahu. ČTK to sdělila Technologická agentura ČR (TA ČR).
4.8.
Od povodní v letech 2002 a 2006 investovalo Povodí Moravy 1,3 miliardy korun na opatření, která mají chránit města a vesnice před další velkou vodou a její ničivou silou. Na řece Dyji se také zajistil automatický monitoring, který výrazně zlepšil předpovědní a povodňovou službu. Katastrofální záplavy stály také za změnou manipulace na Vranovské přehradě, řekl ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
4.8.
V řadě přírodních koupališť v Česku se v poslední době rozmnožily zdraví škodlivé sinice. Na některých místech jsou zákazy koupání a na mnohých by se měli lidé po koupání osprchovat. Najdou se ale také vodní plochy, kde se kvalita vody naopak zlepšila. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.
27.7.
Snížit zranitelnost území před nedostatkem vody v důsledku očekávaných změn klimatu je cílem Koncepce na ochranu před následky sucha pro území České republiky. Společný materiál Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí tento týden schválila vláda.
25.7.
V posledních několika týdnech snad neuplyne den, aby z médií na čtenáře, diváka, či posluchače nevyskočila zpráva o historicky nejúspěšnějším programu Ministerstva životního prostředí - Dešťovce. Blíží se volební čas, a tak nikoho asi nepřekvapí snaha politika zalíbit se.
24.7.
Italské úřady kvůli dlouhému období sucha nařídily zastavit čerpání vody z jezera nedaleko Říma. Hlavní město Itálie tak možná bude nuceno zavést na vodu přídělový systém. Informovala o tom agentura Reuters.
20.7.
Jihomoravští zemědělci už mají sklizenou třetinu obilovin a přes 40 procent řepky. Výnosy jsou kvůli květnovému a červnovému suchu výrazně nižší než loni a leckde se blíží katastrofálnímu roku 2012. Nejpostiženější jsou sedláci na Znojemsku, kde za první půlrok spadlo jen přes 100 milimetrů srážek a zasychá i kukuřice.
11.7.
Státní podnik Povodí Moravy v průběhu současného léta zahájí rekonstrukci vodní nádrže Boskovice na Blanensku, stavba potrvá dva roky. Stavbaři při ní především zvětší průtočnou kapacitu současného bezpečnostního přelivu nádrže tak, aby při povodních nehrozilo přelití a následné protržení sypané hráze. Investice si vyžádá 138 milionů korun. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí podniku Petr Chmelař.
29.6.
Jméno Radka Novotného není vodárenským odborníkům neznámé. Jak si v diskuzi s ním vedl náměstek ministra zemědělství Aleš Kendík? Nutno uznat, že velmi korektně a věcně. Pojďme si připomenout klíčové výroky náměstka v pořadu Veroniky Sedláčkové Pro a Proti na ČRo Plus. Link na audio verzi pořadu najdete pod článkem.
28.6.
Seminář Fakta o vodě v Poslanecké sněmovně PČR, na kterém se sešli zástupci provozovatelů vodohospodářské infrastruktury, odborníci a akademici, se zaměřil na odbornou debatu o modelech provozování infrastruktury a přednostech či nevýhodách jednotlivých provozních modelů.
27.6.
S výstavbou vlastního pavilonu a vývojem technologie na výrobu vody ze vzduchu pomocí solárních panelů počítá koncepce české účasti na světové výstavě v Dubaji v roce 2020.
22.6.
Vodní záchranná služba Českého červeného kříže včera převzala pět nových záchranných lodí za zhruba sedm milionů korun. Budou sloužit záchranným sborům na Orlické přehradě, Slapech, Rozkoši a na Nových Mlýnech. Na včerejším setkání s novináři při křtu nových lodí to řekl prezident vodních záchranářů David Smejkal.
19.6.
Potřeba celospolečenské diskuze o budoucnosti českého vodárenství je v poslední době zřejmá. Jednou z aktuálních iniciativ je odborný seminář pod záštitou místopředsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Ing. Jana Bartošky.
16.6.
Prvních 3000 jeseterů malých vysadí dnes státní podnik Povodí Moravy do řek Moravy a Dyje. Cílem je obnova populace této ryby v řekách. Dalších 2000 jeseterů do moravských řek poputuje na podzim. Povodí pro obnovu populace jesetera plánuje ročně vypouštět 5000 plůdků této ryby do řek až do roku 2021.
1.6.
Zaznamenali jste tento týden blog Jiřího Heřmana, předsedy představenstva ČEVAK, o potřebě celonárodní diskuze o vodě. Pokud ne, pak právě pro vás přinášíme kompletní text z Blogu Idnes.cz.
25.5.
20. ročník mezinárodní výstavy VODOVODY-KANALIZACE na výstavišti v pražských Letňanech se chýlí ke konci. Pojďme se podívat, jaký program si pro vás organizátoři na závěrečný den přichystali.
25.5.
Písek zahájil stavbu úpravny městské vody. Vybudování nového zařízení vyjde na 179 milionů korun bez daně. Úpravna bude stát na Hradišťském kopci a nahradí tu stávající, jejíž technologie je podle zástupců města už zastaralá. Vedení Písku to uvedlo při zahájení stavby, která potrvá do podzimu příštího roku.
24.5.
Jubilejní 20. ročník mezinárodní výstavy VODOVODY-KANALIZACE pokračuje i dnes na výstavišti v pražských Letňanech. Jaký doprovodný program na vás dnes čeká? Přednášky o nakládání s kaly či možnostech dotací z Operačního programu Životní prostředí, soutěže a společenské akce.
24.5.
V úterý 23. 5. 2017 byl slavnostně zahájen jubilejní 20. ročník nejvýznamnější a největší vodohospodářské výstavy v České republice VODOVODY-KANALIZACE 2017. Ta probíhá ve dnech 23.–25. května na výstavišti v Praze-Letňanech. Pořadatelem akce je Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, z.s. (SOVAK ČR).
22.5.
Jubilejní 20. ročník mezinárodní výstavy VODOVODY-KANALIZACE se uskuteční od úterý 23. do čtvrtka 25. května na výstavišti v pražských Letňanech. Pojďte se podívat, jaký doprovodný program na vás čeká první veletržní den.
11.5.
Brněnská přehrada včera dostala novou pojistku. Váží 22 tun a na místo ji pomohl usadit speciální jeřáb. Práce na místě včera trvaly zhruba hodinu, řekl ČTK mluvčí společnosti ČEZ Jiří Bezděk. Usazování nového rychlouzávěru souvisí se zatím nejrozsáhlejší modernizací přehrady v její více než pětasedmdesátileté historii.
5.5.
Brněnská přehrada bude mít novou dvaadvacetitunovou pojistku. Dělníci ji tam osadí ve středu. Přehradní nádrž z roku 1941 poprvé od svého uvedení do provozu prodělává celkovou rekonstrukci systému rychlouzávěru, který je mechanickou pojistkou hráze, uvedla dnes společnost ČEZ v tiskové zprávě.
28.4.
Hodonín zvažuje převedení kanalizace a vodovodního řadu na společnost Vodovody a kanalizace Hodonín (VaK Hodonín), v níž je částečným akcionářem stejně jako jiné obce. VaK už většinu kanalizace a vodovodu v Hodoníně vlastní. Město chce převodem ušetřit zhruba dva miliony ročně, které dává na opravy havárií, řekl ČTK místostarosta Vítězslav Krabička (Změna).
25.4.
Lovčice na Hodonínsku vybudovaly za více než 54 milionů korun kanalizaci. Obec už tedy nemusí dál žádat o povolení k vypouštění splašků do Lovčického potoka. Novinářům to řekl lovčický starosta Václav Tvrdý (ČSSD). Splašky se nyní dostávají do čističky odpadních vod v sousedních Ždánicích.
24.4.
Pracovníci státního podniku Povodí Moravy z Brněnské přehrady v minulém týdnu vytáhli a odvezli asi 65 tun naplaveného nepořádku, především větví, odpadků a pet lahví. ČTK to řekl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
13.4.
Lesy ČR začaly koncem března nad Moravany na Hodonínsku budovat další protipovodňové opatření za čtyři miliony korun. Hotovo má být v říjnu. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí státního podniku Eva Jouklová.
4.4.
V Letovicích na Blanensku chystají petici proti plánovaným opravám vodní nádrže na říčce Křetínce. Výhrady k záměru má i zastupitelstvo. Opravy chystá za 170 milionů korun Povodí Moravy.
27.3.
Jihomoravský kraj připravil nový dotační program na podporu hospodaření s povrchovou vodou pro obce a svazky obcí, které jsou ohrožené suchem. Vyčlenil v něm šest milionů korun, sdělila v tiskové zprávě mluvčí kraje Monika Brindzáková. Peníze poslouží na zlepšení stavu rybníků, ale i na malé vodní nádrže a další opatření.
20.3.
S ideologickým bojem proti kapitalismu má naše republika bohaté zkušenosti. Komunismus jsme si dobrovolně zvolili a pěkných pár let s ním zápasili. Nepoučili jsme se? V přesném znění přinášíme text J. Bábíkové z Blogu iDnes.cz
17.3.
Lodní sezona na Brněnské přehradě začne slavnostním zahájením až 29. dubna. Původně chtěl dopravní podnik spustit plavbu o týden dříve, ale jelikož je na hladině přehrady stále led, raději termín posunul. Podle mluvčí dopravního podniku Barbory Lukšové je to kvůli tomu, aby se stihlo všechno k vyplutí lodí připravit, sdělila ČTK.
9.3.
Stavebníci z rekonstruované koruny hráze Vranovské přehrady na Znojemsku odstranili silnici, příští týden začnou demontovat mostní část. Opravy začaly v říjnu a harmonogram prací se dodržuje, řekl dnes ČTK mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař. Opravy vyjdou zhruba na 58 milionů korun. Práce jsou rozvržené na více než dva roky a dotknou se dvou letních sezon.
22.2.
Povodí Moravy začne v březnu opravovat vodní nádrž Opatovice, která je zásobárnou pitné vody pro Vyškov, Bučovice a některé dalších okolních obcí. Oprava vyjde na 78 milionů korun a potrvá dva roky. Kvůli stavebním pracím bude dočasně snížena hladina, v prvních šesti měsících o 11,4 metru, což bude během stavby nejvíc, sdělil ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
13.2.
V září loňského roku došlo k přesunu portálu Vodarenstvi.cz na novou vlastní adresu oVodarenstvi.cz Jak si stojíme po půl roce? Snížila se návštěvost? Jaké máme plány do dalšího období? Více se dozvíte v rozhovoru s šéfredaktorkou oVodarenstvi.cz ing. Janou Bábíkovou.
6.2.
Prudké oteplení doprovázené srážkami by podle Povodí Moravy mohlo lokálně způsobit výskyt některých z povodňových stupňů. Vodní nádrže jsou ale připravené vodu z tajícího sněhu zachytit. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
20.1.
Vodárenství je poměrně seriozní obor a to se projevuje i v jeho medializaci. Jak to dopadne, když napíše komentář o vodárenství známý kontraverzní redaktor? Pojďme se podívat, jakému tématu se oba pánové věnovali.
11.1.
Zimní počasí a zamrzlá vodní hladina novomlýnských nádrží lákají chodce až k mušovskému kostelu sv. Linharta. Kostel zaniklé obce Mušov u Pasohlávek na Brněnsku uprostřed vodní plochy je jinak nedostupný. Povodí Moravy ale varuje, že tloušťka ledu není dostatečná a pohyb po ledu je nebezpečný, řekl ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
4.1.
Státní podnik Povodí Moravy varuje, že nosnost ledu na velkých vodních nádržích, které jsou ve správě podniku, zatím není pro bruslaře bezpečná. V tiskové zprávě to včera uvedl mluvčí podniku Petr Chmelař. Jako minimum pro bezpečný vstup na led se uvádí dvanácticentimetrová tloušťka. Většina z měřených vodních ploch jí ale nedosahuje.
12.12.
Nevratné investice do více či méně efektivních projektů nahradí vratné půjčky. V ČR bude tak klíčovou roli v evropské podpoře hrát dle serveru idnes.cz Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB).
8.12.
Malé vodní elektrárny na řekách a potocích letos více dodržovaly minimální zůstatkové průtoky. Stav na vodních tocích se tak v tomto směru oproti loňsku zlepšil, uvedla dnes na tiskové konferenci Česká inspekce životního prostředí. Přispěly k tomu ale i opakované kontroly a příznivější počasí.
6.12.
Brno vypsalo architektonickou soutěž na úpravy nábřeží Svratky. V budoucnu se bude měnit úsek od Uhelné ulice od železničního mostu až k výstavišti. Pro lidi se má zlepšit přístup k vodě, aby vznikla zóna vhodná k trávení volného času a relaxaci. Součástí změn jsou však také protipovodňová opatření.
29.11.
Vodárenská akciová společnost, která spravuje vodovody a kanalizace pro téměř 550.000 lidí na jižní Moravě a na Vysočině, loni zvýšila obrat o sedm procent na 1,9 miliardy a zisk o 22 procent na 88 milionů korun.
21.11.
Vinařství Reisten z Pavlova na Břeclavsku dostalo pokutu 150.000 korun od České inspekce životního prostředí (ČIŽP), více než rok bez povolení vypouštělo odpadní vody do vod podzemních. Dopustilo se tak porušení zákona na ochranu vod, jak v tiskové zprávě uvedla zástupkyně mluvčí ČIŽP Jana Jandová. Jednatel firmy Jaroslav Střítecký ČTK řekl, že vinařství už sjednalo nápravu.
12.10.
Ve Vyškově odbahnili menší ze dvou rybníků s názvem Kačenec, odvezlo se zhruba 11.000 metrů krychlových usazenin. Také byla opravena hráz na levém břehu. Náklady na úpravy dosáhly zhruba 6,3 milionu korun. V tiskové zprávě to dnes oznámil vedoucí kanceláře starosty a tajemníka Stanislav Kolařík. Nádrž vlastní město a pronajímá si ji Moravský rybářský svaz.
4.10.
Povodí Moravy dnes zahájilo rekonstrukci koruny hráze Vranovské přehrady na Znojemsku. Opravy vyjdou na zhruba 58 milionů korun. Potrvají více než dva roky a dotknou se dvou letních sezon, uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
3.10.
Státní podnik Povodí Moravy vysadí v průběhu příštích pěti let do Moravy a Dyje 25.000 malých jeseterů. Investice si vyžádá půl milionu korun, uvedl v tomto týdnu v tiskové zprávě mluvčí podniku Petr Chmelař. Cílem je obnovení populace jesetera v Dunaji a jeho přítocích.
19.9.
S nadsázkou se dá říci, že Brňáci se opičí po Praze prostě ve všem. Světe div se: v Brně mají Národní divadlo, brněnské letiště, brněnsko-vietnamské pho restauraurace a konečně mají i pravou nefalšovanou vodovodní havárii :).
14.9.
Více než 600 českých a slovenských vojáků se ve vojenském prostoru v Březině u Vyškova a ve slovenském městě Sereď účastní mezinárodního cvičení Engineer Rescuers. Je zaměřeno na situace při povodních, záchranné práce i evakuace, uvedla mluvčí akce Miroslava Štenclová.
13.9.
Výnosy Brněnských vodáren a kanalizací (BVK) loni vzrostly o čtyři procenta na 1,8 miliardy korun, zisk se mírně snížil na 76,5 milionu korun. Po několika letech propadu množství prodané a odkanalizované vody se trend změnil. Prodalo se více vody, množství odkanalizované stagnovalo, vyplývá z výroční zprávy ve Sbírce listin.
6.9.
Vždycky mě pobaví dvojí metr českých novinářů. Tentokrát Andrejem vlastněná Mafra a idnes.cz píšou o ošklivých soukromých vodárenských firmách, které jsou prý sice efektivní, ale až tak moc, že si vyplácí ten ošklivý zisk. Fuj, to je sprosté slovo, že ano? A co váš vlastník, milí novináři? Ten asi nevytváří zisk? A z čeho pak asi nakoupil své mediální impérium?
5.9.
Dovolujeme si vás upozornit, že v průběhu víkendu dojde ke změně domény a loga našeho serveru z Vodarenstvi.cz na oVodarenstvi.cz
22.8.
Neznámá látka se dnes objevila na hladině řeky Svitavy v obci Svitávka na Blanensku. ČTK to řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák. Podle něj se hasiči snaží zabránit dalšímu šíření a zjistit, co se do řeky dostalo.
15.8.
Další ze série rozhovorů se starosty měst a obcí nás zavádí do jihomoravského Radějova. Se starostou obce Martinem Hájkem jsme si povídali o tom, jak těžké je lidem vysvětlit, že díky suchu obec z vlastních zdrojů kvalitní pitnou vodu nezajistí a nezbývá než vodovodní sítě prodat větší společnosti.
10.8.
Sucho letos není všude. Trápí zejména vegetaci ve východních Čechách a na střední a severní Moravě. Pokud se v zimě nedoplní zásoby vody, může se sucho znovu objevit příští rok. Tvrdí to odborníci, které ČTK oslovila. Problém zůstává u podzemních vod, kam se srážky tolik nedostanou.
29.7.
Svazek pěti obcí na Vyškovsku má novou kanalizaci za 352,3 milionu korun, stavbu obce dokončily včera v Hodějicích otevřením čistírny odpadních vod. Do svazku nazvaného Ligary kromě Hodějic patří ještě Němčany, Křižanovice u Bučovic, Heršpice a Nížkovice.
22.7.
Velkým tématem třetího jednání Svazu měst a obcí ČR (SMS ČR) s vládou Bohuslava Sobotky byly mimo jiné zamýšlené novinky v oblasti vodárenství. Městům a obcím se nelíbí plánované zvýšení poplatků za podzemní vody, ani přísnější podmínky pro čištění odpadních vod.
27.6.
Povodí Moravy dnes vypustilo do Brněnské přehrady generační ryby - 20 candátů a 20 štik. Všechny jsou očipované. Generační ryby se vyznačují výbornou plodností a dobrými předpoklady pro rozmnožování a také dobrými hospodářskými vlastnostmi, řekl novinářům mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Podnik ryby vypustil u příležitosti svého 50. výročí.
27.6.
Voda vždycky byla a zřejmě také vždycky bude velmi populistickým tématem. Téměř nikdo ze spotřebitelů neví, kolik voda stojí. A jen málokdo by hádal, že za litr vody zaplatíme méně než korunu. Přesto jsou média v poslední době plné zpráv o zlých provozních společnostech, které vyvádí zisky do zahraničí.
23.6.
V pondělí dne 27. černa 2016 Sdružení místních samospráv ČR pořádá v přednáškovém sále Strategické průmyslové zóny Holešov seminář na téma Chytré hospodaření s vodou se zaměřením na problematiku Zlínského kraje.
15.6.
Moravský Krumlov už nechce být členem svazku Vodovody a kanalizace se sídlem v Třebíči. Město chce samo rozhodovat o investicích do infrastruktury a zároveň samo rozhodovat o ceně vody, o níž tvrdí, že může být nižší a nemusí růst tak rychle. Zastupitelé odhlasovali zájem o vystoupení na pondělním zasedání.
13.6.
Docent Miroslav Sedláček z Fakulty stavební ČVUT se stal jedním ze tří finalistů nominovaných na Evropskou cenu v kategorii „Výzkum“ pro vynálezce roku 2016. Tato cena je udělována Evropským patentovým úřadem. Sedláčka ve finále soutěže porazil francouzský neurochirurg, který přišel s převratnou metodou léčby Parkinsonovy nemoci.
10.6.
Průtoky ve vodních tocích moravských řek jsou v porovnání s dlouhodobými červnovými údaji stále podprůměrné, v některých případech dosahují pouze 20 procent průměru. Nejhorší situace je na řece Bystřici u Olomouce, která aktuálně dosahuje pouhých 11 procent běžného průtoku, uvedl v tiskové zprávě mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.
9.6.
Několik set milionů korun chce investovat do rozšíření areálu jeden z největších českých akvaparků Aqualand Moravia u Pasohlávek na Brněnsku. V sousedství areálu letních atrakcí má k dispozici pozemek o rozloze 23.000 metrů čtverečních.
9.6.
V rekreační zónu by se v příštích letech mělo proměnit nábřeží Svratky v Brně v úseku od hokejové haly Rondy až k výstavišti. Město proto vyhlásí architektonickou soutěž na podobu nábřeží. Její výsledky chce znát počátkem příštího roku.
1.6.
Brno za 38 milionů korun zrevitalizuje oblast Holáseckých jezer, která jsou přírodní památkou. Novinářům o zamýšlené investici řekl primátorův náměstek Martin Ander (SZ). U desítky vodních ploch na Černovickém potoku vzniknou místa pro rekreaci, naučné stezky nebo vyhlídková dřevěná mola.
26.5.
Průtoky v některých českých řekách se díky dešti mírně zvedly, přesto deficit povrchových vod trvá, hlavně na Moravě. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Podle něj ale srážky budou i v nadcházejícím období, a tak se vodáci přece jen mohou těšit na vodu.
19.5.
Krajská hygienická stanice začala sledovat stav kvality vody zhruba na dvaceti přírodních koupalištích v Jihomoravském kraji. Letos poprvé vyřadila Vranovskou přehradu v lokalitě Bítov-Kopaninky, řekl ČTK ředitel odboru hygieny obecné a komunální Miroslav Staněk.
18.5.
Brněnští zastupitelé včera schválili vyhlášku, na jejímž základě může město regulovat lodní dopravu na Brněnské přehradě. Od května do září bude zakázaná plavba lodím se spalovacími motory o výkonu do deseti kilowatt. Jsou to menší čluny, které plují s ponorem do 12 kilometrů za hodinu, například rybářské pramice, nafukovací či skládací čluny.
11.5.
Kvalitnější vodu budou mít do konce roku v Moravském Krumlově na Znojemsku, v úpravně vody přibude technologie na odstraňování uranu. Podzemní zdroj, ze kterého berou vodu některé místní části města, nesplňuje povolený limit přítomnosti uranu v pitné vodě.
6.5.
Brněnská přehrada, která byla vybudována v letech 1936 až 1940, vznikla především jako zásobárna vody pro město. Slouží však také jako zdroj elektrické energie a v neposlední řadě k rekreaci. Před 70 lety, 5. května 1946, zde byla zahájena pravidelná lodní doprava.
27.4.
Vodu v Mikulčicích na Hodonínsku znečistila látka trichlorethen, která je zdraví nebezpečná a používá se do rozpouštědel. Obec nemůže vodu používat, řekl ČTK starosta Jan Vlašic (KDU-ČSL). Podle něj mají Mikulčice náhradní zdroj, protože se mohou připojit na vodovod Podluží. Voda je však dražší. Česká inspekce životního prostředí hledá zdroj kontaminace. Na případ upozornila Česká televize.
26.4.
Nové protipovodňové hráze, které mají ochránit Pohořelice na Brněnsku před stoletou vodou z řeky Jihlavy, se mají začít stavět na podzim. Práce potrvají dva roky a předpokládané náklady činí 70 milionů korun. Většina částky bude z fondů Evropské unie, město zaplatí deset milionů, uvedl v tiskové zprávě starosta Josef Svoboda. Naposledy zasáhly město záplavy v roce 2013.
20.4.
Aktuální podmínky pro pěstování obilí a ovoce jsou letos na jihu Moravy začátkem jara příznivé. Na rozdíl od předchozích let netrpí ani okresy na jihu kraje nedostatkem vláhy a dobře přezimovaly vzdor teplejší zimě ozimy. Lokálně mohou dělat problém škůdci, protože se jim daří dobře díky třetí teplé zimě po sobě, vyplývá z odpovědí zemědělců pro ČTK.
4.4.
Vojenské lesy a statky ČR (VLS) letos plánují dokončit za 40 milionů korun obnovu rybníků a vodních nádrží ve vojenském újezdě Březina na Vyškovsku a také stavbu nových. Obnoví také několik studánek a tůní.
1.4.
Další ze zábavných video spotů v angličtině je tentokrát ze série TED ED. Jejich cílem je pomocí animací vysvětlit dětem a dospívajícím klíčová fakta dnešního světa. Tentokrát se tvůrci zaměřili na vodu a problematiku dehydratace. Věděli jste, že pokud nebudete pít dostatek vody, ovlivní to funkčnost vašeho mozku?
31.3.
Přes dvě stovky hostů přijalo pozvání na oslavy Světového dne vody, které se uskutečnily ve středu 23. března v Brně a okolí. Scénář dne byl letos vytvořen Brněnskými vodárnami a kanalizacemi, a.s. Spoluorganizátory byla již tradičně VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a.s., Povodí Moravy, s.p., a Vírský oblastní vodovod, s.m.o.
21.3.
Vodohospodáři zpřístupní pro veřejnost na čtyři dny, od Velkého pátku do Velikonočního pondělí, hráz Opatovické přehrady u Vyškova. Návštěvníci se z ní budou moci pokochat pohledem na údolí řeky Malá Haná. Naposledy byla hráz dočasně zpřístupněna před šesti lety.
17.3.
Moderní návštěvnické středisko Vodní dům otevře své prostory v sobotu 19. března. Pro návštěvníky je připravena interaktivní expozice, která zaujme všechny smysly dětí i dospělých. Unikátní areál podle návrhu architektonického studia AND najdete nedaleko hráze vodní nádrže Švihov na Želivce.
14.3.
Moravský Písek na Hodonínsku se snaží zabránit plánované těžbě štěrkopísku na pomezí katastru obce v sousedství s Uherským Ostrohem na Uherskohradišťsku. Podle starostky Moravského Písku Hany Habartové (ČSSD) v důsledku těžby hrozí znečištění pitné vody ve zdroji nazvaném Bzenec-komplex.
14.3.
Vodní tok Stará Ponávka a jeho okolí v Brně se v příštích letech dočká revitalizace za 30 milionů korun. Součástí projektu budou protipovodňová opatření, ale také vznik cyklostezky a hřišť pro veřejnost, řekl ČTK primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Brno se bude snažit získat dotace.
9.3.
Až 300 hektarů větrolamů chtějí obnovit v následujících šesti letech Lesy ČR na jižní Moravě, převážně na Znojemsku a Břeclavsku. Jde o porosty, které vznikaly v 60. letech minulého století, aby chránily ornici před větrnou erozí. Nyní je velká část z nich ohrožená kvůli stáří stromů, řekl na tiskové konferenci krajský ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík.
3.3.
Světový den vody si připomínáme vždy 22. března, a to již od roku 1993, kdy ho vyhlásila OSN. Mottem letošního dne vody je „Water and Jobs“ (Voda a pracovní místa).
2.3.
Vyškov dostane od Jihomoravského kraje devět milionů korun, které použije na obnovu víceúčelového hřiště u největší základní školy v Nádraží ulici a na rekonstrukci bazénu u základní školy v Purkyňově ulici. ČTK to řekl hejtmanův náměstek Roman Celý (KDU-ČSL).
1.3.
21. Mezinárodní odborný veletrh vytápěcí, ventilační, klimatizační, měřící, regulační, sanitární a ekologické techniky dnes odstartoval v areálu PVA EXPO Praha. Pokud tento týdne do Letňan zavítáte, doporučujeme návštěvu také několika firem s nabídkou pro vodárenský obor.
1.3.
Každý rok pravidelně jezdíte do Zlína? Letošní jubilejní XX. ročník mezinárodní vodohospodářské konference VODA ZLÍN 2016 proběhne ve dnech 17. - 18. 3. 2016 v Interhotelu Moskva ve Zlíně. Pojďme se podívat na aktuální program.
25.2.
Ve Spojených státech mají vodárenské společnosti často velmi podobné problémy jako v Čechách. Jedním z nich je zvýšený výskyt havárií a poruch v zimním a jarním období. Pro osvětu veřejnosti připravila společnost New Jersey American Water zajímavé video.
16.2.
Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil půlmilionovou pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pro Povodí Vltavy. ČTK to zjistila z webu soudu, který zamítl kasační stížnost státního podniku. Důvodem pokuty je diskriminace firem v tendru na rekonstrukci sídla podniku.
15.2.
V přesném znění přinášíme úvodník Ing. Jindřicha Krále, předsedy představenstva Vodárenské akciové společnosti, a.s., která působí na území okresů Brno-venkov, Boskovice, Jihlava, Třebíč, Znojmo a Žďár nad Sázavou. Ůvodník byl součástí zákaznického časopisu e-Kapka.
9.2.
Osmý ročník konference Financování vodárenské infrastruktury dnes začíná v pražských Dejvicích. Pokud jste na konferenci, připomeneme program. Pro ty, kteří jste čas nenašli, přineseme hlavní témata on-line.
5.2.
Další ročník již tradiční konference proběhne příští týden v hotelu DAP na Vítězném náměstí v Praze. Na programu opět budou aktuální informace z oblasti vodárenství, novinky z programu OPŽP i zkušenosti konkrétních měst a obcí s dotačním procesem.
3.2.
K aktuálnímu tématu novelizace zákona o veřejných zakázkách přinášíme názor odborníka Mgr. Tomáše Haltufa (AK Bartošková). Dle jeho názoru je hlavním negativem současné podoby koncesního řízení složitost celého procesu, kdy je zadavatel nucen využít služeb odborných konzultantů.
3.2.
Další ze série rozhovorů se starosty měst a obcí přinášíme z jihočeských Slavonic. Starosta Hynek Blažek shrnuje proces koncesního a dotačního řízení, kterým město v uplynulých letech prošlo a který zaměstnal plně nejen jeho, členy rady, ale také všechny dostupné úředníky. Slavonice díky žádosti o evropské dotace totiž musely projít procesem tzv. velké koncese.
3.2.
Největší průmysloví odběratelé vody v Moravskoslezském kraji dělají od loňska kvůli suchu opatření k omezení spotřeby vody. Zvyšují podíl opětovně používané (recirkulované) vody a berou ji i z jiných zdrojů než obvykle. Zástupci firem ČTK řekli, že výroba se zatím nemusela omezovat.
3.2.
Nadacew Waves for water pomáhá poskytnout přístup k čisté vodě těm, kterým se ho prozatím nedostává. Pomoci můžete příspěvkem, dobrovolnictvím nebo i pouhým informováním se o projektech zaštiťovaných nadací a šířením těchto informací dál.
3.2.
Jaké jsou zkušenosti starostů měst a obcí s koncesním řízením, zadáváním veřejných zakázek, financováním projektů? Co doporučují změnit v současné podobě zákona o zadávání veřejných zakázek? Jako první odpovídá starosta jihočeské Horní Plané Jiří Hůlka.
3.2.
Po loňských problémech s kvalitou pitné vody v Novém Boru na Českolipsku vybuduje Severočeská vodárenská společnost (SVS) ve městě novou úpravu vody. Zásobovat bude nejen část obyvatel dvanáctitisícového města, ale také nedalekou Okrouhlou, kde žije 550 obyvatel. Dodavatel už převzal staveniště, práce na výstavbě úpravny ale začnou až začátkem března.
2.2.
Rotterdamské "Vodní náměstí" Benthemplein je veřejný prostor, dětské a sportovní hřiště i místo určené k odpočinku. Zároveň však splňuje i jinou významnou funkci v městském prostoru. Při velkých deštích se stává rezervoárem dešťové vody. Podívejte se na video o tomto nekonvenčním řešení.
1.2.
Pascal Poot pěstuje organická rajčata téměř na poušti. Sklizená zelenina nejenže přežije extrémní podmínky, ale dokonce má lepší nutriční vlastnosti. Nenechte si ujít rozhovor s pěstitelem Pascalem Pootem o jeho novém přístupu k pěstování rajčat se značně omezeným zdrojem vody.
1.2.
Ostrava 1. 2. 2016 – Sedm malých vodních elektráren provozovala v roce 2015 společnost SmVaK Ostrava. Ta svá vybraná vodárenská zařízení kromě jejich hlavního poslání spočívajícího ve výrobě a dodávkách pitné vody využívá také pro výrobu čisté energie. V roce 2015 takto společnost vyrobila 4 517 MWh elektrické energie.
1.2.
Dobrovolný svazek obcí Jaroměřsko podal žalobu proti pokutě 200.000 korun, kterou dostal loni od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za chybné losování v tendru z roku 2011 na výstavbu čističky odpadních vod s názvem Čisté Labe. ČTK to řekla mluvčí Krajského soudu v Brně Simona Tesařová.
1.2.
Pitná voda v Lysé nad Labem na Nymbursku už neobsahuje zvýšené množství dusičnanů, kvůli kterému musely hlavně děti pít balenou vodu. Město nechalo na konci loňského roku na úpravnu vody nainstalovat speciální filtry a od té doby se množství dusičnanů pohybuje v zákonných normách. ČTK to dnes řekl starosta Jiří Havelka (ODS).
29.1.
Tento týden pokračujeme v seriálu, ve kterém se vaše děti dozvěděly, jak málo pitné vody na naší planetě zbývá. Dnes zjistí, jak ji na zemi udržet a jak svět napomáhá udržovat jednotlivé vodní ekosystémy tak, aby i v současné krizi přežily.
28.1.
Nový zákon o zadávání veřejných zakázek prochází jednáním ve výborech Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Jedná se o zcela novou právní úpravu, která by měla přinést zjednodušení podmínek zadávání, které v součastné podobě způsobují řadu problémů nejen v oblasti vodárenství.
28.1.
Potrubí v okolí domu v Příborské ulici v Letňanech, kde hygienici zjistili bakterii legionella, bude Pražská teplárenská v příštích dnech dezinfikovat. Firma, která rozvody teplé vody spravuje, o tom informovala dnes v tiskové zprávě. Lidé z postižené oblasti by si neměli sprchovat hlavu teplou vodou. Studenou vodu mohou používat bez omezení.
27.1.
Ve vodovodním potrubí v pražských Letňanech odhalili hygienici větší množství bakterie legionella. Zhruba desetinásobek doporučené hodnoty byl naměřen v Příborské ulici, problém se ale může týkat i potrubí v ulicích Bukovecká, Dobratická, Chlebovická a v části ulice Tupolevova. Zítra proto hygienici odeberou vzorky teplé vody v okolních domech. Na svém webu o tom informoval Český rozhlas (ČRo).
26.1.
Nepříjemnost v podobě zamrzlého vodoměru pomáhali zaměstnanci vodohospodářské společnosti ČEVAK za necelý první měsíc nového roku řešit už čtyřem desítkám zákazníků z jihu a západu Čech. Postarat se o vodoměr, a to nejen při mrazech, přitom musí majitel nemovitosti.
26.1.
Taum Sauk je přečerpávací elektrárna v horské oblasti St. Francois regionu Ozarks ve středoamerickém státě Missouri. Tato technická stavba má díky unikátnímu tvaru hory romantický srdcovitý tvar. V roce 2005 se jedna strana hráze protrhla a nádrž se musela složitě renovovat, nyní již opět slouží jako výkonný zdroj elektrické energie.
25.1.
„Každá kapka se počítá“, tak zní motto WINGOC,Äôs jedné z mála vodárenských zařízení na světě, jež recykluje odpadní vodu na pitnou. S vědomím, že jsou vodní zdroje omezené, přijímají obyvatelé Windhoeku recyklovanou vodu bez problému již dlouhodobě.
25.1.
Státní podnik Povodí Labe stále usiluje o získání územního rozhodnutí pro stavbu suché retenční nádrže Mělčany na Rychnovsku. Vybudování poldru na řece Dědině patří mezi nejdůležitější protipovodňová opatření v hradeckém kraji.
25.1.
Desítky lidí trpících zdravotními problémy, vyhlášení stavu ohrožení a přímá intervence prezidenta Baracka Obamy přitáhly pozornost amerických médií k chudému městu Flint, jehož obyvatelům již více než rok teče z kohoutků kontaminovaná pitná voda.
22.1.
Co se stane až spotřeba vody přesáhne pomyslnou hranici a naše zásoby dojdou? Dnes jsme si pro vaše děti připravili naučné video, které jednoduchým způsobem vysvětluje tuto problematiku.
22.1.
Středočeský kraj chce zlepšit zásobování vodou v období sucha. Nechá si zpracovat analýzu, která prověří současný stav a prozkoumá i možnosti propojení vodárenských soustav tak, aby se zlepšila distribuce vody v období sucha. ČTK to dnes sdělila mluvčí hejtmanství Nicole Mertinová.
22.1.
Obyvatelům Nymburka netekla kvůli havárii voda zhruba 24 hodin. Důvodem havárie bylo prasklé potrubí. Původně měla voda začít téci už v noci, nakonec se podařilo dodávky vody obnovit během včerejšího dopoledne, řekl dnes ČTK radní Zdeněk Vocásek (ODS). Příčinou havárie byla vada materiálu, kterou nezpůsobil mráz, ale stáří potrubí.
21.1.
Globální sucho, které v posledních letech zasáhlo naši planetu, si vyžádalo velké ztráty v zemědělství na většině kontinentů. Jak je na tom jeden z nejchudších kontinentů světa v období, kdy mu nepřejí klimatické podmínky? Afrika doslova volá o pomoc, podívejte se na reportáž z Etiopie.
21.1.
Lidé v Nymburce jsou dnes kvůli poruše na přivaděči celý den bez pitné vody. Z kohoutků přestala téct před 10:00, do půlnoci by měla být závada odstraněna. Odstávkou bylo postiženo téměř celé patnáctitisícové město, náhradní zásobování zajišťují cisterny, řekl ČTK starosta Tomáš Mach (ČSSD).
21.1.
Moravská Třebová dokončila nejnákladnější projekt za několik posledních desetiletí. Zkolaudovala nově vybudovanou kanalizaci v místních částech Udánky, Boršov, Sušice a Anenské údolí, v roce 2012 také zmodernizovala čistírnu odpadních vod. Celkové náklady dosáhly 240 milionů korun. Na kanalizaci jej již připojeno více než 90 procent domácností, pro něž byla určena, uvedla mluvčí města Dagmar Zouharová.
21.1.
Připravované rozšíření dolu Turów v Polsku ohrožuje zásoby pitné vody na Liberecku. Zejména v oblasti Frýdlantska, Hrádecka a Chrastavska už dnes vody ubývá. Pokud se naplní černé scénáře, odhadují se náklady na zajištění náhradního zásobování oblastí vodou na 2,136 miliardy korun bez DPH.
21.1.
Firma Závlahy Dyjákovice, která se na Znojemsku stará o zavlažovací systém na 14.000 hektarech s 80 kilometrů vodotečí, se chystá letos modernizovat některé z čerpacích stanic za 11 milionů korun. Ty jsou ještě z druhé poloviny 60. let minulého století, nové uspoří vodu i elektřinu. V letech 2017 až 2022 chce modernizovat s pomocí dotací i další stanice ze 60. a 70. let, řekl ČTK ředitel společnosti Jaroslav Benda.
20.1.
Běchovice a okolí připojí na ústřední čistírnu odpadních vod nový kanalizační sběrač. Jednu z etap jeho výstavby schválili radní, celkem bude stát asi 62 milionů korun. Hotový by měl být na konci příštího roku. V současné době Běchovice odvádějí splašky do čistírny v tamním výzkumném ústavu, čistírna v Újezdě nad Lesy dožívá.
20.1.
Sucho by mohlo ovlivnit i připravovanou novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která zásadně upravuje pravidla pro všechny čtyři tuzemské národní parky. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), jehož úřad normu předkládá, počítá s tím, že otázka různých opatření proti suchu se určitě při diskuzi o zákoně objeví.
20.1.
Mezinárodní vodárenská asociace pořádá již 8. ročník východoevropské konference pro mladé odbroníky ve vodárenském průmyslu (8th IWA Eastern European Young Water Professionals Conference). Letos se tato konference bude konat 12.-14.5.2016 v polském Gdaňsku.
19.1.
V kanadském Národním parku Banff leží dvě velká ledovcová jezera Louise a Moraine. Díky svému umístění mezi horskými masivy a v okouzlující přírodě kanadských lesů, jsou vyhledávanými turistickými cíli.
19.1.
Město Krásná Lípa se brání pokutě 150.000 korun, kterou dostalo loni od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) u soudu. Podalo žalobu ke Krajskému soudu v Brně, řekla dnes ČTK jeho mluvčí Simona Tesařová. Pokuta je za chyby v tendru na kanalizaci. Loni verdikt svých podřízených potvrdil předseda ÚOHS Petr Rafaj.
19.1.
cPřečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně, Dalešice a Štěchovice loni zvýšily produkci meziročně o 2,4 procenta na rekordních 1,09 miliardy kilowatthodin (kWh) elektřiny. Rekord překonaly počtvrté v řadě, řekl dnes ČTK ředitel Vodních elektráren ČEZ Petr Maralík.
18.1.
Alex Henige navrhl ekologický kelímek, který po zasazení do země vyroste ve strom, či květinu. Doufá, že tímto nápadem přispěje je k zalesňování planety a snížení množství produkovaného odpadu.
18.1.
Stát by letos mohl modelově vyzkoušet na pilotním projektu na Rakovnicku, jak by fungovala státní správa při ohrožení suchem. Zjištění by se pak zapracovala do novely zákona o vodách, na jejímž věcném záměru spolupracují ministerstvo životního prostředí, zemědělství a Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka. ČTK to v rozhovoru řekl ředitel ústavu Mark Rieder.
18.1.
Slaný letos plánuje modernizaci čistírny odpadních vod, město už požádalo o dotaci. První etapa bude stát přes 30 milionů korun, celý projekt zhruba 100 milionů korun. Kapacita čistírny stoupne z 10.000 na 16.000 ekvivalentních obyvatel. To by mělo zajistit dostatečnou rezervu čistírny i v případě dalšího rozvoje města. ČTK to řekl místostarosta Slaného Milan Grohmann.
18.1.
Obyvatelé Frýdku-Místku nově dostávají vodu nejen z přehrady Šance, ale také z Morávky. Důvodem je potřeba šetřit objem vody v nádrži Šance, která je naplněna zhruba na 30 procent své kapacity. Morávka je oproti tomu plná asi ze tří čtvrtin. Sdělil to Marek Síbrt, mluvčí společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK), která vodu do Frýdku-Místku dodává.
18.1.
V Hejnicích na Liberecku dokončili rozšíření kanalizace za zhruba 50 milionů korun. Asi 32 milionů získalo město z evropských fondů. Dostavba umožní napojit na kanalizaci a čistírnu odpadních vod další domácnosti v Hejnicích a také nedaleké osadě Ferdinandov.
18.1.
Rekordní návštěvnost měly i díky chybějícímu sněhu na horách o Vánocích všechny akvaparky v Ústeckém kraji. Lidé leckdy na vstup museli čekat, až se pro ně uvolní místo. Plné bazény dětí očekávají provozovatelé také během jarních prázdnin, zjistila ČTK.
18.1.
Water Is Water: A Book About the Water Cycle je naučná obrázková kniha pro vaše děti o vodě a jednotlivých fázích vodního cyklu. Děti se nejen dozví zajímavé věci o koloběhu vody na naší planetě, ale také si procvičí anglickou slovní zásobu (kniha je psána v angličtině). Díky krásnému výtvarnému zpracování si ji ale oblíbí celá rodina.
15.1.
Podle Českého hydrometeorologického ústavu mají v nejbližších dnech teploty klesnout hluboko pod bod mrazu. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů. „Pokud totiž dojde k poškození vodoměru vinou špatné ochrany, tak si klient náklady na jeho výměnu hradí sám,“ vysvětlil mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
15.1.
Starostové obcí z Broumovska jsou znepokojeni povolením průzkumu těžby metanu a uranu v sousedním Polsku. Starostové se obávají toho, aby případná těžba nenarušila vodní zdroj v takzvané Polické pánvi a také nepoškodila turistický ruch. ČTK to dnes řekl náchodský starosta a poslanec Jan Birke (ČSSD).
14.1.
V americkém městě Flint byla zjištěna kontaminace pitné vody, způsobující tzv. Legionáškou nemoc. Na pomoc Červenému kříži byla do postižené oblasti povolána Národní garda, která se nyní stará o roznos balené vody do jednotlivých domácností. Více o aktuální problematice můžete shlédnout v přiloženém video spotu.
13.1.
Dnes vám přinášíme video z oblasti techniky a také tak trochu umění. Hydrografické potisky jsou na různých předmětech kolem nás. Podívejte se pod ruce lidem, kteří tyto potisky tvoří a poznejte zblízka další průmyslové využití vody.
13.1.
Zakalené rybníky trápí vodní ptáky, nemohou v nich najít potravu. Podle měření, které organizovala Česká společnost ornitologická (ČSO), byla průměrná průhlednost loni v dubnu 87 centimetrů. Během léta se ale snížila na polovinu, oznámila dnes společnost. Mohou za to podle ornitologů kapři, které rybáři komerčně chovají.
12.1.
Mezinárodní výstava SMAGUA 2016 se letos koná v termínu 8. - 11. března ve španělském městě Zaragoza. SMAGUA je nejen příležitostí pro představení nových technologií a dalších inovací z vodárenského průmyslu, ale je také příležitostí k setkání s odborníky v oboru a šancí k vytvoření nových kontaktů.
12.1.
Majitelé nemovitostí, kteří mají stále přípojku z olověného materiálu, mohou požádat Ministerstvo pro místní rozvoj o dotaci na její výměnu. Termín pro podání žádosti vyprší 15. ledna 2016. „Zákazníky vyzýváme, aby v případě nutnosti, tuto možnost využili,“ podoktl mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.
11.1.
Díky recyklaci odpadních vod se v jihoafrickém Durbanu podařilo Veolii zajistit alternativní zdroj vody pro průmysl a zlepšit tak přístup k vodě obyvatelům města.
11.1.
Praha plánuje v rámci zkvalitnění protipovodňové ochrany města rekonstrukci limnigrafických stanic, které měří průtoky na vodních tocích. Opravy se týkají sedmi zařízení. ČTK to zjistila ze seznamu veřejných zakázek. Opravovat se bude nejen na území Prahy, ale také ve Středočeském kraji na tocích u hranic Prahy. Na kolik práce vyjdou, není jasné, přesná cena vzejde z výsledku výběrového řízení.
11.1.
Ministerstvo životního prostředí plánuje v únoru vypsat pilotní projekt Chytrá obec. Má přispět k udržení vody v krajině, například v kombinaci s menšími čistírnami odpadních vod. Z národních peněz chce ministerstvo dát kolem 50 milionů korun městům a obcím, které přijdou s inovativním systémem udržení vody, řekl ČTK v rozhovoru ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
11.1.
V několika obcích na Mělnicku a u Prahy skončila poslední etapa výstavby tlakové kanalizace za téměř 37 milionů korun. Obce získaly na projekt evropské, státní i krajské dotace. ČTK o tom dnes informovala Helena Frintová ze středočeského krajského úřadu.
8.1.
Na pátek jsme si pro vás připravili menší odlehčení. Podle dnešního videa si mohou vaše děti vyzkoušet fyzikální experiment, představující jednu ze základních fyzikálních vlastností vody, povrchové napětí.
7.1.
Svazek obcí Nové Syrovice a Láz na Třebíčsku dostal od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 200.000 korun. Důvodem jsou chyby v zakázce na splaškovou kanalizaci a čistírnu odpadních vod, která se dělala před pěti lety, zjistila ČTK z webu úřadu. Kanalizace stála 65 milionů korun.
7.1.
Po loňských problémech s kvalitou pitné vody v Novém Boru na Českolipsku, dostane město letos novou úpravnu vody. Vedle vodojemu ji asi ještě na jaře postaví Severočeská vodárenská společnost. Už teď byly ale u vodojemu U Huti, který město pitnou vodou zásobuje, instalovány mechanické filtry.
7.1.
Nedostatek vody je spojen se šířením nemocí, je nebezpečný a především pro obyvatele rozvojových zemí je velikou překážkou v jejich každodenních životech. Naopak, ve vyspělých zemích je i v současné době přístup k pitné vodě samozřejmostí.
6.1.
Společnost Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. zajistila pro své smluvní zákazníky zdarma službu pro řešení nouzových situací spojených s únikem vody. Asistenční služba zahrnuje domácí asistenci a refundaci úniku vody.
6.1.
Platbu za vodné a stočné pohodlně z domova umožňují od začátku letošního roku svým smluvním zákazníkům, kteří si nechávají zasílat faktury elektronicky, Pražské vodovody a kanalizace. „Zaplatit fakturu on-line je možné pomocí platební karty VISA a MasterCard nebo přes platební tlačítko, což je odkaz do internetového bankovnictví s předvyplněným příkazem,“ vysvětlil tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
6.1.
Nadace SamSam si klade za cíl zlepšit přístup kvalitnímu a hygienicky nezávadnému zdroji vody v rozvojových zemích. Podporuje všechny projekty a dobré nápady, jež přispívají k dosažení tohoto velkolepého cíle.
6.1.
Po téměř 20 letech poklesu se loni v Plzni mírně zvýšila spotřeba pitné vody. Vodárna zásobující Plzeň a nejbližší okolí vyrobila meziročně o tři procenta vody více, celkem přes 14 milionů metrů krychlových. Hlavním důvodem bylo enormně suché léto, řekl ČTK provozní ředitel Vodárny Plzeň Jan Kretek. Kvůli dlouhodobým úsporám podniků i domácností ale neočekává pokračování trendu v příštích letech.
5.1.
Na jaře 2016 bude v těsné blízkosti vodní nádrže Želivka otevřeno moderní návštěvnické středisko s interaktivní expozicí na téma vody. Expozice je koncipována tak, aby návštěvníky učila prostřednictvím neobvyklých zážitků a zajímavých pozorování.
5.1.
Pražské vodovody a kanalizace připravily od začátku letošního roku pro své zákazníky novinku – pojištění nouzových situací spojených s únikem vody za vodoměrem. Pro každého zákazníka PVK s platnou odběratelskou smlouvou na dodávku pitné vody bude k dispozici asistenční služba 24 hodin denně, 365 dnů v týdnu.
5.1.
Americká vláda předpovídá, že až 60% povrchu země bude brzy čelit alarmujícímu nedostatku vody. Kniha s názvem “Budiž voda: Izraelské řešení pro vodou vyprahlý svět”, kterou vám dnes představujeme, přináší možnosti řešení zmírnění této krize podle izraelského modelu.
5.1.
Mikroregion Litavka podal žalobu proti pokutě 200.000 korun, kterou dostal loni v říjnu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za netransparentní losování v tendru na kanalizaci v aglomeraci Zdice-Chodouň. ČTK to řekla mluvčí Krajského soudu v Brně Simona Tesařová.
5.1.
Vodovody a kanalizace Mladá Boleslav vybudují v mladoboleslavské příměstské části Podchlumí novou kanalizaci. Firma už začala s přípravou projektu, samotné stavební práce by měly začít v roce 2018. Náklady na práce budou přibližně 20 milionů korun, z toho čtyři miliony zaplatí město. ČTK to dnes řekla mluvčí mladoboleslavského magistrátu Hana Koišová. Kanalizace by měla být dokončena v roce 2020.
5.1.
Na preventivní opatření v povodí Labe, Dunaje a Odry, které významně ohrožují záplavy, půjde přes 29 miliard korun. V takzvaných plánech pro zvládání povodňových rizik jsou zahrnuty také investice do nové nádrže Nové Heřminovy na Bruntálsku. V prosinci tyto strategické dokumenty schválila vláda. Platit začnou podle ministerstva životního prostředí nyní v lednu, a to až do roku 2021, kdy budou aktualizovány.
5.1.
Zajímavé jihočeské úpravny vod nebo vodojemy si mohou návštěvníci prohlédnout na snímcích v prachatickém městském úřadě, kde začala výstava s názvem Kde je voda slunci blíž. Autorem snímků je fotograf ČTK Slavomír Kubeš, který tím navazuje na sérii Kam slunce nechodí. V ní se v minulosti věnoval focení vodohospodářskému podzemí a odpadní vodě.
4.1.
Do roku 2050 se až 70% světové populace přestěhuje do velkých měst. Podívejte se na video od World Business Council for Sustainable Development představující kreativní způsoby pro udržení našich měst budoucím generacím.
4.1.
Majitelé rodinných a bytových domů v Jablonci nad Nisou mohou od pondělí znovu žádat o dotaci na výstavbu malých domovních čistíren odpadních vod nebo kanalizačních přípojek. V městském Fondu na zlepšení úrovně bydlení je pro tento účel na letošní rok připraven milion korun.
31.12.
Na nadcházející silvestrovský večer se vám možná bude hodit dnešní tip. Připravte si nealkoholický party drink podle receptu kuchařského týmu Jamieho Olivera a okouzlete svoje hosty nejen chutí, ale i jeho vzhledem.
31.12.
Česká Lípa znovu podpoří výstavbu malých čistíren odpadních vod v okrajových částech města. Po Častolovicích dostanou šanci na dotaci domácnosti v Okřešicích, Vlčím Dole, Vítkově, Heřmaničkách, Písečné nebo v lokalitě Kopeček. V letech 2016 až 2018 bude mít radnice na dotace připraveno 17 milionů korun, pro příští rok jsou v rozpočtu schváleny dva miliony.
30.12.
Aktuálně se mluví o několika globálních environmentálních problémech. Jedním z hlavních problémů je velké sucho, které zachvátilo celou naši planetu. Následující video shrnuje, jaká je aktuální situace na americkém kontinentu.
30.12.
Vodné a stočné se v Praze příští rok zvýší na 79 korun za metr krychlový. V letošním roce Pražané platili 77,65 koruny za metr krychlový. ČTK to dnes oznámil mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek. Cena tedy vzroste meziročně o 1,73 procenta.
29.12.
Dnes jsme si pro vás připravili opět něco pro odlehčení - originální hudební video, ve kterém jsou jako nástroje použity vodovodní kohoutek, kostky ledu a sklenice naplněné vodou.
29.12.
Kvůli havárii vodovodu u Svinařova a Třebichovic na Kladensku jsou od soboty zastavené dodávky vody pro zhruba tisícovku obyvatel. Škody budou zřejmě v řádu statisíců korun.
28.12.
Odkud přichází voda, kterou pijeme a proč jí máme nyní nedostatek? Odpovědi najdete v knize The Big Thirst: The Secret Life and Turbulent Future of Water.
28.12.
Letošní klimatický jev El Niňo, který provází značné sucho, si v Kolumbii letos vyžádal nečekanou oběť - na Vánoce svítí podstatně méně světelných řetězů a dalších druhů tradiční sváteční výzdoby, napsala dnes agentura AP.
23.12.
Lití olova je jedním z klasických vánočních zvyků, které se v českých rodinách tradují už desetiletí. Málokdo však ví, že se původně jedná o keltské kouzlo využívající pradávnou magii vody. Podívejte se na zpomalené záběry této tajuplné vánoční tradice.
23.12.
Cena vody na Semilsku překročí v příštím roce hranici sta korun za metr krychlový. Bude nejdražší v Libereckém kraji. Vodné a stočné za metr krychlový pitné vody dodávané Vodohospodářským sdružením Turnov (VHS) stoupne na 102 korun, což představuje meziroční nárůst o 4,24 procenta.
23.12.
Domácnosti v Pardubickém kraji si v příštím roce za některé služby připlatí. V některých městech bude dražší svoz odpadu, vodné a stočné nebo teplo, výjimečně se změní i nájemné v městských bytech, zjistila v anketě ČTK.
23.12.
Ceny většiny služeb ve středočeských městech nestoupnou, často ve městech podraží jedna služba nebo se ceny služeb nebudou měnit vůbec. Například vodné a stočné podraží v Nymburku, poplatek za svoz odpadu se zvýší v Příbrami.
23.12.
Obyvatelé Moravskoslezského kraje zaplatí v příštím roce opět více za vodu nebo teplo. Nemění se například nájemné v městských bytech nebo poplatky za svoz odpadu, někde lidé dokonce ušetří.
23.12.
Obyvatelé v Olomouckém kraji si příští rok připlatí hlavně za vodu a někde od ledna mírně vzroste také cena tepla z centrálních zdrojů. Naopak poplatky za komunální odpad, které činí několik stovek korun za rok, v řadě měst zůstanou na letošní úrovni. ČTK to řekli zástupci radnic a distributorů.
23.12.
V největších městech Královéhradeckého kraje, Hradci Králové a Trutnově, se od 1. ledna zvednou ceny tepla a vodného a stočného. Teplo a voda zdraží i ve Dvoře Králové.
22.12.
Kárahnjúkar je vodní elektrárna ve městě Fljótsdalshérað na východě Islandu. Přilehlá přehradní nádrž Kárahnjúkastífla je se svojí délkou 730 m a hrází vysokou 193 m největší svého druhu v Evropě.
22.12.
Obyvatele Karlovarského kraje čeká od příštího roku většinou mírné zdražení vodného a stočného, výjimkou je Sokolovsko, kde cena klesne. Někde si lidé připlatí i za teplo. Ceny MHD zůstanou až na drobné úpravy stejné, podobně jako většina poplatků.
22.12.
Lidé ve Zlínském kraji si v příštím roce připlatí zejména za vodné a stočné, někde také za teplo. Ostatní ceny služeb, jako je poplatek za komunální odpad, za psy či nájemné v městských bytech nebo jízdné, zůstanou ve velkých městech kraje většinou na letošní úrovni, zjistila ČTK.
22.12.
V Praze se od Nového roku nezmění výše nájmů v obecních bytech ani poplatky za svoz odpadů. Mírně zdražit by naopak měla voda, u tepla bude záležet na lokalitě. Ceny nezvýší Pražská plynárenská. Vyplývá to z informací ČTK, sdělení jednotlivých firem a magistrátu.
22.12.
Obyvatelé čtyř z pěti největších měst Vysočiny si příští rok připlatí za dodávky pitné vody, její cena se nezmění pouze na Jihlavsku. Jinde platby stoupnou v rozmezí od 1,5 procenta po 3,8 procenta. Centrální dodávky tepla budou v některých městech o něco levnější než letos kvůli výhodnějším cenám plynu.
22.12.
Život v Libereckém kraji zdraží v příštím roce jen minimálně. Jako každý rok půjde nahoru cena vody, třeba v Jablonci a Liberci, ale některé domácnosti ušetří na teple. Ušetří také motoristé, kteří dojíždějí za prací z Liberce do Hodkovic nad Mohelkou či Turnova nebo naopak.
22.12.
Obyvatelé Ústeckého kraje vydají příští rok za teplo, vodu či svoz odpadu zhruba stejně jako letos. Vodárny ceny mírně zvyšují, za teplo naopak lidé ušetří. Velké změny nenaplánovaly ani samosprávy, města si až na výjimky budou účtovat stejné poplatky za vyvážení popelnic, většinou se nezmění ani daň z nemovitosti. Vyplynulo to z vyjádření zástupců samospráv na dotaz ČTK.
22.12.
Plzeň udrží příští rok současné ceny tepla, vody, jízdného, nájmů v městských bytech, ale také poplatků za odpady. Ostatní velká města v Plzeňském kraji také většinou energie a služby nezdražují, vyplývá z údajů radnic i dodavatelů.
21.12.
Energeticky úsporné pračky spotřebují na jeden svůj program mezi 40 a 90 litry vody. Novinka Xeros pračka potřebuje pouho pouhý jeden hrnek vody. Proces praní se tak stává ekonomičtějším a dokonce šetrnějším k vašemu oblečení.
21.12.
Cena vodného a stočného na Jičínsku zůstane i v příštím roce na 78,95 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Cenu 78,95 Kč Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín zavedla v lednu 2013 a od té doby ji neměnila. ČTK to dnes řekl předseda představenstva a starosta Lázní Bělohrad Pavel Šubr.
21.12.
Voda na Frýdlantsku zdraží v příštím roce o 3,4 procenta. Odběratelé na vodném i stočném zaplatí za metr krychlový včetně DPH 97,97 Kč. ČTK to dnes sdělil Petr Olyšar, ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti (FVS), která vodou zásobuje 23.000 obyvatel Frýdlantského výběžku. Průměrná čtyřčlenná domácnost na Frýdlantsku zaplatí za rok navíc na vodném a stočném 475 korun.
18.12.
Pátek 18. Prosince 2015 proběhl v Kutné Hoře ve znamení slavnostního předání projektu rekonstrukce a intenzifikace úpravny vody Svatá Trojice.
Vlastní rekonstrukce trvala dvanáct měsíců a v jejím průběhu bylo kompletně vyměněno technologické zařízení úpravny vody. Díky tomu dokáže úpravna stoprocentně zabezpečit dodávky pitné vody v požadovaném celoročním množství a kvalitě.
18.12.
Společnost SmVaK zvítězila v koncesním řízení a bude od 1. ledna 2016 po dobu deseti let provozovat splaškovou kanalizaci pro veřejnou potřebu a čistírnu odpadních vod v obci Velké Losiny a místních částech Maršíkov a Bukovice v podhůří Jeseníků v Olomouckém kraji. Nahrazuje tak předchozího provozovatele – Šumperskou provozní vodárenskou společnost, která nadále zůstává dodavatelem pitné vody v obci a jejích částech.
18.12.
Konec týdne je tady a tak trochu pro odlehčení přinášíme adrenalinové video o canyoningu. Nechejte se inspirovat! Možná by to mohl být originální "vodní" dárek pro vaše blízké, co myslíte?
18.12.
Zájmové svazy v zemědělství odhadly škody způsobené letošním suchem na 2,6 miliardy korun, zatímco ministerstvo zemědělství vyčíslilo škody zatím na 1,2 miliardy korun. ČTK to dnes řekl prezident Agrární komory Miroslav Toman. Podle ministerstva není ale sčítání škod ještě hotové.
18.12.
Kutná Hora chystá revitalizaci říčky Vrchlice, protékající historickým městem. Zlepšit se má ochrana před povodní a zároveň má revitalizace vytvořit přírodě blízký charakter celého toku. Náklady budou až 40 milionů korun, město chce na akci získat dotaci od Státního fondu životního prostředí, řekl dnes novinářům starosta Martin Starý (Kutnohorská změna).
17.12.
Největší konference ve střední Evropě na téma udržitelného rozvoje měst se bude konat v rakouském Grazu 2. - 3.března 2016. V Rakousku se sejdou světoví i místní odborníci, vědci i odborná veřejnost. Více jak 180 mluvčích se představí na 40 různých sezeních a přednáškách. Do udržitelného rozvoje je zapojeno asi na 1500 měst.
17.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) zdraží od ledna vodné a stočné o tři procenta na 71,70 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Důvodem zvýšení ceny je růst nákladů na pořízení vodárenských materiálů a technologií a navýšení odpisů z provedených investic. ČTK to dnes řekl ředitel společnosti Josef Moravec.
17.12.
V šestnáctitisícovém Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku od 1. ledna zdraží vodné a stočné o 9,8 procenta na 79,85 koruny za metr krychlový vody. Posledních šest let se cena vodného a stočného neměnila, vliv na ni měly jen změny v DPH. ČTK to dnes řekla mluvčí města Miroslava Kameníková
16.12.
Jaké cíle si dala pařížská dohoda vzniknuvší na světové klimatické konferenci v Paříži COP21? Jak těchto cílů svět dosáhne? Představujeme vám zakládní body pařížské dohody a zároveň přinášíme odpovědi na některé otázky, které vás mohou v souvislosti s dohodou napadnout.
16.12.
Olej, na kterém se smaží štědrovečerní kapr či řízky, do kanalizace nepatří. Použitý olej či tuk včetně sádla má zamířit do plastových uzavíratelných lahví a následně do speciálních nádob.
16.12.
Společnost SmVaK zvítězila v koncesním řízení a bude od 1. ledna 2016 po dobu deseti let provozovat splaškovou kanalizaci ve Vratimově a splaškovou kanalizaci a čistírnu odpadních vod v Horních Datyních. Vodohospodářská infrastruktura je majetkem obce a byla v uplynulých letech vybudována díky prostředkům Evropské unie. Kanalizační síť má včetně přípojek celkovou délku 9,3 kilometru.
16.12.
Ministerstvo životního prostředí připraví do čtyř měsíců zpřísnění emisních limitů pro čistírny odpadních vod. Limity emisí pro jednotlivé látky se tak budou snižovat. V pondělí se na tom shodla vláda, řekl dnes ČTK ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) s tím, že na opatřeních budou spolupracovat i další ministerstva.
15.12.
Podle výsledků studie International Food Policy Research Institute (IFPRI) a společnosti Veolia se kvalita vody v mnoha zemích světa rychle zhoršuje. Unikátní studie se zaměřuje na globální vývoj kvality vody s výhledem do roku 2050. Pomůže negativní trend vyřešit recyklace vody?
15.12.
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj snížil na polovinu pokutu pro Dobrovolný svazek obcí Jaroměřsko. Svazek má nově zaplatit 200.000 korun za chyby při losování firem v tendru z roku 2011 na výstavbu čističky odpadních vod s názvem Čisté Labe. ČTK to zjistila z webu ÚOHS.
15.12.
Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Náchod, která na Náchodsku zásobuje vodou 78.000 lidí, vodné a stočné v roce 2016 nezdraží a nechá letošní cenu 72,38 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Zachování ceny firmě umožnily nižší ztráty při distribuci vody a úspory provozních nákladů. ČTK to dnes řekl starosta Náchoda a člen představenstva vodáren Jan Birke (ČSSD).
15.12.
Vodné a stočné na Uherskohradišťsku se v příštím roce zvýší o 2,52 procenta. Lidé tak budou včetně patnáctiprocentní DPH za metr krychlový vody platit 74,98 koruny. ČTK to dnes řekl předseda představenstva a ředitel společnosti Slovácké vodárny a kanalizace Lubomír Trachtulec. Cena vody na Uherskohradišťsku zůstává po Kroměřížsku druhá nejnižší ve Zlínském kraji.
15.12.
V poslední době zaznamenala společnost Středočeské vodárny, a.s. (SVAS) zvýšený výskyt dotazů týkající se měření tlaku vody v rodinných domech i bytových jednotkách.
14.12.
Ministerstvo životního prostředí chce, aby si chovatelé ryb znovu museli nechávat povolit přikrmování ryb. Počítám s tím novela zákona o vodách, která je v meziresortním připomínkovém řízení. Chovatelé už podobnou povinnost měli před rokem 2010. Podle ministerstva chovatelé přikrmují příliš a voda v rybnících má pak horší kvalitu.
14.12.
Státní výbor pro monitorování Národní strategie pro biodiverzitu (Stratégie nationale pour la biodiversité, SNB) uznal a zařadil závazek Veolie „Ochrana a obnova biodiverzity“ do SNB 2015.
12.12.
Země světa chtějí do konce století udržet globální oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia oproti předindustriálnímu období a co nejvíce se přiblížit hodnotě ještě o půl stupně nižší. Dohoda, která má po ratifikaci od roku 2020 nahradit kjótský protokol, je výsledkem jednání pařížské konference OSN o ochraně klimatu.
12.12.
Přijetí pařížské dohody, která od roku 2020 nahradí Kjótský protokol, považuje český premiér Bohuslav Sobotka za historický moment. Země světa chtějí do konce století udržet globální oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia oproti předindustriálnímu období.
11.12.
Návrh konečné dohody na konferenci OSN o klimatických změnách v Paříži bude předložen až v sobotu. Uvedla to dnes ráno agentura AFP s odvoláním na francouzské předsednictví konference. Podle plánu chtěla Francie předložit konečný návrh do dnešního večera.
11.12.
V dnešní době slyšíme výraz "udržitelný" či "trvale udržitelný rozvoj" téměř všude kolem nás. Víme, že je důležité chovat se ekologicky, abychom zachovali životní prostředí budoucím generacím v pokud možno nezměněné podobě. Ale jak tuto problematiku jednoduše vysvětlit například našim dětem? Podívejte se na následující naučné video.
11.12.
Moravskoslezský kraj dál trápí extrémní sucho. Průtoky v řekách jsou nejnižší od roku 1953. Pokud se situace nezmění, koncem prosince bude tento mezník překonán a půjde už o největší sucho od počátku 20. století. Zásoby vody v přehradách jsou zatím dostatečné především na Opavsku a v Jeseníkách.
10.12.
Jsme již zvyklí, že jednoduše otočíme kohoutkem a nalejeme si vodu. Vytáhneme z vany špunt a špinavá voda zmizí v odpadu. Lidé běžně nepátrají po skrytých systémech dodávky vody. David Sedlák se přesně tomuto tématu věnuje v násleující zajímavé knize.
10.12.
Mezi zaměstnanci společnost SmVaK Ostrava je velké množství lidí, kteří se ve svém volném čase a většinou bez nároku na odměnu věnují společensky prospěšným aktivitám. Firma chce potvrdit, že jí tyto aktivity jejích zaměstnanců nejsou lhostejné, váží si jich a zaslouží si podporu. Proto přicházís programem s názvem Plaveme v tom spolu!
10.12.
Havlíčkobrodská společnost Vodovody a kanalizace (VAK) chce ve městech provozovat i veřejné osvětlení. První začne tuto novou službu využívat Chotěboř a s dalšími samosprávami o tom už firma vyjednává. VAK předpokládá, že se dokáže o veřejné osvětlení starat efektivněji a že na tom zároveň vydělají i radnice. Novinářům to dnes řekl předseda představenstva společnosti Pavel Policar.
10.12.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) rekonstruuje čistírnu odpadních vod v Rychnově u Jablonce nad Nisou. Modernizace čistírny přijde bez DPH na 21 milionů korun a bude tak zhruba o třetinu levnější než projektanti předpokládali. Pracuje se za provozu čistírny, rekonstrukce by měla být hotova do konce října příštího roku. ČTK o tom dnes informoval mluvčí SVS Jiří Hladík.
10.12.
Vodovody a kanalizace Pardubice (VaK) chystají výstavbu kanalizací v řadě menších obcí. Financovat tyto projekty by chtěla z evropského programu Integrovaných územních investic (ITI) hradecko-pardubické aglomerace. Společnost vybrala lokality, které je možné napojit na stávající čistírny odpadních vod v Pardubicích a Přelouči, řekl ČTK ředitel společnosti Josef Fedák.
9.12.
Desítky zaměstnanců Pražských vodovodů a kanalizací budou o vánočních svátcích a na přelomu roku zajišťovat plynulou dodávku pitné vody i odvádění odpadních vod. V tomto období bude rovněž upraven provoz Zákaznického centra PVK v Dykově ulici.
9.12.
Havlíčkobrodská společnost Vodovody a kanalizace zvýší v příštím roce cenu vody včetně stočného o 1,5 procenta, zatímco letos výši této platby neměnila. Za metr krychlový odběratelé nově zaplatí 69,35 koruny, o korunu víc než v posledních dvou letech. O dnešním rozhodnutí představenstva společnosti novináře informoval jeho předseda Pavel Policar.
9.12.
Sekretariát UNFCCC (Rámcové úmluvy Organizace spojených národů o změně klimatu) shromáždil informace o investicích spojených se zpomalováním klimatických změn a zveřejnil je na přehledném webu.
8.12.
Až do 11. prosince probíhá ve francouzském hlavním městě jedna z největších mezinárodních konferencí o klimatu - COP21. Témat k jednání bude jistě mnoho. Nemáte čas studovat dlouhé elaboráty? Dnes vám přinášíme video, které jednoduše shrnuje témata a důvody konání této konference.
8.12.
Hodonín zateplil za 18 milionů korun krytý plavecký bazén. Nemůže ho však otevřít kvůli problémům se střechou a rozvody, které se při pracích objevily, řekl dnes novinářům místostarosta Jiří Janda (ČSSD). Bazén proto bude zavřený do doby, než město udělá vnitřní opravy. Plánuje je v příštím roce.
8.12.
Zlepšit fungování kanalizace a vyřešit problémy s přívalovými dešti, po kterých do Bečvy odtékalo velké množství znečištěné vody, má dnes zprovozněný nový kanalizační sběrač a dvě retenční nádrže na kraji Přerova. Obyvatelé místní části Kozlovice se díky tomu dočkali dlouho plánované kanalizace.
8.12.
Efektivnější předpověď srážek v městských oblastech s cílem ochrany obyvatel je jádrem výzkumného projektu European RainGain, do kterého se se svým programem "Hydrology for a Resilient City" zapojila i Veolia.
7.12.
Vodohospodářské sdružení (VHS) Turnov plánuje pro příští rok investice za 100 milionů korun. Půjde o menší akce. Připravují se sice i čtyři větší investice, ty se ale uskuteční zřejmě nejdřív v roce 2017. Sdružení na ně chce získat evropskou dotaci. ČTK to řekl předseda Rady sdružení VHS Turnov Milan Hejduk.
7.12.
Řeka Loděnice má u Nenačovic na Berounsku upravený, k přírodě ohleduplnější tok. Koryto řeky bylo dříve uměle narovnáno a tok poškozoval přírodu. Upravené koryto má pravidelné zákruty, takzvané meandry. Projekt stál přes 27 milionů korun bez DPH. ČTK o tom informoval mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. Práce začaly v únoru, slavnostní otevření se konalo dnes.
7.12.
Až dvacetinásobek průměrných hodnot polychlorovaných bifenylů (PCB) zjistilo měření ekologické organizace Arnika v usazeninách řeky Labe v Ústí nad Labem a okolí. Novinářům to dnes řekl předseda Arniky Jindřich Petrlík. Na zvýšený výskyt PCB upozornilo na jaře Povodí Labe, potvrdily je Česká inspekce životního prostředí a Zdravotní ústav v Ústí nad Labem.
7.12.
Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech schválilo mírné zvýšení ceny vodného a stočného pro rok 2016. Průměrný spotřebitel z domácnosti za vodu vydá v příštím roce zhruba 62 korun ročně navíc, informovala dnes ČTK mluvčí Vodáren a kanalizací Karlovy Vary Věra Štafflová. Sdružení působí na Karlovarsku a Tachovsku, vodou zásobuje skoro 190.000 lidí.
7.12.
Cena pitné vody se stočným na Třebíčsku příští rok stoupne o dvě procenta. Za metr krychlový budou odběratelé od 1. ledna platit 87,49 koruny a v porovnání s letoškem připlatí 1,75 koruny. Novou cenu už schválilo předsednictvo svazku obcí Třebíčska. ČTK to dnes řekl Jaroslav Hedbávný, ředitel třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti, která pro obce tuto infrastrukturu provozuje.
4.12.
Vodní dílo Kružberk na řece Moravici blízko stejnojmenné obce je nejstarší přehradou na severní Moravě a ve Slezsku. Funguje jako zdroj pitné vody pro ostravskou aglomeraci, pokrývá asi polovinu potřebného množství. Pomáhá také snižovat povodňové vlny na řekách Moravici a Opavě. Do zkušebního provozu byla přehrada uvedena před 60 lety, 5. prosince 1955.
4.12.
V Hovězí na Vsetínsku dnes skončila poslední, třetí etapa projektu Čistá řeka Bečva II, díky němuž bylo odkanalizováno 18 měst a obcí v povodí Vsetínské a Rožnovské Bečvy. ČTK o tom informovala vedoucí kanceláře Sdružení obcí Mikroregionu Vsetínsko (SOMV) Eva Rafajová. Bylo vybudováno celkem 177 kilometrů nové kanalizace a dvě čističky odpadních vod.
4.12.
V minulých dnech jsme vám přinesli novinky a shrnutí z některých konferencích konaných v rámci mezinárodního summitu COP21 v Paříži. Pokud vás tato tématika zaujala a chcete mít informace tak zvaně z první ruky, doporučujeme sledovat živé vysílání přímo z konference. Jak na to, se dočtene v následujícím článku.
3.12.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) provádí na Jablonecku další plánovanou investiční akci roku 2015 – rekonstrukci čistírny odpadních vod (ČOV) v městě Rychnov u Jablonce nad Nisou.
3.12.
Cena stočného v Moravské Třebové a Poličce se příští rok sníží, v následujících deseti letech pak bude ale jen růst. Navyšování ceny stočného bylo podmínkou evropské dotace, s jejíž pomocí obě města modernizovala kanalizaci a čistírny odpadních vod. Vodné, které dotací nebylo ovlivněno, zdraží již příští rok.
3.12.
Vodárny v okresních městech Pardubického kraje se chystají od nového roku zdražit vodu. Výjimkou je chrudimská společnost, která ceny nemění. Do rostoucích cen se promítají značné investice do čističek a kanalizací. ČTK to dnes řekli zástupci firem.
3.12.
Obyvatelé Krnova na Bruntálsku budou od 1. ledna platit za kubík vody 45,43 Kč, což je o 3,45 Kč, tedy 8,2 procenta více než nyní. Na valné hromadě městské společnosti Krnovské vodovody a kanalizace (KVAK) o tom rozhodla krnovská městská rada. ČTK o tom dnes sdělila mluvčí krnovské radnice Dita Círová.
3.12.
Na konferenci COP21 se zástupci států shodli na několika efektivních opatřeních nutných k řešení problémů změn klimatu. Součástí celosvětové dohody bylo stanovení dostatečně vysokých uhlíkových poplatků a vytvoření nezbytných pravidel pro tržní ekonomiku, která povedou k omezení globálního oteplování maximálně do 2°C.
3.12.
Jeho cílem je stimulovat přechod ke kruhové ekonomice, podpořit globální konkurenceschopnost a udržitelný hospodářský růst a vytvořit nová pracovní místa.
2.12.
Zásobování Příbramska pitnou vodou čeká další významná změna. Po celkové rekonstrukci a modernizaci úpravny vody v Kozičíně provedené v letech 2003 až 2005 čeká potřebná modernizace i druhou nejvýznamnější ze tří úpraven, a to úpravnu vody Hvězdička, jejímž vlastníkem je Svazek obcí pro vodovody a kanalizace Příbram.
2.12.
Heřmanova Huť na severním Plzeňsku, kde lidem často tekla z kohoutků kalná pitná voda, dokončila stavbu nového vodovodu. Více než 4,3 kilometru dlouhý přivaděč z Ostrova u Stříbra přišel na 14 milionů korun bez DPH. Polovinu hradila dotace ministerstva zemědělství, kraj dal dva miliony a na zbytek si obec vzala úvěr.
2.12.
Projekt 1 Heart 1 Tree (1 Srdce 1 Strom) spojuje digitální umělecké dílo s ekologickou iniciativou týkající se zalesňování. Nová generace ekologických projektů spojuje reálné a virtuální, dva zdánlivé protiklady, jež dokážou společně nabídnout opravdový zážitek. Tento neobvyklý projekt byl prezentován na konferenci COP21.
2.12.
Šest hlav států, vlád a vedoucích představitelů Světové banky a Mezinárodního měnového fondu dnes vyzvaly firmy a země, aby dostály pařížských plánů a zvýšily poplatky za uhlíkové emise na úroveň, která povede k čistější a zdravější budoucnosti naší planety.
1.12.
Ostrou premiéru přímo v ulicích metropole zažil projekt dodávky pitné vody balené v sáčcích. Pražské vodovody a kanalizace sáčky nasadily v minulém týdnu při havárii první kategorie na Hradčanech v uličkách okolo Nového světa.
1.12.
Další z vodárenských společností, která vyhlásila cenu vody pro rok 2016, je Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS). Za kubík vody v příštím roce lidé v regionu působnosti SVS zaplatí 85,22 korun, vodné bude činit 43,20 korun a stočné 42,02 korun (uváděno bez 15 % DPH).
1.12.
Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové, a.s. stanovila cenu pohyblivé složky vodného a stočného pro rok 2016 ve výši 89,41 Kč/m3 včetně DPH. Kromě toho zaplatí každý vlastník rodinného domu či bytového domu s 4 – 5 bytovými jednotkami, napojeného na vodovod a kanalizaci, ročně 1.116 Kč za tzv. složku pevnou.
1.12.
Cena vody na severu Čech příští rok vzroste o dvě procenta. Lidé za vodné a stočné zaplatí 98 koruny za metr krychlový včetně DPH. ČTK to dnes sdělila Severočeská vodárenská společnost (SVS), která zásobuje vodou většinu obyvatel Ústeckého a Libereckého kraje. Voda na severu Čech zdražuje každý rok, patří k nejdražším v České republice.
1.12.
Zdrojem polychlorovaných bifenylů (PCB) v dolním toku Labe byl zřejmě starý nátěr železničního mostu v Ústí nad Labem. ČTK a Českému rozhlasu to dnes řekl ředitel oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Jaroslav Vacek. Ke stejnému závěru dospěl i Zdravotní ústav.
1.12.
Vodné a stočné na Kroměřížsku se v příštím roce zvýší o 2,17 procenta. Lidé tak budou včetně patnáctiprocentní DPH za metr krychlový vody platit 73,44 koruny. Cena vody na Kroměřížsku zůstává nejnižší ve Zlínském kraji. Jsme jednou z nejlevnějších vodáren v celé České republice, řekl ČTK předseda představenstva a ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) Ladislav Lejsal.
30.11.
Vodárny ve středních Čechách ve většině případů vodu nezdraží. Ceny vodného a stočného se liší v regionu o jednotky korun. Vodárny Kladno-Mělník a společnost 1. SčV zachovají letošní ceny a společnost Vodos zlevní vodné a stočné na Kolínsku. Naopak na Berounsku kvůli vysokým investicím do obnovy sítě cena vody zřejmě mírně stoupne.
30.11.
Hladina téměř poloviny podzemních vod v Česku je výrazně pod normálním stavem. Oproti loňsku klesla hladina u čtyř pětin vrtů. Hladiny řek se ale po výrazném letním suchu již zvýšily. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v aktuální zprávě ke stavu v polovině listopadu.
30.11.
Cena vodného a stočného na Zlínsku se příští rok zvýší jen o inflaci ve výši 0,4 procenta. Lidé zaplatí za metr krychlový vody 86,46 koruny včetně DPH, sdělila dnes ČTK mluvčí společnosti Moravská vodárenská Markéta Bártová.
30.11.
Nové Strašecí plánuje dokončení kanalizace i stavbu čističky. Náklady dosáhnou desítek milionů korun. Kanalizace by mohla být hotová zhruba za dva roky, nová čistírna odpadních vod zřejmě později. Záležet bude i na získání dotace na oba projekty. Rozpočet města pro příští rok dosáhne téměř 96 milionů korun a bude vyrovnaný. ČTK to sdělil starosta Nového Strašecí Karel Filip (ČSSD).
30.11.
Na břehu Nechranické přehrady u Chomutova archeologové vykopali 48 hrobů z 12. století. Průzkum raně středověkého pohřebiště v Polákách umožnila nízká hladina vody. Práce v terénu budou pokračovat za rok. Archeologové by si přáli odkrýt i pozůstatky nějaké stavby.
30.11.
Cena pitné vody se stočným na Žďársku se od ledna zvýší o tři procenta na 92,60 koruny za metr krychlový. V porovnání s letoškem si tak lidé za metr krychlový celkově připlatí 2,70 koruny. Odběratelské ceny pro příští rok už schválilo předsednictvo Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko.
30.11.
Cena vody v Moravskoslezském kraji stoupne od ledna příštího roku o 1,66 koruny na 77,88 Kč za metr krychlový. Zvýšení představuje 2,2 procenta včetně DPH. Vodné zdraží o 1,14 koruny, tedy 2,9 procenta, na 40,70 Kč a stočné o 52 haléřů, čili 1,4 procenta, na 37,18 Kč za kubík. Ceny jsou uvedeny s DPH.
30.11.
Na Olomoucku a Prostějovsku příští rok podraží voda. Cena vodného a stočného se na Olomoucku od 1. ledna zvýší o 2,3 procenta z letošních 82,28 koruny za metr krychlový na 84,22 koruny (včetně DPH). Na Prostějovsku se vodné a stočné včetně DPH od ledna zvýší o tři procenta na 84,3 koruny z loňských 81,85 koruny za metr krychlový. ČTK to dnes řekla mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.
30.11.
Cena vodného a stočného ve stotisícovém Hradci Králové a okolí od ledna 2016 v průměru stoupne o 1,6 procenta na 95,35 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Hlavním důvodem zdražení je kromě inflace vyšší nájemné za pronájem vodárenských sítí a dražší výroba pitné vody z řeky Orlice.
30.11.
Cena vody v Ostravě stoupne od ledna o 1,42 Kč na 76,06 Kč za metr krychlový. Zdražení představuje 1,9 procenta. Cena vodného se zvýší o 0,66 Kč (1,8 procenta) na 37,25 Kč, cena stočného o 0,76 Kč (dvě procenta) na 38,81 Kč za metr krychlový. ČTK to dnes sdělila tisková mluvčí společnosti Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) Radka Vanková.
27.11.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava investuje v příštím roce do výstavby nových vodohospodářských kapacit a modernizace, případně údržby, stávajících zařízení téměř 550 milionů korun. Jde o meziroční nárůst o více než 30 milionů a nejvyšší částku v historii firmy. Představenstvem společnosti byly také schváleny nové ceny vodného a stočného, které budou platit od 1. ledna 2016.
27.11.
Vodárenská soustava Holicka se v průběhu předcházejícího roku a půl rozšířila o více než 20 kilometrů nových vodovodů. Slavnostního zakončení projektu „Skupinový vodovod Holicko“, které proběhlo ve čtvrtek 26. listopadu 2015 na vodojemu Koudelka u Holic, se zúčastnili zástupci investora, zhotovitele a dotčených obcí a měst.
27.11.
Výstavba přivaděče vody z Želivky pro obce na Benešovsku se chýlí k závěru. Do 1. prosince by mělo být napuštěno nové potrubí mezi vodojemem Podmračí a Benešovem. Do 10. prosince má být zprovozněn úsek od Podmračí ke štole Javorník, řekl včera ČTK benešovský místostarosta Roman Tichovský (ODS).
27.11.
Dnes přinášíme video pro ty nejmenší, veselou písničku o slovenském vodníkovi Ferkovi. Vaši děti si můžou s videem, zazpívat, zatancovat a podívat se jak tancuje a zpívá vodník Ferko se svojí kamarádkou.
26.11.
Pardubické vodárny zvýší od ledna cenu vody. Vodné a stočné bude stát od ledna 81,70 koruny za metr krychlový. Letos odběratelé platí 80 korun. ČTK to dnes řekl Aleš Hudec ze společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice.
26.11.
Lidem se nyní naskýtá neobvyklý pohled na hráz přehrady Kružberk na Opavsku. Stavbaři při rekonstrukci vodního díla odstranili korunu (nejvyšší místo) hráze. Oprava horní části hráze, která začala v červenci a potrvá až do konce příštího roku, bude stát bez DPH 80 milionů korun.
26.11.
Čtvrtý ročník soutěže Pro vodu hledá aktivní a kreativní mladé lidi, kteří pomohou obcím a neziskovkám lépe zacházet s vodou v zastavěném území, krajině i budovách. Soutěžící si mohou vybrat k řešení konkrétní situaci uvedenou na webu soutěže, nebo přihlásit vlastní projekt odpovědného hospodaření s vodou.
26.11.
Středočeské vodárny připravily, jak pro svoje zaměstnance, tak i pro návštěvníky vodárny ve středu 25. listopadu v prostorách recepce vodárny prodejní akcí s názvem „Slunce přichází s adventem do vodárny“. Nadační fond Slunce pro všechny získal prodejem výrobků svých klientů neuvěřitelných 26 969 Kč.
25.11.
Dnes byla dokončena údržba mezihrází vodního toku Ostravice ve Frýdku-Místku, ř. km 22,900–25,300. Veškeré projekční práce zajišťoval státní podnik Povodí Odry, zhotovitelem stavby byla společnost Lesostavby Frýdek-Místek a. s. Úprava toku probíhala od loňského podzimu a přišla státní podnik Povodí Odry na 3 869 000 Kč bez DPH.
25.11.
Zlínský kraj dá v příštím roce více peněz na rozvoj venkova i vodohospodářské infrastruktury. Na opravy obecního majetku a zpracování územních plánů obcí bude asi o milion korun více, tedy 28,35 milionu Kč, na nové vodovody a na kanalizaci činí plánovaný příspěvek kraje 18,807 milionu korun, meziročně asi o 300.000 Kč více.
25.11.
V Londýně se bude 25. - 26. ledna 2016 konat mezinárodní konference ICSWRM 2016, na které se setkají přední vědci a výzkumní pracovníci, aby sdíleli své zkušenosti a výsledky výzkumů o všech aspektech řízení udržitelných vodních zdrojů.
24.11.
Akciová společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové vybudovala v obci Předměřice nad Labem kanalizaci, která převede a vyčistí odpadní vody z této obce na centrální čistírně odpadních vod v Hradci Králové.
24.11.
Švédský král Carl XVI. Gustaf vyzval k zákazu van. Koupání je podle něj plýtváním vody a energiemi. Za svou výzvu sklidil posměch na Twitteru, i když vysvětloval, že ji nemyslel zcela vážně. Devětašedesátiletý monarcha v rozhovoru s deníkem Svenska Dagbladet vyzval k ochraně životního prostředí prostřednictvím sprchování.
24.11.
Dnes vám opět přinášíme hudební video, jehož hlavním tématem je voda. Podívejte se na videoklip k písničce Markéty Irglové The Leading Bird jež získalo i nominaci na prestižní Nordic Music Video Awards.
23.11.
V Paříži byla zvýšena ochrana vodních zdrojů. Úřady k tomuto opatření sáhly po slovech premiéra Manuela Vallse, že v zemi nelze vyloučit útok s použitím "chemických či biologických zbraní". Informuje o tom dnes britský list The Telegraph.
23.11.
Lidé v Trnové u Prahy mají opět problémy s pitnou vodou. Nesmí se pít nebo používat k přípravě nápojů a jídel bez převaření. ČTK to dnes řekla ředitelka odboru hygieny obecné a komunální středočeských hygieniků Libuše Polanská. Obec se zhruba 350 obyvateli měla problémy s pitnou vodu již v létě. Tehdy se vůbec nesměla používat k pití, vaření a umývání.
23.11.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) připravuje stavbu nové čerpací stanice v Krmelíně na Frýdecko-Místecku. Měla by být záložní čerpací stanicí pro případ, že by nastaly vážné komplikace v úpravně vody ve Vítkově-Podhradí na Opavsku nebo nádrži Kružberk, z níž je zásobována.
23.11.
Jablonec nad Nisou bude v příštím roce znovu dotovat výstavbu malých čistíren odpadních vod nebo kanalizačních přípojek. V rozpočtu na to bude připraven milion korun. Majitelé rodinných i bytových domů mohou od města získat dotaci až 50.000 korun na byt, další peníze si ale mohou výhodně půjčit. Novináře o tom dnes informoval náměstek primátora Lukáš Pleticha (ČSSD).
23.11.
Letos již po 23. organizuje Český svaz ochránců přírody v České republice mezinárodní kampaň Ukliďme svět!, kterou osmým rokem finančně podporuje generální partner projektu Nadační fond Veolia.
23.11.
Země je jedinou planetou ve sluneční soustavě, která se může pochlubit povrchem hojně pokrytým vodou v kapalné formě. Vědci si však již dlouhou dobu lámou hlavu s tím, odkud voda pochází. Nová studie nyní přináší první důkazy, že se starověký prach nasycený vodou shromažďoval již v srdci mladé planety Země.
20.11.
Plzeň zdraží od ledna vodné a stočné o 0,4 procenta, tedy o 30 haléřů, na 78,05 korun na metr krychlový bez DPH. Vodné tak bude činit 44,38 Kč/m2, stočné 33,67 Kč/m2 bez DPH. Cena vody v Plzni se zvýší pouze o inflaci, řekl ČTK po schválení radou náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS). Také od letošního ledna zdražovala Plzeň vodné a stočné jen o inflaci a podobně tomu má být i v příštích letech.
20.11.
Řeku Jihlávku v Jihlavě ochrání před znečišťováním splašky nová podzemní dešťová zdrž, která pojme 1840 metrů krychlových vody. Mohutná betonová nádrž vznikla mezi dvěma mosty v říčním údolí. Překryta bude skoro metrem zeminy, v níž porostou stromy a keře. Zdrž je jednou z devíti staveb, které mají snížit znečištění místních toků ze stokové sítě Jihlavy.
20.11.
Problémy s pitnou vodou v Lysé nad Labem, která obsahuje zvýšené množství dusičnanů, by měly skončit do konce roku. Město nainstaluje na úpravnu vody speciální filtry, které mají regulovat množství dusičnanů ve vodě. ČTK to dnes řekl starosta města Jiří Havelka (ODS).
19.11.
Ve čtvrtek 19. 11. 2015 na svém jednání představenstvo vlastnické společnosti Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM) rozhodlo, že v příštím roce budou odběratelé platit za vodné a stočné stejně jako letos 92,92 Kč za metr krychlový včetně DPH.
19.11.
Zhruba 100.000 metrů krychlových vody denně vyprodukuje klíčová úpravna vody společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK) ve Vítkově-Podhradí na Opavsku.
18.11.
Sucho v Kalifornii je nejhorší za 1200 let. Brazilský umělec Mundano cestoval vyprahlým státem a instaloval svoje umělecké dílo - jasně zelený kaktus do nádrží a míst postižených nedostatkem vody. Prohlédněte si fotogalerii.
17.11.
Pražská Technická správa komunikací (TSK) opravila a zazimovala pítka a fontánky v pražských ulicích. Ročně vyjde provoz a údržba pítek na zhruba 850.000 korun. ČTK to sdělila mluvčí TSK Barbora Lišková. Pítka a fontány fungují každoročně od května do října.
17.11.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) udělila rychnovské vodárenské společnosti Aqua Servis pokutu 240.000 korun za to, že její čistička Dobruška na přelomu srpna a září znečistila odpadními vodami řeku Dědinu. Po havárii v ní uhynuly ryby, včetně několika mihulí potočních. ČTK to dnes sdělila inspekce. Příčinou úniku byla podle Aqua Servis technická havárie, firma už pokutu zaplatila.
17.11.
Dvě nové tůně na Proseckém potoce mají zadržovat vodu a sloužit jako útočiště pro vodní živočichy. Na dotaz ČTK to řekla Martina Buchtíková z odboru ochrany prostředí pražského magistrátu. Potok upravily Lesy hlavního města Prahy, které spravují i potoky v metropoli. Asi kilometr dlouhý Prosecký potok teče z Proseka do Vysočan, kde ústí do říčky Rokytky.
17.11.
Týmy biologů se v Brazílii snaží zachránit ryby z řeky Doce kontaminované poté, co se začátkem tohoto měsíce protrhly dvě nádrže s odpadní vodou z dolu na železnou rudu. Informovala o tom dnes agentura AP.
16.11.
V Praze je několik tisíc domácností, které nejsou připojeny ke splaškové kanalizaci. Jde o téměř procento obyvatel Prahy, řekla ČTK radní pro infrastrukturu Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Metropole do stavby kanalizací a čistíren odpadních vod každý rok investuje stovky milionů, vybudování zbylých částí kanalizační sítě vyjde na více než půl miliardy korun.
16.11.
Středočeské vodárny zvýšily zabezpečení vodní sítě, reagují tak na páteční teroristické útoky v Paříži. K dohledu využijí i bezpečnostní agenturu. Opatření se týká vybraných vodohospodářských zařízení, objektů a také bude zvýšena ochrana vodních zdrojů. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová.
16.11.
Státní fond životního prostředí půjčí obcím a městům, které se svými projekty uspěly se žádostí o evropské dotace, půl miliardy na spolufinancování projektů. Peníze poputují na zlepšení stavu podzemních nebo povrchových vod, či na zlepšení kvality pitné vody pro obyvatele, informovalo dnes v tiskové zprávě ministerstvo životního prostředí.
13.11.
Tisíce čtverečních metrů zátoky jsou každoročně zaplaveny odpadními vodami. Představenstvo vodovodních a kanalizačních služeb se snaží posílit funkci čistíren odpadních vod a zastavit tak vlnu způsobující každoroční špinavý příliv.
13.11.
Dnes přinášíme další video určené vašem zvídavým dětem. Učí se poznávat svět a vše je pro ně nové? Podívejte se společně s nimi na naučné video o modelech vodní dopravy. Animovaný příbeh představí nejrůznější lodě a plavidla a opět rozšíří anglickou slovní zásobu vašech ratolestí.
12.11.
Vodohospodářské sdružení Turnov (VHS) připravuje modernizaci čistírny odpadních vod v Semilech. Zařízení, které bylo do provozu uvedeno v roce 1996, dnes nesplňuje požadavky na kvalitu čištění odpadních vod. Je třeba ho doplnit a modernizovat. Chybí například kalové hospodářství, které legislativa vyžaduje.
12.11.
V třídění plastů, skla nebo papíru patří Česká republika k evropským premiantům, v kanalizaci ale často končí předměty a látky, které tam rozhodně nepatří.Ty mohou poškozovat potrubí a další zařízení v kanalizační síti, zatěžují životní prostředí a působí technické problémy při odkanalizování a čištění odpadních vod.
11.11.
Hledáte hezký netradiční dárek, který navíc pomáhá? Od 11. listopadu si můžete opět zakoupit krásné křišťálové karafy na vodu z limitované edice projektu Voda pro Afriku. Ten již šestým rokem organizují Nadační fond Veolia a společnost Veolia.
11.11.
Zlínský kraj v příštím roce opraví vodovod v areálu průmyslové zóny v Holešově na Kroměřížsku. Současný vodovod byl vybudován v 50. letech minulého století. Při srovnání meziročního odběru vody byl zjištěn únik, proto byla navržena výměna potrubí, řekl dnes novinářům hejtman Stanislav Mišák (ČSSD).
11.11.
Českobudějovické občanské sdružení Malše a občanská iniciativa Zachraňme Malák nesouhlasí s řešením protipovodňového plánu řeky Malše, jak ho navrhlo město. Projekt je podle aktivistů zastaralý a nevychází z aktuálních údajů. Jeho uskutečnění by prý zničilo park, který se nachází v blízkosti Malého jezu a je pro České Budějovice významnou rekreační lokalitou.
10.11.
Kvůli další výstavbě v okolí se rozšíří na trojnásobek čistírna odpadních vod v Kbelích. Nyní už k ní není možné připojovat další stavby. Přestavba začne v roce 2017, vyplývá z dokumentace k procesu EIA. Čistírna v současné době slouží pro většinu Kbel a Satalice.
10.11.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK) za 18,5 milionu korun opravila více než půl kilometru sto let staré kanalizace ve Vítkově na Opavsku. Kanalizace už byla v nevyhovujícím stavu a byly s ní problémy. ČTK o tom dnes informoval mluvčí firmy Marek Síbrt. SmVaK je jednou z největších vodárenských společností v republice.
9.11.
V Nejdku skončil tříletý projekt výstavby kanalizace za více než 275 milionů korun. S tím byly postupně spojeny dopravní uzavírky po celém městě, jinak se ale stavba obešla bez větších problémů, řekl ČTK starosta Nejdku Lubomír Vítek (Strana zelených). Z vlastních prostředků hradil Nejdek zhruba třetinu nákladů, zbylou část pokryla dotace Státního fondu životního prostředí a Karlovarského kraje.
9.11.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) dodaly do vodovodní sítě od začátku letošního roku do konce září 71,9 milionu metrů krychlových vody. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku to bylo o 2,5 procenta více. ČTK to dnes sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Průplachy a ztráty ve vodovodní síti odčerpaly téměř 14 milionů kubíků vody, což bylo o milion metrů krychlových více než před rokem.
9.11.
Kvůli letošnímu minimu srážek chybí v Jihočeském kraji přes 200 milimetrů vody. Její nedostatek se podle hydrologů více než v korytech řek projevuje hlavně v krajině. Pokud by letošní zima měla podobně mírný průběh jako předchozí dvě, znamenalo by to velké komplikace pro lesy, kterým by chyběla voda ve spodních vrstvách půdy.
9.11.
Městská společnost Čistírna odpadních vod (ČOV) začne zrekonstruovanou čističku v Pelhřimově provozovat od začátku roku 2016. Založení společnosti a její stanovy schválili tamní zastupitelé. Do současné doby spravuje čistírnu společnost Vodak Humpolec.
9.11.
Obce Svatý Mikuláš a Svatá Kateřina na Kutnohorsku mají novou čistírnu odpadních vod a kanalizaci. Dosud obce neměly žádnou kanalizační síť, splaškové odpadní vody zachytávaly bezodtokové jímky nebo septiky. Náklady na vybudování kanalizace a čističky byly více než 82 milionů korun, většinu zaplatily evropské fondy, sdělila dnes ČTK mluvčí středočeského krajského úřadu Nicole Mertinová.
6.11.
Proč šetřit vodu, když je jí tolik všude kolem nás? Na tuto všetečnou otázku odpoví vašim dětem následující video. Animovaný příběh o dvou kamarádech ukáže vašem ratolestem jak i ony mohou šetřit vodu.
5.11.
Praha hledá způsob, jak v roce 2016 financovat stavbu nové části Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. V současné době totiž městu chybí asi 1,5 miliardy korun. ČTK to dnes řekla radní Jana Plamínková (STAN). Praha má zhruba 500 milionů korun na účtu Pražské vodohospodářské společnosti (PVS), které město vybralo v minulosti na zvýšeném vodném a stočném.
5.11.
Podnik Povodí Labe hodnotí letošní sucho na této řece jako výjimečné. Dopravci největší českou řeku několik měsíců nevyužívají a hladina pod dlouhodobým průměrem přetrvává. O něco lepší je situace v povodí řeky Ohře, kde stav zachraňují přehrady. Zjistila to ČTK od správců obou povodí, které leží na území Ústeckého kraje.
4.11.
Vedení Prahy dnes slavnostně zahájí přestavbu Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Samotná výstavba započala již v sobotu 10. října. Stavba vyjde Prahu i se zkušebním provozem na šest miliard korun. Stavba nové vodní linky by měla trvat 30 měsíců, poté by měl začít roční zkušební provoz.
4.11.
Devět tisíc kilogramů speciálního přípravku Hubex nastražili pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací v rámci celoplošné deratizace do stokové sítě. Ta probíhala od dubna do října. „Stav potkanů se snažíme na rozumné úrovni udržovat po celý rok, ale nejintenzivněji je dobrotami zásobujeme právě při celoplošné deratizaci,“ podotkl tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
4.11.
Úpravna vody Mostiště na Žďársku dokáže díky investici za 490 milionů korun dodávat domácnostem lepší pitnou vodu. Nové technologie si dokážou lépe poradit s přehradní vodou, jejíž kvalita kolísá. Svaz vodovodů a kanalizací Žďársko, jemuž úpravna patří, na projekt čerpal dotaci z EU. Při dnešní slavnosti k ukončení projektu to ČTK řekla předsedkyně představenstva svazku Dagmar Zvěřinová.
3.11.
Obyvatele Štrauchovy ulice v Jičíně čekala v minulých dnech oprava kanalizace. Jindy zdlouhavé a náročné stavební práce, které mnohdy znamenají i dopravní omezení, byly provedeny během několika málo hodin. Díky nové moderní technologii nebylo nutné provádět žádné zásahy do vozovky a tamní obyvatelé mohli novou kanalizaci používat prakticky okamžitě.
3.11.
Voda v prachatické nemocnici je opět nezávadná. Potvrdily to rozbory. Zdravotnické zařízení se týden po havárii, kdy splašky z kanalizace znečistily pitnou vodu, vrací do běžného provozu. Znamená to mimo jiné, že nemocnice opět začíná operovat, provádět dialýzy a přijímá nové pacienty. Novinářům to dnes sdělil její ředitel Michal Čarvaš.
3.11.
Česku chybí krizový plán pro případ sucha, který by například umožnil regulovat odběry vody a stanovoval pravomoci úřadů. Je také třeba vytvářet nové náhradní zdroje vody a nikoli zvyšovat poplatky za odběr podzemní vody, což chystá ministerstvo životního prostředí. Shodli se na tom účastníci dnešního semináře k problematice sucha a pitné vody, který se konal v Senátu.
2.11.
Severočeská vodárenská společnost a. s. (dále SVS) je na území Ústeckého a podstatné části Libereckého kraje, kde žije přes 1,1 milionu obyvatel, vlastníkem vodovodů, kanalizací a dalších zařízení vodohospodářské infrastruktury. Co do rozsahu sítí jde o největší vlastnickou vodárenskou společnost v České republice.
2.11.
Podzimní měsíce patří druhé etapě celoplošné deratizace stokové sítě provozované společností Středočeské vodárny, a.s. (SVAS).
2.11.
Výsledky odběrů hygieniků ukázaly, že voda v prachatické nemocnici je po pondělní havárii stále znečištěná. Nemocnice tak pokračuje v provizorním provozu a nadále proplachuje potrubí.
30.10.
Americký producent břidlicového plynu a ropy Antero Resources pověřil Veolii vyprojektováním, výstavbou a následným provozováním ultramoderní jednotky na čištění a recyklaci průmyslových odpadních vod v závodě v Doddridge County (Západní Virginie).
30.10.
Dnes přinášíme video pro vaše zvídavé ratolesti. V anglickém jazyce je zde vysvětleno jak vznikala naše planeta, jak se formovaly hory a ostrovy, jak vznikaly kontinenty a jaký podíl na tom všem nese všeobjímající voda.
30.10.
Chleby a Senice na Nymbursku mají novou kanalizaci. V osadě Draho, která je součástí obce Chleby, vyšla výstavba na 18 milionů korun a v Senicích na 25 milionů korun, sdělil dnes ČTK Petr Kučera z tiskového oddělení krajského úřadu.
29.10.
Kniha "The Prepper's Water Survival Guide: Harvest, Treat, and Store Your Most Vital Resource" se snaží přinést komplexní návod, jak přežít např. živelnou katastrofu i po ztrátě zdroje pitné vody. Přinášíme vám krátký náhled do této vyjímečné publikace.
29.10.
Přestože v naší zemi jsou podzemní vody zdrojem pitné vody pro zásobování poloviny obyvatel, nemá podzemní voda v současnosti platné legislativě tomu odpovídající postavení.
29.10.
Horská Kvilda modernizovala čistírnu odpadních vod za sumu, která převyšuje roční rozpočet obce se 70 obyvateli. Do úpravy technologie a propojení čistíren východ a střed dala jeden milion korun. ČTK to řekla starostka Simona Hnátková. Za poslední desetiletí to byla největší investice šumavské vesničky, kam jezdí v zimě i v létě desetitisíce turistů.
29.10.
Prachatická nemocnice má po pondělní havárii pitnou vodu stále jen z cisteren nebo pet lahví, bude to tak nejméně do pátku. Nyní se v nemocnici čistí a dezinfikuje potrubí, řekl ČTK ředitel prachatické nemocnice Michal Čarvaš. Nemocnice se už podle něj sice opět napojila na městský řad, provizorní provoz ale trvá.
29.10.
Celkem 1,25 miliardy korun do roku 2021 chce do obnovy a stavby nových rybníků ze svého rozpočtu investovat ministerstvo zemědělství. Záměr ohlásilo dnes na svém webu. Úřad plánuje, že investorům zaplatí 80 až 100 procent projektu podle nastavení jednotlivých dotačních podprogramů. Nyní čeká na schválení záměru Evropskou komisí. Resort tak chce bojovat proti povodním i suchu.
29.10.
Milovice na Nymbursku zmodernizovaly v městské části Benátecká Vrutice čističku odpadních vod. V oblasti rychle přibývá obyvatel a čistička už kapacitně nestačila. Práce na modernizaci čističky trvaly déle než rok a stály 46 milionů korun, sdělila dnes ČTK mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová.
27.10.
Více než 120 milionů z vlastních zdrojů investuje společnost SmVaK Ostrava do rekonstrukce své největší úpravny vody. Rozsáhlá rekonstrukce strojního i elektrotechnického zařízení v úpravně vody ve Vítkově – Podhradí, která začala v červenci a potrvá až do konce roku 2016, je v plném běhu.
27.10.
Do pitné vody prachatické nemocnice se dostala voda z kanalizace. Zdravotnické zařízení se provizorně napojilo na vlastní vrt, který používá jako užitkovou vodu. Pacienti a personál dostávají k pití vodu balenou. Odstranění závady může trvat i několik dní, řekl dnes ČTK ředitel prachatické nemocnice Michal Čarvaš.
26.10.
Delta Works v Nizozemí je největším projektem na ochranu před povodněmi na světě. Projekt se skládá z několika protipovodňových bariér, přehrad, propustí a hrází. Tato velkolepá stavba byla prohlášena za jeden ze sedmi divů moderního světa americkou společností stavebních inženýrů. Podívejte se na video z historie i současnosti stavby a s animacemi krizových plánů
26.10.
V regionu Amhara v severní Etiopii musejí ženy a děti často cestovat desítky mil od svých horských obydlí, aby se dostali k často nebezpečnému zdroji vody. Problém s přístupem k vodě vyřešila rychle a efektivně tzv. vodní věž Warka.
26.10.
v těchto dnech dokončuje práce na obnově vodojemu Žluč u Dobřeně. Vodojem slouží k zásobování téměř 2 000 obyvatel Mšenska. „Cílem stavby byla kompletní výměna vnitřních rozvodů ve vodojemu Žluč a v nedaleké armaturní šachtě. Celkové náklady dosáhly téměř 1,5 milionu Kč.“,řekl Mgr. Milan Volf, předseda představenstva VKM.
26.10.
Lidé z Nebřenic u Prahy by se v budoucnu měli dočkat nové čistírny odpadních vod, kanalizace a také přivaděče vody z Želivky. Rozvoj infrastruktury v malé obci spadající pod Popovičky má umožnit rozsáhlý developerský projekt Oaks Prague.
26.10.
Obec Kouty na Nymbursku má nový vodovod, kanalizaci a čističku odpadních vod za desítky milionů korun. Projekty financovaly z velké části dotace z evropských a státních fondů. Částečně se na financování podílely také Středočeský kraj, obec a místní obyvatelé, informovala ČTK mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová.
24.10.
Dnes přinášíme další naučné video pro vaše děti. Příšerka Dr. Binocs vašem ratolestem ukáže, jaký je rozdíl mezi jezerem, mořem a řekou, kde leží který oceán a která voda je pitná. Zábavné edukativní video je v angličtině, takže navíc pomůže obohatit slovní zásobu vašich nejmenších.
23.10.
Hlavní město Praha nevypoví problematickou a údajně nevýhodnou smlouvu týkající se provozu vodovodních sítí. Radní pro infrastrukturu Jana Plamínková (STA/Trojkoalice) na dnešním zasedání zastupitelstva řekla, že výpověď není možná. "Budeme se snažit vyjednat změnu smlouvy tak, aby byla pro Prahu co nejvýhodnější," uvedla radní.
22.10.
Dnes vám představujeme poutavou knihu The Water Book, jejímž autorem je americký novinář Alok Jha. Autor vidí sklenici vody jako jednotlivé molekuly vzácné látky stojící za našim zrozením, formující naši planetu a provázející nás celým životem. Tento příběh vody vás zavede až na samotný počátek vesmíru.
22.10.
Vodohospodáři po měsících přestali vypouštět Orlickou přehradu a nádrž se znovu začíná naplňovat. "Děje se tak ale pouze díky vodě vypouštěné v tomto období z rybníků, stále totiž nelze hovořit o konci sucha," řekl dnes ČTK generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. Meteorologové podle něj navíc nepředpokládají výraznější srážky, nádrž by se tak mohla začít normálně plnit až v zimě.
22.10.
Ministerstvo životního prostředí plánuje zdražit odběry podzemní vody na čtyřnásobek do roku 2022. Předpokládá, že vzroste i cena za odběr povrchové vody, kterou si určují jednotlivá Povodí. Změny nebudou mít plošný vliv na výši vodného a stočného, řekla dnes ČTK mluvčí rezortu Petra Roubíčková. ství podzemní vody podle novely vodního zákona
21.10.
Technická konference Drinking Water, se naposledy konala v roce 2010. Nyní po pěti letech se zástupci vodárenských společností opět sejdou aby zjistili především technické novinky v oblasti vodárenství. Konference se koná 18. listopadu v Londýně.
20.10.
Americký pianista a umělec William Joseph představuje svoje speciální video. Píseň Radioactive od americké indie rockové hudební skupiny Imagine Dragons hraje na klavír přímo na vodní hladině rozsáhlého jezera.
20.10.
Členové evropské organizace EurEau se 5-7. října sešli v Miláně, aby diskutovali a předložili své programy a plány pro příští dva roky. EurEau je zastřešující organizací pro evropský vodárenský průmysl, která zahrnuje 28 členů z celé Evropy.
20.10.
Po mnoha letech příprav se obyvatelé města Sedlčan, obce Kosova Hora a osady Solopysky konečně dočkají dostatečného množství kvalitní pitné vody z vodárenské soustavy Želivka. V těchto dnech totiž probíhají poslední dokončovací práce na přepojení systému zásobování obyvatel na nově vybudovaný přivaděč pitné vody Benešov - Sedlčany.
20.10.
Vodohospodáři ze státního podniku Povodí Moravy zaznamenali, že přibývá pytláků, kteří loví dravé ryby v nádržích sloužících jako zdroje pitné vody. Lidé k nim mají přístup zakázaný. Letos již správci toků na Moravě zadrželi u vodárenských nádrží 22 pytláků, což je dvakrát více než loni. ČTK to dnes řekla mluvčí podniku Gabriela Tomíčková.
19.10.
Dokončení přivaděče vody z Želivky pro obce na Benešovsku se o měsíc posouvá. Původně mělo být všechno hotovo do konce října, dělníci ale ve třech obcích narazili na potrubí, které nebylo zaneseno v žádných plánech.
19.10.
Obce a města v regionech, které nedisponují nejmodernějšími technologiemi pro čištění odpadních vod, které se následně vypouštějí do vod povrchových, budou nuceny v následujících letech investovat odhadem miliardy korun do obnovy těchto technologií.
19.10.
Připravovaná novela vodního zákona, v níž ministerstvo životního prostředí prosazuje až trojnásobný nárůst poplatků za odběr podzemních vod, povede k řadě regionů v ČR k nemalému růstu cen vod. Podle Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) tvoří totiž podzemní voda zdroje pitné vody přibližně pro polovinu obyvatel naší země.
19.10.
Mikroregion Litavka losoval netransparentně firmy v tendru na kanalizaci v aglomeraci Zdice-Chodouň. Od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dostal pokutu 200.000 korun, uvedl dnes úřad v tiskové zprávě.
19.10.
Vedení společnosti Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín vyjednalo s Moravskou vodárenskou zvýšení nájemného o 20 procent, tedy z téměř 108 na 128 milionů korun ročně. Moravská vodárenská má s VaK uzavřenou smlouvu o využívání infrastruktury do roku 2034, zvýšení nájemného by mělo VaK Zlín přinést 380 milionů korun.
16.10.
Také se Vaše děti ptají na všechno? Znáte to: proč a proč? Dnes jsme si pro ně v podobě zábavného animovaného videa připravili odpověď na otázku "Proč mám pít vodu?". Povídáním děti provede Albert a jeho kamarád Junior, který zná odpověď na všechny zvídavé dětské otázky. Video je skvělé také pro procvičení angličtiny.
16.10.
Na území, na němž má na Bruntálsku vzniknout přehrada Nové Heřminovy, už odborníci dělají geologické průzkumy a začne se připravovat dokumentace pro územní řízení. Začaly už rovněž stavby některých souvisejících opatření, které mají v povodí řeky Opavy omezit riziko povodní.
15.10.
Dnes vám představíme rovnou dvě knihy, které spojuje společné téma. Knihy obsahují rady, tipy a triky, jak jednoduše vyrobit nápoje ochucené ovocem. Hlavní složkou je samozřejmě vždy voda. Nechejte se inspirovat a vytvořte si zdravé a chutné nápoje.
14.10.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) dnes otestovaly přečerpávací stanici v Karlíně. Firma zároveň dokončuje opravu stokové kanalizace. Obě zařízení jsou na Rohanském ostrově a jsou součástí protipovodňové ochrany Prahy. Novinářům to dnes řekl mluvčí PVK Tomáš Mrázek.
14.10.
V posledních dnech se na Jičínsku objevil ve schránkách domácností leták, ve kterém jsou ve dnech 12. - 16. října 2015 nabízeny za úplatu rozbory vody v domácnostech. Firma nabízí v letáku řešení zhoršené kvality vody mimo jiné z vodovodního potrubí.
14.10.
Na dvě stě závodníků se zúčastnilo Sportovních her seniorů na pražském stadionu Na Kotlářce. Jejich soutěžení při příležitosti Mezinárodního dne seniorů podpořil Nadační fond Veolia. „Za své výkony by se závodníci nemuseli stydět ani před o mnoho let mladšími amatérskými sportovci,“ podotkla ředitelka NF Veolia Vendula Valentová.
14.10.
Morava se dosud nevypořádala s následky letošního letního sucha. Přestože se ochladilo a přibylo dešťových přeháněk, koryta řek jsou ve srovnání se stejnými obdobími z minulých let zaplněna jen z pětiny až čtvrtiny. ČTK to řekl Marek Vyskot ze státního podniku Povodí Moravy, který má moravské toky ve své péči.
14.10.
Čína dokončila stavbu vodní elektrárny v Tibetu, která je zatím největší elektrárnou, která byla v tomto regionu postavena. Náklady na stavbu dosáhly 9,6 miliardy jüanů (36,1 miliardy Kč), uvedla dnes společnost Gezhouba Group, která je největším státním stavitelem přehrad v Číně. Kapacita elektrárny je 510 megawattů (MW).
13.10.
Největší přehrada světa vznikla v provincii Chu-pej v Čínské lidové republice. Jedná se o obří stavbu, která je společně s Velkou čínskou zdí jediné lidské dílo viditelné z vesmíru. Vodní plocha zabírá přes1000 km2 a objem vody v přehradě je asi 40 miliard m3. Velký projekt, který vznikl již v roce 1919 se před 9 lety konečně dočkal dostavby a dokončení.
13.10.
(aktualizováno) Česko stále nesplňuje podmínky Evropské unie týkající se čištění odpadních vod, i když je mělo splnit už v roce 2010. Odpovídající kanalizaci tak stále nemá skoro pětina české populace.
12.10.
Staňte se velvyslancem životního prostředí prostřednictvím kampaně “Vítejte v mém domě” sdružení PikPik Environnement. Co mají společného aperitiv a největší mezinárodní konference o klimatických změnách ve Francii? Jsou skvělou příležitostí k propagaci ekologicky zodpovědného chování.
12.10.
Vodárenská společnost Ostravské vodovody a kanalizace začala v těchto dnech testovat novou technologii na čištění vodovodního potrubí. K tomuto účelu používá speciální směs ledu a soli, údajně jako první v ČR. Metoda nazývaná Ice Pigging je více než tisíckrát účinnější než běžně používaný proplach, řekla ČTK mluvčí firmy Radka Vanková.
12.10.
(aktualizováno) Česká republika stále nesplňuje podmínky Evropské unie týkající se čištění odpadních vod, i když je měla splnit už v roce 2010. Odpovídající kanalizaci tak stále nemá skoro pětina české populace. Podmínky EU se Česku podaří splnit až v roce 2021, což je 11 let po termínu.
12.10.
Praha zahájila v sobotu 10. října přestavbu Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. V pátek nabylo platnosti stavební povolení. Novinářům to řekla radní Jana Plamínková (STAN). Stavba nové vodní linky by měla trvat 30 měsíců, poté by měl začít roční zkušební provoz. Stavba vyjde Prahu i se zkušebním provozem na šest miliard korun.
12.10.
Severočeská vodárenská společnost (SVS) vybuduje v Držkově na Jablonecku čistírnu odpadních vod a novou kanalizační stoku. Práce na investici za zhruba 30 milionů korun by měly začít v listopadu a potrvají rok. ČTK o tom dnes informoval mluvčí SVS Jiří Hladík.
9.10.
Veolia získala zakázku na provozování budoucí bioelektrárny společnosti Belgian Eco Energy (BEE), která vznikne v mezinárodním přístavu Gent (Belgie). Smlouva v délce trvání 15 let představuje pro tuto francouzskou skupinu zakázku v hodnotě 150 miliónů eur.
9.10.
Již na konci října se v Bordeaux Convention Centre ve Francii koná mezinárodní vodárenská konference a veletrh Hydro 2015. Hlavními tématy budou vodohospodářství v rozvojových zemích a důležitost vývoje a udržení bezpečnosti v oblasti vodní infrastruktury.
9.10.
Plzeň převezme od ledna 2016 akciovou společnost Vodárna Plzeň, která nyní patří z 98,3 procenta francouzské skupině Veolia. Zastupitelé dnes schválili kupní smlouvu, kde je stanovena cena akcií 700,5 milionu Kč. Tuto sumu dá nyní město do úschovy u Komerční banky, kde mají oba subjekty účty.
9.10.
Pravicová opozice se ve Sněmovně pustila do ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) kvůli loňské výměně generálního ředitele Povodí Odry. Jurečka to zdůvodňoval špatnou komunikací, poslanci pravice ale mluvili v rámci dnešní interpelace Zbyňka Stanjury (ODS) o "personálních jatkách" a "příslušných stranických knížkách".
9.10.
Dnes se mohou vaše děti naučit několik nových anglických slovíček. Připravili jsme si pro ně zábavné video o vodě, ve kterém se dozví, jak si připravit nápoj s ledem i důležitá fakta o vodě samotné.
8.10.
Již za necelý měsíc pořádá SOVAK ČR v pražských Čestlicích konferenci na téma Provoz vodovodů a kanalizací. Hlavními tématy budou technologické novinky, otázky klimatických změn a řešení havárií a neočekávaných událostí.
8.10.
Vláda by v příštím roce měla mít ucelenou strategii, podle níž bude postupovat proti suchu a dopadům klimatických změn. Opírat se chce o názor odborníků, kteří by se ale ve svých doporučením měli shodnout, uvedl dnes v Brně na setkání s odborníky premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
8.10.
Nejvyšší správní soud potvrdil chyby Jihlavských vodovodů a kanalizací (JVAK) v koncesním řízení na výběr provozovatele zdejšího vodohospodářského zařízení. ČTK to zjistila z webu soudu. Městská firma chybovala při posuzování kvalifikace jedné z firem. Rozhodl o tom už před dvěma lety Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).
7.10.
Na žádost pana Ing. Matuly uveřejňujeme jeho reakci na článek ÚOHS: Vodárny Jičín milionovou pokutu za Cidlinu platit nebudou.
7.10.
Bestsellerem The New York Times je kniha The The Hidden Messages in Water od japonského vědce Masaru Emota. Dnes vám nabízíme krátký náhled do této zajímavé knihy.
7.10.
Firma AZ Pokorny ze Znojemska chce prorazit na zahraniční trhy. Má ji k tomu pomoci nerezová vodovodní hadička s trvanlivostí až sto let. Dnes to uvedla v tiskové zprávě. Sortiment, který je nyní většinou na trhu, má podle odborníků trvanlivost výrazně nižší.
6.10.
Tentokrát o vodě tak trochu jinak. Držitelka prestižní ceny Oscar za filmovou hudbu letos nazpívala ústřední píseň k irskému animovanému filmu Píseň moře. Vychutnejte si poetickou píseň s mýtickým nádechem v anglickém i českém znění.
5.10.
S novým týdnem vám přinášíme další ze série video spotů evropské asociace EurEau. Ve dnešní části hodnotí zástupci evropských vodárenských společností výhody členství v této již tradiční asociaci.
5.10.
Obcím kolem vodárenské nádr