Rewrite letters from the image.
 
 
detail

Vodní záchranáři na Lipně letos zachránili 35 lidí

Vodní záchranáři na Lipně letos zachránili 35 lidí

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže Český Krumlov ošetřila letos od ledna do konce srpna při záchranných akcích 35 lidí. Loni to bylo za celý rok 92 lidí, letos to bude podobné číslo. ČTK to řekl náčelník vodních záchranářů Milan Bukáček.

Vodní záchranáři přišli loni o základnu v Kyselově, kterou zboural její vlastník Národní park (NP) Šumava. Správa parku vydala předběžné stanovisko, že by na místě mohlo pro záchranáře vzniknout nové zázemí, řekl ČTK mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.

"Ještě není konec roku. V průměru utonou na Lipně dva až tři lidé za rok. Loni to byl jeden rybář a letos zatím naštěstí žádný. Letos i loni jsme měli hodně zásahů k plachetnicím, ať už převrácených či nasedlých na břeh také z důvodu silného větru, kdy jeho síla dosáhla až 180 kilometrů za hodinu," uvedl Bukáček.

Vodní záchranáři přišli loni o základnu v Kyselově. Zbourala ji správa NP Šumava. "Jde o to, že pravý břeh zůstává bez složky IZS. Měli jsme tam možnost zasahovat v případě cyklistů, dosah je tam hodně špatný. Řešili jsme tam problémy hlavně rakouských rybářů a návštěvníků. Zázemí tam bylo, měli jsme tam čtyřkolku, a když nefunguje přívoz, tak jsme byli schopni vyjíždět," řekl Bukáček. Základnu měli záchranáři ve starých garážích pohraniční stráže.

Základnu zbourala správa NP Šumava v druhé polovině loňského roku. Teď je tam prázdno. "Předběžným stanoviskem naší správy jsme řekli, že by bylo možné tam případně postavit garáž pro auto a pro zázemí pro záchranáře. Zeptali se nás oficiálně, jestli by tam něco mohli postavit. Pokud by byla chuť a peníze, že by něco dalšího stavěli, musí potom žádat o povolení. Není to souhlas, je to předběžné stanovisko," řekl mluvčí parku.

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže Český Krumlov má 102 členů, denně ve volném čase hlídají hladinu Lipna. Letos slaví vodní záchranáři v Česku 50 let existence, lipenští působí od roku 1984. Oslavu spojenou s ukázkami záchranných akcí pořádají 22. září v hotelu Relax v Dolní Vltavici a před tamní základnou, kde mají sídlo.

V jižních Čechách fungují čtyři aktivní složky vodních záchranářů, dohromady mají přes 100 členů - Český Krumlov, České Budějovice, Soběslav a Tábor. V ČR je 37 spolků, kde je registrováno přes 1200 lidí. Vodní záchranáři patří ke složkám Integrovaného záchranného systému České republiky. Jejími členy jsou dobrovolníci. Dosud zachránili stovky životů a materiálové hodnoty za stovky tisíc korun.

Foto: Wikipedia, melechovsky, licence

21. 9. 2018 ČTK
Reklama
Zasílat novinky
Anketa
Pijete vodu z kohoutku?
Blog
Ing. Jana Bábíková

Soukromý nebo veřejný ve vodárenství? Proč ne lepší nebo horší?

Ing. Jana Bábíková

S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE