Vodárenskou soustavu v jižních Čechách bude od dubna provozovat místo společnosti Čevak její majitel, Jihočeský vodárenský svaz (JVS). Čevak ji provozoval od roku 2008 a smlouvu měl do roku 2018, požádal ale o její ukončení, řekl dnes novinářům ředitel JVS Antonín Princ.
Důvodem byl pro Čevak ztrátový provoz soustavy. Ukončení smlouvy musí ještě potvrdit valná hromada JVS, která se koná tento pátek.
"Nenaplnila se naše očekávání spojená s růstem spotřeby vody. V důsledku ekonomické krize dochází k jejímu dalšímu poklesu, a protože musíme plnit i další závazky, je pro nás tato provozovatelská smlouva neudržitelná," poznamenal ředitel Čevak Jiří Heřman. Čevak se bude ale ještě další tři roky podílet na odběru pitné vody z vodárenské soustavy.
Podle Prince by koncoví odběratelé vody změnu neměli vůbec poznat. "Dodavatel, jímž je vždy některá provozovatelská firma, se nemění," podotkl Princ. K ukončení smlouvy dohodou přistoupili podle něj zejména proto, aby udrželi vodárenskou soustavu v kraji stabilní, a to jak provoz, tak i ceny prodávané vody. Změna smlouvy nebyla podle Prince možná. Vypsání nového výběrového řízení by zase trvalo rok nebo déle, a to by stabilitě provozu soustavy neprospělo, doplnil Princ.
Aby JVS mohla provozování soustavy převzít, rozhodla se zaměstnat asi 50 lidí, kteří měli u firma Čevak tuto oblast na starosti.
Z Vodárenské soustavy jižní Čechy odebírá pitnou vodu 141 měst a obcí, v nichž žije kolem 380.000 lidí. Loni se ze soustavy odebralo téměř 17 milionů metrů krychlových vody.
20.6.
Vodní elektrárna Lipno vyrobila loni přes 122.000 megawatthodin (MWh) energie, meziročně zhruba o 7000 MWh víc. Loňská výroba přibližně odpovídá spotřebě 34.000 jihočeských domácností. Při letních exkurzích se zdarma podívá k výrobním technologiím, jež jsou 160 metrů pod zemí, přes tisíc lidí. ČTK to řekl Martin Schreier z útvaru mediální komunikace firmy ČEZ.
1.6.
České Budějovice chtějí dostat do města více zeleně a lépe hospodařit s dešťovou vodou. Reagují tím mimo jiné na fakt, že město se v létě přehřívá, což způsobují velké plochy, na nichž je beton, asfalt nebo dlažba. České Budějovice kvůli tomu vytvořily dokument, který se zaměřuje na adaptační strategii na změnu klimatu.
30.5.
Nejlepší voda na koupání v jihočeských sledovaných lokalitách je u lipenské přehrady. V Lipně nad Vltavou a v Černé v Pošumaví má voda nejvyšší možnou kvalitu, což je stupeň číslo jedna. ČTK to řekla ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. Nejvyššího stupně dosahuje také voda na Orlíku u autokempu Radava a v rekreačním rybníku Hejtman na Jindřichohradecku.
25.5.
Jihočeské obce, které se chtějí připojit na Vodárenskou soustavu jižní Čechy, nově získají příspěvek sedm tisíc korun na obyvatele. Tedy o dva tisíce víc než dosud. Rozhodla o tom včerejší valná hromada Jihočeského vodárenského svazu (JVS).
3.5.
Povodí Vltavy včera v Českých Budějovicích slavnostně otevřelo nový přístav pro malé lodě. Bude tak možné přijet do města po Vltavě do blízkosti centra. Doposud v přístavišti pod Lannovou loděnicí malá plavidla mohla stát maximálně půl hodiny. Slavnostní otevření přístaviště se uskutečnilo při akci Lodě na vltavské vodě, která zahájila plavební sezonu.
1.4.
V Českých Budějovicích začala jarní část deratizace. Pravidelné hubení potkanů a dalších hlodavců zajišťuje v krajském městě provozovatel vodovodů a kanalizací společnost ČEVAK a.s. již dvacátým rokem. Pokládku návnad provádí zaměstnanci specializovaných firem a to ve dvou etapách, vždy na jaře a na podzim.
28.3.
Vojenské lesy a statky (VLS) obnovily v újezdu v Boleticích na Českokrumlovsku nádrž Černý potok na řece Blanice. V minulosti sloužila pro plavení dřeva. Obnovená nádrž má zadržovat vodu v krajině a také zlepšit životní podmínky pro kriticky ohroženou perlorodku říční, jejíž největší středoevropská populace v Blanici žije. ČTK to řekl mluvčí VLS Jan Sotona.
24.3.
Čistírna odpadních vod v Českých Budějovicích se u příležitosti letošní Světového dne vody opět představí veřejnosti. Na sobotu 26. března připravil provozovatel vodovodních a kanalizačních sítí, společnost ČEVAK a.s., Den otevřených dveří.
22.3.
Na zhruba 52 milionů korun vyjde Jihočeský vodárenský svaz (JVS) rekonstrukce čerpací stanice Hosín II, přes níž pitná voda putuje do vodojemu Chotýčany a odtud na Táborsko a Jindřichohradecko. Ročně jí proteče kolem 5 milionů m3 pitné vody.
21.3.
Společnost Metrostav osadila plavební komoru Hněvkovické přehrady u Týna nad Vltavou na Českobudějovicku novými dolními vraty. Jde o součást projektu obnovy vodního díla, který trvá druhý rokem a letos skončí. Náklady na rekonstrukci přehrady činí přibližně 250 milionů korun. Hněvkovice pak mají mít odolnost i vůči desetitisícileté vodě, řekl ČTK mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostřiha.
7.3.
Výtah pro rekreační lodě na Orlíku, saunový svět v Třeboni nebo pavilon CH českobudějovické nemocnice dokončí letos divize 6 firmy Metrostav. Firma měla loni obrat 800 milionů korun, meziročně o sto milionů větší. Potýká se s růstem nákladů, hlavně u betonářské oceli. Problém je, že v řadě smluv nesmí být inflační doložka, řekl ČTK ředitel divize Martin Stašek.
4.2.
Povodí Vltavy dokončilo v Českých Budějovicích na Jiráskově nábřeží u Vltavy nové vývaziště pro malé lodě. Sloužit bude od letošní plavební sezony, podnik do stavby investoval 26 milionů Kč. Nově tak bude možné přijet do města na lodi a od Dlouhého mostu vyrazit na návštěvu do centra. Přístavní hrana je dlouhá 255 metrů, sdělil ČTK mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.
6.1.
Úterní zvýšení hladiny řek na Šumavě považují hydrologové za dvouletou až pětiletou povodeň. Původní prognóza přitom hovořila o dvacetileté povodni. Otava dosáhla v úterý v Rejštejně a v Sušici až na třetí stupeň, Vydra na Modravě a Křemelná ve Stodůlkách měla druhý stupeň povodňové aktivity.
17.12.
Věžový vodojem technicky označovaný jako hydroglobus mohli ve středu vidět obyvatelé Zlivi na Českobudějovicku naposledy. Zásobárnu vysokou 36,5 metru, která dokázala pojmout až 150 m3 pitné vody, poslali k zemi zaměstnanci odborné firmy. Nahradil ji nový, nedávno postavený zemní vodojem.
13.12.
Po šesti letech provozu došlo v úpravně vody Plav k výměně náplně prvního z pěti GAU filtrů. Jihočeský vodárenský svaz (JVS) k tomu zvolil unikátní metodu reaktivace náplně granulovaného aktivního uhlí místo její kompletní výměny.
15.11.
Doba, po kterou kotví lodě v největším jihočeském veřejném přístavu v Hluboké nad Vltavou, byla v letošní sezoně zhruba o třetinu delší než loni. V součtu to bylo 487 dní. Novinářům to dnes řekl ředitel Ředitelství vodních cest ČR Lubomír Fojtů. Statistika eviduje lodě, které přístav využily od května do října.
27.10.
Nová fasáda, vnitřní nátěry i opravené stropy. Vodojem Včelná – benzina na Českobudějovicku se před zimou převléká do nového kabátu. Práce jsou součástí druhé etapy jeho rekonstrukce, která by měla být hotova do konce listopadu.
15.10.
Ve zdrojích pitné vody na jihu Čech se zvyšuje výskyt přírodních organických látek. Nejsou škodlivé, ale způsobují například tmavší zabarvení vody. Vědci z Hydrobiologického ústavu českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR připravují předpovědní model, který třem vodárenským nádržím na jihu Čech doporučí manipulační řády. Novinářům to řekli hydrobiologové.
13.10.
Pouze tři body, schválení výroční zprávy o činnosti a výsledků hospodaření za rok 2020 a přijetí obcí Řepeč a Smetanova Lhota za členy sdružení, měla dnes na programu valná hromada Jihočeského vodárenského svazu (JVS). Ta se konala po půlročním odkladu, neboť jednání svolané na 25. května bylo odloženo kvůli tehdy platným proticovidovým opatřením.
29.9.
Průměrná cena vody předané, kterou Jihočeský vodárenský svaz (JVS) vyrábí a prodává především městům a obcím, se v roce 2022 zvýší o devět procent na 18,80 Kč/m3. Meziročně o 1,55 Kč. Rozhodlo o tom představenstvo svazu, který je tvořen 266 jihočeskými obcemi a městy.
21.9.
Jedenáct českobudějovických kašen, šest pítek a v horkých letních dnech tolik oblíbená mlžítka začali zaměstnanci společnosti ČEVAK a.s. chystat na zimu.
2.9.
Náročná rekonstrukce ulice U Malše v Českých Budějovicích je v plném proudu. Součástí komplexních stavebních úprav, které zahrnují nový povrch komunikace, výstavbu chodníků, veřejného osvětlení nebo zřízení parkovacích stání, je i obnova vodovodu a kanalizace.
23.8.
Mezi Českými Budějovicemi a Orlíkem roste počet plavidel, která plují po Vltavě. Plavebními komorami České Vrbné, Hluboká nad Vltavou, Hněvkovice a Kořensko proplulo za červenec rekordních 4222 plavidel, odbavily 17.335 lidí. Meziročně stoupl počet plavidel za květen až srpen asi o desetinu.
2.8.
České Budějovice zprovoznily deváté molo ve městě pro koupání v řekách. Reagují tak na poptávku po těchto koupalištích. Mola jsou umístěná u Vltavy a Malše, které se ve městě stékají. Zatím poslední molo město zřídilo u Malého jezu na Malši. ČTK to řekla Renáta Kollarczyková z odboru kanceláře českobudějovického primátora.
29.7.
Téměř 30 milionů korun jen na dvou investičních akcích ušetří Jihočeský vodárenský svaz (JVS) potom, co pro neakceptovatelné ceny původní soutěže zrušil a vyhlásil nové.
2.7.
Památkáři dokončili opravu zámecké vodárny v Hluboké nad Vltavou, která je kulturní památkou. Zásobuje vodou zámecké kašny i zahradu. V provozu jsou nově obě Francisovy turbíny z roku 1908, vysoké tři metry. Náklady byly 5,7 milionu Kč. Lidé si vodárnu prohlédnou v září při Dnech evropského kulturního dědictví. Novinářům to dnes řekli památkáři.
28.6.
Již šestým rokem přivítá návštěvníky Vodárenská věž na Mánesově ulici v Českých Budějovicích. Letní sezona pravidelných komentovaných prohlídek začíná v sobotu 3. července. Také letos se hosté podívají nejen na věž, která je unikátní technickou památkou, ale zavítají i do původního vodojemu, kde shlédnou příběh koloběhu vody v přírodě i lidském životě.
24.6.
Jako by právě vyběhla z nedalekého branišovského lesíka. Tak skutečná, jen o dost větší jsou zvířata, která nově zdobí stěny armaturní stanice na okraji sídliště Máj v Českých Budějovicích. Veverka, ježek, ptáček a žába dělají radost zejména dětem hrajícím si na nedalekém dětském hřišti.
23.6.
Nový vodojem, jehož dvě komory pojmou celkem 600 m3 pitné vody, zásobuje Lipno nad Vltavou. Zásobárna, která se nachází na kramolínském kopci poblíž sjezdovek, tak zajistí bezproblémové dodávky i v lení sezoně, kdy spotřeba pitné vody v turistickém letovisku několikanásobně roste.
22.6.
Okolí vodojemů a dalších vodohospodářských objektů připomínající rozkvetlou horskou louku. Také letos se veřejnost na některých místech může setkat s označením upozorňujícím na iniciativu Nekosit – kveteme. Po loňském pilotním ročníku ji opakuje vodohospodářská společnost ČEVAK. Zatímco vloni kvetly vodojemy zejména na východě jižních Čech, letos přibyla další místa na západě Čech.
3.6.
Až do výšky 15 metrů stříká voda z plovoucí fontány, která už třetím rokem ozvláštňuje zátoku lipenské přehrady ve Frymburku.
10.5.
Záhony na pěstování kukuřice a různých druhů zeleniny vyrostly na českobudějovické čistírně odpadních vod. Vodohospodáři tím nechtějí obohatit svůj jídelníček o důležité vitamíny, ale podpořit výzkumný projekt ministerstva zemědělství. Cílem je sledovat, jak se látky, které se vyskytují ve vyčištěné odpadní vodě a kalech z čistíren odpadních vod, chovají v půdě a jak se dostávají do rostlin.
5.5.
Vodovodní síť v krajském městě připomíná nové umělecké graffiti, které vzniklo pod rukama streetartového výtvarníka Jakuba Šandy na Plzeňské ulici v Českých Budějovicích. Malba pokrývá stěny nadzemního vodohospodářského objektu na Pražském sídlišti, kde jsou umístěna velká šoupata.
30.4.
Nové česle, které slouží k zachycení velkých nečistot, dostane čistírna odpadních vod v Českých Budějovicích. Výměna zařízení, kde se zachycují nejrůznější předměty, jako jsou vlhčené ubrousky, kuchyňský odpad nebo listí, z nichž většina by se vůbec neměla do odpadní vody dostat, začala v polovině dubna a bude dokončena letos v červnu.
26.4.
Samsonova kašna, dominanta českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II., se chystá na léto. Zaměstnanci společnosti ČEVAK a.s. z ní vypustí 250 kubických metrů vody a v pondělí její dno ručně zbaví odpadků, které se tam v zimě nahromadily.
16.4.
ůvodní potrubí a šoupata za nová měnili vodohospodáři ze společnosti ČEVAK a.s. ve vodojemu Včelná na Českobudějovicku, který zásobuje pitnou vodou obec Včelná a část Boršova nad Vltavou. Práce to byla technicky i časově náročná. Aby bylo omezení obyvatel co nejmenší, jednotlivé časti armatur se měnily v noci.
14.4.
Vodní prvky v krajském městě se v tomto týdnu začínají probouzet ze zimního spánku. Pracovníci vodohospodářské společnosti ČEVAK a.s. postupně zkontrolují a zprovozní jedenáct českobudějovických kašen a vodní prvek v parku Čtyři Dvory. Hotovi budou na konci dubna.
12.4.
Některé středočeské obce se chtějí napojit na soustavu, kterou provozuje Jihočeský vodárenský svaz (JVS). Hotová je studie proveditelnosti, náklady vyčíslila na 875 milionů korun bez DPH. Obce usilují o to, aby Středočeský i Jihočeský kraj daly záměr do zásad územního rozvoje. Podle obcí by měl napojení zaplatit stát, budou jednat s ministerstvem zemědělství. ČTK to řekli starostové obcí a zástupce JVS.
31.3.
Přivaděč surové vody i s podzemním tunelem ve Straňanech na Českobudějovicku, který spojuje římovskou přehradu s úpravnou vody v Plavu, prošel po deseti letech pravidelnou předepsanou kontrolou. Během dvoudenní odstávky se zkontrolovala celá téměř kilometrová betonová štola o dvoumetrovém průměru.
16.3.
Jihočeský kraj dokončil rozsáhlé úpravy přírodní rezervace Vrbenské rybníky za 109 milionů korun. Projekt, který začal v listopadu 2019, se zaměřil především na odbahnění nebo obnovu ostrovů. V tiskové zprávě o tom informoval Radek Šíma z odboru kanceláře jihočeského hejtmana.
3.3.
Otužilci na různých místech republiky se o víkendu mohou zúčastnit akce s názvem Covide, nezlob mě. Jde o projekt, kdy se kdekoliv v Česku mohou lidé vykoupat v přírodě a svou fotografii zaregistrovat na web. Původně se měla akce uskutečnit pouze v okolí lipenské přehrady a zúčastnit se jí chtěly stovky lidí.
29.1.
Loňské dodávky pitné vody ze soustavy Jihočeského vodárenského svazu (JVS) dosáhly 15,860 milionů m3 a po čtyřech letech opět klesly pod 16 milionů m3. Meziročně o více než 300 tisíc m3.
29.1.
Památkáři dokončí v únoru opravu zámecké vodárny v Hluboké nad Vltavou, která je kulturní památkou. Zámecké kašny i zahradu zásobuje užitkovou vodou. V provozu budou nově obě Francisovy turbíny z roku 1908, vysoké tři metry. Náklady jsou 5,3 milionu Kč, památkáři získali dotaci z ministerstva kultury. Letos také vybudují závlahy v zámeckých zahradách. ČTK to řekl kastelán Martin Slaba.
10.12.
Písek od ledna zvýší cenu vody. Odběratelé zaplatí za krychlový metr vodného a stočného 85,41 Kč. Je to o 5,16 Kč více než letos. ČTK to řekla mluvčí píseckého městského úřadu Petra Měšťanová. Radnice zvyšuje ceny vody ve druhém roce za sebou.
8.12.
Povodí Vltavy začne stavět 255 metrů dlouhou přístavní hranu v Českých Budějovicích, nové vývaziště lodí. Bude fungovat od plavební sezony 2022. Investice bude 26 milionů Kč, práce potrvají do příštího podzimu. Přibudou možnosti, jak přistát poblíž centra.
8.9.
Památkáři začali opravovat zámeckou vodárnu v Hluboké nad Vltavou, která je technickou památkou. Zámecké kašny i zahradu zásobuje užitkovou vodou. Práce za pět milionů korun potrvají do prosince. Je to první zásadní rekonstrukce barokní stavby z roku 1735. Opravuje se i zámecký podzemní systém dlouhý 2,5 kilometru. Do pěti let chtějí památkáři vybudovat zavlažovací systém.
24.8.
Povodí Vltavy dokončilo první část modernizace lodního výtahu na Orlíku. Kolejová dráha je o 12 metrů delší a tři metry vyšší, čímž stoupla možnost převážet plavidla, když jsou špatné hydrologické podmínky. Modernizovat se bude i kabina výtahu pro převoz sportovních lodí. Investice je 93 milionů Kč. Povodí rovněž prodlouží přístaviště v Týně nad Vltavou, chystá i vodní zdvihadlo na Orlíku.
4.8.
Spotřeba fakturované vody v domácnostech v Jihočeském kraji loni klesla na 82,3 litru na člověka za den. Je to o 1,8 litru méně než v roce 2018. Pokračuje tak trend z posledních let, kdy spotřeba kontinuálně mírně klesá. ČTK to řekla Irena Votrubová z Českého statistického úřadu (ČSÚ).
15.6.
Povodí Vltavy zahájí v sobotu 13. června provoz přes plavební komoru na vodním díle Kořensko. Je to možné díky tomu, že hladina v nádrži vodního díla Orlík dosáhla na kótu 347,60 metrů nad mořem, což je limit k proplutí Kořenskem. Vltavská vodní cesta tak bude od soboty splavná z Českých Budějovic až do Prahy. ČTK to sdělil mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.
8.6.
S touto iniciativou přišla společnost ČEVAK a.s. Pilotní projekty se postupně objevují na mnoha místech ve východní části jižních Čech.
21.5.
Využil se institut plných mocí a dodržovala epidemiologická pravidla. Sucho a klimatické výkyvy, provázející rok 2019, provoz jihočeské vodárenské soustavy nijak neohrozily.
16.4.
Hirzova fontána, Ukradené volavky, Chlapec se žábou, Žena u vody nebo třeba Vodní hrátky. I přes karanténní opatření ožívá v těchto dnech jedenáct vodních prvků na různých místech Českých Budějovic. Zaměstnanci společnosti ČEVAK a.s., která spravuje vodohospodářský majetek krajského města, je začali postupně uvádět do provozu tento týden.
15.4.
Některé řeky v Jihočeském kraji jsou na hranici hydrologického sucha. Zatímco v minulých letech se k této úrovni blížily až koncem léta, letos jsou v podobném stavu v dubnu. Pramení to ze zatím mimořádně suchého jara a srážkově chudé a zároveň teplé zimy. ČTK to řekl hydrolog Tomáš Vlasák z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.
3.4.
Zajistit dodávky pitné vody a čištění vod odpadních zůstává prioritou vodohospodářské společnosti ČEVAK. A to zejména nyní, kdy je veřejnost nabádána ke zvýšené hygieně. V souvislosti s epidemií nemoci COVID – 19 proto společnost přijala přísná bezpečnostní opatření.
24.3.
Jaderná elektrárna Temelín loni spotřebovala 102.900 metrů krychlových pitné vody, což je meziroční úspora téměř o devět procent. Největší česká jaderná elektrárna také loni potřebovala pro svůj provoz o 1,3 procenta méně surové vody, kterou používá pro chlazení, využila 38,3 milionu metrů krychlových.
13.3.
Jihočeský vodárenský svaz, největší dodavatel pitné vody v regionu, zastavil některé investice, plánované opravy a odstávky na vodárenské soustavě, aby se vyhnul omezení či přerušení její dodávky do distribuční sítě. „Opatření platí okamžitě a trvá do odvolání,“ uvedl Antonín Princ, ředitel JVS.
4.3.
Přeložení zhruba 4,5 kilometrů hlavního vodárenského řadu o průměru 300 až 1000 mm si na sedmi místech vyžádá stavba dálnice D3 kolem Českých Budějovic. Tři přeložky jsou v úseku Úsilné – Hodějovice a čtyři v úseku Hodějovice – Třebonín.
4.3.
České Budějovice chtějí v horizontu několika let vybudovat systém, který bude mimo jiné zachytávat dešťovou vodou. Město tím reaguje na klimatické změny. Novinářům to řekl náměstek primátora Ivo Moravec (hnutí Občané pro Budějovice).
13.2.
Na společnost ČEVAK a.s. se obrátilo několik obyvatel krajského města s tím, že je navštívil údajný zaměstnanec jejich firmy. Ten přichází s tím, že jde vyměnit vodoměr.
23.1.
Zhruba 120,6 milionů korun plánuje v roce 2020 vydat Jihočeský vodárenský svaz (JVS) do obnovy vodárenské infrastruktury. Firma, patřící obcím, má z této částky už na investice a opravy uzavřeny zakázky za 30,2 milionů Kč, za dalších 26,6 milionů Kč budou sjednány během prvního pololetí a zbytek pak ve druhé polovině roku.
20.1.
Pravidelnou údržbu vodojemů, které zásobují pitnou vodou obyvatele Českých Budějovic a nejbližšího okolí, zahájila v těchto dnech vodohospodářská společnost ČEVAK a.s. Její zaměstnanci čistí zásobárny pitné vody Hosín, Dubičné, Staré Hodějovice a Třebotovice jednou ročně. Přestože je to práce velmi náročná, obyvatelé zásobovaných lokalit ji vůbec nezaznamenají.
4.12.
Přeprava pitné vody přes Veselí nad Lužnicí na Táborsko je opět bezpečnější. Vodárenský řad, který ve městě vedl po potrubním mostě přes řeku Lužnici, nyní za zhruba 12 milionů korun nechal Jihočeský vodárenský svaz (JVS) uložit pod její koryto. Podobně jako vloni na jiném místě pod koryto řeky Nežárky. Tehdy investice vyšla na téměř 14 milionů korun.
2.12.
Zhruba pěti tisícům obyvatel třinácti obcí, ležících v části historických Blat na Českobudějovicku, teče od začátku listopadu z kohoutků kvalitnější voda. Zasloužila se o to dokončená oprava posledních 2,3 kilometrů řadu mezi Zahájím a Olešníkem. Při ní Jihočeský vodárenský svaz za 14,7 milionů korun nahradil problémové ocelové potrubí novým z kvalitního plastu.
30.9.
Jihočeský kraj vysází minimálně 21.000 stromů na plochách postižených kůrovcem. Chce tak bojovat i proti suchu. Investuje do toho peníze z projektu LIFE, jehož náklady jsou 7,02 milionu eur (asi 181 milionů Kč), přičemž pět milionů eur, tedy zhruba 131 milionů Kč přispívá EU a dotací deset milionů korun ministerstvo životního prostředí (MŽP).
18.9.
Cena vody předané, kterou Jihočeský vodárenský svaz (JVS) vyrábí a prodává především městům a obcím, vzroste v roce 2020 o 2,06 procenta a v průměru dosáhne 16,78 Kč/m3. Rozhodlo o tom představenstvo svazu, který je produkcí přes 16 milionů m3 vody jejím největším dodavatelem v regionu.
12.7.
Největší jihočeská úpravna vody v Plavu zprovoznila nové zásobníky kapalného oxidu uhličitého CO2 . Investice vyšla na 9,6 milionů korun a nahradila čtyři zásobníky z roku 1991 s kapacitou 80 tun za dva nové kryogenní s kapacitou 60 tun CO2. Nové jsou i trubní rozvody a armatury. Samotné směšování oxidu uhličitého s vodou pak tvoří v Česku unikátní technologii.
7.6.
Kvůli zvýšené spotřebě pitné vody v posledních teplých dnech pili občané Českých Velenic pitnou vodu částečně přivedenou z Rakouska. Propojení veřejných vodovodů v Hospodářském parku (Acess Industrie Park) České Velenice bylo připraveno již při jeho výstavbě, kdy zde byla vybudována vodoměrná šachta. Tato jedinečná spolupráce byla podepsána v červenci 2013.
22.5.
Trvající pokles odběrů z Vodárenské soustavy jižní Čechy se v roce 2018 zastavil. Loni jí proteklo 16,319 milionů m3 pitné vody, o 225 tisíc m3 víc než se plánovalo. Uvádí to výroční zpráva Jihočeského vodárenského svazu (JVS), jehož členové se dnes sešli na valné hromadě.
14.5.
Jihočeské domácnosti šetří s pitnou vodou. Meziročně klesl v roce 2018 denní odběr pitné vody v domácnostech o půl procenta na 84,1 litru na člověka. Množství fakturované pitné vody kleslo loni meziročně domácnostem v kraji o 0,8 procenta.
9.5.
Plán opětovného splavnění části Vltavy mezi Českými Budějovicemi a Orlickou přehradou vázne. Hlavními problémy jsou chybějící modernizace lodního výtahu na Orlické přehradě, prohloubení plavební dráhy v úseku Podolí - Kořensko a stavba nového mostu přes řeku v Týně nad Vltavou, který by umožnil proplout i větším lodím.
2.5.
Zatímco nyní Jihočeský vodárenský svaz vyrobí ročně 16 milionů m3 pitné vody, v roce 2030 by to mohlo být až 25,5 milionů m3 a v roce 2050 ještě o něco víc, 28, 6 milionů m3.
5.4.
Ve městech a obcích na Písecku začíná v těchto dnech pravidelné hubení hlodavců, především potkanů. Provozovatel místní vodohospodářské sítě společnost ČEVAK a.s. tu prostřednictvím odborných firem zajišťuje deratizaci dvakrát ročně, vždy na jaře a na podzim.
1.4.
V Českých Budějovicích se mohou zájemci seznámit s novou technologií na recyklaci vody ve sprchách. Jde o jediné místo v republice, kde si lidé mohou tento systém prohlédnout a zakoupit. Technologie spotřebovanou vodu čistí a vrací ji zpět do sprchového oběhu. Uživatelé tím při sprchování ušetří až 90 procent vody. ČTK to řekl Roman Nedvěd ze společnosti Agemon, která technologii nabízí.
22.3.
Sbírej do popelnice předměty, které do kanalizace nepatří. Pozor, chtějí je ale ukořistit i krysy, pro něž jsou vítanou lahůdkou! Kdo bude lepší, chytřejší a rychlejší? Počítačovou hru a mobilní aplikaci s tímto tématem vymysleli, a také kompletně zrealizovali, studenti ze 7. E Gymnázia Jírovcova v Českých Budějovicích.
15.3.
V Českých Budějovicích v pondělí začíná jarní část deratizace. Pravidelné hubení potkanů a dalších hlodavců zajišťuje v krajském městě provozovatel vodovodů a kanalizací společnost ČEVAK a.s. již sedmnáctým rokem. Pokládku návnad provádí zaměstnanci specializovaných firem a to ve dvou etapách, vždy na jaře a na podzim.
8.3.
Přes 97 milionů korun do investic a dalších 28 milionů do oprav hodlá letos vložit Jihočeský vodárenský svaz (JVS), který je největším producentem pitné vody na jihu Čech. „Všechno to jsou projekty, kterými zvyšujeme odolnost vodárenské soustavy a předcházíme tak možným budoucím problémům,“ vysvětluje Antonín Princ, předseda představenstva a ředitel firmy, kterou vlastní obce a města z regionu.
5.2.
Pracovníci provozovatele vodovodních a kanalizačních sítí, společnosti ČEVAK a.s., čistí v těchto dnech vodojem Hosín. Ten je jedním ze tří hlavních vodojemů, které zásobují pitnou vodou České Budějovice. Navíc z něj teče voda pro obyvatele Borku a přes automatickou tlakovou stanici také do vodojemu Těšín.
1.2.
Jihočeský kraj chystá studii, jak snížit množství fosforu ve vodní nádrži Orlík. Náklady na práce, které potrvají deset až 20 let, budou v miliardách Kč, podílet se na nich má i stát. Studie, která by mohla být hotová nejdřív koncem roku, bude stát šest milionů Kč, z toho milion zaplatí Středočeský kraj, zbytek Jihočeský.
18.1.
Zhruba 5000 metrů krychlových pitné vody denně s okamžitým průtokem až 80 litrů za vteřinu dodává od listopadu 2018 Jihočeský vodárenský svaz (JVS) městu Písek. Nahrazuje tak místní zdroj. Důvodem je stavba nové městské úpravny vody za 180 milionů Kč, která je zatím ve zkušebním provozu. ČTK to řekli mediální zástupce JVS Zdeněk Zuntych a starostka Písku Eva Vanžurová (Pro Písek).
17.1.
Pravidelnou údržbu vodojemů, které zásobují pitnou vodou obyvatele Českých Budějovic a nejbližšího okolí, zahájila vodohospodářská společnost ČEVAK a.s. Její zaměstnanci čistí zásobárny pitné vody Hosín, Dubičné, Staré Hodějovice a Třebotovice jednou ročně. Přestože je to práce velmi náročná, obyvatelé zásobovaných lokalit ji vůbec nezaznamenají.
17.1.
Celou kapacitu úpravny vody v Hrdějovicích, patřící městu České Budějovice, která je nyní kvůli pravidelné údržbě mimo provoz od 14. ledna až do druhé půlky února, nahradila plně úpravna vody Plav.
10.1.
Státní podnik Povodí Vltavy dá letos na stavební investice 396,7 milionu korun. Zásadní investicí je dlouho připravované zabezpečení vodního díla Orlík před účinky velkých vod; předpokládané náklady činí 1,5 miliardy Kč a stavba mohla by začít ještě letos. V jižních Čechách dokončí podnik v tomto roce v Písku stavbu na ochranu před povodněmi. ČTK to řekl mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.
20.12.
Ucpaná kanalizace, porucha kanalizačních čerpacích stanic či poškozené potrubí, to vše mohou také přinést vánoční svátky. To vše za předpokladu, že do kuchyňského dřezu nebo toalety vylijete použitý kuchyňský tuk po smažení.
19.12.
Cena vodného a stočného se pro obyvatele Českých Budějovic v příštím roce nezmění, za krychlový metr zaplatí od 1. ledna opět 73,09 koruny. České Budějovice naposledy zdražily vodu v dubnu 2017, kdy její cenu zvýšily na současnou hodnotu o zhruba 1,50 Kč. Novinářům to řekli zástupci vedení radnice.
6.12.
I v zimních měsících pokračují vodohospodáři ve spolupráci s místními samosprávami v modernizaci vodohospodářského majetku. Příkladem je nedávno zahájená rekonstrukce úpravny vody v Nové Vsi nad Lužnicí na Jindřichohradecku.
5.12.
Mikuláš se svou družinou navštěvuje české domácnosti sice až 5. prosince, na českobudějovickou Vodárenskou věž ale dorazil o tři dny dříve. V neděli se téměř tři sta let stará památka a přilehlý vodojem proměnily na místo plné nadpřirozených bytostí, za nimiž si našly cestu desítky, zejména dětských návštěvníků.
3.12.
Více než 800 majitelů nemovitostí na jihu a západě Čech letos řešilo nepříjemnost v podobě zamrzlého vodoměru. Správně o něj pečovat, a to nejen při mrazech, přitom musí majitel nemovitosti. „I teplota okolo nuly umí vodoměr poškodit,“ popsala mluvčí společnosti ČEVAK a.s. Jitka Kramářová.
6.11.
Jihočeský vodárenský svaz (JVS) zvýší od ledna o 1,82 procenta velkoobchodní cenu vody, kterou dodává městům a obcím. Za metr krychlový pitné vody zaplatí města 16,44 Kč místo dosavadních 16,20 Kč. Meziročně se tak cena zvýší o 24 haléřů za tisíc litrů. ČTK to řekl mediální zástupce JVS Zdeněk Zuntych. V lednu 2018 zdražil JVS vodu pro města a obce o 2,07 procenta, tedy o 26 haléřů za tisíc litrů.
22.10.
Pitnou vodu pro více než čtyři sta obyvatel Chelčic na Strakonicku zvládla dodat mobilní automatická čerpací stanice. Společnost ČEVAK a.s., která spravuje vodohospodářský majetek obce, ji použila minulý týden při rekonstrukci armaturní šachty. Práce na páteřní vodovodní síti spočívající v osazování nového měřidla a výměnách armatur prováděl Jihočeský vodárenský svaz.
1.10.
Jihočeský vodárenský svaz (JVS) připravuje studii budoucí potřeby vody v kraji. Jedním z hlavních bodů dokumentu bude rozvoj míst kolem budované dálnice D3 a rychlostní silnice R4. Ze studie má vyplynout třeba, v jakém objemu vést či opravovat vodovody. ČTK to řekl ředitel JVS Antonín Princ.
26.9.
Žádné zákazy zalévání zahrad, napouštění bazénů či mytí aut. I v horkém a suchém létě měly obce a města, napojené na Vodárenskou soustavu jižní Čechy, vody dost. Její kapacita je obrovská. Dokonce dvakrát větší, než současná roční produkce. Ta činí zhruba 16 milionů m3 vyrobené a po kraji potrubím rozvedené pitné vody.
20.8.
„Zákazy zalévání zahrádek vážnou situaci rozhodně nevyřeší,“ upozorňuje v rozhovoru pro MF Dnes Jiří Lipold, technický ředitel společnosti Čevak.
19.7.
Při povodních v srpnu 2002 tekla Nežárka, tehdy už spojená se stejně vylitou Lužnicí, jen sedm centimetrů pod mostní konstrukcí, po níž ve Veselí nad Lužnicí vodárenské potrubí vede dál do Tábora. Nyní zde Jihočeský vodárenský svaz (JVS) dokončuje projekt, který potrubí o metrovém průměru svedl z mostu pod koryto řeky Nežárky.
11.7.
Nejlepší voda ke koupání ve sledovaných jihočeských lokalitách je v lipenské přehradě na pláži u Horní Plané. Podle rozborů posledních odebraných vzorků dosahuje nejvyšší kvality. Naopak voda se zhoršila u tábořiště Podolsko u orlické nádrže. Má zhoršenou jakost a jsou v ní sinice. ČTK to řekla Jitka Pillerová z českobudějovické krajské hygienické stanice.
13.6.
Mírné zvýšení produkce pitné vody o 224 tisíc m3 na 16,073 milionů m3, kterou loni Jihočeský vodárenský svaz (JVS) vyrobil v úpravně Plav a přes rozsáhlou soustavu dopravil do všech regionů kraje, naznačuje, že dlouhodobý pokles produkce se už stabilizoval. Oproti očekávání byl loňský nárůst dokonce o 500 tisíc m3.
4.6.
Procesy interakce mezi půdou a vodou budou vědci zkoumat v nově otevřených laboratořích českobudějovického biologického centra. Náklady na rekonstrukci objektu činily 11 milionů korun. V nových laboratořích, které slouží především výzkumnému centru se zkratkou SoWa (soil and water), pracuje pět desítek vědců a většina z nich pochází z ciziny.
21.5.
Díky plavební komoře na Hněvkovickém jezu u Týna nad Vltavou na Českobudějovicku, která je v provozu od 20. května 2017, se meziročně více než zdvojnásobil pohyb plavidel na vodní cestě České Budějovice - Týn nad Vltavou. Loni od května do října proplulo po této cestě 6253 plavidel. Plavební komorou na jezu Hněvkovice proplulo 1310 plavidel, z toho bylo 239 osobních lodí.
14.5.
Plavební sezona v jižních Čechách letos nabídne tři nové lodní linky a dvě nové lodě, rozšířenou provozní dobu plavebních komor a také kulturní akce spojené s plavbou. Plavební sezona bude zahájena 19. května na festivalu Vltava Open v Týně nad Vltavou. ČTK to řekli ředitelka firmy In Regio Lucie Fialová a majitel společnosti Jihočeská plavební David Machart.
11.4.
Atmosféra prázdninového cestování a vůně moře ovládne v letošní sezoně Vodárenskou věž v areálu společnosti ČEVAK a. s. v českobudějovické Mánesově ulici. Tradiční komentované prohlídky doprovodí fotografická výstava Na vodě a na kole.
26.3.
Stačí investovat necelých 30 milionů korun a ani krizový výpadek elektřiny nepřeruší zásobení 400 tisíc obyvatel kraje vodou z jihočeské vodárenské soustavy. Na ní je napojeno 155 měst a obcí. Ukázalo to prosincové cvičení Blackout, jehož výsledky byly v březnu uzavřeny na společném setkání složek, které se ho účastnily.
20.3.
Čistírna odpadních vod v Českých Budějovicích se u příležitosti 25. ročníku Světového dne vody opět představí veřejnosti. Přestože životodárná tekutina slaví svůj svátek již ve středu 21. března, den otevřených dveří připravil provozovatel vodovodních a kanalizačních sítí, společnost ČEVAK a.s., tentokrát na sobotu 24. března.
8.3.
Uhasit žízeň sklenicí vody čerstvě natočené z vodovodního kohoutku se rozhodně nemusí bát Jihočeši. Potvrdily to nezávislé testy kohoutkové vody, streamového pořadu A DOST! Laboratoře firmy AQUATEST zjistily, žev mnoha krajských městech, České Budějovice nevyjímaje, z vodovodů teče voda, která má parametry kojenecké vody.
21.2.
České Budějovice hodlají vybudovat v areálu bývalých kasáren Čtyři Dvory centrum vodního světa. Město si nechá udělat územní studii lokality. Akvapark by měl stát v místech, kde v minulosti bylo cvičiště kasáren. Město se tím patrně definitivně odkloní od záměru vybudovat Koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka - takzvaného Rejnoka, který měl původně vzniknout ve stejném areálu.
20.2.
Četli jste nový blog Jiřího Heřmana na iDnes? Pokud ne, nenechte si ho ujít... Předseda představenstva ČEVAK v něm uvádí na pravou míru vyjádření České televize k cenám vody v Táboře. Text přinášíme v úplném znění.
5.2.
Úpravna vody České Budějovice, která zásobuje pitnou vodou zhruba čtvrtinu obyvatel krajského města, prochází v těchto dnech pravidelnou údržbou. Z tohoto důvodu byla také na několik dnů odstavena z provozu.
31.1.
Ve vodohospodářských sítích, které v jižních Čechách spravuje společnost Čevak, se letos chystají investice za stovky milionů korun. Mezi největší patří dokončení nové úpravny vody v Písku za více než 200 milionů korun. Jde o investice jednotlivých obcí. ČTK to řekla Hana Svítilová z útvaru marketingu a komunikace společnosti.
24.1.
Na 120 milionů korun hodlá letos Jihočeský vodárenský svaz (JVS) vložit do investic a oprav svého vodohospodářského majetku. Akce za dalších téměř 29 milionů Kč má připravené v rezervě. Suma se tedy může vyšplhat až na 149 milionů Kč.
16.1.
Co se děje s odpadní vodou poté, co zmizí v kanalizaci a co vše musí vodohospodáři zajistit, aby se mohla zase vrátit zpět do přírody. Právě na tyto otázky dostali odpověď návštěvníci čistíren odpadních vod v Českých Budějovicích a v Táboře. Pracovníci společnosti ČEVAK a.s. tu v loňském roce s procesem čištění odpadní vody podrobně seznámili více než 1200 zájemců.
4.1.
V Českých Budějovicích vznikne letos u slepého ramene Malše nové molo pro turistické lodě. Rozšíří se nabídka lodí a prodlouží čas večerní plavby, o kterou byl v loňské první sezoně největší zájem. Půjde o investici do milionu korun. Loni přilákaly plavby v Českých Budějovicích asi 400 turistů. ČTK to řekla manažerka projektu Stezka řeky Vltavy Michaela Jirásková.
29.11.
Sváteční atmosféra ovládne stejně jako v minulých letech Vodárenskou věž. A nebude to jen vánočním stromečkem, který se rozzáří v jednom z jejích pater. O nadcházejících třech nedělích si návštěvníci užijí zajímavé prohlídky této technické památky, ale i něco navíc.
21.11.
Do diskuze o výhodnosti jednotlivých modelů provozování vodárenské infrastruktury se zapojil také Tomáš Jirsa, starosta města Hluboká nad Vltavou. Důvodem byl jeho nesouhlas s vyzněním pořadu Reportéři ČT z 18. září 2017.
10.11.
Kapři z jižních Čech budou na předvánočním trhu o pár korun dražší než loni. Na sádkách se budou prodávat od 70 až do 89 korun. Podzimní výlovy skončí v kraji do dvou týdnů. ČTK to zjistila u jihočeských rybářství.
8.11.
Pracovníci provozovatele vodovodních a kanalizačních sítí, společnosti ČEVAK a.s., začali tento týden s každoročním čištěním tří hlavních vodojemů, které zásobují pitnou vodou České Budějovice. Jako první přišel na řadu vodojem Hosín, v příštích týdnech se očisty dočkají i vodojemy ve Starých Hodějovicích a Dubičném.
3.11.
Zastupitelstvo města České Budějovice schválilo koncesní smlouvu, podle které bude dodávku pitné vody v následujících deseti letech i nadále zajišťovat Čevak. Pojďme si připomenout citace předsedy představenstva Jiřího Heřmana z rozhovoru pro MF Dnes.
30.10.
Státní podnik Povodí Vltavy dokončil opravu přehrady Soběnov na Českokrumlovsku a dalších čtyř drobných vodních toků na jihu Čech. Práce stály 4,6 milionu Kč, firma je uhradila z vlastních zdrojů. ČTK to oznámil mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.
17.10.
Jihočeský vodárenský svaz (JVS) zdraží příští rok cenu vody předané, kterou vyrábí a prodává především městům a obcím, o 2,07 procenta na 16,20 Kč za metr krychlový. Letos stála 15,94 Kč. Cena za tisíc litrů se tak meziročně zvýší o 26 haléřů. ČTK to řekl mediální zástupce JVS Zdeněk Zuntych.
5.10.
Se Zdeňkem Čápem, bývalým náměstkem primátora Českých Budějovic, jsme si povídali o limitech městských společností, trendech ve vodárenství i místním Budvaru.
4.10.
Osm hlavních vodovodních uzávěrů (šoupat) vyměnili dnes (4. října) zaměstnanci vodohospodářské společnosti ČEVAK a.s. na hlavní vodovodní síti mezi ulicemi Plzeňská a U Trojice.
25.9.
Lidé dokáží do kanalizace spláchnout kdeco. Úsměv a možná i trochu závist budí čerstvý případ ze švýcarské Ženevy, kde se ucpaným potrubím v jedné z místních bank a v sousedních restauracích zabývají nejen vodohospodáři, ale i policisté. Důvod?
19.9.
Dodávku pitné vody pro České Budějovice bude v následujících deseti letech nadále zajišťovat společnost ČEVAK. Firma za pronájem sítě zaplatí městu ročně přibližně 200 milionů korun. Je to srovnatelná cena s tou, kterou společnost hradí i nyní. ČEVAK se svou nabídkou uspěl v koncesním řízením vyhlášeném radnicí. Smlouvu včera schválili českobudějovičtí zastupitelé.
1.9.
Pitnou vodu bude obyvatelům Českých Budějovic dodávat dalších deset let společnost ČEVAK. Firma uspěla v koncesním řízení, které vyhlásila radnice. V září musí smlouvu ještě schválit zastupitelé. Informaci přinesl dnešní Českobudějovický deník, ČTK ji potvrdila mluvčí společnosti Lenka Zimmelová.
18.8.
Se Zdeňkem Čápem, bývalým náměstkem primátora Českých Budějovic, jsme si povídali o tom, jak vyměnili čtyřikrát ředitele Technických služeb, až se nakonec rozhodli vypsat výběrové řízení na soukromého provozovatele a jak tento krok z odstupem času hodnotí.
4.8.
V řadě přírodních koupališť v Česku se v poslední době rozmnožily zdraví škodlivé sinice. Na některých místech jsou zákazy koupání a na mnohých by se měli lidé po koupání osprchovat. Najdou se ale také vodní plochy, kde se kvalita vody naopak zlepšila. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.
27.7.
Jihočeský vodárenský svaz získal dotaci 10 045 194 korun, která pokryje 90 procent nákladů na první etapu likvidace nepotřebných monitorovacích hydrogeologických vrtů na území jižních Čech. Přidělil mu ji Státní fond životního prostředí ze svého programu „Čistota povrchových a podzemních vod“.
19.7.
Spotřeba pitné vody v létě vzrůstá o desítky procent, důvodem je dlouhotrvající horké počasí. Během letních dnů může být spotřeba vody v celých jižních Čechách až o dvě desítky procent vyšší než zimě.
14.7.
Kvalita vody v českých přírodních koupalištích je většinou dobrá. V některých místech se ale začíná zhoršovat, což je třeba případ rybníku Rosnička na Svitavsku. Sinice se objevují i jinde, zákazy koupaní ale kvůli tomu vyhlášené nejsou, většinou stačí se po vykoupání osprchovat. Kvalitě vody prospívá současné chladné a deštivé počasí, které ale naopak lidi odrazuje od návštěvy koupališť, zjistila ČTK.
30.6.
Odkaz tohoto učitele, vědce, vynálezce a světoběžníka představí výstava Půlstoletí s Cimrmanem. Veřejnost si ji bude moci prohlédnout v prostorách českobudějovické Vodárenské věže a poprvé také v nově rekonstruovaném vodojemu, který je součástí areálu Stará vodárna na Mánesově ulici.
12.6.
Jihočeský vodárenský svaz (JVS) má novou koncepci investiční výstavby na roky 2018 – 2028, zahrnující postupnou obnovu infrastruktury, zejména dálkových řadů. Na červnové valné hromadě ji schválili zástupci více než dvou set obcí a měst, které ho vlastní.
5.6.
Jaderná elektrárna Temelín dokončila opravu dvou potrubí, jimiž přivádí vodu z Vltavy. Práce na potrubí, jímž by prošel menší člověk, trvaly tři roky a společnost ČEZ do nich investovala 235 milionů korun. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták. Elektrárna, která od začátku roku vyrobila 7,6 terawatthodin (TWh) elektřiny, má nyní na tři měsíce odstaven reaktor ve druhém bloku.
23.5.
Až čtrnáct nepotřebných monitorovacích vrtů plánuje zlikvidovat Jihočeský vodárenský svaz (JVS) v příštích dvou letech. Vydá na to 11,2 milionů korun, z nichž významnou část by měla pokrýt dotace Státního fondu životního prostředí (SFŽP), který tento dotační titul loni poprvé vyhlásil.
18.5.
Řeka Vltava v Praze se dostala do výběru deseti oblíbených vodních scenérií v Evropě sestaveném korespondenty amerického listu The New York Times. Konkurenty Vltavy v přehledu se staly například slavné molo v anglickém Brightonu, Plitvická jezera v Chorvatsku, fjordy u norského Bergenu či termální prameny na řeckém ostrově Lesbos.
15.5.
Z Českých Budějovic až k Orlíku doplují po Vltavě velké lodě díky nové plavební komoře v Hněvkovicích. Propusť se poprvé otevře veřejnosti 20. května. Plavební komora vznikla po úpravě jezu v Hněvkovicích u Týna nad Vltavou na Českobudějovicku. Výstavba propusti a úpravy řeky v okolí stály zhruba 470 milionů korun. Novinářům to řekl zástupce ředitele a mluvčí Ředitelství vodních cest ČR Jan Bukovský.
3.5.
Největší lapač písku v Českých Budějovicích vyčistí příští týden pracovníci vodohospodářské společnosti ČEVAK a.s. Dvoukomorový lapač se nachází v parku Háječek, před místem, kde kanalizace klesá pod dno řeky Vltavy.
21.4.
Třeboňští rybáři měli z jarních výlovů asi 200 tun ryb. Jarní výlovy v jižních Čechách v podstatě končí, tento a příští týden pokračují ještě na Novohradsku. Všechny vylovené ryby se již prodaly. ČTK to řekli zástupci rybářství.
5.4.
České Budějovice po pěti letech zdražily obecní vodu. Za její krychlový metr odběratelé zaplatí 73,09 Kč, dosud to bylo 71,54 Kč. Nový tarif ve městě platí od 1. dubna. O zvýšení ceny rozhodla na svém zasedání městská rada, řekli novinářům její členové.
30.3.
Četli jste už nový blog ing. J Heřmana, předsedy představenstva ČEVAK? Pokud ne a máte pár minut, pak určitě doporučujeme. Blog přinášíme v přesném znění s odkazem na původní zdroj.
23.3.
Grafika toalety a předmětů, které do kanalizace nepatří, doplněná o tento slogan vyhrála druhý ročník soutěže projektu DOODPADU na téma „Co do kanalizace nepatří, aneb To fakt nevyčistíš“. Jejími autory jsou studenti Gymnázia Kolín.
22.3.
Téměř 260 obcí, které jsou členy Jihočeského vodárenského svazu (JVS), čeká příští úterý na odborné konferenci diskuse, jak dál využívat zdejší unikátní vodárenskou soustavu, jejíž některé části pocházejí už ze 70. let. A vlastníci svazu, tedy obce a města, musí rozhodnout, kdy postupnou obnovu zahájit, jak ji financovat, v jakých dimenzích a také, jak má systém nadále fungovat.
17.3.
Čistírna odpadních vod v Českých Budějovicích se u příležitosti 24. ročníku Světového dne vody opět představí veřejnosti. Den otevřených dveří připravil pro zájemce provozovatel vodovodních a kanalizačních sítí, společnost ČEVAK a.s. na úterý 21. března.
15.3.
Prachatice opraví a rozšíří plavecký bazén, který je 30 let starý. Přibudou wellness centrum i dětský svět. Město investuje 80 milionů korun, do konce roku chce mít stavební povolení. Práce začnou příští rok. ČTK to řekl prachatický starosta Martin Malý (Nezávislí).
28.2.
Stovky poruch opravovali od začátku roku vodohospodáři na jihu Čech. Zaměstnanci společnosti ČEVAK měli od ledna kvůli mrazům ve srovnání s minulými lety téměř dvojnásobek výjezdů.
20.2.
Orlická přehrada získá doplňkový bezpečnostní přeliv, který má snížit zatížení vodního díla při extrémních povodních. Náklady jsou odhadovány na 830 milionů korun. Pokud půjde vše hladce, mohlo by se stavět v letech 2019 až 2021, sdělil ČTK mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. Podle serveru Seznam.cz by měl nový přeliv být schopen převést až desetitisíciletou povodeň.
13.2.
Zhruba 102,5 milionů korun plánuje letos ze svých prostředků proinvestovat Jihočeský vodárenský svaz (JVS), který je největším producentem a distributorem pitné vody na jihu Čech. Dalších 32,8 milionů je připraven investovat do akcí, jejichž zahájení je podmíněno získáním dotací nebo se váže na opravy místních komunikací.
6.1.
Sedm desítek poruch zaměstnalo vodohospodáře na jihu Čech od začátku letošního roku, z toho dvacetkrát zasahovali na hlavních vodovodních řadech.
30.12.
Tři tisíce lidí si letos prohlédli Vodárenskou věž v areálu společnosti ČEVAK a.s. v Českých Budějovicích. Přízni veřejnosti se Stará vodárna těšila i druhý rok od svého otevření a zůstává tak bezesporu nejatraktivnějším vodohospodářským objektem na jihu Čech.
24.11.
Náročnou dvoudenní odstávku dálkového vodárenského řadu dlouhého 24 km, který vede z vodojemu Včelná do čerpací stanice Hlavatce, dnes dokončili pracovníci Jihočeského vodárenského svazu (JVS).
27.10.
O státním svátku 28. října se letos naposledy otevře českobudějovická Vodárenská věž. Technická památku z roku 1724, která se nachází v reálu společnosti ČEVAK a.s. na Mánesově ulici, byla veřejnosti zpřístupněna v polovině července a celkem si ji prohlédlo již 2 500 lidí. Prohlídky začínají v 13.00, 14.00, 15.00 a v 16.00 hodin.
19.9.
Obnova jihočeské vodárenské soustavy a potřeba získat dostatečné finanční zdroje na její modernizaci je hlavním důvodem, proč Jihočeský vodárenský svaz (JVS) v roce 2017 zvýší cenu vody předané z letošních 14,97 Kč na 15,94 Kč/m3. Tedy o 6,93 procenta.
6.9.
Jihočeský vodárenský svaz (JVS) a společnost ČEVAK chystají na Českobudějovicku odkalování vodovodních řadů o délce 25 kilometrů. Důvodem je železitá voda, kterou způsobilo opotřebování potrubí. Během odkalování ve dnech od 6. do 13. září tak z řadu vyteče 30.000 kubických litrů vody.
12.8.
Písečtí zastupitelé schválili záměr na stavbu speciální spalovny vodních kalů. Písek by mohl být prvním městem v ČR, který by ji měl. Díky spalovně by v Písku mohli snížit cenu vody o jednu korunu. Spalovna by vyšla na zhruba 33 milionů korun bez daně, záměr je podmíněný ziskem dotace. ČTK to řekl místostarosta Písku Josef Knot (TOP 09). V případě, že se Písku podaří získat dotační podporu, začne se stavět v polovině roku 2017.
10.8.
Písečtí radní požádají ministerstvo zemědělství o dotaci na výstavbu úpravny vody v písecké části Hradiště. Úpravna podle současných odhadů vyjde na 190 milionů korun, řekla dnes ČTK starostka Písku Eva Vanžurová (Jihočeši 2012). Jde o jednu z největších investiční akcí města tohoto, respektive příštího roku.
9.8.
Nejlepší vodu ke koupání naleznou nyní rekreanti v Jihočeském kraji v Radavě v orlické přehradě. Podle hygieniků tam dosahuje nejvyšší možné kvality. Na jiných místech kvalitu vody snižují mimo jiné sinice nebo vodní květ. Vyplývá to z aktuálních rozborů českobudějovické krajské hygienické stanice.
27.7.
Městys Ševětín změnil zdroj pitné vody a už zhruba dva měsíce ji odebírá z Vodárenské soustavy jižní Čechy, patřící Jihočeskému vodárenskému svazu (JVS). Nahradil tím dosavadní dodávky ze Sdružení měst a obcí Bukovská voda.
12.7.
Využívání pískoven pro koupání svědčí vývoji řady živočichů a rostlin. Prokázal to výzkum vědců českobudějovického biologického centra akademie věd, Jihočeské univerzity a Univerzity Karlovy. Podle nich ohroženým rostlinám a živočichům neprospívá, pokud pískovny zůstávají bez zásahu lidí.
4.7.
Smetanova Vltava a Dvořákova Novosvětská v podání orchestru opery Jihočeského divadla zahájily v pátek festival Múzy na vodě. Za šest večerů se v Českých Budějovicích pod širým nebem představí mnoho interpretů. Vrcholem by podle pořadatelů mělo být nedělní vystoupení Dana Bárty a středeční koncert irského klavíristy Petera Wilsona.
15.6.
Loňská produkce pitné vody, kterou Jihočeský vodárenský svaz (JVS) vyrobil a prostřednictvím své vodárenské soustavy dopravil do měst a obcí regionu, sice vzrostla o 290 tisíc m3 na 16,474 milionů m3, ale jak na dnešní valné hromadě upozornil jeho ředitel a předseda představenstva Antonín Princ, roli v tom sehrálo sucho i jednorázově zvýšená dodávka vody do Strakonic.
27.5.
V přírodních koupalištích v jižních Čechách, z nichž hygienici tento týden odebrali vzorky, se lidé mohou koupat bez obav. Minulý týden ale vydali trvalý zákaz koupání na veřejné pláži Vojníkov na Orlické přehradě. ČTK to řekl Vratislav Heinige z Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje.
26.5.
Průtoky v některých českých řekách se díky dešti mírně zvedly, přesto deficit povrchových vod trvá, hlavně na Moravě. ČTK to sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Podle něj ale srážky budou i v nadcházejícím období, a tak se vodáci přece jen mohou těšit na vodu.
24.5.
Už na 158 se zvýšil počet obcí zásobovaných na jihu Čech vodou ze soustavy Jihočeského vodárenského svazu (JVS), na níž se nyní napojují Radomyšl, Osek, Jemnice, Malá Turná a Velká Turná ze Strakonicka, kde byl zkolaudován a zprovozněn nový přivaděč vody dlouhý 6 kilometrů. Jeho stavba začala loni v létě a vyšla na zhruba 18 milionů korun.
25.4.
Samsonova kašna, dominanta českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II., se chystá na léto. Zaměstnanci společnosti ČEVAK a.s. z ní vypustí 250 kubických metrů vody a její dno ručně zbaví odpadků, které se tam v zimě nahromadily.
21.4.
České Budějovice připravují rozsáhlou rekonstrukci krytého plaveckého stadionu, areál tak bude od června na pět měsíců mimo provoz. Kvůli rekonstrukci, která se bude týkat hlavně padesátimetrového bazénu, se změní i provoz letní plovárny. Ta bude nově otevřena od června a její provoz by měl pokračovat i v září.
18.4.
Povodí Vltavy chystá na jihu Čech pro následující dva roky investice přes 130 milionů korun. Nejvýznamnější zřejmě budou protipovodňová opatření pro Husineckou přehradu na Prachaticku a stavba poldru v Bílsku na Strakonicku. Akce v Husinci je ale podmíněná ziskem dotací z programu Protipovodňová opatření III, který spravuje ministerstvo zemědělství.
16.3.
Poslední překážka padla. Získání dotace 22 milionů Kč od Ministerstva zemědělství ČR umožní Jihočeskému vodárenskému svazu (JVS) v dubnu zahájit stavbu více než osmikilometrového úseku vodovodu z Mirotic do Čimelic, kde vyroste i nový vodojem.
8.3.
V rámci mezinárodního projektu REFRESH zpracovaly týmy IEEP a IREAS ekonomickou analýzu problému eutrofizace vodní nádrže Orlík, která byla vybrána jako jedno z pilotních území. Výsledky analýzy prezentoval J. Macháč také v rámci únorové konference Financování vodárenské infrastruktury. Pojďme si ji připomenout a blíže představit.
3.3.
Hned několik akcí připravila u příležitosti Světového dne vody společnost ČEVAK a.s., která provozuje vodohospodářský majetek měst a obcí na jihu Čech a také v částech krajů Plzeňský a Vysočina.
24.2.
Ještě dva týdny potrvá rozsáhlé odkalování vodárenského potrubí o průměru 1000 a 800 mm, které v úseku od Úpravny vody Plav až do koncového vodojemu v Táboře –Čekanicích začalo 12. ledna a skončí v polovině března.
26.1.
Nepříjemnost v podobě zamrzlého vodoměru pomáhali zaměstnanci vodohospodářské společnosti ČEVAK za necelý první měsíc nového roku řešit už čtyřem desítkám zákazníků z jihu a západu Čech. Postarat se o vodoměr, a to nejen při mrazech, přitom musí majitel nemovitosti.
5.1.
Zajímavé jihočeské úpravny vod nebo vodojemy si mohou návštěvníci prohlédnout na snímcích v prachatickém městském úřadě, kde začala výstava s názvem Kde je voda slunci blíž. Autorem snímků je fotograf ČTK Slavomír Kubeš, který tím navazuje na sérii Kam slunce nechodí. V ní se v minulosti věnoval focení vodohospodářskému podzemí a odpadní vodě.
11.11.
Českobudějovické občanské sdružení Malše a občanská iniciativa Zachraňme Malák nesouhlasí s řešením protipovodňového plánu řeky Malše, jak ho navrhlo město. Projekt je podle aktivistů zastaralý a nevychází z aktuálních údajů. Jeho uskutečnění by prý zničilo park, který se nachází v blízkosti Malého jezu a je pro České Budějovice významnou rekreační lokalitou.
9.11.
Kvůli letošnímu minimu srážek chybí v Jihočeském kraji přes 200 milimetrů vody. Její nedostatek se podle hydrologů více než v korytech řek projevuje hlavně v krajině. Pokud by letošní zima měla podobně mírný průběh jako předchozí dvě, znamenalo by to velké komplikace pro lesy, kterým by chyběla voda ve spodních vrstvách půdy.
3.11.
Voda v prachatické nemocnici je opět nezávadná. Potvrdily to rozbory. Zdravotnické zařízení se týden po havárii, kdy splašky z kanalizace znečistily pitnou vodu, vrací do běžného provozu. Znamená to mimo jiné, že nemocnice opět začíná operovat, provádět dialýzy a přijímá nové pacienty. Novinářům to dnes sdělil její ředitel Michal Čarvaš.
2.11.
Výsledky odběrů hygieniků ukázaly, že voda v prachatické nemocnici je po pondělní havárii stále znečištěná. Nemocnice tak pokračuje v provizorním provozu a nadále proplachuje potrubí.
29.10.
Prachatická nemocnice má po pondělní havárii pitnou vodu stále jen z cisteren nebo pet lahví, bude to tak nejméně do pátku. Nyní se v nemocnici čistí a dezinfikuje potrubí, řekl ČTK ředitel prachatické nemocnice Michal Čarvaš. Nemocnice se už podle něj sice opět napojila na městský řad, provizorní provoz ale trvá.
25.9.
I o nadcházejícím prodlouženém víkendu se na své návštěvníky bude těšit Vodárenská věž v areálu společnosti ČEVAK a.s. v Českých Budějovicích. Komentované prohlídky věže začínají každou celou hodinu.
1.9.
V úterý 1. září přijde Samsonova kašna na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích na krátkou dobu o svou dominantu. Ze svého místa se socha bájného Samsona bude muset sejmout kvůli opravě přívodu vody do trysky ve lví tlamě. O její bezpečné oddělení od podstavce se postará akademický sochař Ivan Tlášek.
26.8.
V novou odpočinkovou zónu s expozicemi o vodě se proměnil areál vodohospodářské společnosti ČEVAK v Českých Budějovicích pod Vodárenskou věží v Mánesově ulici. Poprvé se veřejnosti otevře u příležitosti Dnů evropských památek od 11. do 13. září a 750. výročí založení města. Novinářům to dnes řekl předseda představenstva společnosti Jiří Heřman.
5.8.
Jivno na Českobudějovicku a Valtínov a Lipolec na Jindřichohradecku. Do vodojemů těchto tří obcí dovážejí kvůli dlouhotrvajícímu suchu a extrémním teplotám vodohospodáři vodu cisternami.
4.8.
Na soustavu Jihočeského vodárenského svazu (JVS) se napojily další tři obce na Strakonicku. Nahradily tím místní zdroje pitné vody, které nevyhovovaly higienickým normám nebo už jejich kapacita na zásobování domácností nestačila.
23.7.
Kvůli dlouhotrvajícímu suchu musí společnost ČEVAK na některých místech jižních Čech vozit pitnou vodu do vodojemů cisternami. Některé studny a menší místní zdroje dávají až o polovinu méně vody, než je obvyklé, řekla ČTK mluvčí společnosti Jitka Kramářová. Lidé se podle ní ale nemusejí bát, že by zůstali bez pitné vody.
22.7.
Kvůli tropickým teplotám a rostoucí spotřebě vody zvyšují v největší jihočeské úpravně vody Plav výrobu pitné vody o 100 až 200 litrů za vteřinu. Na rozdíl od jiných regionů ale obce, které zásobuje Jihočeský vodárenský svaz (JVS), nemusejí vyhlašovat zákazy napouštění bazénů a zalévání zahrad.
20.7.
Vlna veder, která nyní postupuje Českem, zvyšuje prodej limonád a minerálek. Prodej piva se tolik nezvyšuje, řekli dnes ČTK oslovení výrobci nápojů. Přesné ekonomické dopady vlivu horka zatím nemají.
17.7.
Významnou, ale také kontroverzní osobností byl věhlasný rožmberský regent a rybníkář Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan, od jehož narození uplyne 18. července 480 let. Krčín po sobě zanechal velkolepé dílo v podobě rybniční krajiny na Třeboňsku, která je ozdobou a pýchou tohoto kdysi bažinatého koutu země dodnes., že to bylo někdy na přelomu ledna a února 1604.
2.7.
Jihočeský krajský úřad zkolaudoval odbahněnou vodní nádrž Jordán v Táboře. Skončil tak více než rok trvající zkušební provoz díla. Odbahnění Jordánu trvalo přes dva roky a stálo 466 milionů korun.
29.6.
Dílo sochařky a keramičky Alexandry Koláčkové „Zvíře“, zdobí již týden v rámci akce Umění ve městě Piaristické náměstí v Českých Budějovicích. Návštěvníky i obyvatele krajského města bude nejen bavit, ale také osvěžovat vodní mlhou po celé léto. V září se přestěhuje pod historickou Vodárenskou věž v Mánesově ulici.
26.5.
Jihočeský vodárenský v roce 2014 vyrobil a prodal 16,187 milionů m3 pitné vody a meziročně její produkci zvýšil o zhruba 250 tisíc m3 Jak na valné hromadě uvedl ředitel svazu Antonín Princ, mírný růst produkce ovlivnilo město Strakonice, kde byla po celý loňský rok kvůli rekonstrukci odstavena úpravna vody v Pracejovicích.
20.4.
Na 11,5 milionu korun vyjde rekonstrukce turbíny malé vodní elektrárny, která probíhá v Úpravně vody Plav. Dokončena a zprovozněna bude v létě. Největší producent pitné vody v kraji tak získá vítaný doplňkový zdroj elektrické energie, kterou kompletně spotřebuje při provozu úpravny. Ročně tak za nákup elektřiny ušetří zhruba 1,5 milionu korun.
9.4.
Povodí Ohře dokončilo revitalizaci potoka Rájov u Mariánských Lázní. Vodní tok má nové otevřené koryto, a vrátila se mu tak jeho přirozená podoba. Povodí Ohře za tento projekt získalo ocenění za Vodohospodářskou stavbu roku 2014 v kategorii staveb sloužících k umělému vzdouvání, zadržování a usměrňování povrchových vod.
7.4.
Povodí Vltavy chce letos na jihu Čech zahájit z programu Protipovodňová opatření III, který spravuje ministerstvo zemědělství, tři stavby. V Bílsku na Strakonicku to bude suchý poldr za téměř 43 milionů korun, v Českých Budějovicích protipovodňová opatření na Malši za 27 milionů korun a za dalších 39 milionů upraví koryto Dobrovodského potoka.
26.3.
Cena pitné vody v Českých Budějovicích se pro domácnosti ani podnikatele od dubna nezvýší. Po jednání rady města to dnes ČTK řekl náměstek primátora Pavel Matoušek (ANO). Cena vodného a stočného tak v krajském městě bude v nastávajícím hospodářském roce 62,21 koruny za metr krychlový bez DPH.
11.2.
Rekordních 328,8 milionů korun předpokládá letos proinvestovat Jihočeský vodárenský svaz (JVS), který je největším producentem a distributorem pitné vody na jihu Čech. Nejvíc připadne na dokončení III. stupně čistění Úpravny vody Plav. Tato stavba za celkem 324 milionů Kč (268 milionů bez DPH) byla zahájena loni v srpnu a do konce roku 2014 se na ní prostavělo 73 milionů korun.
5.2.
V rámci projektu „DOODPADU aneb Co do kanalizace nepatří“ hlasovala široká veřejnost do konce ledna o nejlepší soutěžní klip. Cenu diváků získalo, s počtem 608 hlasů, video třídy 6.E Gymnázia Jírovcova z Českých Budějovic. Vítěz hlavní ceny bude znám 19. března, kdy proběhne slavnostní vyhlášení soutěže.
26.1.
Žádné závažné chyby se nestaly při financování obnovy rybníka Jordán v Táboře, konstatoval Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Vyčištění a oprava rybníka trvaly šest let a do poloviny loňského roku stály téměř 420 milionů Kč. Z evropských dotací bylo uhrazeno 302,4 milionu Kč, z rozpočtu Státního fondu životního prostředí (SFŽP) 18 milionů Kč a zbytek doplatilo město Tábor.
13.1.
Cena vody ve Strakonicích se letos opět zvedá. Vodné a stočné bude činit 76,33 koruny bez DPH za kubík. Opoziční zastupitelé podali návrh na úpravu ceny se zohledněním plánované inflace, ten však neprošel.
24.10.
Od poloviny října teče v obci Lom (u Blatné) a osadě Neradov „římovská“ voda - pitná voda z Vodárenské soustavy jižní Čechy. Lidé už nemusí kupovat vodu balenou a vedení obce skončilo složité sepisování protokolů s hygienickou stanicí.
23.10.
Obyvatelům obce Lom na Strakonicku po pěti letech teče z vodovodu opět pitná voda. Od roku 2009 si tam lidé museli pitnou vodu kupovat, z kohoutků jim tekla jen voda užitková. Obec, která měla dosud povrchové studny a vrty, byla teď napojena na vodárenskou soustavu jižní Čechy, kterou zásobuje voda z římovské přehrady a úpravny Plav.
14.8.
Přes 196 milionů korun z veřejných dotací získal Jihočeský vodárenský svaz (JVS) na rozšíření Úpravny vody Plav o třetí stupeň čistění. Více než 186 miliony korun přispěje Fond soudržnosti EU a téměř 11 miliony korun Státní fond životního prostředí. ČTK to dnes řekl mluvčí svazu Zdeněk Zuntych s tím, že celkové výdaje na projekt dosáhnou 324,4 milionu korun.
1.8.
Odbahnění táborské nádrže Jordán, které trvalo přes dva roky, stálo 466 milionů korun. Součástí projektu bylo i vybudování spodní štoly, pomocí níž lze stav vody regulovat. Revitalizace nádrže včera oficiálně skončila a ode dneška bude Jordán opět volně přístupný veřejnosti. Novinářům to včera řekli zástupci města, ministerstva životního prostředí a zhotovitele.
17.7.
Do původní výšky hladiny odbahněné nádrže Jordán v Táboře chybí stále osm metrů. Kvůli nízkému stavu vody a teplému počasí se začala kazit voda v uzávěrech, a proto musel být otevřen sanační průtok. Zajišťuje proudění vody a její větší obměnu, řekl dnes ČTK manažer projektu odbahnění Jordánu Karel Hotový.
29.6.
Vodní elektrárna Orlík v noci na dnešek zásobovala hodinu elektřinou Jadernou elektrárnu Temelín. Energetici si tím vyzkoušeli, jestli Orlík dokáže zajistit chod bezpečnostních systémů Temelína v případě výpadku proudu. Test, kterého se zúčastnili pracovníci společností ČEZ, E.ON a ČEPS, prokázal schopnost napájet elektřinou čerpadla v Temelíně.
16.6.
Obec Dasný na Českobudějovicku chybovala ve zhruba desetimilionovém tendru na výstavbu čistírny odpadních vod a dostavbu kanalizace. Nezveřejnila na svém webu kompletní textovou část veřejné zakázky. Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) to mohlo mít vliv na počet firem, které se o zakázku zajímaly. Vyplývá to z informací na webu úřadu.
12.6.
Posílení Fondu podpory investic v letošním roce o dalších pět milionů korun a přijetí obcí Tálin a Malovice za nové členy, schválila včerejší valná hromada Jihočeského vodárenského svazu (JVS). Ten je největším producentem pitné vody v kraji, kterou dodává do 151 obcí a města zásobuje tak přes polovinu jeho populace.
23.4.
V Táboře začalo napouštění údolní nádrže Jordán, která se přes dva roky odbahňovala. Zkušební provoz nádrže, který potrvá rok, začne 1. června. Většina prací nákladného projektu s rozpočtem přes 400 milionů korun je hotová. ČTK o tom informoval manažer projektu Karel Hotový.
1.4.
Cena pitné vody v Českých Budějovicích se pro domácnosti ani podnikatele od dubna nezvýší. Novinářům to po jednání rady řekl náměstek primátora Miroslav Joch (ČSSD). Cena vodného a stočného tak v krajském městě bude v nastávajícím hospodářském roce 62,21 koruny za metr krychlový bez DPH.
20.3.
Ve Vimperku na Prachaticku začala rozsáhlá modernizace úpravny vody, která byla vybudována v šedesátých letech minulého století. Technologie úpravny se dostala na hranici své životnosti, proto se město Vimperk, ve spolupráci s provozovatelem, společností ČEVAK a.s., rozhodly technologii kompletně vyměnit. ČTK to řekla mluvčí ČEVAK Jitka Kramářová.
17.2.
Nový vodovod z Týna nad Vltavou do Nuzic nebo obnova vodovodního řadu ve Velkém Boru nedaleko Strunkovic jsou zatím poslední dvě akce, které Jihočeský vodárenský svaz (JVS) letos podpořil bezúročnou půjčkou z Fondu podpory investic. Od roku 1998, kdy fond vznikl, představenstvo JVS rozhodlo o čerpání 172 milionů korun. ČTK to řekl ředitel a předseda představenstva Antonín Princ.
29.1.
Severní část Písecka, tedy i celého Jihočeského kraje, se na jaře 2014 dočká kvalitní pitné vody z Vodárenské soustavy jižní Čechy, která zásobuje už 370 tisíc Jihočechů. Nejdříve se zde napojí obce Škvořetice a Lom a město Mirotice. Tím se vyřeší zdejší dlouholetý problém s množstvím a kvalitou pitné vody, řekl ředitel Jihočeského vodárenského svazu (JVS) Antonín Princ.
27.1.
U Dolního Dvořiště začal přeshraniční projekt protipovodňových opatření na řece Malši. Má ochránit hornorakouskou obec Leopoldschlag. Přijde na více než 413 milionů korun a ze 75 procent ho bude hradit Evropská unie. ČTK o tom informovali starostka Dolního Dvořiště Helena Panská a starosta Leopoldschlagu Hubert Koller.
7.1.
Novou spodní výpusť, dno bez sedimentu a také třeba nový ostrov. To všechno vznikne odbahněním táborské nádrže Jordán, které bude letos po více než dvou letech dokončeno. Podle harmonogramu práce potrvají do 31. července a cena by neměla překročit odhadovanou částku 372 milionů korun bez daně. ČTK to řekl manažer projektu odbahnění Karel Hotový.
30.12.
Opravy prasklých vodovodních řadů patří k dennímu chlebu pracovníků společnosti ČEVAK a.s., kteří se v kraji starají o vodohospodářské sítě. Práce o víkendu pro ně také nejsou ničím mimořádným. Letošní vánoční svátky však v Táboře předčily veškeré černé scénáře. Svatý Štěpán nachystal vodohospodářům hned tři poruchy na vodovodních řadech.
19.12.
Majitel elektrárny na řece Lužnici u Tábora Vítězslav Veselý podá kvůli loňské havárii na nádrži Jordán trestní oznámení na neznámého pachatele. Na konci prosince 2012 se protrhla provizorní hráz odbahňované nádrže a voda s bahnem se spodní štolou dostala do Lužnice. Bahno pak podle Veselého poškodilo jeho elektrárnu a vyřadilo ji z provozu.
11.9.
Tábor musí začít v nejbližších dnech opravovat hráz nádrže Jordán, která v současném stavu není schopná čelit větším náporům vody. Zjistil to srpnový statický výzkum pomocí vrtů. Hráz, po níž vede frekventovaná městská silnice, musí mít volnější spád.
29.8.
Tábor musí upravit hráz údolní nádrže Jordán, v současném stavu není bezpečná a nedokáže čelit náporům vody. Ukázal to statický průzkum pomocí vrtů. Hráz, po níž vede frekventovaná městská silnice, musí mít volnější spád. Náklady na úpravu činí podle předběžných odhadů 15 milionů korun.
19.8.
Policie vyšetřuje únik vody s příměsí kalu z táborského Jordánu do Lužnice. Nečistota se dostala do řeky ve čtvrtek při plánovaném upouštění retenční nádrže Košín, která kvůli odbahnění Jordánu zadržuje vodu a ta občas přes Jordán odtéká do Lužnice.
12.6.
Jihočeský vodárenský svaz (JVS) vyčlení ve svém rozpočtu až 20 milionů korun na obnovu technické infrastruktury členských obcí, kterou jim poškodily červnové povodně. Mimořádné opatření schválila valná hromada. O konkrétní podpoře bude rozhodovat představenstvo JVS.
3.6.
Přestože je přehrada Římov zaplavována kalnou vodou z horního toku řeky Malše, pitná voda, která se z ní zpracováva v Úpravně vody Plav, je stále ve stejné kvalitě jako před záplavami.
4.4.
Cena pitné vody v Českých Budějovicích se od dubna zvýší jen o nárůst DPH ze 14 na 15 procent. Po vleklých jednáních k tomu dnes dospěla rada města. Cena vodného a stočného tak v krajském městě bude v nastávajícím hospodářském roce 71,50 koruny za metr krychlový, dosud lidé platili 70,90 Kč.
25.3.
Pyrotechnici nalezli na dně odbahňované táborské nádrže Jordán přes 300 kusů rozbušek. Dále pak na místě objevili tři torza revolverů, dělostřelecký granát a protiletecký náboj. Pravděpodobně to byly zbraně z období druhé světové války a nelze vyloučit, že byly stále funkční, řekl ČTK policejní mluvčí Miroslav Doubek.
11.3.
Jindřichův Hradec letos zahájí výstavbu nové kanalizace ve své části Buk. Odhadované náklady na projekt, jehož realizace potrvá téměř dva roky, činí 50 milionů korun, řekl ČTK vedoucí odboru rozvoje městského úřadu Vladimír Krampera.
27.2.
Státní podnik Povodí Vltavy zahájil výstavbu dalších protipovodňových opatření v jižních Čechách, tentokrát v Plané nad Lužnicí. Budují se v centrální části města na pravém břehu Lužnice. Přijdou na 95 milionů korun, řekla dnes ČTK mluvčí podniku Michaela Pohůnková.
20.2.
Jihočeský vodárenský svaz (JVS), největší distributor a producent pitné vody v regionu, letos chystá investice ve výši 145 milionů korun. Především chce rekonstruovat a modernizovat vodohospodářskou síť a také plánuje finančně pomoci obcím s připojením k vodárenské soustavě.
6.2.
Při odbahňování táborského Jordánu objevili archeologové na dně nádrže středověkou cihelnu a cihlářskou pec. Jde o několik set let starý objekt, řekl dnes ČTK vedoucí odborů investic a strukturálních fondů táborské radnice Karel Hotový.
30.1.
Krajské město České Budějovice má od dob, kdy byla na řece Malši zprovozněna vodárenská nádrž Římov a úpravna vody Plav, dostatečné zdroje pitné vody. V roce 2002 odolnost vodárenské soustavy prověřily katastrofální povodně.
9.1.
Spoluodpovědnost za to, že po prosincovém protržení hráze táborského Jordánu se bahno dostalo do Lužnice, nesou podle starosty firmy, které rybník odbahňují. Zabránit tomu měla štola a zhotovitel měl zajistit, aby byla v té době uzavíratelná, řekl dnes novinářům starosta Tábora Jiří Fišer (Tábor 2020).
2.1.
Pro rok 2013 zůstane podobně jako v Prachaticích nebo Vimperku i ve Volarech cena vody bez DPH ve stejné výši, jakou platí obyvatelé města v letošním roce. Otázkou však zůstává, jakým způsobem bude město řešit obnovu vodárenského majetku...
26.11.
Cena vody ve městě v příštím roce přesáhne osmdesát korun za kubík. Tedy pokud cenu navrhovanou radními schválí i zastupitelé. Bude to o víc než třicet korun dražší než v roce 2006, kdy se o vodovodní a kanalizační sítě ve Strakonicích začaly starat technické služby.
5.11.
Loučovice postavily za 52 miliónů korun centrální čistírnu odpadních vod. Obec s necelými 2000 obyvateli na stavbu získala evropskou dotaci ve výši 85 procent, přes 2 milióny dostala ze Státního fondu životního prostředí a přes 4 milióny financuje ze svého. Na předfinancování stavby si vzala úvěr, splatí ho za deset let, řekl ČTK starosta Jan Kubík.
1.11.
Rakouský koncern Energie AG sloučil k 1. říjnu společnost Aquaserv se společností ČEVAK. Nástupnickou organizací je ČEVAK. Obě společnosti poskytují služby ve vodohospodářské infrastruktuře zejména na jihozápadě Čech a na Vysočině, zaměstnávají 972 lidí. Vyplývá to z informací zveřejněných ve Sbírce listin.
26.10.
Dva miliony korun zaplatilo město za nový vodovod s napojením na stávající řad v Rošického ulici. Jde o vybudování první části revitalizace bývalých kasáren. Práce v areálu budou pokračovat v příštím roce stavbou přístupových komunikací k novému parku Čtyři Dvory.
23.10.
Dominantu českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II., Samsonovu kašnu, začali pracovníci společnosti ČEVAK a.s. včera připravovat na zimu. V rámci údržby budou také zkontrolována čerpadla, vyměněny poškozené žárovky a vyčištěn bazén kašny. Práce potrvají nejpozději do konce tohoto týdne.
9.10.
Vodárenská společnost Táborsko chybovala ve stomilionovém tendru na modernizaci čistírny odpadních vod. Nabídky firem musí posoudit znovu. Rozhodl o tom Úřad pro ochranu hospodářské soutěe (ÚOHS). ČTK to zjistila z jeho webu.
4.10.
Kvůli nesplnění dotačních podmínek Brusel žádá, aby Třeboň vrátila evropskou dotaci ve výši více než 90 milionu korun na stavbu nové čistírny odpadních vod. Považuje totiž novou ČOV za neoddělitelnou část stávající infrastruktury a požaduje výrazné navýšení cen vody. Třeboň nesouhlasí a obrací s žádostí o podporu na Státní fond životního prostředí.
4.10.
Připravovaná stavba nové vodárenské trasy na sever Písecka, která by zdejší obce napojila na Vodárenskou soustavu jižní Čechy, stále nemá vyřešené financování. Jihočeský vodárenský svaz (JVS) jako její investor usiloval o získání dotace ze Státního fondu životního prostředí, a když se mu to podařilo, odmítl. Pojďme se podívat na jeho důvody.
1.8.
Loni došlo k připojení obcí Dolní Třebonín, Sedlečko u Soběslavě a Mazelov. Letos se připojují Drhovle z Písecka a Vitín z Českobudějovicka. Právě těmto obcím poskytl Jihočeský vodárenský svaz příspěvky na financování staveb k napojení vodovodů obcí nebo jejich částí na Vodárenskou soustavu jižní Čechy.
28.6.
Třeboň musí vrátit 86 milionů korun, které získala jako evropskou dotaci na stavbu čistírny odpadních vod (ČOV). Když zařízení dokončovala, změnila se metodika Evropské unie pro granty na projekty tohoto typu, řekl dnes ČTK starosta města Jiří Houdek (KDU-ČSL). Třeboň chce podle něj ministerstvo životního prostředí požádat o dotaci 30 milionů korun na stavbu ČOV, která je už rok v provozu.
12.6.
Výměníková stanice českobudějovické teplárny, v níž hygienici v závěru minulého týdne zjistili výskyt bakterií Legionella pneumophila, dnes byla kompletně dezinfikována. Akciová společnost, v níž má město majoritu, tak splnila nařízení krajské hygienické stanice. ČTK to řekl mluvčí teplárny Zdeněk Zuntych. Stanice teplou vodou zásobuje objekty v okolí českobudějovické Plzeňské ulice. Bakterie může způsobit zápal plic.
5.6.
Novými členy Jihočeského vodárenského svazu (JVS) se staly obce Pištín, Mojné, Zběšičky a Drhovle. Jejich přijetí dnes schválila valná hromada svazu, z jehož vodárenské soustavy odebírá pitnou vodu více než 140 měst a obcí s 388 tisíci obyvateli kraje. Počet členů svazu se za posledních šest let zvýšil o 19 na současných 255.
4.6.
V Blatné na Strakonicku vyrůstá nové protipovodňové opatření. Soustava z hrází a zídek nebo ze zvýšených stávajících břehových zdí by měla odolat stoleté vodě, řekla ČTK Michaela Pohůnková z oddělení styku s veřejností Povodí Vltavy.
10.5.
V Jihočeském kraji bylo loni zásobováno vodou z veřejných vodovodů 575.155 obyvatel, což je 90,5 procenta. Ze 14 krajů tím zaujímá devátou pozici. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Zatímco obyvatel v kraji loni přibylo o 367 na 636.099, počet lidí zásobovaných pitnou vodou z vodovodů podle statistiků meziročně ubylo 6210.
19.4.
V Českých Budějovicích se budou moci návštěvníci u příležitosti Mezinárodního dne památek podívat do místní historické vodárenské věže v Mánesově ulici. Akce se uskuteční v sobotu 21. dubna od 10 do 17 hodin.
19.4.
Samsonova kašna na českobudějovickém náměstí, jež patří k největším v zemi, se chystá na léto. Zaměstnanci společnosti ČEVAK z ní dnes vypustili vodu, ve čtvrtek ji vyčistí. Koncem týdne už z tlamy lva z výšky asi sedmi metrů znovu vytryskne voda.
22.3.
Nová čistírna odpadních vod v Třeboni je už rok ve zkušebním provozu. Přes 84 milionů korun za čistírnu má však jít zpátky do kasy Evropské unie. Na skutečnost, že město má vrátit EU investici na čističku, upozornil čtenář Jindřichohradeckého deníku.
7.3.
Černobílé i barevné fotografie kanálových stok a poklopů ze světových velkoměst, ale také knihy z poloviny 19. století s ilustracemi interiérů koupelen a sociálních zařízení najdou návštěvníci na výstavě Střeva měst - kanály v kulturních a civilizačních souvislostech. Je z dílny Národní technické knihovny v Praze a zájemci si ji mohou ode dneška do konce března prohlédnout ve foyer sídla krajského úřadu.
20.2.
V minulých týdnech způsobily mrazy v celé republice značnou řadu škod na potrubích či vodoměrech. Následné oteplení však vodohospodářům klid nepřineslo. Na přelomu týdne opět vyjížděli k desítkám havárií.
20.2.
Investiční program Jihočeského vodárenského svazu je podmíněn získáním dotací ze Státního fondu životního prostředí nebo Ministerstva zemědělství ČR.
13.2.
Největší jihočeská továrna na výrobu pitné vody, Úpravna vody Plav, zvýšila v arktických mrazech výkon proti běžnému období o 10 procent. Paradoxně za to může právě tuhá zima, způsobující vyšší ztráty na vodovodních sítích v jednotlivých městech a obcích.
30.1.
Rekonstrukce čistírny odpadních vod v Písku, tedy konkrétně její mechanicko – biologické části, skončila před necelými sedmi lety. Tyto práce se netýkaly kalového a plynového hospodářství. Nyní kapacity vyhnívajících nádrží jsou využívány na maximum.
11.1.
Zajištění kvalitní pitné vody pro obyvatele Vimperku by v příštích letech měla zajistit rekonstrukce existující úpravny vody v Brloze. To ale pouze s předpokladem investovat necelých čtyřiceti milionů korun včetně daně z přidané hodnoty.
28.12.
Vodné a stočné budou mít od příštího roku dražší také v Prachaticích. Největší odběratel firma Madeta totiž zdejší závod zavírá. Informoval o tom Český rozhlas.
24.11.
Lidé v Táboře, Sezimově Ústí a Plané nad Lužnicí mohou využívat nový a rekonstruovaný kanalizační systém. Během dvou let Vodárenská společnost Táborsko zprovoznila šest kilometrů kanalizačních stok, opravila 17 kilometrů řadů a 7,5 kilometru vodovodních řadů.
11.11.
Rekonstrukce mostu ve Vodárenské ulici v Třeboni se chýlí ke konci. Stavba z 80. let minulého století je specifická především tím, že její konstrukce kromě vodovodního potrubí nese i zatrubněnou Mlýnskou stoku. Toto staré vodní dílo vede z Třeboně směrem na Starou Hlínu.
4.11.
Ve Volarech probíhají intenzivní diskuze o nových cenách za vodné a stočné. Místní zastupitelstvo má rozhodnout do konce prosince. Provozovatel vodárenské infrastruktury ČEVAK první návrhy již předložil. Starosta obce ale už dnes připouští, že vybrané prostředky nebudou stačit na obnovu vodárenské infrastruktury.
18.10.
V Třeboni vybudovali novou čistírnu odpadních vod, aby se město vyhlo možným sankcím. Tak, jako v dalších českých městech a obcích využila i Třeboň evropských dotací z OPŽP. Občané to již v příštím roce pocítí v nárůstu ceny vody...
22.9.
Jihočeský vodárenský svaz (JVS) chystá kvůli výstavbě dálnice D3 na pondělí dvě přeložky vodárenských soustav v Plané nad Lužnicí na Táborsku. Celkem 1,7 kilometrů dlouho část řadu musí pracovníci přemístit za 30 hodin.
1.9.
Táborská radnice odeslala Státnímu fondu životního prostředí (SFŽP) veškerou dokumentaci a protokol o úspěšném výběrovém řízení na projekt odbahnění nádrže Jordán. Fond by na základě těchto materiálů měl poskytnout na odbahnění dotaci ve výši 80 procent z částky 372 milionů korun.
17.8.
Orlická přehrada, která je největším vodním dílem v České republice, v těchto dnech slaví 50 let od uvedení do provozu. V minulosti prošla mnoha zkouškami, těmi nejnáročnějšími byly povodně v letech 2002 a 2006.
11.8.
Osm jihočeských obcí se může pustit do výstavby a obnovy čistíren odpadních vod, vodovodů a kanalizací. Krajští zastupitelé jim dnes na projekty poslali dotaci více než sedm milionů korun.
9.7.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uznal platnost koncesní smlouvy mezi Vodárenskou společností Táborsko (VST) a společností ČEVAK. Dohodu z 1. prosince 2009 u ÚOHS postupně napadlo pět neúspěšných žadatelů.
13.6.
Po Vltavě mezi Českými Budějovicemi a Hlubokou nad Vltavou dnes oficiálně začaly plout lodě. Zahájení první plavební sezony předcházelo slavnostní otevření vodní cesty mezi oběma městy. Obnovení téměř devítikilometrového úseku stálo kolem 740 milionů korun bez daně.
3.6.
Loňský rok se stal nevýznamnějším investičním obdobím v dosavadní osmnáctileté historii Jihočeského vodárenského svazu. Ten v něm na investice vydal 131 miliónů korun a dalších 26,5 miliónů na opravy dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku.
26.4.
Domy v lokalitě Zářečí v Bechyni na Táborsku budou od letošního září napojeny na čistírnu odpadních vod. Nový kanalizační systém, na kterém v těchto dnech začaly stavební firmy pracovat, bude stát i s úpravou povrchu silnice zhruba 12 milionů korun.
20.4.
Malé jihočeské obci s ročním rozpočtem 6 milionů korun reálně hrozí, že bude muset vrátit kompletní státní dotaci na stavbu čistírny odpadních vod a kanalizaci ve výši přes 25 milionů korun a k tomu vyměřené penále 21 milionů korun. Obci hrozí finanční problémy a bývalému starostovi Antonínu Poskočilovi pět let vězení.
18.4.
Jedinečnou možnost spatřit město z vrcholku vodárenské věže měli v sobotu lidé v Českých Budějovicích v rámci Dne památek. Zpřístupněné vodárenské památky jsou po celé ČR velkou atrakcí. Velký úspěch sklízí každoročně např. prohlídky Podolské vodárny.
11.4.
Státní fond životního prostředí (SFŽP) prodloužil do 31. srpna táborské radnici termín na předložení protokolu o úspěšném výběrovém řízení na odbahnění rybníku Jordán. Město musí tento termín dodržet, aby SFŽP poskytl na projekt dotaci ve výši 372 milionů korun.
25.3.
Obyvatelé Českých Budějovic zaplatí od dubna za vodné a stočné o 1,7 procenta více. Cena se zvýší na 60,94 koruny bez DPH za metr krychlový.
21.3.
Vodojem Včelná nedaleko Českých Budějovic zahrnuje šest podzemních komor po šesti milionech litrů, tedy celkem 36 milionů litrů pitné vody. Největší vodojem v kraji je v majetku Jihočeského vodárenského svazu a nyní prošel rozsáhlou modernizací za 20 milionů korun.
22.12.
Rakouská společnost Energie AG Bohemia získala 66 procent akcií společnosti Aqua Servis Rychnov nad Kněžnou. Většinový podíl 66 % akcí dříve vlastnila skupina Veolia Voda. Zbylých 34 procent v Aqua Servisu patří obcím v regionu.
15.12.
Navýšení ceny vody ve Vimperku bude činit 2,8 procent. Zastupitelé nakonec rozhodli, že v příštím roce zůstanou u jednosložkové ceny vody.
14.12.
Na základě kalkulace Čevak schválila městská rada navýšení cen vodného a stočného pro příští rok o 1,6%. Ceny jsou dvousložkové.
3.12.
Tábor, Sezimovo Ústí a Planá nad Lužnicí má nově rekonstruovanou kanalizaci za více než miliardu korun. Novému starostovi Jiřímu Fišerovi se zdají náklady zbytečně vysoké.
16.11.
Trend stoupající obliby pití vody z vodovodu je zřejmý. Jen za první polovinu tohoto roku se spotřeba nealko nápojů snížila o neuvěřitelných 10%. Na některých městských úřadech jdou příkladem v podpoře a komunikaci kohoutkové.
21.4.
Vodou bude zásobovat více než 550.000 obyvatel ve 360 městech a obcích. ČEVAK je tak jednou z pěti největších vodárenských společností v Česku.
11.3.
Mezi největší investiční akce třeboňské radnice v závěru volebního období patří bezesporu výstavba čistírny odpadních vod.
10.3.
Historické centrum Zlaté Koruny čeká náročná rekonstrukce kanalizace podpořená dotací 25 milionů korun z Operačního programu životního prostředí a necelým milionem a půl ze Státního fondu životního prostředí. Starosta Milan Štindl si ale termín zahájení prací už raději ani netroufá tipnout.
19.2.
Žadatelé z Jihočeského kraje získali za dva roky existence operačního programu Životní prostředí na 298 projektů přes 3,8 miliardy korun, přičemž krajský průměr činí téměř 3,5 miliardy.
S ideologickým bojem proti kapitalismu má na… VÍCE